הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 6 באפריל 2014

עם היד על הלב: הייתם מקבלים את עצמכם לעבודה?

בפגישת יעוץ לפני כשבועיים עלה משהו בשיחה שהזכיר לי מקרה מעניין שקראתי עליו לפני יותר משנה. תיכף אספר לכם על אותו המקרה, אבל לפני זה, קצת רקע: בפגישה ישבתי עם עובד שהכרתי עוד קודם מכיוון שנפגשנו מספר פעמים כשחיפש עבודה. כיום, הכל בסדר והוא עובד מספר חודשים במקום עבודה נחשק. 
במסגרת תפקידו הנוכחי הוא עושה משהו שלא עשה בעבר- הוא מנהל צוות עובדים וגם צריך לבצע תהליכי גיוס של עובדים חדשים.

איזה היפוך תפקידים מבלבל! מי שהרבה מאוד זמן חבש את כובע המועמד, כיום הוא המגייס. שני צדדים הפוכים של אותו המטבע. מה שמעניין הוא שעכשיו בכובעו החדש הוא נחשף לבעיות ולסוגיות שכמחפש עבודה בכלל לא היה מודע להן ואם כן היה מודע- אלה בדיוק אותם דברים שנהג לקטר ולהתרעם עליהם. הנה לכם מקרה קלאסי של "מה שרואים מכאן, לא רואים משם...". 

ברור שהבחור הזה הוא לא הדוגמא היחידה לבלבול כתוצאה מחילופי צדדים: כל מנהל שגייס עובדים ועכשיו צריך לחפש עבודה מרגיש זאת, כל מחפש עבודה שהפך למגייס עובדים, כל רופא שפתאום חלה וכל יועץ שהופך לנועץ. הכסא שעליו אתם יושבים והצד של השולחן עשויים לשנות מאוד את הפרספקטיבה שלכם על דברים ולהפתיע גם אתכם...

לא יהיה מוזר, אם ככה, שבשיחה אקראית עם מחפש עבודה תשמעו הר של קובלנות נגד המעסיקים והמגייסים ואילו בשיחה אקראית עם מעסיק תצטרכו להאזין לאינספור טענות על המועמדים. אלה יטענו שאין מועמדים טובים ואלה יטענו שאין משרות. אלה יגידו שאף אחד לא חוזר למשלוח קורות החיים שלהם וההם יתלוננו שהם מקבלים הרים של מועמדים לא מתאימים. 

נו, טוב... כנראה שכולם צודקים וכולם טועים גם יחד...

בואו ונחזור לאותו מקרה מעניין שקראתי עליו לפני כשנה: היה היה מנהל משאבי אנוש בכיר בחברה גדולה. אותו מנהל מפילדלפיה עשה ניסוי קצר: הוא שלח את קורות החיים של עצמו למשרה פתוחה בארגון שבו הוא עובד ורצה לראות מה קורה. הנה לכם תשובה לשאלה שבכותרת. התשובה היא "לא!"... קורות החיים שלו לא עברו את תהליך הסינון...
ברור, אם כך, שיש כאן בעיה לא קטנה בתהליך הסינון/גיוס.

הסינון הראשוני איננו הבעיה היחידה, כי גם ראיונות העבודה עצמם (למי שכבר מצליח להגיע אליהם) נמצאו כבעלי תקפות מאוד נמוכה. בשביל לסבר את האוזן, הנה כמה עובדות: החוקרים פרנק שמידט וג'ק האנטר חקרו 32,000 (!) מועמדויות לעבודה שנפרסו על פני תקופת זמן של 85 שנה ב 500 סוגי עיסוק שונים (מכירות, ניהול בכיר, הנדסה, הוראה, משפטים ועוד ועוד...). החוקרים בדקו את הביצועים של העובדים הללו ביחס למסקנות שעלו בנוגע אליהם לאחר ראיונות עבודה. במילים אחרות- מסקנות לאחר ראיונות בהשוואה לביצועים בעבודה בשטח. רמת התקפות של ראיונות העבודה עמדה על 8%...

