הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 13 באפריל 2014

אביב הגיע-שינוי בא: 10 צעדים לשדרוג הקריירה, שהקולגות שלכם עלולים לבצע לפניכם!

טוב, אז נכון שבשוק העבודה והקריירה אנחנו לא איים בודדים ותמיד נמדדים גם באופן יחסי לקולגות ונכון שאנחנו גם מתחרים עם אחרים על אותן המשרות ועל אותו הקידום, אבל, אחרי שתפסתי את תשומת הלב שלכם עם הכותרת הזו, אפשר לשים את הקולגות בצד (כי הם לא באמת מעניינים אותנו) ולהחזיר אתכם למרכז הבמה (לא לפני שאתם כותבים לעצמכם note to self שאם תקראו את הפוסט הזה ותתעלמו מהטיפים שבו, הכתוב בכותרת עלול אכן להתגשם...).

אז, לכבוד האביב וחג הפסח, אי אפשר שלא להיות מושפעים מריחות הפריחה וממזג האוויר הנעים, שתמיד מביאים איתם מן תחושה שכזו של אופטימיות. כן, זהו תזמון מצוין לפוסט עם ארומה של שינוי ושדרוג עצמי. מעין מתנה לחג שתתנו לעצמכם, אבל הרבה יותר שווה מבונבוניירה, זר פרחים או עוד סט של סבוני רחצה וקרמי גוף...

אז על מה מדובר? על התעוררות!
כן! דמיינו לעצמכם בנות יענה שמרימות את ראשן החוצה מהחול, או מישהו שקם משינה ארוכה ועדיין ממצמץ בעיניו בגלל שהאור מסנוור אותו או...או פשוט מישהו שעובד שנים באותה החברה ואז 2 חברים קרובים מהצוות שלו מודיעים אחד אחרי השני שהם עוזבים כי מצאו לעצמם מקום עבודה חדש ותפקיד טוב יותר...
או-אה! הדבר האחרון שברשימה הוא בדיוק מסוג הדברים שמזעזע אותנו עמוקות, שובר את השגרה וגם פוגע בסטטוס קוו... 
במילים אחרות, אנחנו (וזה קורה בהרבה תחומי חיים ולא רק בקריירה) נוטים להירדם על המשמר ונכנסים למין שגרה שכזו עד שמשהו קורה ומנענע את הספינה. משהו שמאלץ אותנו להתעורר, לפקוח עיניים וכן, להבין שנרדמנו בעמידה.
אל תרגישו ייסורי מצפון, אם אתם קוראים את המילים הללו ומזדהים. זה קורה לאנשים הטובים ביותר... אבל, ברגע שהתעוררתם, וזהו התנאי הבסיסי, עליכם לקום ולעשות מעשה! כן! ולא רק להנהן בהסכמה, להסתובב לצד השני ולהמשיך לנחור... לא, לא... זה לא!

בקיצור ולעניין (כי תיכף החג מגיע וצריך עוד להספיק לעשות קניות ולנקות ולשטוף את האוטו ולבשל ו... כו' וכו'...), הנה לכם 10 מתנות קטנות שאתם יכולים לתת לעצמכם לכבוד החג ושתודו לעצמכם על כך בעתיד הלא רחוק. 10 צעדים שאתם יכולים לבצע כבר מהיום בכדי לשדרג את הקריירה שלכם:

1. לתעד: לא משנה כמה טוב הזיכרון שלכם, כשתחפשו עבודה אתם תטפחו לעצמכם על השכם אם מבעוד מועד תכתבו טיוטה של כל הדברים שאתם מבצעים בעבודה שלכם, תוך כדי תנועה. בקיצור- כל מידע חשוב, כל מטלה נוספת, כל פרוייקט שאתם מובילים בהצלחה- רשמו לעצמכם תזכורות בראשי פרקים ובמספר משפטים.

2. להתעדכן: עשו מנוי על עיתון מקצועי בתחום העיסוק שלכם, מצאו אתרי אינטרנט מתמחים, הורידו אפליקציות של עיתוני חדשות או מגזינים מקצועיים לסמארטפון או לאייפד שלכם וקראו בין לבין בכמה דקות של פנאי.

3. להירשם: לקורס ארוך, לסדנא קצרה, לוובינר או לקורס אונליין והרחיבו את הידע המקצועי שלכם. שמרו את היד על הדופק והתעדכנו באופן קבוע על מגמות ושינויים בתחום שלכם. טפחו את המומחיות שלכם, למדו דברים חדשים, היו "סוכני השינוי והחדשנות" בארגון בו אתם עובדים, אלה שתמיד יודעים מה חם ומה חדש...

4. לדאוג שמי שצריך לדעת- ידע: יש כאלה שלא מפסיקים לדבר ולהלל את עצמם- נקרא להם היחצ"נים, או אם תרצו: הפוליטיקאים. אלה עובדים שבאופן פלאי נמצאים תמיד במקום הנכון, בזמן הנכון ושמזלם מאיר להם עיניים. ויש את אלה שעובדים קשה ועוד קצת ו... תמיד נשארים מאחור, בצל, מאחורי הקלעים. אלה הם אנשי הצפרדע, אנשי הדממה (סתם, סתם... זה פשוט התבקש... :) ). אז מי אתם בחלוקה הזו שבין הקבוצות? אם בחרתם בקבוצה השניה, הטיפ הזה עבורכם: למדו ליחצ"ן את עצמכם ונסו את זה- לפחות פעם אחת (זו הפעם הכי קשה). ולא, לא הכוונה למשהו מוגזם, אבל כן לכך שאם מגיע לכם קרדיט, דאגו לכך שהמנהל שצריך לשמוע על העניין- ישמע! המזל לא מגיע מעצמו... צריך לעזור לו!

