הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 13 באוקטובר 2013

כן, זוהי רק ההתחלה-לה-לה: 5 צעדים לביצוע לאחר ראיון עבודה

לפעמים האמצעי הופך למטרה. 
זה בדיוק מה שקורה עם ראיונות עבודה. יש מחפשי עבודה שכל כך קשה להם ליצור לעצמם זימונים לראיונות עד שהראיון עצמו הופך למטרה, בעוד שהוא כמובן באמת שלא כזה- הוא רק האמצעי שבדרך לקבלת תפקיד חדש והצעת עבודה...

אם לדייק- ראיון העבודה הוא בעצם אחד מהשלבים ההתחלתיים של תהליך הגיוס, בטח בענפים כמו ענף ההיי-טק שבהם תהליך כזה יכול להתארך למערכת יחסים של ממש שכוללת 5-7 מפגשים שונים ומשונים עוד לפני שבני הזוג מחליטים להתקדם לשלב המחוייבות שבו הם גם "stop seeing others".

מה זה אומר? 
זה אומר שמעבר להשקעה בקורות החיים- מה שכולם כבר מבינים שחייבים לעשות- יש עוד משוכות שצריך לעבור בתהליך חיפוש העבודה ושלא כדאי לשכוח. והכוונה לכל מה שקורה, כשהגלגלים באמת מתחילים להסתובב ואתם מוזמנים לראיון עבודה. 
אם תציצו כאן הצידה על ענן התגיות, תוכלו להגיע ללא מעט פוסטים שכתבתי בנוגע להכנה לראיונות עבודה וטיפים להצלחה. אבל בפוסט הזה אני רוצה להתמקד דווקא במה שקורה אחרי הראיון הראשון ואצל רוב מחפשי העבודה זה בדיוק השלב שקצת, איך לאמר? מקופח.

אז הנה לכם, 5 צעדים שכדאי מאוד לבצע אחרי כל ראיון עבודה:

1. שחזור
כן, אחרי כל ראיון, וכדאי מאוד שזה יקרה כמה שיותר צמוד לסיומו, למה שלא תקחו לעצמכם כמה דקות בכדי לשחזר מה קרה שם? פנו זמן בכדי לכתוב לעצמכם הערות, להזכר בכל מה שרציתם להגיד בראיון ולצערכם שכחתם, לחשוב על התשובות שנתתם לשאלות קשות ואם אפשר היה לענות אחרת- אולי טוב יותר, האם אתם מרגישים שהיה טוב? אולי דווקא להיפך? באיזה "מלכודות" נפלתם?
מטרת השיחזור והתיעוד היא לא לחזור שוב על אותן טעויות בכל ראיון וראיון, ללמוד לקחים מכל ראיון עבודה ולתקן לקראת הראיון הבא. שחזרו ותעדו כל עוד הזיכרון חד וטרי!

2. מכתב תודה
לאט, לאט הענין הזה הולך ומחלחל ואנשים מבינים שאין שום סיבה שלא להראות למעסיק שהם מאוד התרשמו ומעוניינים במשרה. במילים אחרות: היה טוב? התרשמתם? ראיון העבודה עשה לכם חשק לעבוד שם? מה כבר תפסידו אם תשקיעו כמה דקות ותשלחו אימייל תודה למראיין שלכם. כבר שאלו אותי לא פעם: "מה? זה לא הופך אותי לאיזה נודניק, או אפילו נואש? אולי המייל הזה דווקא עלול להרוס לי את הסיכוי להתקבל שם לעבודה?". אז תנו לי לשאול אתכם שאלה פשוטה: אם המראיין התרשם מכם, התלהב מהנסיון שלכם ומהידע. האם יש באמת סיכון שבגלל שהייתם מנומסים ונחמדים ושלחתם לו אימייל קצר הוא ישנה את דעתו ויחליט שאתם פשוט לא מתאימים? לא נראה לי.
כמובן שהמייל הזה צריך להיות קצר ולענין. לא שיר אהבה משתפך, לא בקשות למיניהן, רק משהו מאוד קצר, ישיר, פורמאלי, נחמד ומנומס. מין טיזר שכזה שהמסר שלו הוא: "תודה על הפגישה אתמול, שמחתי להכיר. מאוד התרשמתי מהתפקיד/חברה/מוצר (בחרו מה שבא לכם) ואשמח להמשיך בתהליך. אם יש עוד מידע כלשהו שאוכל לספק לכם, אני זמין ב: מייל/טלפון". אתם מוזמנים, כמובן, לנסח את זה כראות עיניכם אבל זהו המסר שאמורים להעביר במייל כזה.
בשורה התחתונה- אם מצאתם חן- זה לא יכול להרוס לכם, אם התשובה היא שלילית וודאית- זה כנראה שלא יעזור לכם לשנות את המצב, אבל, אם אתם מתנדנדים שם באמצע והמראיין עדיין מתלבט, אימייל כזה יצור את הרושם שאתם אסרטיביים, לא מתביישים, מנומסים ועוד כמה דברים טובים, אז... יאללה, לעבודה!

