הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 2 במרץ 2014

מה אתם מביאים למקום עבודה? 6 תכונות שכל מעסיק ישמח לגלות אצלכם

רבות כבר נכתב על המשותף בין ראיונות עבודה לבין בליינד-דייטים. לא אחזור כאן על ההשוואה בין השניים, למרות שהיא באמת מתבקשת. מה שכן, יש דבר אחד בולט שמשותף ביניהם: כשאתם פוגשים מישהו שמוצא חן בעיניכם, רוב הסיכויים שלא תבזבזו יותר מידי זמן בפגישה בסיפורים על העבודה שלכם. אבל, אם איתרע מזלכם ומולכם יושב מישהו שממש לא עושה לכם את זה, או אז... רוב השיחה תהיה אינפורמטיבית שכזו- מה אני עושה בעבודה ומה אתה...? מה התפקיד כולל ואיפה אני עובד וכן, אני מידי פעם נוסע לחו"ל מטעם העבודה ו...טוב, אני אפסיק כי אני כבר מתחילה לפהק...
בקיצור, העבודה היא נושא טוב לברוח אליו, מעין חוף מבטחים שכזה- מספרים על עצמינו, אבל לא באמת חולקים מידע אינטימי ואישי. להיות עם ולהרגיש בלי! ;)

על אותו המשקל בראיון העבודה: השאלות הכי קלות הן השאלות על... נו , זה ברור: על העבודה, להלן, שאלות מקצועיות. הכי קל לברוח לקרקע הבטוחה של השאלות הללו, בטח ובטח כשהחלופה היא שאלות אישיות, חודרניות וחטטניות, שמנסות על פי התגובות שלכם לנבא אם אתם העובד המבוקש, זה שיבצע את התפקיד בהצלחה.

אז כן... כל עוד מדובר בשאלות מקצועיות, רוב מחפשי העבודה מרגישים בטוחים, פחות או יותר. אבל, ברגע שהראיון מקבל תפנית לכיוונים אישיים יותר- טוב... זה כבר משהו אחר, כי מעטים (ולא משנה עד כמה בכירים, מנוסים או בעלי ביטחון עצמי) יודעים כיצד להתמודד עם מבול השאלות הזה על עצמם.

אחת מהשאלות שכל מועמד מכין לעצמו לפחות כמה תשובות טובות עבורה מבעוד מועד (וגם מדקלם היטב) היא השאלה הידועה לשמצה, שהפכה כבר מזמן לקאלט: "מהן התכונות השליליות שלך?" או "מה אתה צריך לשפר?". 
אבל, מה שמענין הוא שדווקא בשאלה ההפוכה- זו שמאפשרת לנו להלל ולשבח את עצמנו- דווקא בה רוב המועמדים נופלים. למה? אולי כי פחות נעים לנו למכור את עצמינו באופן שנראה לנו ישיר מידי, אגרסיבי מידי או שחצני מידי. במילים אחרות: רוב מחפשי העבודה מכינים את עצמם היטב לשאלת החולשות, אבל לא מכינים את עצמם כלל לשאלה ההפוכה.

אז מה אתם מביאים איתכם למקום עבודה? אתם כבר יודעים את התשובה? אם לא, כדאי מאוד שתתחילו לחשוב על זה. הנה משהו שיעזור לכם קצת- 6 תכונות שכל מעסיק ישמח למצוא אצל העובד הבא שלו:

1. אינטליגנציה רגשית- יכולת לתקשר בהצלחה עם קולגות, להבין מה מניע אותם, לשתף איתם פעולה, להסתדר עם אנשים (דומים וגם שונים), להבין דברים בין השורות ולא רק כשאומרים בפנים, "לקרוא" סיטואציות ולדעת להתמודד איתן נכון, לדעת איך להעביר פידבק וגם מתי כן ומתי עדיף שלא, לבחור את המלחמות ששווה להילחם ולהמנע מאלה שחבל לבזבז עליהן זמן (ועוד אלף ואחד דברים שמשתמעים מהמושג הזה).

