הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 26 בינואר 2014

חיפוש עבודה וציפיות שכר: זה לא נגמר עד שזה לא נגמר...

אחת מהשאלות שרבים שואלים אותי ולא משנה אם מדובר בבוגר טרי, במנהלת ותיקה או במנכ"לים וסמנכ"לים היא שאלת ציפיות השכר. כל ההתנהלות סביב השאלה הזו איננה נוחה למחפשי עבודה, החל מהתזמון שבו היא עולה לראשונה, דרך חוסר ההדדיות בכמות המידע שיש לכל אחד מהצדדים על האחר (למעסיק תמיד יש הרבה יותר מאשר למועמד) וכלה בחוסר הנעימות הנלווית לכל התהליך של המשא ומתן, בטח כשהוא נוגע ישירות לנושא רגיש כמו: "כמה אנחנו שווים".

זו גם הסיבה לכך שבאמת שלא משנה אם אתם חדשים בעסק הזה של חיפוש העבודה או וותיקים במיוחד- עבור כולם זהו נושא רגיש מהעובדה הפשוטה: מצד אחד אנחנו לא רוצים לצאת פראיירים ומצד שני מפחדים להגזים ולגרום לדלת להיסגר מוקדם מידי וכך לפספס הזדמנות טובה.

2 הפתרונות היצירתיים שרוב האנשים מוצאים לבעיה הזו, אינם יצירתיים כלל ועיקר ולטעמי מדובר בשגיאות גדולות:

- אומר לעצמו מחפש עבודה כך: "המגייסים האלה באמת מגזימים, מתקשרים אלי בהפתעה, אני לא יודע שום דבר על המשרה פרט, אולי לשם התפקיד (במקרה הטוב) ודורשים לדעת תוך חצי דקה של ראיון טלפוני (במקרה העוד יותר טוב) מהן דרישות השכר שלי... איך אפשר לענות על זה בכלל? אני לא זוכר פרטים לגבי המשרה, ככה שאין לי אפילו קצה חוט לגבי מה שעומד על הפרק. ונוראי יותר, מה שאגיד לא יהיה לטובתי. אגיד מספר גבוה מידי- הם יגידו תודה, לא מתאים ושלום ולא להתראות. מצד שני, אם אתן מספר נמוך ממה שהם חשבו גם יצאתי פראייר וגם אולי מיתגתי את עצמי באותו הרגע כמשהו בעל ערך נמוך, משמע, פחות טוב ממה שאני אמור להיות כי הרי מי לא יודע שמחיר = איכות?"

איזה פיתרון ימצא לו מחפש העבודה דנן? פתרון ההימנעות. זהו הפתרון שעל פניו הוא הכי קל ופשוט: ישאלו? נענה: "גמיש", "מה שמקובל בשוק", "זה תלוי" או "מעדיף שלא לענות". ובכן, אין תשובה שהמראיין הטלפוני שלכם שונא יותר לשמוע מאשר אחת המאופציות הנ"ל. למה הוא שונא? כי יש סיבה לשאלה ואם כבר שאל, הוא רוצה תשובה. בתסריט הזה, ההמשך צפוי: המראיין יתעקש לקבל תשובה וישאל שוב. הבינו! אם הוא מתעקש לדעת ואתם מתעקשים שלא לענות, אתם כבר "באים לו לא טוב". לא משנה אם אתם צודקים (ואני חושבת שאתם בהחלט צודקים בחששות שלכם) התוצאה היא לא זו שאתם מייחלים לה... חשבתם לשפר סיכויים בבחירה לא לענות והנה עשיתם בדיוק להיפך- אולי לא הגבלתם את עצמכם, אבל הכעסתם את הצד השני ויש סיכוי טוב מאוד שהשיחה הטלפונית לא תתורגם לזימון לראיון והבא בתור בשיחה שאחריכם, כן ישתף פעולה וכן יוזמן.

- אם ככה, חושב לעצמו מחפש העבודה, אני לא אלך ראש בראש עם המראיין, ברור לי שזו לא האסטרטגיה הכי חכמה... אני פשוט אענה את האמת הפשוטה: כיום יש לי שכר X. טעות! (דמיינו לעצמכם שאני זועקת את התשובה), מה יוצא לכם מלהראות את כל הקלפים שלכם בפני המעסיק הפוטנציאלי הבא?! ברור שאם היה מדובר במשחק קלפים, שלא הייתם מעלים על דעתכם להראות ליריב את מה שיש לכם ביד. נכון או שלא?
מה זה עניינו של המעסיק הבא שלכם לדעת מהו השכר הנוכחי או האחרון שלכם? תשובה: זה לא עניינו! השכר שהוא יתן לכם מתבסס על הערך שאתם מביאים לו כעובד, על האתגרים שתצטרכו לעמוד בהם ועל מטלות התפקיד שתצטרכו למלא. השכר הוא תלוי עתיד ולא תלוי עבר. הוא קשור לתפקיד הבא שעל הפרק ולא לתפקיד הקודם (בטח ובטח אם אתם מחפשים עבודה כי אתם רוצים לשפר תנאים).

אז איך כן לענות? הנה כמה טיפים להצגת ציפיות שכר לכל אורך תהליך הגיוס, כי התהליך איננו נגמר עד שלא חתמתם על החוזה (ואתם ממשיכים ונבדקים בכל צעד ושעל שאתם עושים לאורך התהליך, גם לאחר קבלת הטלפון שמבשר לכם שהתקבלתם):

1. בצעו סקר שוק, הבינו כמה אתם שווים, בררו עם חברות השמה מה נהוג בתחום שלכם עם שנות הנסיון שיש לכם, בדקו טבלאות שכר. בקיצור- היו מוכנים ומעודכנים.

2. בנו לעצמכם טווח שהרף התחתון שלו איננו הרף התחתון האמיתי שלכם, אלא קצת (כ- 1000 ש"ח) יותר גבוה ממנו.

3. תעדו את החיפוש שלכם כמה שאפשר, בכדי שלא תהיו לגמרי בהפתעה בשיחת הטלפון הראשונה שתקבלו מהחברה המגייסת.

4. לעולם אל תשתפו בפרטי השכר הקודם/נוכחי שלכם ובטח ובטח לא לנפח אותו ולשקר.

5. אל תשחקו את הקשים להשגה. זה לא משחק של חיזור, ומי שמשחק משחקים לא זוכה ביותר חיזורים. רוצים לעבוד בחברה כלשהי? מתלהבים מהתפקיד? היו ישירים ותגידו. מעסיקים מעוניינים בעובדים שרוצים לעבוד בחברה ומתלהבים מהתפקיד ולא מעוניינים בעובדים מלאי ספקות, לא בטוחים, שעושים טובה ושצריכים להתפשר על אלפי שקלים בשכר.

6. מותר לנהל משא ומתן. כשעושים את זה נכון, כשהפערים בין הצדדים לא ענקיים וניתנים לגישור, לגיטימי בהחלט לנהל משא ומתן על השכר באופן דיפלומטי, עדין ואסרטיבי כאחד. רק אל תשכחו, במקביל, להמשיך ולתת כל הזמן חיזוקים חיוביים בנוגע למידת הרצון שלכם במשרה!

**מתלבטים לגבי עוד נושאים בנוגע לחיפוש עבודה? יש לכם שאלות? צריכים טיפים בכדי להגיע מוכנים יותר לראיונות? לא מצליחים להגיע לראיונות ורוצים לשדרג קורות חיים? צרו קשר לקבלת פרטים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה ותכנון קריירה: מאיה בוכניק: 054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...