הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 10 בנובמבר 2013

אלכסון הוא אסון! 7 טיפים לחיפוש עבודה

זוכרים את התשדיר הזה של בטיחות בדרכים משנות ה- 80 המוקדמות- על כך שתמיד חובה לחצות במעבר חציה, ושאסור
לנסות לקצר ולעבור באלכסון כי... אלכסון הוא אסון? 
נסו להסביר את זה היום לילדים שקופצים לכביש כשראשם קבור במסך הסמארטפון שלהם... :)

אז אומנם לא בענין בטיחות בדרכים אנחנו כאן, כי אם בענין חיפוש עבודה, אבל, העיקרון הזה תקף גם תקף בהרבה תחומים אחרים בחיים לרבות בתהליך חיפוש העבודה.
במילים אחרות, בחיפוש עבודה- בדיוק כמו בכביש- אלכסון הוא אסון. כל נסיון להשתמש בקיצורי דרך למיניהם בחיפוש העבודה אינו מומלץ כלל ואינו תורם למציאת עבודה.

לאיזה קיצורים אני מתכוונת? לכל דבר שאתם עושים על הדרך מבלי באמת להשקיע בו מחשבה, לנסיונות למצוא את הדרך הקלה, לפעולות שמטרתן לחסוך בזמן... כל אלה יגרמו בדיוק להיפך- לחיפוש עבודה ארוך יותר מכיוון שהוא פשוט לא מתבצע נכון.
יש פתגם כל כך נכון שגורס: "אני עני מידי מכדי לקנות בזול". בדיוק כך בחיפוש עבודה... הניסיון לחסוך בזמן עלול להוביל ישירות לתוצאה ההפוכה של חיפוש עבודה מתמשך שלא רואים בו את הסוף.

אז מאיזה קיצורי דרך חובה להמנע בתהליך החיפוש ואיזה "חסכון" הוא בסופו של דבר דווקא בזבוז? הנה 7 אלכסונים מסוכנים:

1. תבניות מוכנות של קורות חיים שמורידים מהאינטרנט:
אתם בטח מכירים את האתרים האלה שאפשר להוריד מהם תבניות של קורות חיים. למה זה מסוכן? מארבע סיבות:
א. כמו בכל דבר, גם בקורות חיים יש אופנה. ברוב המקרים כשאתם מורידים תבנית מהאינטרנט אתם תקבלו תבנית ארכאית וממש לא "אופנתית" שכבר לא מתאימה למקובל היום מבחינה עיצובית- לא בפונט ולא במבנה.
ב. תבניות מסויימות לא נסרקות טוב בתוכנות סינון אוטומטיות, מה שמוריד את הסיכויים שתעלו בחתכים שמגייסים עושים על המאגר שלהם.
ג. כל מחפש עבודה וההיסטוריה שלו, כל מועמד והאתגר שניצב מולו. אין תבנית אחת שיכולה להתאים לכולם ולכל סוגי ההשתלשלויות התעסוקתיות.
ד. כשיש הרבה מועמדים על כל משרה, המטרה שלנו היא לבלוט... שקורות החיים שלנו יתפסו תשומת לב. זה בדיוק מה שלא תשיגו אם תורידו תבנית מוכנה מהאינטרנט שעוד אלפים כמוכם הורידו גם....

2. לתת את המושכות לאחרים:
זה נכון... כשאתם מחפשים עבודה תוך כדי עבודה, באמת שאתם קצרים בזמן. אבל, אם אתם רוצים שמשהו יקרה ושהדברים יתקדמו הפסיקו להאציל סמכויות לאחרים והתחילו להיות אחראיים לעצמכם. 
כן, לפנות לחברות השמה בתור עוד דרך חיפוש זה בסדר גמור, אבל לסמוך רק על חברת ההשמה שתמצא לכם עבודה- זו כבר טעות. כנ"ל לגבי חברים... יש לכם רשת יפה של קשרים? יופי! אבל, אל תסתמכו רק עליהם. יש להם עוד כמה דברים לעשות בחיים חוץ למעזור לכם למצוא עבודה...
בקיצור- כשאתם מחפשים עבודה, המושכות חייבות להיות בידיים שלכם!

3. לפרסם סטטוס "אני מחפש עבודה!" ברשתות חברתיות:
אני נשאלת לא מעט בנוגע לעניין הזה: "האם כדאי לפרסם סטטוס בלינקדאין או בפייסבוק לגבי היותי מחפש עבודה, או שזה נראה נואש". התשובה שלי היא כזו: אני לא חושבת שהמילה המתאימה כאן היא "נואשות". זה בסדר להיות אקטיביים בחיפוש העבודה שלכם ולעשות פעולות בכדי לנסות לקדם את זה, מצד שני, במקרה הזה, שוב, האקטיביות שלכם היא בעצם נסיון מוסווה להעביר את המושכות לאחרים.
האם פעולה כזו עשויה להועיל? לא בטוחה... אנשים נוהגים לסייע יותר כשמדובר בפניה אישית ולא במין "שלח לחמך על פני המים". מצד שני, כשיורים הרבה, בסוף אפשר גם לפגוע (אפילו בחושך), כך שיש סיכוי שמישהו יראה את הסטטוס שלכם ויגיב לכם.
אז מהי השורה התחתונה? לחשוב היטב לפני ביצוע הצעד ואפילו לבצע תחקיר קטן: חטטו קצת בלינקדאין למשל, וחפשו סטטוסים מעין אלה. כמה תגובות הם קיבלו? ממי? רלבנטיות או שסתם? הייתי גם שולחת הודעה ישירה לשניים שלושה מחפשי עבודה כאלה ובודקת אם יצא להם משהו חיובי מהעלאת סטטוס כזה.