2. גמישות- הכוונה ליכולת הנדרשת היום בכל מקום עבודה ובכל חברה: היכולת להתאים את עצמכם למציאות דינאמית ומשתנה בלי הרף. כן, קובעים אסטרטגיה ומחליטים החלטות וכעבור מספר חודשים קורה משהו שמשנה את כל התמונה וצריך להיערך מחדש. קובעים דרך ולאחר מספר שבועות משנים כיוון, עוזבים הכל ומתחילים מחדש. לא קל לעבוד ככה, אבל לפעמים פשוט באמת שאין ברירה ומאוד כדאי שאתם תהיו אלה שמסתגלים ולא אלה שמקטרים, שמרירים, שמתלוננים ושמתנגדים לכל שינוי. 

3. פתיחות לביקורת- אם כבר יצא לכם לעבוד עם מישהו רגיש, כזה שצריך ללכת לידו על ביצים ולהיזהר מלהגיד לו חלילה את המילה הלא נכונה, אתם כבר יודעים עד כמה התכונה הזו של לדעת לקבל ביקורת (בטח כשהיא נאמרת במטרה טובה) חשובה בעבודה ובטוח חשובה בעיני המנהל הישיר שלכם.

4. התנדבות- מי אוהב את אלה שתמיד מתחמקים ממטלות? שכשצריך מתנדבים נאלמים דום ומתכוצים בתוך הכיסא שלהם עד חלוף זעם? זהו, שאף אחד... עובד מתנדב, כזה שלוקח אחריות, שמסייע לקולגות, גם אם זה לא בתיאור התפקיד שלו, שנותן כתף ושתמיד אפשר לסמוך עליו הוא נכס מבוקש בהחלט.

5. תפקוד במצבי עמימות וחוסר ודאות- לא תמיד יש אסטרטגיה ברורה ולא תמיד הדברים הם שחור ולבן. מה איתכם? מסוגלים לעבוד בתנאי חוסר וודאות? לתפקד ולקחת החלטות גם כשהמצב איננו ברור? 

6. עבודה ללא הדרכה או ניהול מלמעלה- במילים אחרות: עבודה עצמאית, קפיצה למים העמוקים, למידה תוך כדי תנועה.

חושבים שזהו זה?
ממש לא... בכל הקשור למה מחפשים המעסיק או המראיין הבא שלכם, כנראה שהשמיים הם הגבול... הנה עוד כמה תכונות שמעסיקים מחפשים.

***מתקשים בחיפוש העבודה שלכם? צריכים לשדרג קורות חיים, ללמוד שיטות חיפוש מקוריות, שימוש מתקדם בלינקדאין או לעבור הכנה לראיון? ואולי צריכים סיוע באיתור החוזקות שלכם ומה שאתם מביאים איתכם למקום העבודה? 
צרו קשר לקבלת פרטים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה:
054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com

Google+

2 comments:

 1. מאיה
  אני מאד נהנה לקרוא את העצות שלך רובן המכריע באמת עוזרות בחיפוש עבודה.
  הפוסט האחרון שלך מזכיר לי את הפרק בסדרה של סיינפילד שבטח ראית עם ה Soup Natzi אם תאמר את הדברים הנכונים לא תמצמץ לא תשהק לא תתבלבל פשוט תשחק לפי הקודים ברורים אז לא תקבל NEXT. הייתי מוסיף דבר חשוב מאד לכל סעיף ברשימה לגבות עם דוגמאות.
  שלומי

  השבמחק
 2. היי שלומי, יש בזה משהו... ואם כבר סיינפלד- כזכור לך בטח- על כל דייט שלו, היה לו מה להגיד ועל מה לפסול, כך שלמצוא חן בעיניו לדעתי היה יותר קשה מאשר להצליח לקנות מרק. לפחות אצל הסופ נאצי החוקים היו ברורים... ולגבי גיבוי בדוגמאות- בהחלט צודק :).

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...