הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 16 בפברואר 2014

למה אתם חייבים ללכת לראיון העבודה הבא למרות שלא מתחשק לכם?

טוב, אז התסריט הזה הולך בערך ככה:

רק התחלתם לחפש עבודה, שלחתם קורות חיים והיי, לא יאומן! היאח, הידד! כמה טלפונים מגיעים!!
לא, אני ממש לא צינית.
באמת שאתם מקבלים לא מעט פניות ממעסיקים.
זה מפתיע גם אתכם, כי כבר יצא לכם לשמוע מחברים שמצב השוק לא משהו, קראתם בעיתון עוד כתבה על חברה זו או אחרת שעומדת לפטר, וראיתם בלינקדאין אינספור דיונים שמתעסקים בעניין הקושי למצוא עבודה היום וכמה מורכב ומעצבן ומלא מהמורות כל התהליך הזה.

אבל, עזבו כי... נו, אצלכם זה אחרת... וזו גם עובדה בשטח... לראייה- הנה, בדיוק עכשיו הטלפון מצלצל שוב ועל הקו חברת השמה. מוזר! למה כולם מתלוננים שחברות השמה לא יוצרות קשר? הנה... עובדה!

לא מפתיע אותי בכלל שבמצב כזה אתם לא מבינים על מה כל המהומה ומה הסיבה לכל הטרוניות האינסופיות של מחפשי העבודה האחרים. כל אחד אחר, באותה הסיטואציה, היה מרגיש קצת שונה מאחרים ואולי אפילו קצת מיוחד, כזה שהסערה חולפת לידו אבל לא עליו... נו, איזה מזל! כנראה שהרזומה שלכם טוב ושיש ביקוש לא רע בכלל לנסיון כמו שלכם. 

מהו ההמשך הבלתי נמנע של התסריט הזה? בדיוק מה שקורה למעסיק שמקבל מבול של קורות חיים טובים למשרה שלו. הוא, זאת אומרת אתם, הופכים להיות בררנים יותר. טוב, מה הפלא? כשיש ביקוש גבוה לא חייבים לרוץ בכל פעם שמישהו חושק לראיין אתכם ולא חייבים להסכים לכל זימון לראיון.
אז אתם לא.
הכוונה- לא הולכים לכל ראיון שנקרה בדרככם...
למה? כי חברה אחת ממוקמת רחוק מידי, השניה גדולה מידי, באחת התפקיד דומה מידי לתפקיד האחרון, השכר המוצע נמוך מידי, המשרה לא מלהיבה מספיק ו... נו, כבר הבנתם את הפואנטה... אתם ממיינים בקפידה את כל הפניות ובוחרים רק את מה שהכי נשמע מאתגר/נוח/מלהיב (מחקו את המיותר). המממ... האמת היא שלאחר כל המיונים, נשארו על הפרק רק 2 משרות, אבל לא נורא! זה רק עניין של זמן עד שטלפונים נוספים יגיעו. 

בואו ונעשה פאסט פורוורד קדימה ל- 4 חודשים לאחר מכן. 
עכשיו, יכול מאוד להיות שאתם כבר מסודרים בתפקיד חדש. כן... התמזל מזלכם ובאמת שהלך לכם בחיפוש העבודה ודי מהר מצאתם משרה טובה בחברה טובה עם התנאים שציפיתם להם. אם זה המצב, קבלו את איחוליי הלבביים ובהצלחה בתפקיד החדש. 

אבל!
יש גם לא מעט מקרים אחרים. למען האמת, אני פוגשת אותם מספר פעמים בשבוע. מדובר על אלה שחיפוש העבודה שלהם התחיל ברעש גדול, בהצלחה מסחררת ובלא מעט טלפונים... התרגשות גדולה שדי מהר הפכה לדממת אלחוט מתמיהה. כן, זה קורה בלי התראה מראש. יום אחד הטלפונים נפסקים. וגם ביום שלמחרת וגם בשבוע שאחרי. מה שנראה בתחילה כמו צירוף מקרים אומלל הופך, ככל שהזמן עובר, למדאיג יותר ויותר.
איך זה יכול להיות?! אתם תוהים לעצמכם... מה כבר עשיתי? לא שיניתי את קורות החיים שלי, אני פונה לאותו סוג משרות... אז איך זה שלפני חודש קיבלתי כל כך הרבה טלפונים ועכשיו כבר לא?

