הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 14 ביולי 2013

המלצות LinkedIn: מה עושים עם זה בכלל?

כמעט בכל פגישת יעוץ שואלים אותי את אותה השאלה: "מישהו בכלל מתייחס להמלצות האלה בלינקדאין, שווה להשקיע בזה?"
אז התשובה שלי היא כזאת:
אם אתם מחפשים עבודה באופן אקטיבי- התשובה היא כן.
אם אתם לא מחפשים עבודה, אבל תשמחו מידי פעם לקבל הודעה אישית בלינקדאין עם הצעת עבודה מעניינת מאיזשהו הד האנטר- התשובה היא כן.
אם אתם רוצים לקדם את הפרופיל שלכם בתוצאות החיפוש- התשובה היא כן.
ו...אם אנשים אחרים משתמשים בזה, אז כדאי לכם לישר איתם קו, אחרת תהיו צעד אחד מאחור- ולכן התשובה היא, שוב, כן! 

במילים אחרות, אנחנו בלינקדאין כי יש לנו סיבה טובה להיות שם (או אפילו כמה סיבות טובות) ואנחנו שם, לא כי זה כזה משעשע, בינינו- אין שם תכנים בידוריים כלל וכלל. אנחנו שם כי חשוב לנו למתג את עצמנו כאנשי מקצוע, כמומחים או כעובדים בעלי נסיון. ובכל הקשור למיתוג- אם לינקדאין נותנת לכם כלים- למה שלא לנצל אותם בצורה האופטימאלית?
אז כן, בשורה התחתונה- המלצות, endorsements, skills- לא משנה איך נקרא לזה- כולם טובים ליצירת פרופיל לינקדאין מרשים. וזו מטרה אחת שכדאי להשיג, לא?

לפני שנמשיך, שימו לב: בלינקדאין אתם יכולים לבקש ולקבל המלצות כתובות מקשרים שלכם- התוכן בהמלצות הללו נבחר ונכתב על ידי הממליץ עצמו ומקושר ישירות למקום העבודה הרלבנטי בפרופיל שלכם ואתם יכולים לבחור אם לפרסם את המלצה או שלא. כמו כן, יש את ה skills (פיצ'ר שהתווסף לפני קצת פחות משנה), שם תוכלו להגדיר את עצמכם בתגיות=מילות מפתח מקצועיות.

כבר הסכמנו שכדאי להשתמש בזה, עכשיו מה עושים?
בכל הקשור להמלצות, לא מומלץ להגזים... במקרה הזה אני תמיד ממליצה על 4-5 המלצות סה"כ לפרופיל (פלוס-מינוס) שהן מפורטות, מושקעות ומרשימות. פרופיל שיש בו 30 המלצות עלול ליצור רושם קצת חשוד והערך של כל ההמלצות יורד ככל שמספרן כבר מוגזם. 
אם כך, צרו קשר עם מנהלים קודמים/עובדים שניהלתם/לקוחות או כל אדם שמכיר אתכם היטב מבחינה מקצועית ובקשו ממנו המלצה כתובה.

החלק של ה skills בפרופיל, לעומת זאת, מאפשר לכם להוסיף עד 50 מילות מפתח הקשורות לתחום העיסוק שלכם. בחרו היטב את 50 ה skills שהכי רלבנטים עבורכם ומציגים הכי נכון את ההתמחויות שלכם. במקרה הזה, אגב, לא כדאי להתקמצן או להגביל, הוסיפו את כל מה שרלבנטי... 
ברגע שאתם מתחילים להשקיע ומוסיפים מילות מפתח, לינקדאין מתחילה לקדם אתכם בקרב הקשרים שלכם בלינקדאין ומבקשת מהם לעשות לכם "לייק" על ה skills שהוספתם. 
יש אנשים שנוטים לא רק לעשות "לייק" או endorsement כלשון לינקדאין על skills שבחרתם לעצמכם, אלא גם מוסיפים לכם התמחויות בעצמם. שימו לב- אל תוסיפו כל מילת מפתח שמישהו החליט לפרגן לכם... אמנם נחמד מאוד מצידו, אבל, בחרו היטב ותוך חשיבה מעמיקה, איזה skills  אתם מאשרים ומוסיפים, ואיזה לא. אין טעם להוסיף מילות מפתח לא רלבנטיות או בתחומים בהם לא עסקתם.

