הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 27 באוקטובר 2013

מה עושים כשעדיין לא יודעים מה רוצים לעשות כשנהיה גדולים?

מבולבלים מהכותרת הזו? גם אנחנו... :)

אתחיל בסיפור אישי: שנים שאהבתי אמנות- לצייר, להסתובב במוזיאונים ולבחון כל פרט ופרט (מקרוב וגם כמקובל- כמה צעדים מרחוק), לעיין בספרי אמנות, לקרוא על ההיסטוריה ומאחורי הקלעים של כל ציור וציור... באמת, אהבה אמיתית!
כל זה גרם לי לחשוב לעצמי "היי, אם אני כל כך אוהבת את זה, למה שאני לא אלך ואלמד את זה באופן מסודר?! איזה כיף זה יכול להיות לעבוד בגלריה לאמנות, למשל, ולהיות כל היום בסביבתם של ציורים ודברים יפים (שלא לדבר על הריח הממכר הזה של צבעי השמן מעורבבים בשמן פשתן...)."

וכיוון שאשת מעשה אנוכי- חשבתי ועשיתי!

בזריזות אצתי רצתי למשרדי אוניברסיטת תל אביב (לא באמת... וירטואלית כמובן... למי יש כוח לרוץ על אמת?!) ונרשמתי ללימודי תואר שני בתולדות האמנות. "נו!" חשבתי לעצמי "שתתחיל כבר שנת הלימודים...! אני עומדת להנות מזה כל כך!!!".
המממ... אז זהו... שלא.
כבר בשיעורים הראשונים קיבלנו ערימות של קריאה. שלא לדבר על קורס אמנות ימי הביניים שבו כבר בשיעור הראשון נתבקשנו לקרוא לקראת השיעור השני את רוב ספר הברית החדשה (!). וכך, ככל שעברו הימים, כל המטלות האלה והחובות, הריצות לספריות והעבודות הובילו אותי להבנה הלא ממש נעימה: התחביב הכה אהוב שלי הפך מאהבה ל...מטלה. מהנאה לסוג של חובה ובואו נודה באמת- מי אוהב מטלות וחובות? 
כן... מה שעד אז עשיתי בחפץ לב, מתוך עניין וכיף, הפך למשהו שחייבים לעשות תוך לו"ז מסויים ומגבלות וזה כבר לא היה כזה כיף יותר.
בשורה התחתונה? הפסקתי את הלימודים אחרי סמסטר אחד. פשוט כאב לי הלב לאבד תחביב אהוב ולא רציתי להפסיק לאהוב משהו שבמשך שנים מאוד אהבתי והסב לי שעות של הנאה.
אז למי שמתעניין- כן, ריח שמן הפשתן שוב עושה לי את זה וללכת למוזיאון לראות תערוכה חדשה משמח אותי כל פעם מחדש- הצלתי את האהבה הישנה, כי היא שוב חזרה להיות בחירה ולא חובה.

ולמה אני מספרת לכם את כל זה?
מהסיבה הפשוטה שאני פוגשת בלי סוף מחפשי עבודה שלא יודעים מה הם מחפשים. אנשים בוגרים שעדיין לא יודעים מה הם רוצים לעשות כשיהיו גדולים (והבעיה היא שהם כבר מזמן כאלה...), כאלה שרק סיימו את הלימודים ובאמת שאין להם שמץ מה אמור להיות השלב הבא וגם כאלה שעד היום היתה להם תוכנית מסודרת של מה הם רוצים לעשות ופתאום כבר לא בא להם על זה ורוצים לשנות, ובאופן כללי אנשים שלא יודעים מה עושה להם את זה והיכן עשויה להתחבא התשוקה המקצועית שלהם.

כמובן שמצב כזה הוא מצב מבלבל מאין כמוהו... איך מחפשים עבודה אם לא יודעים מה לחפש? איך מוצאים כשלא יודעים מה אוהבים לעשות?

אם גם אתם מבולבלים, הנה ההמלצה שלי: אל תנסו בכוח למצוא את הדבר החמקמק הזה שנקרא לו "תשוקה מקצועית". אל תשבו שעות בהתלבטויות לגבי מה יעשה לכם את זה ואיזה תפקיד יהיה לכם הכי מתאים וכייפי מהסיבות הפשוטות האלה:

1. לרובינו פשוט אין דבר כזה- תשוקה מקצועית. אולי כשהיינו ילדים ידענו בוודאות מה אנחנו רוצים להיות, אבל זה נבע דווקא מתמימות ומחוסר ידיעה מאשר מהבנה אמיתית והיכרות עצמית. מישהו חכם אמר פעם שככל שאנחנו יודעים יותר- כך אנחנו יודעים כמה אנחנו לא יודעים... וזה בדיוק זה. ואגב, אנחנו גם משתנים עם השנים ומה שאהבנו פעם, לא בטוח שנמשיך לאהוב גם עכשיו.

2. מה שכייפי ונעים, מה שעושים בתור תחביב, מה שעל פניו נראה לכם שאתם אוהבים לעשות- יכול להפוך מהר מאוד להיות משהו שונה לגמרי כשהוא נהפך לעבודה שלכם או לכל סוג אחר של "חובה" (בדיוק מה שקרה לי עם האמנות). 

