הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 18 באוגוסט 2013

ממליצים: אי אפשר איתם ואי אפשר בלעדיהם...

ממליצים הם השלב החמקמק ביותר בשלבי הסינון לקבלה לעבודה.

בכל שאר השלבים הרבה תלוי בעיקר בכם- בנסיון ובהשכלה שלכם, ברקע, באופן בו הצגתם את עצמכם בקורות החיים, ברמה שבה אתם עוברים מבחנים מקצועיים, באופן בו אתם מתראיינים ויודעים להרשים ובעוד אלף ואחד גורמים שהמכנה המשותף של כולם הוא שאתם יכולים לנווט אותם וגם איכשהו לשלוט בהם. 

אבל לא בשלב הממליצים.

כן, דווקא בשלב מתקדם כל כך בתהליך הקבלה לעבודה, אחרי שעברנו כבר לא מעט מכשולים ומהמורות, יש לנו שליטה מינימלית. אנחנו צריכים לעזוב את החבל לגמרי ולאפשר למעסיק הפוטנציאלי שלנו לדבר עם המעסיק הקודם מאחורי גבינו וכשאנחנו לא נוכחים כדי לסנגר או להסביר או לפחות להראות איך הדברים נראו מהצד השני של המטבע- הצד שלנו.

מיותר לציין, אם ככה, שזהו השלב שאמור להטריד אותנו כמחפשי עבודה, לא פחות מראיונות עבודה או כתיבה נכונה של קורות חיים. והנה מה שמפתיע- זהו השלב שהכי פחות נותנים עליו את הדעת.

אז נכון, יכול להיות שאתם עובדים מושלמים המנהלים מערכות יחסים מעולות עם כל הסובבים אתכם לרבות קולגות ומנהלים מכל הדרגים בעבודה ולכן כנראה שאין לכם מה לדאוג. אבל... רובינו לא מושלמים. אנחנו אולי מסתדרים יפה עם אנשים, אבל לא עם כל הטיפוסים שבעולם וגם, מה לעשות? לא תמיד.

מנסיון רב השנים שלי בעבר בגיוס ובהשמת מועמדים אני יודעת שזהו נושא אחד שאסור להיות בו שאננים מידי. נתקלתי בעשרות מועמדים מעולים שהתקדמו בתהליך הגיוס לעבודה, צלחו את כל השלבים הקשים, כולל מבחנים וראיונות וגם מבחני מיון ו...נפלו בשלב הממליצים, לפעמים אפילו מבלי לדעת שזה השלב שהכשיל אותם.
רובינו מספיק תמימים בכדי להאמין שאם מנהל לשעבר מוכן שניתן את מספר הטלפון שלו כממליץ שלנו, אזי ברור שהוא ימליץ עלינו לחיוב.
זו טעות. 
יהיו שיסכימו מתוך תחושת מחוייבות, אבל ברגע האמת ירגישו מחוייבים יותר לעצמם מאשר לכם ויהיו שיכינו מסר כללי שהוא חיובי, אבל בשאלות קשות וחודרניות יותר בשיחת הטלפון עם המראיין, יענו את האמת מבלי היכולת ליפות אותה גם אם מאוד ירצו.

אם ככה ואם גם כשיש לכם ממליצים שאתם מאמינים בהם, דברים עלולים להתפקשש, חישבו מה עלול לקרות כשאין ממליצים בכלל...

כן, זה קורה כל הזמן... סיימתם לא ממש יפה במקום העבודה הקודם, המקום שלפני כן נסגר ואיתו נעלמו עקבותיהם של אלה שעבדתם איתם, לפני כן עבדתם בחברה קטנה בחו"ל ומהתפקיד הראשון פוטרתם. רצה הגורל ופשוט אין לכם ממליצים! קשה לקרוא למצב כזה במילה אחרת מאשר: בעיה.

כמעט בכל תהליך גיוס לעבודה תתבקשו להציג ממליצים ולרוב כבר בראיון הראשון או השני. אגב, זה לא אומר שכבר אז ידברו איתם, לפעמים זה לוקח זמן מאז הבקשה ועד שיחת הראיון עצמה. 
מה זה אומר? זה אומר שברגע שאתם מתחילים לשלוח קורות חיים, אתם צריכים להכין לעצמכם רשימה של 3-4 ממליצים לפחות (בכל הקשור לממליצים אין דבר כזה: יותר מידי). אל תתמהמהו עם העניין הזה כי באמת שאין כאן שום הפתעה והדרישה הזו במוקדם או במאוחר תגיע. 

אז מכיוון שממליצים הם לעיתים מצרך נדיר: הנה 4 דרכים שבאמצעותן תוודאו שתמיד יהיו לכם כמה במלאי:

1. זוהי השיטה הארכאית ביותר, אבל במקרה כזה אומרים: "זה יותר טוב מכלום". כן, לעולם לא תוכלו לדעת מה ילד יום, לאן תתגלגלו ומה יקרה ולכן לקראת סיום העבודה בכל מקום שבו תעבדו, בקשו מכתב המלצה כתוב. במוסדות ובארגונים מסויימים זה עדיין תקף ושכיח, באחרים ממש לא. אבל, לפחות תנסו ותבקשו- מקסימום יפתיעו אתכם... :)
מה יוצא מזה? כמו שכתבתי בכותרת- לא את כל המעסיקים מכתב המלצה יכול לספק, אבל אם צריך לבחור בין זה לבין כלום- זה עדיף, לא?