בואו ונודה באמת- אם אתם מגייסים עובדים- התוצאות הללו בטח שלא מלבבות בעיניכם ואילו אם אתם מחפשים עבודה, אתם בטח צועקים עכשיו "ידעתי! אמרתי לכם!".
אבל מה זה עוזר לנו בעצם? ראיונות עבודה הם עדיין הכלי השכיח ביותר בתהליכי גיוס עובדים. אז איך כל זה רלוונטי לכם?

אם אתם מגייסים עובדים לצוות שלכם או לארגון: 
- אל תשכחו: גם אתם חיפשתם פעם או תחפשו פעם עבודה- אל תעשו לאחרים מה ששנוא עליכם.
- הבינו ששיטת סינון שמתמקדת ברשימת מכולת של ניסיון או כישורים איננה נכונה כי יש דברים שאי אפשר לגלות בקורות חיים או בראיונות עבודה אבל שכן אפשר לפספס. בקלות!
- שיטת סינון שבנויה אך ורק על בסיס ניסיון עבר לא תנבא בהכרח את רמת ההצלחה בתפקיד בעתיד. פוטנציאל זו לא מילה גסה!
- בעבודה אין דרך אחת להצלחה, כך שגם אין רק דרך אחת נכונה לענות על השאלות שלכם. אל תפסלו כל כך מהר את אלה שלא מדקלמים את התשובה המדויקת שאתם מחכים לשמוע.
- גיוון זה טוב. אל תנסו לגייס רק את אלה הדומים לכם.
- היזהרו מדעות קדומות/אפליות למיניהן, שעלולות לבלבל את כושר השיפוט שלכם.
- אל תחפשו בכוח את השלילי.
- אל תושפעו מאפקט הראשוניות (הרושם שהמועמד יוצר בשניות הראשונות של המפגש).
- לא משנה מהי התשובה: חיובית או שלילית- עדכנו! ואל תשאירו מועמדים "באוויר".

טיפים למחפשי עבודה:
- לפני משלוח קורות החיים שאלו את עצמכם את השאלות הבאות: "האם אני סתם שולח קורות חיים בכדי לנסות את מזלי או שאני באמת מתאים למשרה ומעונין בתפקיד?", "אם אני הייתי מקבל את קורות החיים שלי, האם הייתי מזמין את עצמי לראיון? האם הייתי מקבל את עצמי לעבודה?". עניתם לעצמכם "לא"? אל תשלחו קורות חיים!
- לפני ראיון העבודה שאלו את עצמכם: "אם אני הייתי רוצה לגייס עובד לתפקיד הזה, מה הייתי שואל אותו? איזה תכונות הייתי מחפש אצלו? איזה מועמדים הייתי מעדיף ואיזה הייתי פוסל?". החליטו על 3-4 מסרים שאתם חייבים להעביר למראיין במהלך הראיון- ויהי מה!".
- לאחר ראיון העבודה: תעדו את השאלות והתשובות שנתתם כמה שיותר צמוד לסיום הראיון. נתחו את מה שקרה, הפיקו לקחים. האם שכחתם להגיד משהו חשוב? האם שוב נפלתם בשאלה כלשהי? האם המראיין ישכח אתכם דקה וחצי לאחר שתצאו מהמשרד או שהרשמתם והלהבתם אותו? האם גם מכרתם בראיון או שמא רק הגנתם, הסברתם ותירצתם את עצמכם? 
למדו מהניסיון... כל ראיון עבודה נוסף הוא תרגול ואימון המקרבים אתכם לעבודה החדשה שלכם...!

***האביב עושה לכם חשק לשינוי? מתכננים לחפש עבודה אבל אין לכם מושג איך להתחיל? ואולי מחפשים עבודה ומרגישים שהכל תקוע וששום דבר לא זז?
פנוי אלי לקבלת פרטים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה: מיפוי הצעדים הבאים בקריירה, סודות מאחורי הקלעים מעולם הגיוס, שדרוג קורות חיים, התאמת קורות חיים לתוכנות סינון, הכנה לראיונות, שיטות חיפוש עבודה יצירתיות ועוד ועוד...! 
מאיה בוכניק: 054-7380310, maya.bouhnik@gmail.com

Google+

תגובה 1:

  1. יופי של מאמר מאיה!
    כאחד שהיה ומקווה להמשיך ולהיות משני הצדדים שתיארת אני מקווה שיותר ויותר מעסיקים ומועמדים יפנימו את ההמלצות שלך!
    מ.

    השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...