האמת, יש מספר סיבות למצב כזה, אבל הסיבות הן לא העניין כאן, התוצאה- כן. והתוצאה היא (אם תשימו יד על הלב), שאתם מתחילים להתחרט שאמרתם "לא" לכל הפניות האלה שהגיעו (כנראה) מוקדם מידי. כן... כשיש לנו הרבה מידי ממשהו או כשהוא מגיע מוקדם מידי, ואם לא מספיק התאמצנו כדי שיקרה או שלא היינו בשלים מספיק כשזה קרה- אזי, אנחנו נוטים שלא להעריך אותו מספיק.
אבל עכשיו, בדיעבד, וממרומי 4 חודשי חיפוש העבודה שלנו, אנחנו מבינים שעשינו טעות... שכן היינו צריכים ללכת לראיונות האלה בתחילת החיפוש  ולפחות לשמוע על מה מדובר ובטח שלא לפסול על הסף מוקדם מידי. 

אגב, לפעמים לא רק זימונים לראיונות מגיעים מוקדם מידי, אלא אפילו הצעות עבודה. כן, לא יאומן כמה מחפשי עבודה כבר פגשתי במשך 5 השנים שבמהלכן אני נותנת יעוץ בתחום הזה, שסיפרו לי שממש בתחילת החיפוש הם קיבלו הצעת עבודה לא רעה בכלל, אבל כיוון שזה היה מוקדם מידי בתחילת התהליך, הם החליטו לוותר. לא בגלל שההצעה היתה כזו גרועה, אלא בגלל ההנחה שאם קיבלו כל כך מהר הצעה טובה אחת, אזי בטוח שבהמשך הדרך תגיע אחת נוספת (או אפילו כמה) ואולי אפילו טובה יותר, אז למה להתחייב כל כך מהר?!

אז למי מיועד הטיפ הזה? למי שהתגלגל לפוסט הזה בתחילת החיפוש שלו. כן, כן- אתם שם! שרק מתחילים (או מתכננים להתחיל) לחפש ועדיין לא הספקתם לעשות את הטעות של להגיד "לא" למקומות עבודה.
הטיפ באמת פשוט והולך ככה: רבים חווים תחושת אופוריה בתחילת החיפוש מפאת כמות הטלפונים שמגיעה מחברות השמה ומחברות מגייסות. לפעמים המגמה הזו ממשיכה תקופה ארוכה והחיפוש הוא חוויה קלה ומחמיאה, אבל לפעמים בדיוק להיפך, זה מתחיל בקול רם, אבל מהר מאוד הופך לקול ענות חלושה. קשה לנבא מראש איזה כיוון יתפוס תהליך חיפוש העבודה שלכם וכיוון שכך- אל תמהרו לדחות הצעת עבודה שהפתיעה אתכם מהר מידי ואל תסננו מוקדם מידי את המקומות שאתם הולכים להתראיין בהם. בחנו כל מקרה לגופו בלי קשר לתזמון בו הגיע ובשורה התחתונה- למדו מנסיונם של אחרים ולא על בשרכם. זה עדיף מלהתחרט בדיעבד, לא?

ומה יצא לכם מללכת לראיונות עבודה, גם אם לא תצא מזה עבודה?

- תדעו מה הכי מתאים וגם מה לא: יש מי שיודעים מלכתחילה ובוודאות מה מתאים להם- איזה תפקיד ואיזה סוג של חברה, אבל רבים אחרים לא. אם זהו המצב גם אצלכם, כל ראיון עבודה שתלכו אליו יקרב אתכם צעד אחד נוסף למסקנה- מה מתאים? מה מושך? מה מאתגר? לגבי מה יש לכם אינטואיציה טובה ולגבי מה רק המחשבה עושה לכם רע? ובקיצור, ככל שמתראיינים, אתם מגלים על עצמכם יותר ויותר וגם לדעת מה לא הוא כבר חצי מהמטרה...

- תלמדו ותכירו: בכל ראיון אתם נחשפים לחברה חדשה, למוצרים/לשירותים נוספים בתחומכם ולאנשים. במקרה הכי רע, הכרתם עוד מישהו מהענף המקצועי שלכם ולמדתם עוד קצת על תחום העיסוק שלכם.

