הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 1 בדצמבר 2013

בחנו את קורות החיים שלכם: מה קודם למה, הנסיון או ההשכלה?

לענות על השאלה מה חשוב ממה - הנסיון או ההשכלה, זה קצת כמו לענות על מה קדם למה- התרנוגלת או הביצה? 

אבל לפני שננסה לענות על השאלה, הנה תרגיל "בחן את עצמך" קצר: הוציאו דפים בבקשה! לא, לא באמת... רק פיתחו את קובץ קורות החיים שלכם. עכשיו חפשו בבקשה את פיסקת ההשכלה. היכן היא מופיעה? בתחילת הרזומה? 
נו, טוב... אז כנראה שאצלכם הביצה קודמת לתרנגולת. 

בואו נחזור לנושא שעל הפרק- למה, בעצם, פיסקת ההשכלה שלכם נמצאת בתחילת קורות החיים? יש מצב שזה שם סתם במקרה? ואולי זה כי הורדתם פעם איזו תבנית של קורות חיים מהאינטרנט וככה זה היה מובנה שם? ואולי מיקמתם אותה במיקום הזה לפני שנים רבות, בפעם הראשונה שבה חיפשתם עבודה ומאז זה פשוט נשאר ככה?

כך או כך, הנה ההמלצה שלי- השכלה אמורה להופיע אחרי הנסיון התעסוקתי בקורות החיים, אלא אם כן, זה אחד מהמקרים הבאים:
-אתם בוגרים טריים חסרי נסיון.
-יש לכם השכלה יוצאת דופן מבחינת תארים או שלמדתם במוסדות להשכלה גבוהה בעלי מוניטין מדהים.
בכל מקרה אחר באמת שאין שום סיבה הגיונית לכך שההשכלה תופיע קודם. 

לא משוכנעים? לא אשאיר אתכם בלי כמה טיעונים טובים לצורך הבהרת הנושא:

1. כשחברה מגייסת עובד חדש לתפקיד הדורש נסיון, היא מגייסת אותו בזכות הנסיון שלו... במילים אחרות, היא מתעניינת בראש ובראשונה בתרנגולת ולא בביצה.
ובקיצור, הנסיון תמיד, אבל תמיד גובר על ההשכלה במידת החשיבות. זה לא אומר שלמעסיק לא משנה אם יש לכם השכלה או שלא- להיפך- מאוד מענין אותו אם יש לכם, ובמה ומאיפה בדיוק, אבל, אם נשים השכלה וניסיון על לשון המאזניים הצד של הנסיון בהכרח יהיה כבד יותר.

2. אם ההשכלה כזו חשובה למעסיק, הוא ידע איך למצוא אותה... כוונתי פשוטה: בואו ניקח דוגמא שונה לגמרי, למשל... איך בנוי הסופר השכונתי שלכם? היכן ממוקם החלב בסופר הזה? האם הוא ממש ליד הקופות בכניסה? לא. הוא בחלק הכי מרוחק מהכניסה.
האם זה מקרי? ממש לא...! חלב זה מוצר שכמעט כולם צורכים וכמעט כולם צריכים לקנות ובתדירות גבוהה. זו הסיבה שהוא ממוקם בסוף... אתם פיזית תחפשו אותו. ובדרך כמובן, תעברו ליד הסוכריות והביסלי והבאגטים וכל שאר הדברים שת'כלס, אתם יכולים לחיות בכיף בלעדיהם, אבל המראה שלהם יגרום לכם לקנות, גם אם בכלל לא תכננתם.
זו גם הסיבה לכך שההשכלה שלכם (שדי ברור שהמעסיק יחפש באופן אקטיבי) יכולה בכיף לנדוד לצד הדרומי של קורות החיים שלכם. מי שמעונין, ידע לגרור את עיניו כלפי מטה עד להשכלה. ובדרך נגרום לו להעיף מבט גם על ה"ביסלי והסוכריות" שברזומה שלכם... ;)

3. כשאתם מעבירים את ההשכלה לסוף קורות החיים, אתם מפנים מקום נוסף בתחילתם לחומר הטוב... לנסיון. כן... יש לכם עכשיו עוד לפחות פיסקה אחת של תוכן (בנוגע לנסיון) שיכולה להכנס לעמוד הראשון של קורות החיים שלכם (ולא נכנס עכשיו לנושא הטענה המטעה שחייבים להגביל קורות חיים לעמוד אחד- כי לא... לא חייבים!).

4. לא כולנו בוגרי הרווארד, הטכניון ושכמותם. חלק ממחפשי העבודה בוגרי תארים של מכללות, חלקן טובות יותר וחלקן- פחות. חלקן בעלות מוניטין טוב, וחלקן - קצת פחות. אם למדתם בטכניון, יש מצב שכדאי לכם לציין זאת בתחילת הקו"ח, אבל אם לא... יכול להיות שעדיף שלא (ואני אומרת את זה בפה מלא: מעסיקים ממיינים קורות חיים גם על פי המוסד בהם למדו המועמדים. יש מוסדות שמקבלים ניקוד גבוה יותר ויש שפוסלים לגמרי את המועמד- אבל כמובן שאף אחד לא מדבר על זה ובטח שלא מודה בזה באופן ציבורי).

