הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 21 ביולי 2013

מגה-פוסט! 5 טעויות שהופכות את קורות החיים שלכם ללא אפקטיביים!

אני כבר מזמן גורסת שכתיבת קורות חיים הפכה בשנים האחרונות למורכבת ברמות כל כך גבוהות שאפשר לחשוב שאנחנו כותבים דוקטורט. 
בחרו לכם מחפש עבודה אקראי ושאלו אותו כמה זמן השקיע בכתיבת קורות החיים שלו, אל תשכחו לשאול גם כמה גרסאות יש לו וכמה פעמים כבר תיקן את קורות החיים, מחק ושינה והוסיף והחליף... 
פגשתי מחפשי עבודה שהגיעו לפגישת יעוץ עם יותר מ 7-8 גרסאות שונות של קורות חיים, שעברו עשרות שינויים, מהפכים, תיקונים, תוספות ומחיקות. מיותר לציין שכל התהליך הזה עשוי לשגע אפילו את מי שיש לו עור של פיל.

למה זה קורה?
בגלל התופעה הנפוצה שנקרא לה בשם החיבה "משולש הברמודה של קורות החיים" : אתם שולחים קורות חיים ושולחים ושולחים ו...נו, כבר הבנתם... ושום דבר לא קורה! קורות החיים שלכם כנראה מתפוגגים לתוך חור שחור כלשהו, אחרת לא ברור מדוע הטלפון הנייד שלכם רועם בשתיקתו.
אם לפני כמה שנים הייתם לפחות מקבלים מספר תגובות, שיחות טלפון ממעסיקים וזימונים לראיונות, היום נראה כאילו קורות החיים שלכם פשוט מתנדפים ומתכלים מעצמם תיכף לאחר השליחה. "אולי זה מגיע בטעות ישירות לתיבת הספאם של המעסיק?" אתם כבר מתחילים לתהות לעצמכם... "נו, מה אני עושה לא נכון?". 
מה שכמובן מוביל בהמשך לעוד גרסא של קורות החיים, מחיקות, תוספות ו...האמונה שמעכשיו זה כבר יהיה אחרת...
ו... 
ו...חוזר חלילה.

אז חברים, אם מה שמתואר כאן למעלה נשמע לכם יותר מידי מוכר, הגיע הזמן לנקוט בדרך פעולה שונה, שהרי ניסיתם משהו פעם, פעמיים ואולי אפילו עשר... כנראה שהיקום מאותת לכם שאתם צריכים שינוי. 
מה יכול להיות השינוי הזה?
-אתם יכולים לקרוא, למשל, בבלוג הזה מאות טיפים לחיפוש עבודה שיקלו קצת על התהליך ויפתחו לכם זוויות מחשבה חדשות.
-אתם יכולים למצוא לכם "מנטור"- קולגה שמגיע מתחום העיסוק שלכם שיוכל לתת לכם מספר עצות.
-ואתם גם יכולים להחליט שהגיע הזמן לקבל יעוץ מקצועי- חוות דעת אובייקטיבית ורעננה שתוציא אתכם מהלופ האינסופי הזה, שאתם ככל הנראה מצויים בו.

קריאה של טיפים באינטרנט היא פתרון מצויין למי שיש לו המון זמן. אם תנסו, למשל, לקרוא את כל הכתוב בבלוג הזה (חומר של 4 שנות כתיבה) ברור שתקבלו לא מעט תובנות, אבל זה דורש השקעה של המון זמן.
פניה לקולגה מקצועי מתחום העיסוק שלכם יכולה בהחלט להועיל, אבל לא לכולם יש בנמצא אדם שכזה. ולא כל אחד יועיל בטובו להקדיש את הזמן הנדרש כדי לעזור לכם.
על כן, ברוב המקרים הפתרון היעיל ביותר הוא קבלת יעוץ מקצועי מאדם שיעמת אתכם עם המצב באופן ישיר, שקוף ולא מוטה, מישהו שיראה לכם ש"דברים שרואים מכאן (מהזוית שלכם כמחפשי עבודה) לא רואים משם (מהזוית של המעסיק)", ושיחסוך לכם המון שעות של נסיונות, תהיות וטעיות...
לפעמים מספיק משפט אחד שיפקח לכם את העיניים ויפיל את האסימון.
אז נכון, יעוץ שכזה עולה כסף, אבל גם לא לעבוד ולחזור על אותן שגיאות תוך כדי שהזמן עובר, גם עולה לא מעט כסף...כסף שממשיכים לא להרוויח בגלל שמובטלים.