5. לתת מחמאות: אנשים אוהבים לקבל מחמאות, אז כשמחמאה מגיעה למישהו- היו נדיבים ותנו אותה! מה שבטוח הוא שהמחמאה שנתתם תעשה למישהו את היום ותשמח אותו ולא בטוח שהוא ישכח את זה כל כך מהר, אז למה להתקמצן? זה לא עולה כסף ויש לזה השפעה אדירה כשזה מכל הלב.

6. לכתוב בלוג: מומחים בתחום מסוים? טובים בכתיבה? יש לכם ידע שאתם יכולים לחלוק עם אחרים ויש מי שזה יעניין אותו? יופי! שם המשחק היום בשוק העבודה הוא :טאלנטים. עובדים שחברות מחפשות בנרות- כאלה שהשכילו לאט לאט למתג את עצמם בתחום העיסוק שלהם. זה לא קורה בן יום, התחילו לעבוד על זה כבר עכשיו!

7. להתחבר עם מי שהצליחו: אנחנו מאוד מושפעים מהסביבה שלנו ובדרך כלל מתחברים עם מי שדומה לנו, אבל זה בדיוק ההיפך מממה שאני מציעה לכם לעשות: להתחבר לאלה ששונים מכם. מרגישים תקועים בקריירה ובעבודה? הזמינו לקפה את החבר ההוא שהיה שותף שלכם לדירה לפני 7 שנים ושהיום יש לו חברה משלו. חזקו קשרים אבודים עם אנשים שכבר עשו את מה שאתם חולמים לעשות, בנו לעצמכם סביבה תומכת ומפרגנת והתרחקו מאנשים חסרי מוטיבציה ומרירים. 

8. להתנדב: התנדבו לבצע מטלה קשה בעבודה, קחו על עצמכם אתגר חדש, אל תוותרו ואל תעבירו אחריות לאחרים- נסו לפתור דברים בעצמכם! אולי אפילו תבצעו פרוייקט עבור חבר או עמותה כלשהי ללא תשלום? נסו להרחיב את תחומי ההתנסות שלכם, מעבר להגדרות התפקיד ומקום העבודה. אגב, ככה לאט לאט עושים הסבה מתחום לתחום...

9. להכיר: כולנו מסתובבים במעגלים חברתיים קבועים, היכולת שלנו להכיר אנשים חדשים מוגבלת לסביבת המגורים שלנו, לעבודה ולחברים של חברים. אבל מה עושים כשרוצים לפרוץ החוצה ולהרחיב את רשת הקשרים? התחילו להשתתף בכנסים מקצועיים, פתחו מיומנויות סמול טוק עם אנשים שאתם לא מכירים, היו פעילים יותר בלינקדאין או הצטרפו ל Meet-Up's  בתחום שמעניין אתכם.

10. להפסיק לדחות: אתם יכולים להתיישב סופסוף ולעדכן את קורות החיים שלכם, אתם יכולים ללכת ליעוץ, אתם יכולים לעבור הכנה לראיונות עבודה, אתם יכולים להשקיע ולמלא עד הסוף את פרופיל הלינקדאין שלכם, אתם יכולים לקום מהכיסא, לגשת לקולגה ולהציע לו עזרה אם נראה לכם שהוא עצבני ולחוץ, אתם יכולים לגשת לקולגה אחר ולבקש שילמד אתכם משהו שהוא מומחה בו ולכם אין בו מושג, אתם יכולים להירשם סוף כל סוף לתואר השני ההוא שאתם כבר שנים רוצים ודוחים, אתם יכולים לתאם עם הבוס פגישה בכדי לבקש את ההעלאה במשכורת או את הקידום שמגיעים לכם כבר מזמן, אתם גם יכולים להתחיל לחקור על מה שבמשך שנים חלמתם שיהפוך לעסק העצמאי שלכם ולהתחיל להניע את הגלגלים. בשורה התחתונה- אתם יכולים! רק הפסיקו לחלום והתחילו לבצע!

בנימה אופטימית זו, מאחלת לכולנו חג חירות שמח (מגיע לנו, לא? :) )!
מאיה 

*** אגב, אני עובדת בחול המועד, אם הטיפים האלה השפיעו עליכם לקום ולעשות מעשה ואם אתם זקוקים ליעוץ- צרו קשר: 054-7380310 או maya.bouhnik@gmail.com 
- מיפוי הצעדים הבאים בקריירה
- שדרוג קורות חיים
- הכנה לראיונות עבודה
- שיטות חיפוש יצירתיות שמרחיבות חשיפה למשרות
- שדרוג פרופיל לינקדין ושימוש מתקדם ברשת

4 תגובות:

 1. מאיה שלום,
  דבר ראשון תודה על הטיפים, הם בהחלט נכונים ולא רק עבור קידום הקריירה.
  בנוגע לטיפ מספר 4 - יש חשיבות רבה מבחינתי גם עבור הדרך שבה אנחנו 'מהללים' את עצמינו, במיוחד אם אנחנו לא אוהבים לעשות את זה באופן מופגן, נוכל פשוט 'לעדכן' את האחראי עלינו בנוגע להתקדמות בפרוייקט, סיום מוצלח של שלב או פתרון שמצאנו עבור בעיה שצצה לה בדרך...
  ובנוגע לטיפ מספר 7 - ניתן להוסיף גם שחשוב להתרחק מכל מי שמעכב או גורר אותנו למטה, הרי הם גם אילו שעשויים למנוע מאיתנו לעשות גם את הצעדים הקטנים ביותר כלפי מעלה.
  נאור גמליאל

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...