בקיצור חברים, לא יודעת מה אתכם, אבל אני חייבת לסיים כדי להספיק לסופר. החזיקו לי אצבעות שלא אפול במלכודת הביסלי-קרמבו-סופגניות...  :)

*** לכתוב קורות חיים טובים ויעילים זה בעצם לנסות להכנס לראש של אלה שקוראים אותם, להבין איך הוא עובד ולספק בהתאם את הסחורה. מכירים כבר את כל הסודות של מאחורי הקלעים של המעסיקים והמגייסים? אם לא... כנראה שפגישת יעוץ לחיפוש עבודה עשויה להועיל לכם.
צרו קשר לקבלת פרטים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה: שדרוג קורות חיים, הכנה לראיונות עבודה, שיטות חיפוש יצירתיות, שימוש מתקדם ובניית פרופיל מרשים בלינקדאין, טיפים לעבודה עם חברות השמה ועוד ועוד...:
054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com

Google+

6 תגובות:

 1. יש לי תואר שני מאוניברסיטת תל אביב. המנחה שלי בתואר היה מעביר קורסי בסיס ככה שכל מי שלמד מדעי המחשב בתל אביב נתקל בו וזוכר אותו.

  העובדה שקורות החיים שלי פותחים ב "תואר שני במדעי המחשב מאוניברסיטת תל אביב בהנחייתו של פרופסור XXX" פתחה לי לא מעט דלתות למרות שאת התואר עשיתי לפני יותר מ8 שנים.

  השבמחק
 2. לאנונימי,
  מספר תגובות יש לי עבורך:
  1. כמו שכתבתי בפוסט- יש מקרים שבהם כן כדאי לציין את ההשכלה למעלה וזאת במקרים מיוחדים כמו מוסד להשכלה בעל מוניטין, תואר מתקדם וכו׳... במקרה שלך מדובר על פרופסור ששמו הולך לפניו... זו דוגמא נוספת לאותה נקודה שציינתי.
  2. מכיוון שיחד עם ההשכלה, רכשת במהלך השנים (ציינת שכבר 8) נסיון רב, יש סיכוי גבוה שהנסיון שלך הוא שהטה את כף המאזניים לטובתך... הרי שאי אפשר להוכיח בוודאות שלנסיון לא היתה שום השפעה ושהכל בזכות אותה שורה אודות הפרופסור.

  השבמחק
 3. היי מאיה
  התחיל ואומר שהכתבה מסבירה דיי בצורה ברורה ויפה את העדיפות של כתיבת הניסיון המקצועי לפני ההשכלה , אך שאלתי היא האם כשהניסיון המקצועי שיש לי לגמרי לא רלוונטי אך ההשכלה שלי כן רלוונטית למשרה שאני פונה אליה ( ממש תחומים שונים) האם יש נהוג אותו דבר ולמקם את הניסיון המקצועי בראש קורות החיים ?

  תודה וחג שמח
  אלעד

  השבמחק
 4. לאלעד- לא, במקרה כמו זה שתיארת להשכלה יש רלוונטיות למשרה ולנסיון- לא ולכן עדיף במקרה כזה לציין קודם את ההשכלה.
  בהצלחה!
  מאיה

  השבמחק
 5. ייתכן וצריך לקחת בחשבון גם את השלבים השונים שעוברים קו"ח לפני שמגיעים למראיין -
  כלומר, קו"ח עוברים תחילה אצל "ממיינות" אשר תפקידן לנפות קו"ח רלוונטיים ולהעביר רק מה שנדרש לשלב הבא.
  אמנם ניסיון הוא חלק מהדרישות - אך לרוב תואר הוא דרישת תנאי מוקדמת.
  ולכן - לטובת אלו ועל מנת שקו"ח ימשיכו לזרום להמשך התהליך - אולי בכ"ז רצוי לציין תואר בראש המסמך.
  (אולי לא פירוט כל העבר הלימודי - אבל לפחות תואר רלוונטי, כמו גם סך שנות ניסיון כבר בכותרת)

  קובי

  השבמחק
 6. לקובי,
  גם ממיינות, כפי שקראת להן, יודעות לחפש את המידע החשוב להן בתוך המסמך. הן ימצאו את ההשכלה איפה שהיא תצויין- בתחילת הרזומה או בסופו... כך שאין סיבה לחשוש שיפספסו את זה.
  כמו שכתבתי, היתרון בציון התואר אחרי הנסיון הוא שבדרך העין מרפרפת על הנסיון... וכשיש כזה, זה הרי בדיוק מה שאנחנו מוכרים כעובדים, יותר מאשר את ההשכלה שלנו...

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...