3. ההתלבטות הזו, ההפיכה החוזרת ונשנית בשאלה הזו "מה אני אוהב" / "מה אני רוצה לעשות?" / "מה עושה לי את זה?" לא מובילה לשום מקום פרט לעמידה במקום. לקיפאון. לחוסר התקדמות. לחוסר עשיה. וכמובן שגם לעוד בלבול, תהיה ותסכול.

4. כמעט בכל תפקיד שעושים אפשר למצוא רגעים של אושר. בכל מקצוע יש גם קשה ופחות טוב ובמקביל גם נעים ומספק ומאתגר וכייפי. לפעמים אלה דברים שידעתם אותם מראש, אבל לפעמים אתם עשויים לגלות אותם רק תוך כדי זרימה והתנסות.

5. הבינו שגם כשחושבים שיודעים היטב מה רוצים לעשות, זוהי רק מחצית הבעיה. המחצית השניה היא שהרצוי גם יהיה מצוי... ואם הוא לא, אז מה עוזר לנו שאנחנו יודעים מה אנחנו מחפשים? ולכן, החיפוש צריך להתמקד קודם כל בחיתוך שבין המצוי לרצוי.

6. אצל רבים, מציאת "תפקיד חייהם" קרתה להם לא מתוך תכנון וידיעה מראש, אלא מתוך מזל... להיות בזמן הנכון במקום הנכון, לנסות, לבדוק ולנצל הזדמנות לא צפויה (חטטו קצת ברשת על סטיב ג'ובס, למשל, וקיראו כיצד הוא הגיע למה שהגיע... המעצמה הזו ששמה Apple צמחה בדיוק כך- מתוך זיהוי הזדמנות כשאדון ג'ובס דווקא היה עמוק בתוך תחום אחר לגמרי שמשך אותו- מיסטיקה).

 בקיצור חברים, הנה טיפ לסיכום: אם אינכם מוצאים את עצמכם מבחינה מקצועית, אם אתם לא יודעים מה מושך אתכם, תנסו! שמרו על ראש פתוח, היו פתוחים להזדמנויות, חטטו, חקרו, הרשמו לקורס, התנדבו לבצע מטלה שלא קשורה לתפקיד שלכם בעבודה, התראיינו, בררו, אספו מידע, דברו עם אנשים בעלי מקצועות שונים ובשורה התחתונה- תעשו! אל תחכו לרוח השכינה שתשרה עליכם ותביא איתה גילוי עצמי מהפכני. אל תצפו שההבנה תדפוק לכם בדלת בעוד אתם יושבים ומתחבטים ומתלבטים ומהססים. זה לא יקרה!

ולסיום, אל תשכחו...עם האוכל- בא התיאבון. מה זה אומר? שלפעמים בחיים יש הפתעות וגם שאפשר ללמוד לאהוב דברים... כן, גם כאלה שמלכתחילה אתם דווקא חושבים שאתם לא ובעיקר דברים שלא ידעתם שאתם טובים בהם ושתוך כדי עשיה אתם מגלים שכן! הצלחות מובילות לסיפוק וסיפוק הופך לאט לאט לאהבה...
אז, בהצלחה :)!

*אם יש לכם תהיות והתלבטויות בנוגע לצעד המקצועי הבא שלכם או לחילופין, אם אתם עובדים המחפשים עבודה ומתקשים בכך- צרו קשר: בפגישת היעוץ לחיפוש עבודה ותכנון קריירה אנחנו מתמקדים במצב התעסוקתי הספציפי שבו אתם נמצאים כרגע ומוצאים פתרונות לאתגרים שאתם מתמודדים איתם לא כל כך בהצלחה...
צרו קשר לקבלת פרטים על פגישת היעוץ (תכנון הצעד הבא, שדרוג קורות חיים, שימוש מתקדם בלינקדאין, שיטות חיפוש יצירתיות, מיתוג נכון ברשת, הכנה לראיונות עבודה): 054-7380310 או maya.bouhnik@gmail.com .


Google+

6 תגובות:

 1. איפה היית לפני 4 שני כשחיפשתי עבודה... :) היית חוסכת לי הרבה כאב ראש. תודה, כתבה מעולה!

  השבמחק
 2. פגעת בול.
  מה לגבי חלום היזמות מול הבטחון במשרה רגילה?
  פה שבירת הכיוון היא חדה יותר ויתכן שלא תהיה דרך חזרה לאותה משרה קבועה.

  השבמחק
 3. לאנונימי,
  לפני כל שינוי שמבצעים חייבים לקחת בחשבון את כל ההשלכות. חיוביות וגם שליליות... יתרונות מול חסרונות.

  בענין הגשמת חלום היזמות- אין כמו הגשמת חלומות, אבל, לצערי בארץ מעסיקים לא "מתים על" עצמאים למיניהם, פרילנסרים ויזמים ולכן לא תמיד קל לחזור לשכירות לאחר תקופה של עצמאות.


  השבמחק
 4. שמחה לשמוע, יהודה. בכיף :)

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...