הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 3 בנובמבר 2013

שועלים ותיקים בראיונות עבודה? 6 טיפים שיכולים להועיל אפילו לכם!

יש מחפשי עבודה מתחילים שכל טיפ הקשור לכתיבת קורות חיים ולהכנה לראיונות עשוי להועיל להם (אם זה המצב- חטטו כאן בבלוג ותמצאו מאות טיפים שעשויים לעניין אתכם) ויש, מנגד, מחפשי עבודה שאני מכנה "שועלים ותיקים"- כאלה שכבר עברו לפחות 4-5 סבבים של חיפוש עבודה במהלך הקריירה שלהם ושגם חוו חיפושי עבודה "קלאסיים": כוונתי לחיפוש עבודה שבו מזהים משרה רלבנטית ושולחים קורות חיים. חיפוש עבודה ללא שום ויטמין P שיקדם את העסק, ללא יותר מידי קשרים, ללא מזל יוצא דופן וגם ללא בוס לשעבר שעובר למקום עבודה אחר ומושך אתכם אחריו. במילים אחרות: חיפוש עבודה אמיתי ללא שום קיצורי דרך...

אם אתם שועלי חיפוש עבודה ותיקים שכאלה, ואפילו אם חיפשתם עבודה בפעם האחרונה לא לפני 10 אלא 4-5 שנים, החיפוש הנוכחי עלול להפתיע אתכם ולא במובן החיובי של המילה. כן... דברים שהלכו פעם חלק, עלולים שלא לזרום עכשיו. הסיבה היא ששוק העבודה, דרכי גיוס העובדים ובכלל כל הסצינה הזו של חיפוש העבודה השתנו.

בקיצור, וללא שהות נוספת- גם אם אתם "מומחים" בראיונות עבודה- וגם אם כבר עברתם עשרות כאלה במהלך חייכם המקצועיים, תמיד אפשר לעשות עוד קצת fine tuning בכדי להיות עוד יותר טובים. הנה 6 טיפים למתראיינים המתקדמים:

1. שלטו על מהלך העניינים בראיון כבר לפני הראיון!
נשמע מבלבל? נו, זה רק נשמע ככה, כי ההסבר פשוט- בכל ראיון ולכל מראיין יש שגרה קבועה ורשימת שאלות שחוזרות על עצמן.  אבל, בעוד שהמראיין בטח שלא ממציא רשימת שאלות חדשות בכל ראיון וראיון, הרי שבהכרח יש הבדלים כלשהם בין הראיונות שנובעים מההבדלים בין המועמדים עצמם- מהרזומה שלהם.
במילים אחרות- לתוכן בקורות החיים שלכם יש השפעה ישירה על מה שתישאלו בראיון העבודה. זו גם הסיבה לכך שהצלחה בראיון- כן או לא- לא קשורה רק למה שקורה במשרד מאחורי הדלת הסגורה בזמן הראיון, אלא גם למה שכתוב שחור על גבי לבן בקורות החיים. וכן, יש לא מעט מחפשי עבודה שפגשתי במהלך השנים לפגישת הכנה לראיון שהיה ברור שהסיבה לחוסר ההצלחה שלהם בראיונות קשורה ישירות דווקא לקורות החיים שלהם: למה שכתוב בהם או שחסר בהם, לחוסר התאמה בין התוכן הכתוב לנאמר בעל פה, לקורות חיים יפים יותר ממה שמתגלה בראיון, לפערים למיניהם, למסרים לא ברורים שהם מתכון לטעויות וכו' וכו'. במקרים הללו, מה שהוביל לצליחת ראיונות העבודה היו דווקא השינויים שעשינו בקורות החיים (ממש כמו ברפואה- טיפלנו במקור לבעיה ולא בסימפטום).
בשורה התחתונה- וודאו שבקורות החיים שלכם מופיע התוכן שעליו אתם רוצים להישאל בראיון.

2. נעלי המראיין נוחות יותר!
הטיפ הזה די פשוט: לפני כל ראיון קראו היטב את דרישות המשרה וצרו לעצמכם רשימה של תשובות לשאלה הבאה: מה המראיין מחפש ב-ד-י-ו-ק ומה הוא מצפה לשמוע? איזה תשובות ירשימו אותו ואיזה יקררו אותו? אם יש ספק- אין ספק- אם אתם מתלבטים אם להגיד משהו או שלא- כנראה שעדיף שלא... ואם יש דברים שברור לכם שאם אתם הייתם בנעלי המראיין, הייתם רוצים שהעובד הבא שלכם יגיד: מבחינת נסיון, כישורים או כל דבר אחר- אלה הדברים שאתם חייבים לציין במהלך הראיון.