4. להפיץ קורות חיים במנגנון הפצה אוטומטי:
בטח, זה חוסך המון זמן כשלוחצים על כפתור אחד וקורות החיים שלכם משוגרים לאלף ואחת חברות. אבל, האם זו הדרך הנכונה להתנהל בחיפוש עבודה? לא בטוח... לא הייתם רוצים לסנן בעצמכם? לא הייתם מעדיפים שתהיה לכם שליטה על מי וכמה קיבלו את קורות החיים שלכם? והאם זה בכלל יעיל לשלוח קורות חיים לחברת השמה דרך מנגנון אוטומטי כשברור לחברה הזו שיחד איתה בדיוק באותה השניה קיבלו את קורות החיים עוד 150 חברות השמה מתחרות אחרות? תנחשו לבד האם במצב כזה לחברה הזו יהיה חשק ואינטרס לפנות אליכם, או שלא כל כך...

5. לצפות שקובץ אחד של קורות חיים יתאים לכל משרה ולכל מעסיק באשר הוא:
אין לי הרבה מה להוסיף כאן, פרט לאנלוגיה פשוטה: הסיכוי שקובץ אחד של קורות חיים יתאים לכל משרה שהיא ולכל מעסיק באשר הוא, הוא בדיוק כמו הסיכוי שזוג מכנסיים אחד אקראי יתאים לכל אדם- גבר או אישה, בכל מידה ולכל סוגי מבני הגוף.

6. להשתמש בסוכנים חכמים:
זה בסדר לשלב בחיפוש העבודה שימוש באתרי דרושים, אבל, אם אתם סומכים רק על הסוכנים החכמים שיעשו עבורכם את העבודה, הרי ששוב המושכות אינן בידיים שלכם. אני נתקלת בלי סוף במחפשי עבודה שבנו לעצמם סוכן חכם בשנת תרפפ"ו עם תחילת החיפוש שלהם ועד היום הם סומכים עליו, למרות שמזמן כבר שינו את המיקוד שלהם. ואני נתקלת גם בהמון מחפשי עבודה שלא הגדירו מספיק טוב את הסוכן הכבר לא כזה חכם שלהם, מה שבוודאות גורם להם לפספס חלק גדול מהמשרות שעשויות להתאים להם.
אפשר להיעזר ב"סוכן חכם" רק במידה ואתם יודעים בדיוק מה אתם מחפשים ובתנאי ובניתם אותו הכי נכון ורחב שאפשר. אחרת, רוב הסיכויים שאתם מפספסים משרות מתאימות רק בגלל סינון לא נכון.

7. להיות "קורא קמצן":
הכוונה שלי כזו: אם אתם רוצים למצוא עבודה, אתם צריכים להיות מעודכנים. להיות עם היד על הדופק. איך עושים את זה בעידן האינטרנטי? קוראים ועוברים על כמה שיותר מידע, אתרים, חדשות, משרות ועדכונים מרשתות חברתיות. אי אפשר להיות באמת מעודכנים אם אתם מתקמצנים על הזמן שאתם משקיעים בחיטוטים ובקריאת מידע. מה זה אומר? לחפש רחב ככל האפשר תוך מעבר על כמה שיותר כמויות מידע ולא לנסות לעגל פינות. כל נסיון להגביל ולדלל ולקצר- כמוהו כפספוס של עוד משרה פוטנציאלית שפשוט אין לכם מושג שהיא קיימת רק בגלל שלא חיפשתם מספיק טוב.

***רוצים עוד טיפים לחיפוש עבודה יעיל ונכון? החלטתם שהגיע הזמן להתחיל להשקיע בחיפוש העבודה שלכם? יופי! מוזמנים ליצור קשר לקבלת פרטים על פגישת היעוץ לחיפוש ומציאת עבודה (שדרוג קורות חיים, הכנה לראיונות, שימוש מתקדם בלינקדאין ושיטות חיפוש יצירתיות): 054-7380310, maya.bouhnik@gmail.com

Google+

2 comments:

  1. מיה, כדאי לעשות מנוי בתשלום בלינקדאין, ולפנות לבכירים?

    השבמחק
  2. כדאיות המנוי בתשלום בלינקדאין תלויה ברמת השימוש שאתה מתכנן לעשות בפיצ'רים שפתוחים רק בפני מנויים בתשלום.
    בכדי לפנות לחברי לינקדאין אחרים (ולא משנה אם הם בכירים או שלא) לא חובה לעשות מנוי.

    השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...