הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 27 באפריל 2014

דיבורים כמו חול...: למה בראיונות עבודה פחות זה לפעמים יותר?

דמיינו לעצמכם את הסיטואציות הבאות:

- חבר מזמין אתכם לאירוע שממש, ממש לא בא לכם ללכת אליו, או...
- בן משפחה מבקש מכם טובה כלשהי, או...
- הבוס שלכם התקשר אליכם 3 פעמים אתמול בערב בשעות שלאחר העבודה ואתם סיננתם אותו באלגנטיות, או...
- בת הזוג שלכם מבקשת מכם לעשות סידור כלשהו...

מה תעשו?

יש אינספור סיטואציות שכאלה בחיים, סיטואציות בהן נדמה לכם כאילו כל העולם ואשתו צריכים מכם משהו ומנדנדים לכם ואתם? אוף! כל מה שבא לכם זה שיעזבו אתכם במנוחה. כן, לשבת לבד בחושך פתאום לא נשמע כמו רעיון כזה רע בכלל...

אז מה אתם עושים? אתם מחפשים תירוצים... המוח שלכם מתחיל לסרוק בקדחתנות אחר כל מה שאתם יכולים להשתמש בו בתור תירוץ ושיוציא אתכם מהסיטואציה המציקה באלגנטיות. כולנו חוטאים בשקרים לבנים שכאלה... מיני תשובות ותירוצים שנשמעים על הנייר הרבה יותר טוב מהאמת העירומה... ש...שאין לנו כוח או רצון או שפשוט לא בא לנו.

בואו וניקח אחת מהסיטואציות הללו כדוגמא- חבר של חבר עושה מסיבת רווקים. זה לא באמת חבר קרוב, רק מישהו שמידי פעם יוצא לכם לפגוש בנסיבות חברתיות כאלה ואחרות... אתם באמת שמחים בשבילו שהוא סוף סוף מצא את בחירת ליבו, אבל בזה מסתכם כל העניין שלכם באירוע הזה. לעומת זאת, אותו חבר רחוק בטוח שכל החברים שלו והחברים של החברים מתים לחגוג אתו את השמחה במשך לא פחות מיומיים בוילה בצפון. כן, כן... על כל המשתמע מכך, לרבות: לקחת חופש מהעבודה, ללכת ולקנות ערימות של שתייה ובשרים ל"על האש", להוציא מאות שקלים עבור השהייה באותו בית פרטי יוקרתי ו... נו, אתם יכולים להמשיך ולדמיין את כל השאר. 

"אוף, מה אני עושה עם זה?!" אתם שואלים את עצמכם... "איך אני מוציא את עצמי מהעניין הזה, מבלי לצאת גועל נפש של חבר, מיזנטרופ שכזה שתמיד משבית שמחות?!". כן, שיהיה לו לבריאות לחבר של החבר, אבל למה אתם צריכים לצאת מגדרכם בשביל לחגוג משהו שלא באמת מזיז לכם, לא לפה ולא לשם?

טוב, כשאין ברירה, אז אין ברירה... עליכם לחבוש את כובע הסופר הבדיוני שלכם ולהתחיל לתור אחר תירוץ ראוי... המממ.... בואו ונראה... יש לכם מה זה לחץ בעבודה וממש לא יכולים לקחת חופש... (כן! זה טוב, זה נשמע כמו תירוץ טוב בהחלט!!) ו...התינוק מצמיח שיניים ופשוט משגע את אשתכם... איך אפשר להשאיר אותה לבד איתו למשך יומיים עכשיו?! (now we're talking!) ו...מה עוד? כבר שבוע שיש לכם כאב מוזר כזה בחלק העליון הימני של הבטן... כאב מאוד, מאוד חשוד... כן, כן! בהחלט חשוד... לא כדאי שתיקחו סיכון ותתרחקו יותר מידי מהבית במצבכם... (זה כבר מתחיל להישמע משכנע בהחלט, אולי כדאי להתחיל לשקול הסבת קריירה לכתיבה יוצרת?!) ובל נשכח... אמא שלכם מבקשת מכם כבר חודשיים לתקן לה ברז דולף... איזה צירוף מקרים משונה (!)- הבטחתם לתקן את זה בדיוק באחד מהיומיים האלה. לא מאכזבים אמא, נכון? (טוב. זה כבר יסתום את הגולל! אמא זה אמא!).

