הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 9 בפברואר 2014

לינקדאין וחיפוש עבודה: אוהב או אויב? כך תתמודדו עם המגבלות המעצבנות ברשת!

טוב, כל מי שמחפש עבודה ומשתמש בלינקדאין מגיע במוקדם ובמאוחר לאותה התהייה: "אולי עדיף לי בכלל לסגור את הפרופיל?!"

זה נשמע לכם מוזר?
כנראה שעדיין לא התחלתם לחפש עבודה. 
או שהפרופיל שלכם בלינקדאין נראה כמו עיירת רפאים באיידהו...
או...
או שאתם לא מחפשים עבודה בצורה הנכונה.

אבל, אם המחשבה הזו נשמעת לכם מוכרת, אני חייבת להרגיע אתכם משתי סיבות: האחת- שאתם לא לבד... כמעט כל מחפש עבודה שמנהל את התהליך נכון מגיע במוקדם או במאוחר למסקנה הזו. והשניה- שאפשר להשאיר את המחשבה בגדר תהייה בלבד ובמעשה להמשיך ולהשתמש בלינקדאין בכיף, בשמחה ובלב קליל.

אז הנה, לטובת אלה שלא מבינים על מה המהומה, ההסבר:
פעם, לפני שנים רבות היה היו מחפשי עבודה. הם שלחו קורות חיים למשרות שמצאו חן בעיניהם וקיוו לטוב. במידה והמעסיק היה מעונין- הוא היה מתקשר ומזמן לראיון. כמה פשוט, ככה קל.
מאז, זרמו הרבה מים בנהר קורות החיים והחיים הפכו להרבה יותר מתוחכמים. הבעיה היא שיחד עם התחכום וההתקדמות צועדים יד ביד תמיד, אבל תמיד, גם תופעות לוואי למיניהן, בעיות חדשות והתלבטויות לא צפויות...
כן, אז היום יש לנו רשת חברתית מקצועית ושמה LinkedIn והיא, בדיוק כמו ריץ' רץ', פותחת בפנינו עולמות משונים. מצד אחד היא מאגר מידע ענק, שאם אנחנו קצת יצירתיים אנחנו יכולים לעשות איתו ניסים ונפלאות, ומצדו השני של המטבע היא מאוד מגבילה אותנו.

למה? כי מעסיקים מתייחסים לפרופיל בלינקדין כמו מראה מקום. כמו משהו אובייקטיבי ואמיתי. משהו שתמיד אפשר לחזור אליו בכדי לבדוק עובדות, לבלוש ולאמת מידע. טוב, איך אפשר שלא? כשאתם כותבים בפרופיל שלכם משהו, כל העולם ואשתו יכולים לראות... כולל הקולגות, הבוסים לשעבר, הבוסים לעתיד, האנשים שניהלתם... כ-ו-ל-ם!
ואם כולם יכולים לראות, אנחנו לא יכולים להתרברב, לכתוב דברים שלא באמת עשינו, לטשטש עובדות, לקרוא למשהו בשם קצת שונה... אנחנו (ואין מילה מנומסת לתאר את זה) פשוט תקועים! עם המציאות ועם האמת- בפנים!

האם זה המצב האידאלי בחיפוש עבודה? חחח, הרי ברור שממש לא! הרי מי כמונו יודע שבחיפוש עבודה צריך לשווק! למכור! להלהיב ולשכנע! לעשות רושם! ואיך, רבותיי, אפשר לעשות רושם עם האמת העירומה? טוב, נו... יש מקרים שזה אפשרי... אבל לפעמים, לא!

זו הסיבה שכשמחפשים עבודה מבינים שהלינקדאין הזה הוא צרה צרורה- מצד אחד רעיון מצוין ויעיל למגוון של מטרות, אבל דווקא כשהכי צריכים אותו, בשורה התחתונה הוא די מגביל...

אז הנה לכם, משתמשי לינקדאין יקרים, מספר עובדות שמקשות על החיים וגם כמה טיפים על הדרך...:

1. בכדי לא ליצור רושם לא אמין, אסור שיהיה חוסר התאמה בין קורות החיים לבין הפרופיל. אם בלינקדאין מופיעה התקופה הזו של שלושת החודשים שבהם עבדתם במקום העבודה הנוראי ההוא- היא אמורה להופיע גם בקורות החיים. אם בקורות החיים אתם ראשי צוותים ובלינקדין אנשי צוות מן השורה- אחד מהם אמור ליישר קו עם האחר.
טלו בבקשה את קובץ קורות החיים שלכם, פיתחו את הפרופיל בלינקדאין ועכשיו שחקו נא במשחק "חפשו את ההבדלים". כן, מגייסים עושים את זה, אז עדיף שאתם תעשו את זה קודם ותוודאו שלא השארתם שום evidence בפרופיל שלא עולה בקנה אחד עם האליבי שלכם.