אבל, מה עושים אם מחליטים בכל זאת להמשיך בשיטת השירות העצמי? הנה לכם רשימה של 5 טעויות שהופכות בוודאות את קורות החיים שלכם ללא אפקטיביים. בדקו את עצמכם והיפרדו מהן לשלום, ויפה שעה אחת קודם!

1. מיקוד פנימי במקום חיצוני.
כשלומדים אנתרופולוגיה לומדים מהר מאוד את הכלל שבכדי להצליח בתחום הזה, חייבים לנסות ולהתנתק מהתרבות שממנה אנחנו מגיעים. צריך לנטרל השפעות שישליכו על האופן שבו אנחנו רואים דברים שהם שונים ממה שאנחנו מכירים וממה שלמדנו והתרגלנו. אחרת, לתצפיות שלנו אין ערך והמחקרים שלנו מוטים, שיפוטיים ויחסיים באופן ישיר לתרבות שממנה אנחנו מגיעים. אבל, מי אמר שיש אמת אחת? שיש דרך אחת? שיש תרבות אחת שהיא נכונה והשאר לא?

על אותו המשקל בכתיבת קורות חיים עלינו להתנתק מעצמנו ולהפסיק להתמקד בנו. 
במי נתמקד אם ככה? 
נתמקד בלקוח שלנו... שהוא המעסיק הפוטנציאלי, זה שמחפש עכשיו לגייס עובד חדש...
כן, במקום לכתוב את קורות החיים תוך התמקדות בעצמנו ועם הפנים אחורנית בזמן (שזו אגב שגיאה רווחת במיוחד), נתמקד בלקוח הפוטנציאלי שלנו, בצרכים שלו, בדרישות שלו ועם הפנים קדימה, לעתיד ולאתגרים שהוא מציב לנו.

2. מבזבזים מקום יקר.
קורות החיים הם הכלי השיווקי שלנו והאמצעי להשגת ראיונות עבודה ולמרות שיש להם כזה משקל כבד בכל הקשור לעתיד שלנו, אנחנו צריכים להסתפק במקום כל כך מצומצם וצר. כן... בקובץ וורד קצר וממוקד אנחנו צריכים להצליח לשכנע שאנחנו המועמדים המתאימים ביותר למשרה המדוברת...
הענין הוא שאנשים בטעות נוטים לבזבז את המקום היקר הזה על פרטי מידע מיותרים. מה למשל מיותר? אם יש לכם תואר שני, יהיה מיותר לציין שסיימתם תיכון (ואיזה ומתי), לא? אם יש לכם שלושה ילדים, פחות רלבנטי למעסיק מה שמם, נכון? אם תהיו מוכנים לתת למעסיק את פרטי הממליצים שלכם, קצת מיותר לציין זאת בקורות החיים, לא? שהרי אם יבקש ואם תרצו להמשיך בתהליך תצטרכו בכל מקרה לספק את הפרטים, נכון? אז לא חבל לבזבז שורה על "המלצות על פי דרישה"?
אני יכולה להמשיך ולהמשיך, אבל בשורה התחתונה- פרטי מידע מיותרים, תחביבים שכיחים, עבודות לגמרי לא בתחום- כל אלה יכולים בכיף להגיד לרזומה שלכם שלום ולא להתראות. OUT!