אז זהו, אתם מסודרים! איזה כיף שיש לכם מוח יצירתי שכזה! רשימת התירוצים מוכנה ומזומנה ואתם כמו שאומרים... off the hook!

זה שלא! ככל שתשתמשו ביותר מידי תירוצים, ככה זה ישמע בדיוק ככה- כמו תירוץ! וזה מה שרבים אינם מבינים... לא צריך כל כך הרבה סיבות בכדי להסביר משהו למישהו, בכדי לצאת חופשי ממחויבות מסוימת או... או בכדי לענות לשאלה מסוימת. ממש, ממש לא! ככל שתתנו יותר סיבות וככל שהתשובה שלכם תתארך, כך היא תישמע פחות ופחות כמו האמת ויותר ויותר כמו ערימת תירוצים שמצוצים מהאצבע, כמו התנצלות, כמו... שקר. כן... וככל שהתשובה תתארך אתם גם עלולים למצוא את עצמכם מתפתלים ומסתבכים ביניכם לבין עצמכם ומשם, הדרך לכריית בור לעצמכם ובמו ידיכם היא קצרה מאוד.

אז מה עדיף? 
תשובה אחת קצרה! האמת היא תמיד פשוטה ולא צריך לקשט אותה בשום דבר. 

נו, אז תשאלו- איך כל זה קשור לחיפוש עבודה?! 

אוהו! כמה שזה קשור!! והנה לכם איך: רוצים לענות בהצלחה לכל שאלה בראיון עבודה? צריכים להסביר למה עזבתם את התפקיד האחרון כל כך מהר? מתקשים לענות על השאלה "למה כל הקפיצות הללו ממקום עבודה אחד לשני?"? תתחילו לחשוב פשוט! תנו תשובה אחת קצרה ולא רצף של תשובות וסיבות. ככל שתתנו תשובה ארוכה יותר,המורכבת מרשימה של הסברים מסובכים, כך תשובתכם תלך ותשמע כמו תירוץ, התנצלות וניסיון להסתיר את האמת!
זו בדיוק הדרך להעלות את חשדו של המראיין ולמשוך אש לנושאים שדווקא עדיף לכם שהוא יתרחק מהם. במילים אחרות- החליטו מראש על מסר אחד ישר ולעניין, מסר ברור ומהודק מכל הכיוונים שתתנו כתשובה והסתפקו בו. כל ניסיון אחר עלול לגרום לכם להסתבך בתוך עצמכם ולהישמע לא משוכנעים ועל כן גם לא משכנעים!
בקיצור חברים, זכרו: בראיון עבודה דיבורים כמו חול (ואין מה לאכול), עלולים מהר מאוד להפוך לבוץ טובעני...

 *** אז מה קורה אתכם? בכמה ראיונות עבודה כבר הייתם בחיפוש העבודה הזה? אם התשובה שתתנו לעצמכם נשמעת לכם כמו מספר גדול מידי ואם עברתם לאחרונה רצף של ראיונות שזיכו אתכם בתשובה "לא" או גרוע מזה- בדממת אלחוט, זה הזמן לשקול פגישת הכנה לראיונות עבודה.
צרו קשר לקבלת פרטים על פגישת הייעוץ לחיפוש עבודה: הכנה לראיונות עבודה, שדרוג קורות חיים, שיטות חיפוש יצירתיות (כן, יש המון כאלה שאתם ממש לא מכירים!), שימוש מתקדם בלינקדאין ועוד ועוד...:
מאיה בוכניק- 054-7380310, maya.bouhnik@gmail.com

Google+

3 תגובות:

 1. סה"כ נכון ואהבתי,
  אבל כתבת כל כך הרבה על למה צריך תשובות קצרות, אבל הפואנטה של הכתבה היא רק אחרי 9 (!!) פסקאות פתיחה...

  השבמחק
 2. נכון, אבל זה בדיוק ההבדל בין כתיבה בבלוג לבין ראיון עבודה... :) (אגב, היו לי עוד 9 פסקאות לכתוב כאן בתור תגובה, אבל החלטתי להוכיח שגם אני יכולה לקצר... ).

  השבמחק
 3. הפואנטה הובנה בסופו של דבר. מאוד נכון וצודק :) (הנה, אני מקצרת:])

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...