2. אני מבינה את החשיבות של שמירה על דיסקרטיות... אתם עובדים ומחפשים עבודה במקביל ו...ממש לא בא לכם שהבוס שלכם יגלה. אז מה אתם עושים? מורידים מקורות החיים את שם החברה הנוכחית... אבל, אופסי דייזי! אליה וקוץ בה... שם החברה מופיע בפרופיל הלינקדאין שלכם. המממ... אלמנטרי ווטסון, באמת שלא צריך להיות שרלוק הולמס בשביל לגלות את זה! אז: או שאתם דואגים לצנזורה גם בלינקדאין ולא רק בקורות החיים, או שאתם צועקים "על החיים ועל המוות!", קופצים למים העמוקים של החיפוש ו...לוקחים בחשבון שתמיד כשמחפשים עבודה יש אחוז כלשהו של סיכון שהדבר יתגלה... 

3. עובדה: מעסיקים המפרסמים משרות בתשלום בלינקדאין יכולים לראות שעיינתם במשרה שלהם, גם אם החלטתם שלא לשלוח קורות חיים... מה לעשות עם העובדה הזו? עדיף לדעת אותה מאשר לא. בטח אם חיפוש העבודה שלכם דיסקרטי בטירוף.

4. אתם לא חייבים לציין תאריכים (שנים וחודשים) בכל הפיסקאות של הנסיון התעסוקתי. אם ציון של תאריכים מגביל אתכם כשאתם שולחים קורות חיים, הורידו מהפרופיל את השנים באופן אחיד ובמקום זה כתבו סימן אחר, למשל: "-".
זהו טיפ שיכול להתאים לכל מיני מקרים, בין היתר גם למי שיש חורים שחורים גדולים ברצף התעסוקתי שלו, למי שנוהג להחליף מקומות עבודה בתדירות שהוא מחליף גרביים או למי שמרגיש שנסיונו העשיר ורב השנים הוא דווקא בעוכרו ועדיף לו להצניע את עניין הגיל.

5. בהמשך לטיפ הקודם- לא חייבים לציין תאריכים בחלק של ההשכלה. אם עשיתם תואר אחד באותו פרק הזמן שאחרים כבר סיימו שלושה או אם על פי שנת הסיום אפשר בקלות לגלות בני כמה אתם ואתם לא מעוניינים בכך...- הצניעו.

6. לא חייבים לציין את כל מקומות העבודה בהם עבדתם... זו לא אוטוביוגרפיה שחייבת להיות צמודה לכל שנה ושנה בחייכם, רק פרופיל ברשת חברתית שמטרתו לעשות את הרושם הכי טוב שאפשר, מה שלא מסייע להשגת המטרה- כמו שורדה רזיאל ז'קונט אומרת: תזרקו אותו!

***זקוקים לטיפים נוספים הקשורים לבניית פרופיל בלינקדאין? אולי רוצים ללמוד כיצד להפוך את הרשת הזו לכלי מקדם בתהליך חיפוש העבודה שלכם? צרו קשר לקבלת פרטים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה:
שדרוג קורות חיים
הכנה לראיונות
שימוש ברשתות חברתיות
שיטות חיפוש יצירתיות
מאיה בוכניק: 054-7380310, maya.bouhnik@gmail.com

2 comments:

  1. הצעירים של היום לא מבינים כי ריץ' רץ' פתוח המציג עולמות משונים הוא דימוי מתכנית טלויזיה - הם יחשבו כי מדובר בעולמות משונים מאחרי רוכסן פתוח.

    יחד עם זאת, כנראה רוב מי שטורח לקרוא אודות יאוש בחיפוש עבודה הוא בן 40+ ולכן מכיר את התכנית.

    השבמחק
  2. אני מאוד מקווה שגם הצעירים שבחבורה שמעו על התוכנית או לפחות מכירים את שיר הפתיחה שלה :).

    השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...