אז איך כן בוחרים איזה skills להוסיף לפרופיל?
הכל תלוי במטרה שלכם, בגדול אתם יכולים לבחור את כל מילות המפתח שרלבנטיות לתחום הנסיון שלכם או לחילופין, אם אתם מנסים להכנס לתחום חדש- את מילות המפתח הקרובות ביותר לתחום שאליו אתם מנסים להכנס. בחלק של הנסיון התעסוקתי תצטרכו לפרט רק את הנסיון שיש לכם בפועל, אבל בחלק של ה skills תוכלו להכניס "יש מאין" מילות מפתח שמשתמשים בהן בתחום שאליו אתם מנסים להיכנס, גם אם אין לכם נסיון תעסוקתי ישיר שקשור להן (והנה לכם עוד יתרון...).

אבל מעבר לבחירה אקראית שאתם עשויים לעשות, לינקדאין מאפשרת לכם לבחור במילות המפתח הנכונות ביותר עבורכם גם מבחינה יחסית ונותנת לכם גישה למידע הקשור לשימוש במילות המפתח שבחרתם: 
לחצו על הלינק הזה בכדי להכנס ללינקדאין skills, בחרו מילת מפתח שרלבנטית לנסיון שלכם, הציצו בעמודה השמאלית בכדי לקבל רעיונות נוספים בנוגע למילות מפתח קשורות או דומות, שגם אותן אולי כדאי להוסיף לפרופיל ואל תשכחו לבדוק את המספר שמופיע בצד ימין של מילת המפתח (ממש בכותרת). תמצאו שם מידע בנוגע לעד כמה יש שימוש במילה הזו בחיפושים שאנשים עושים בלינקדאין. אם תראו שם אחוזון גבוה בתוספת חץ ירוק כלפי מעלה- זוהי מילה שאכן כדאי להוסיף לרשימת ה skills שלכם כי יש עליה בשימוש בה בחתכים שאנשים מבצעים בלינקדאין. אם, לעומת זאת תגלו שהחץ הוא אדום וכלפי מטה, תגלו שזו מילה שהשימוש בה בחיפושים הולך ויורד... במקום להוסיף אותה, נסו למצוא מילה נרדפת או ביטוי דומה שבהם יש דווקא כן עליה בכמות החיפושים והוסיפו אותם במקומה.

מה יוצא מכל ההשקעה הזו? בדיוק מה שציינתי שם למעלה בתחילת הפוסט הזה...- זוהי דרך לקדם את הפרופיל שלכם בתוצאות החיפושים שעושים מעסיקים, הד-האנטרים או לקוחות פוטנציאלים וגם לטפח את הפרופיל ואת הרושם שהוא יוצר בעיני מי שאינם מכירים אתכם...

*אליה וקוץ בה- נו טוב, כנראה שלפעמים הכוונה טובה, אבל הביצוע קצת פחות... כוונתי לכך שככל שעובר הזמן אני יותר ויותר נתקלת בחברי לינקדאין שידם קלה על ה"לייק" ושמבלי להכיר באמת את הנפשות הפועלות לוחצים בנדיבות יתר על ה skills של מי שמקושר אליהם. אז, שימו לב, ככל שהתופעה הזו שכיחה יותר, כך כל ההשפעה של ה linkedIn Skills יורדת ומאבדת משמעות. וזה חבל, לא? בקיצור, התאפקו וליחצו רק כשאתם באמת מכירים את האדם וכישוריו...!


***רוצים עוד טיפים לבניית פרופיל מרשים בלינקדאין? ומה דעתכם על טיפים לשימוש מתקדם בלינקדאין לצורך מציאת עבודה? צרו איתי קשר לקבלת פרטים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה, שימוש ברשתות חברתיות, שימוש בלינקדאין, הכנה לראיונות, שדרוג קורות חיים ובניית תוכנית חיפוש עבודה מסודרת למציאת עבודה בצורה היעילה והקצרה ביותר:
054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com

תגובה 1:

 1. לינקדאין מסדרת אוטומטית את ה-skills לפי כמות ההמלצות שהתקבלו אליהן.
  הבעיה היא שלפעמים skill מסוים שאתם מעדיפים לא להבליט מקבל המלצות רבות ומופיע ברא הרשימה.

  יש מספר אפשרויות להבליט אותו פחות:
  - למחוק אותו לגמרי
  - להוריד את מספר ההמלצות שהתקבלו אליו, ע"י כניסה במצב עריכה ל:
  manage endoresements , בחירת ה-skill והורדת חלק מהסימונים (שימו לב שלא מדובר במחיקה של ההמלצות ותמיד ניתן לחזור ולזמן אותן בעתיד)

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...