3. משתמשים במילים חלשות ללא שום השפעה אמיתית.
קראתי למילים האלה בפוסט מלפני מספר שנים "מילות שיערות סבתא". הכוונה למילים שמנפחות את הרזומה ומתפוגגות באוויר ללא כל השפעה על הקורא. זה מזכיר לי מאוד את הממתק הזה מהסוכר שנראה כמו הר צמר גפן ענקי ושמהר מאוד מתמוסס בפה ונעלם. מילים כמו: " וכו'...", "שונים", "מגוונים", "מגוון" הן מילים חלשות. הן תופסות מקום ולא מוסיפות מידע משכנע לקורא. הן מתנדפות לגמרי באויר. במקום "שונים/רבים/מגוונים"- פרטו את הדורש פירוט. "וכו'" זו מילה מיותרת... מה אמור לעשות הקורא? לנחש בעצמו את ההמשך? 
יש לכם מילות "שיערות סבתא" בקורות החיים שלכם? כמו שאומרת ורדה רזיאל ז'קונט: זירקו אותן!

4. כותבים קורות חיים כאילו היו מברק.
מי שולח בימינו מברק? אף אחד... אבל עדיין קיימים כותבי מברקים רבים בקרב מחפשי העבודה. קורות החיים שלהם קצרים, יבשים, מתומצתים ולא אינפורמטיביים. 
לפעמים הרצון לכווץ את קורות החיים לעמוד אחד כל כך חזק שמידע חיוני, חשוב ומרשים נשאר מחוץ לקורות החיים. אז מה עשינו בזה? מי ירצה להתאמץ להשלים את כל המידע החסר? אולי יהיה מעסיק צדיק אחד בסדום, אבל האחרים ירפרפו על קורות החיים, לא ימצאו בהם מידע מענין וימשיכו הלאה. אם אין בקורות החיים שלכם מידע מספיק מלהיב, מעטים המעסיקים שלמרות זאת ישקיעו בכם שיחת טלפון להשלמת הפרטים ולראיון טלפוני. בקיצור חברים, אמנם יהיו לכם קורות חיים שנכנסים בדיוק, אבל בדיוק לעמוד אחד, אבל במקביל יהיה לכם גם קו טלפון שומם, גלמוד וערירי.

5. מגילה זו לא מילה.
הטעות האחרונה ברשימה הזו היא זו ההפוכה לגמרי מזו הקודמת. כאן הכוונה לקורות חיים שלא נגמרים. צפופים, נראים כמו גוש של מלל ומעייפים כבר בשניה הראשונה שהעין נחתה עליהם (במיוחד אם זו עין שלא נחה כבר כמה שעות עקב קריאת עשרות קורות חיים אחרים ברצף).
נתקלתי לאחרונה בלא מעט קורות חיים שכאלה שמשתרעים על פני 4-5 עמודים, מפורטים עד רמת הקשקש, מכסים כל חלקה לבנה של הדף ושבשורה התחתונה לא בא לקרוא אותם. פשוט בגלל שאלה כבר לא קורות חיים, זה רומן, נובלה, מגילה... יו ניים איט! צריך לפנות להם זמן וגם ריכוז ולמי יש יותר מידי מהשניים האלה באמצע יום עבודה לחוץ?
בקיצור, להגביל לעמוד זו לא חובה, במיוחד אם יש לכם נסיון תעסוקתי עשיר, אבל, להגזים לכיוון השני זה לא חכם בכלל, פשוט מכיוון שלאף אחד לא תהיה סבלנות לקרוא את כל מה שכתבתם. קיצוניות איננה נכונה אף פעם ובשום תחום...

קראתם?
עכשיו קחו את קורות החיים שלכם ובצעו את התיקונים.
מרוצים מהתוצאה? יופי!
לא מרוצים עדיין? צרו איתי קשר! לפעמים כל הטיפים האלה באינטרנט הם אחלה, אבל אין כמו פגישה אישית שמאפשרת התייעצות אמיתית ושלוקחת בחשבון את כל המשתנים לרבות בחינה מעמיקה יותר של האתגרים הספציפיים שאתם מתמודדים איתם בחיפוש העבודה שלכם.
לקבלת פרטים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה, שדרוג קורות חיים, הכנה לראיונות, שימוש מתקדם בלינקדאין ושיטות חיפוש מקוריות: 054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...