- תתאמנו ותאתגרו את עצמכם: המקרה הגרוע ביותר הוא כשתפקיד החלומות מופיע כשאתם עדיין לא מאומנים מספיק בלעבור ראיונות. רבים מפספסים תפקידים טובים כי הגיעו אליהם לא מוכנים.
שחקו עם עצמכם במשחק הזה: החליטו שאת הראיון הבא אתם עוברים בהצלחה ויהי מה! (לעבור בהצלחה=לקבל זימון לשלב הבא) לא משנה אם זה תפקיד חייכם, או שלא. הוכיחו לעצמכם שכשאתם רוצים, אתם משיגים! מה התוצאה הישירה של זה? הביטחון שלכם ישתפר פלאים ולראיון לתפקיד המענין באמת לא תגיעו מהססים, מתלבטים או אסירי תודה שבכלל זומנתם, בדיוק להיפך- תגיעו עם אנרגיות של ביטחון עצמי!
בקיצור ולענין- התאמנו קודם על תפקידים אחרים, בכדי שכשיגיע רגע האמת תהיו הכי מוכנים שאפשר. אל תשכחו: קשה באימונים - קל בקרב...

בהצלחה!

*** אפשר ללמוד מנסיונם של אחרים, אפשר להתנסות בעצמכם ואפשר גם לחסוך זמן ולהתייעץ מראש: לטיפים לחיפוש עבודה יעיל, קצר ונכון יותר, להכנה לראיונות עבודה, לקבלת תוכנית מעשית ומפורטת של שיטות חיפוש שהמתחרים שלכם (על אותן המשרות) עדיין לא מכירים ולשדרוג קורות חיים, צרו קשר לקבלת פרטים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה:
מאיה בוכניק: 054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com

13 תגובות:

 1. את הלא שלי אני שומר כשיש לי כבר חוזה ביד ואני מכיר ו/או יודע על החברה והתפקיד ומה המצב שלי ביחס לראיונות אחרים...ואז אני זה שיחליט אם להמשיך לחברה או להגיד לא מתאים מסיבה כזאת או אחרת....

  השבמחק
 2. כל הכבוד! זו בדיוק הדרך החכמה ביותר לנהל את זה :).

  השבמחק
 3. אני תמיד הולך מעבודה אחת לאחרת

  השבמחק
 4. נכון, זה קרה לי. אבל מה הסיבות לכך שהטלפונים מפסיקים להגיע אחרי כמה חודשים ? האם קורות החיים שלי כבר "מוכרים במערכת" ואחרי כמה חודשים וכמה פעמים שאמרתי לחברות כ"א שאני לא מעוניין במשרה שלא הלהיבה אותי, סומנתי כבררן וכ"מקרה אבוד" שחבל להשקיע בו יותר ?

  אני מבין שהפוסט מיועד ל"למי שהתגלגל לפוסט הזה בתחילת החיפוש שלו. כן, כן- אתם שם!"
  האם יש דרך לתקן את המצב ? האם תוכלי להגיב מה אפשר לעשות לטובת אלה שנפלו בפח ?

  השבמחק
 5. מדהים, עשיתי רשימה של חברות כ"א שהתקשרו בהתחלה כל יום וכבר כמה חודשים טובים (מעל חצי שנה) "נעלמו"
  מאיה , הנה הרשימה:
  סטארטיקה, לוג-און, חבר ITR, אינג'ימה, אמן, CPS, קורנטק, אדוונטק, גב-מערכות, מטריקס, דיאלוג, SQLINK , אלעד מערכות, קונסיסט, HP-OMS, APM, האנטר, IPS, ONE, טופ-סופט, הורייזן, UCL -- רשימה חלקית בטח שכחתי כמה... מעניין אם תפרסמי את זה

  השבמחק
 6. לאנונימי, הסיבה שהטלפונים מפסיקים לאחר תקופה היא שקורות החיים שלך שהיו בתחילה טריים וחדשים בשוק, לאחר חודש לערך הם כבר לא. בתחילה אתה לא מוכר לאף גורם בשוק העבודה ועל כן (על משקל : כל הקודם-זוכה) כל חברות ההשמה/אאוטסורסינג מנסות להיות הראשונות שמדברות איתך ומפנות הלאה ללקוחות שלהן. שים לב שברשימה שלך- אלה הן בדיוק החברות שפנו אליך. ככל שעובר הזמן, אפקט הראשוניות חולף וככה גם שיחות הטלפון.
  אי אפשר להחזיר את הגלגל לאחור ועל כן הפוסט פונה למתחילים בחיפוש.