3. מוקדם מידי זה גם לא טוב!
כולם יודעים שאסור לאחר לראיונות עבודה, אבל גם המקבילה ההפוכה לא רצויה- הגיעו בזמן ולא יותר מ 10 דקות לפני הזמן.

4. לפעמים התזמון הוא הכל!
אתם בטח מכירים את עצמכם הכי טוב... מתי אתם בשיאכם? בבוקר או בערב? נסו לתאם ראיונות בדיוק בתזמון הזה. ברוב המקרים, כדאי לתאם ראיונות על הבוקר- בזמן בו אתם הכי רעננים ולא עייפים, פחות עצבניים מכל מה שקרה במשך היום והבונוס- אתם לא צריכים להעביר יום שלם של מתחים בהמתנה לשעת הראיון היעודה... אתם מסיימים עם זה כבר על הבוקר!

5. הכר את מראיינך א'!
ככל שעובר הזמן, יותר ויותר עובדים מצטרפים ללינקדאין. למה שלא תציצו בפרופיל של המראיינים שלכם כבר לפני הראיון. ואם כל מי שאתם צופים בו יכול לראות שעשיתם את זה, בקשו להציץ דרך חבר ולא מתוך הפרופיל שלכם (או שתשנו זמנית את הגדרות הפרופיל שלכם בכדי להציץ לאחרים ולהשאר אנונימיים).

6. הכר את מראיינך ב'!
מי לא יודע שידע זה כוח? אם ככה, למה שלא תכירו עוד יותר טוב את המראיינים שלכם? למה שלא, למשל, תסתובבו באותם האתרים ברשת שהם מסתובבים בהם? לדוג'- אתרים המיועדים למראיינים טכנים או למגייסים ולמנהלי משאבי אנוש? יש לא מעט אתרים כאלה- גם ישראלים. הציצו בהם... למדו קצת על הצד השני של המתרס, שיטות שונות של ראיונות עבודה, איך מתרשמים נכון ממועמדים, למה צריך לשים לב... כל הטיפים האלה שמיועדים למראיינים שלכם, יכולים בוודאות לעניין גם אתכם ולהכין אתכם טוב יותר לראיון הבא! :)

*** גם אם אתם שועלים ותיקים בראיונות, ואפילו אם ראיינתם בעצמכם בעבר, לא כולם מודעים לרושם שיוצרים ולא תמיד בטוחים במאה אחוזים מה כדאי להגיד ואיך. רוצים פרטים על פגישת ההכנה לראיונות עבודה? רוצים להגיע מוכנים לראיון עבודה עבור תפקיד ספציפי שאתם פשוט חייבים לעבור בהצלחה? ואולי אתם בכלל צריכים לשנות משהו בקורות החיים?
לקבלת פרטים על פגישת היעוץ לחיפוש ומציאת עבודה, צרו קשר:
מאיה בוכניק: 054-7380310, maya.bouhnik@gmail.com


4 תגובות:

 1. למה להשאר אנונימי שאני מסתכל על פרופיל המראיין בלינקדאין?
  קרה לי שדוקא קבלתי מחמאה על זה.

  השבמחק
 2. אתה שואל את האדם הלא נכון... :)
  ואני אסביר: לי עצמי אין שום בעיה להסתכל על פרופילים של אנשים ושהם גם ידעו מזה, אין לי גם שום בעיה להתחבר עם אנשים וליצור קשרים חדשים דרך לינקדאין.
  אבל, יש אנשים ששונים ממני וממך ויש להם ספקות ואפילו סלידה מכל מה שקשור לרשתות חברתיות ורתיעה מביצוע פעולות פשוטות שם כמו חיבור למי שאינם מכירים אישית, או פניה יזומה לאנשים או אפילו פתיחת פרופיל.
  הכל תלוי באופי וכמובן שגם בתזמון... אם אתה עובד והחיפוש שלך דיסקרטי, אני מניחה שתרצה להצניע ככל האפשר את עובדת היותך מחפש עבודה.

  המשך בדרכך, אני מאמינה שגמישות ופתיחות הן הדרך הנכונה שגם עשויה להוביל לפעמים לכל מיני הזדמנויות מפתיעות :)

  השבמחק
 3. פעם שנייה שאני קורא מאמר שלך ופעם שנייה שאני מתרשם לטובה וכמובן לוקח טיפים,אני אשמח לעדכן בעתיד שהם עזרו.

  זיו

  השבמחק
 4. היי זיו,
  ממש שמחה לשמוע :)
  שיהיה בהצלחה בחיפוש!
  מאיה

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...