3. הכינותי מראש!
יש מצב שביקשו מכם בראיון מספרי טלפון של ממליצים? נו, ונתתם? נו, ומה עשיתם אחר כך? לא, אל תענו לי שלא עשיתם כלום! כי מה שכן צריך לעשות בדיוק עכשיו זה להרים טלפון לממליצים הללו ולעדכן אותם שיש סיכוי טוב שהם עומדים לקבל טלפון. תראו, אם לא דיברתם איתם כבר חצי שנה, הרי ברור שאתם חייבים להכין את הממליצים שלכם מראש, נכון? מצד שני, אם דיברתם איתם שלשום בנוגע לאותו הנושא, אבל עבור חברה אחרת, שהרי במצב כזה יש לכם פטור. במילים אחרות: אם מישהו מבקש ממצילים, יש סיכוי שהוא גם יתקשר אליהם. אם אתם לא רוצים לקחת סיכון שהממליץ שלכם בדיוק בחו"ל, לא זוכר אתכם, לא יודע בכלל שאתם מחפשים עבודה וכו' וכו'- תרימו אליו טלפון או שלחו לו מייל ועדכנו אותו. ולמשקיענים שבחבורה יש עוד טיפ אחד: אם אתם בקשר טוב עם הממליץ, שלחו לו את תיאור המשרה שאליה שאתם מתראיינים. אם הממליץ באמת רוצה לעזור לכם, כדאי שיהיה לו כמה שיותר מידע על המשרה המיועדת.

4. להמשיך הלאה!
מה? כן, כן, מה ששמעתם! להמשיך לשלוח קורות חיים, להמשיך לחפש, להמשיך להתאמץ. נו, מה? ראיון אחד ואתם בפנים? ברור שלא... ברוב המקרים הדרך ארוכה היא וקשה, קשה... אז אל, פשוט אל תהיו שאננים ואופטימיים מידי. חשיבה חיובית זה טוב, תקווה זה מצויין, אבל להיות ריאלי זה, נו...זה פשוט ריאלי... אל תשכחו: אנשים תמיד מעדיפים מסעדות מלאות שיש תור בכניסה שלהם, על פני מסעדות ריקות! היו גם אתם מסעדה מלאה ואל תסתפקו רק בתפקיד פוטנציאלי אחד. יש הרבה דגים בים, אז המשיכו לדוג! כן, כן, בלי להפסיק, לפחות עד שתקבלו את הצעת העבודה המיוחלת.

5. להתכונן לראיון הבא
טוב, הטיפ הקודם היה קצת פסימי, אז נסיים דווקא באופטימיות זהירה...- יש סיכוי גבוה לזימון לראיון שני באותה החברה? כבר רמזו לכם את מי תפגשו? ראיון מקצועי או משאבי אנוש? זה הזמן להתחיל להתכונן לראיון הבא...
איך? נסו את הטיפים שכאן

**צרו קשר לקבלת פרטים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה: הכנה לראיון עבודה, שדרוג קורות חיים, שיטות חיפוש יצירתיות, שימוש מתקדם בלינקדאין ועוד...: 054-7380310, maya.bouhnik@gmail.com .

Google+

2 comments:

  1. טיפים מצויינים - ואני ממלא אחרי רובם! הרעיון של מכתב התודה בהחלט טוב מאוד.
    תודה!

    השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...