  עבור מחפשי עבודה וותיקים- יש לי טיפים אחרים, אבל כיוון שמדובר במקרים קצת יותר סבוכים, אפשר: 1. לקרוא כמה שיותר פוסטים רלבנטים בבלוג הזה או 2. להתייעץ בפגישה אישית שמותאמת לסטטוס הספציפי ולמקרה המסויים. כי בחיפוש עבודה- כל אחד וה"סיפור" שלו... :)

  השבמחק
  תשובות
  1. מאיה הבלוג שלך, כמו תמיד, אכן מעניין ואמיתי. אבל האמת -כואבת יותר. לאחר כמה חודשים הריזומה שלנו נחשב "שרוף" בקרב חברות ההשמה ואז לא נותר לנו אלא לפנות למפרסמים פרטיים ולזהות את הפוטנציאל של ריאיונות אישיים- בלתי אמצעים.
   אין ספק שחיפוש עבודה מהווה "משרה מלאה+", סזיפית - שוחקת- ומעייפת.
   ויש מי שחייב גם להתפרנס לפעמים, "כדי לשרוד", ומוצא עצמו מפסיד הצעות עבודה אקטואליות ורלוונטיות.
   *** טיפ חשוב: חובה לנהל לו"ז יומי עקבי ורישום מדויק לאן שלחתם את קורות החיים ומתי כדי לא לאבד שליטה.
   בהצלחה.

   מחק
  2. מה זה מפרסמים פרטיים? איך אפשר להגיע למפרסמים אלו?
   מה זה ראיונות אישיים בלתי אמצעים?

   מחק
  3. תבנה לעצמך רשימה של חברות שעוסקות בתחום הרלוונטי, כנס לאתרים ולדפי הלינקד אין שלהן על בסיס שבועי. תעשה סוכנים חכמים באתרי חיפוש עבודה ותתיחס לתוצאות החיפושים, לא צריך להציף כל משרה שמתפרסמת ב 40 פניות מכל מיני מקורות, אבל צריך לוודא שאם מתפרסמת משרה קורות החיים שלך יגיעו למערכת (פעמיים משני מקורות שונים בשבוע הראשון ושוב אחרי שבועיים. עדיף שזה ישלח מאתר מחפשי עבודה בלי הפרטים האישיים ולא במייל ישיר שלך).

   כמובן שבמקרה שיש לך מכר בחברה שמחפשת מאוד מומלץ לדבר איתו כדי שהוא יעביר את קורות החיים בשימכם.

   מחק
 7. אז מה לעשות אם אתה לא בתחילת החיפוש ונמצא בדיוק במצב הזה?

  השבמחק
 8. ל Sabri17- עניתי על אותה השאלה בתגובה קודמת ב 25/2.

  השבמחק
 9. ומה קורה אם אתה לא מחפש עבודה ומידי פעם יש מבול בלינקדאין של הצעות - וממש אבל ממש לא מתחשק לך להחליף עבודה? האם ללכת לראיונות גם כשאתה לא מחפש עבודה? זה נראה לי לא אתי כי זה מבזבז את הזמן של שני הצדדים.
  יש גלים בלינקדאין - מה גורם להם?

  השבמחק
 10. ברור שלא כדאי ללכת לראיונות כשלא מחפשים עבודה. אלא אם כן מישהו מאוד נהנה מזה, ולא נראה לי שקיים האדם הזה.
  לראיונות כדאי ללכת אם מחפשים עבודה או כשתוהים אם כדאי לחפש ורוצים לרחרח קצת מה קורה בחוץ.
  לגבי גלים בלינקדאין- הגלים הם לא שם, אלא בשוק העבודה... כל מי שיש לו עסק או שעוסק בגיוס או במכירות או בכל תחום מדיד אחר יודע שהכל מגיע בגלים... ups and downs... ככה זה גם עם משרות...

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...