2. הגלגול המתקדם יותר של מכתבי ההמלצה הוא כמובן- המלצות לינקדאין. גם במקרה הזה, אל תחכו לתחילת חיפוש העבודה וגם לא ליום האחרון בתפקיד- דברים כאלה לא עושים בלחץ של זמן- בקשו המלצות מהמנהלים שלכם תוך כדי עבודה, אחרי סיום של פרוייקט מוצלח או לאחר קבלת שבחים מעוד לקוח מרוצה. לכשתתחילו לחפש עבודה, כבר יהיו לכם לפחות מספר המלצות כתובות מוכנות.

3. אחת מהבעיות השכיחות ביותר קשורה לסיבה הכי בסיסית: אנשים משנים מספרי טלפון ותיבות אימייל ופשוט בלתי ניתנים להשגה. הרשתות החברתיות פותרות את הבעיה הזו לגמרי. רוצים תמיד לשמור על קשר עם מי שעשויים להיות ממליצים פוטנציאלים שלכם? התחברו אליהם בלינקדאין או בכל רשת חברתית אחרת ו...voila! המשימה הושלמה!

4. לא להיזכר ליצור קשר רק כשאתם צריכים משהו. זהו המצב הכי לא נעים... לא הייתם בקשר כבר חודשים או אפילו שנים, אתם מחפשים עבודה וצריכים עכשיו לבקש ממישהו להיות הממליץ שלכם. מיותר לציין עד כמה זו סיטואציה לא נעימה. אז אל תיזכרו שאתם זקוקים למישהו כממליץ ברגע האחרון, דאגו לשמור איתו על קשר שוטף מידי פעם: אחלו "מזל טוב" ביום הולדת, הזמינו לאירוע משמח, מיסרו ד"ש דרך מכר משותף, אחלו חג שמח בחגים. זה באמת בסיסי, לא קשה ולא מסובך, ובעת הצורך- יהיה לכם הרבה יותר קל.

תיכף מתקרבים החגים והשנה החדשה, למה שלא תכינו איגרת שנה טובה וחג שמח ותשלחו אותה לכל הקשרים שלכם מהעבר? 

***כבר כתבתי המון פעמים שלחפש עבודה זה לא רק לכתוב קורות חיים טובים או להתכונן לראיונות- זה תמהיל שלם של משתנים שמתערבבים יחד לכדי תהליך רב שלבים אחד. בכל אחד מהשלבים ניתן להצליח או, לצערנו, ליפול.
תנו לעצמכם מתנה לקראת השנה החדשה: פגישת יעוץ לחיפוש ומציאת עבודה. עבודה חדשה- לשנה חדשה.
הפגישה עוסקת בתכנים הסובבים סביב כל שלבי חיפוש העבודה, החל מכתיבת קורות חיים, שיטות חיפוש, שימוש בלינקדאין וברשתות חברתיות, הכנה לראיון עבודה, עבודה נכונה עם חברות השמה, בחירת משרות וכיוון תעסוקתי. צרו קשר לפרטים המלאים, מאיה בוכניק:
054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com

Google+

2 comments:

 1. שוב התעלמות נוחה ממצבים הבאמת קשים כמו למשל מצב שבו פוטרת וגם אין לך רשימה של מקומות עבודה קודמים. הכתבה מתייחסת למקרים שבהם גם ככה לא אמור להיות קשה להשיג המלצות.
  לגבי סעיף 4, אני מסכימה שזה רע להיזכר רק כשצריך,אבל הממליצים הם לרוב מנהלים לשעבר, יש הרבה אנשים ששומרים על קשר עם מנהל לשעבר ועוד עד כדי הזמנה לאירוע? נשמע לי תלוש מהמציאות.

  השבמחק
 2. לאנונימית- אני פוגשת לא מעט מחפשי עבודה ולחלק גדול מהאנשים יש קשר עם מנהל/ת קודמ/ת.

  אם אין סיבה ספציפית שבגינה היחסים עם המנהל אינם טובים, אנשים שומרים על קשר ולפעמים מדובר בקשר חברי אפילו. שלא לדבר על מקרים שבהם מנהלים עוברים למקום עבודה אחר ו"מושכים" אחריהם עובדים לשעבר...
  כך שזה בהחלט קיים להזמין לאירועים, לאחל מזל טוב ביום הולדת או סתם להיפגש.

  שנית, לגבי המצבים הקשים באמת- יש אינספור סוגי מצבים שאין שום סיכוי לפתור את כולם בפוסט של 300 מילים בבלוג. הטיפים בפוסט פונים למקרים שבכלל ולא לאלה שיוצאים מן הכלל.

  אגב, נתקלתי בהרבה מאוד מקרים קשים שכאלה, אבל בכדי לפתור אותם צריך לקבל את כל המידע, להבין את ההקשרים ורק אז לבנות אסטרטגיה של מיזעור נזקים. זה לא משהו שעושים על רגל אחת ולשם כך נדרשת פגישה אישית והשקעה של מחשבה וזמן.

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...