הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 4 במאי 2014

מתחילים לחפש עבודה? 4 סיבות למה לא לבקש עזרה מחברים!

אני מודעת לכך שהכותרת הזו תשמע תמוהה לרובכם, לכן, התאזרו בסבלנות והמשיכו לקרוא. הכל יתבהר בהמשך.

לפני זה, תנו לי לחלוק אתכם זיכרון מהילדות שלי: כשהייתי ילדה, אחי ואני אהבנו מאוד לשחק בקלפים. היינו משחקים משחק שקראו לו "מהירות" (במלרע. ואם אתם מכירים את המשחק- אשמח להתעדכן בחוקים שלו, שלגמרי פרחו מזכרוני) וכמובן ב"מלחמה".
העניין הוא שמהר מאוד המשחקים הללו החלו למצות את עצמם ולשעמם, אז התחלנו להמציא שדרוגים שונים ומשונים וחוקים חדשים. למשל, באחת מהגרסאות שלנו למשחק "מלחמה" החלטנו שאפשר לסדר מראש את ערימת הקלפים, שכל אחד מקבל (בסודיות, כמובן ומבלי שהצד השני רואה) על פי איזה סדר שבא לנו. ברור לכם שבמשחק הזה- התזמון שבו צצים הקלפים החזקים יותר יכול להשפיע על הסיכוי לנצח במשחק, גם אם ליריב יש קלפים חזקים משל עצמו. אחת מהאסטרטגיות שהיו מועדפות עלי (פשוט כי ברוב המקרים בזכותה ניצחתי) הייתה להתחיל בחלש ולסיים ב"בום". במילים אחרות: לסדר את כל הקלפים ה"פושטים" והנמוכים בהתחלה, לעשות רושם של "עומדת להפסיד" ואז להפגיז עם כל הקלפים הטובים- המספרים הגדולים, המלכים, האסים וכמובן הג'וקר.
טוב, עכשיו כשאני חושבת על זה... זו לא הייתה חכמה גדולה לנצח את אחי הקטן ממני בכמה שנים טובות, אבל, למה להתעסק בזוטות? העיקר שניצחתי... ;)

ולמה הסיפור הזה קשור לעניינינו? הוא קשור בהחלט, כי גם בחיפוש עבודה, בדיוק כמו במשחק קלפים או שחמט או בכל משחק אחר, אפשר לשחק איך שזה בא ואיך שהדברים זורמים באופן טבעי ולקוות שיתמזל מזלנו או... או שאפשר לשחק בצורה אסטרטגית- לתכנן מראש, לבנות מהלכים, לחשוב קצת לפני שעושים משהו ולא לבנות יותר מידי על המזל.

מקווה שהמשכתם איתי עד לכאן, כי הנה אני חוזרת לעניין הכותרת: אין מי שלא יודע שקשרים בתחום המקצועי חשובים מאין כמוהם. אין מי שלא יודע כמה שיטת "חבר מביא חבר" אהובה על מחלקות הגיוס של החברות המגייסות. וגם אין מי שלא בונה על קומץ החברים שלו, שיעזרו לו בעת חיפוש עבודה. למעשה, בכדי לסבר את האוזן: הסיכוי שיזמנו אתכם לראיון עבודה כשחבר שעובד בחברה מפנה אתכם עומד על לא פחות מ 50%. הסיכוי יורד פלאים ל 5% כששולחים קורות חיים למשרה דרך אתר דרושים כלשהו...

"אם ככה" חושב לעצמו מחפש עבודה טיפוסי "טוב אעשה אם אפנה לחבר שלי יוסי, וגם לצביקה וגם לרונן ואעדכן אותם שאני מתחיל לחפש עבודה... גם אני עזרתי להם בזמנו למצוא עבודה, אני בטוח שהם ישמחו להפנות אותי למי שצריך בחברות בהן הם עובדים...". 

זוהי מחשבה נכונה בהחלט, אבל אני מבקשת שבדיוק בנקודה הזו תעצרו לרגע ותחשבו היטב! לא תמיד כדאי לפנות לחברים עם תחילת חיפוש העבודה. זוהי אסטרטגיה מצוינת שיש לה סיכויי הצלחה גבוהים מאוד וזו גם הסיבה שהעצה שלי היא לשמור אותה למאוחר יותר.
למה?
הנה 4 סיבות:

1. כי רוב הסיכויים הם שאתם עדיין לא סגורים על עצמכם לגמרי בנוגע לצעד הבא. אולי אתם מתלבטים בנוגע לכיוון מקצועי כלשהו? אולי לא בטוחים אם כדאי לכוון לתפקיד ניהולי? אולי ג'וק היזמות מקנן בכם ואתם לא יודעים מה עדיף עכשיו- לחפש כשכיר או בכלל להקים עסק עצמאי? יש אינספור התלבטויות בקריירה ובטח ובטח בצמתי הדרכים שמובילים אותנו מלכתחילה לחפש עבודה.

2. כי רוב הסיכויים הם שאתם חלודים בראיונות עבודה. מתי הייתה הפעם האחרונה שבה חיפשתם עבודה? כמה זמן אתם כבר עובדים באותה החברה? עד כמה אתם שולטים ומעודכנים בתהליכי גיוס? יודעים כבר איך לענות לשאלות הקשות בראיונות עבודה?

3. כי רוב הסיכויים הם שאתם קצת לא מעודכנים ולא זוכרים חומר מקצועי. כשעובדים במקום עבודה מספר שנים, מתמקדים בפלח מאוד מסוים מהמקצוע. גם תוכניתן מנוסה, לא עובד במקביל בכל סביבות הפיתוח. הוא עובד על מוצר מסוים, על פי דרישות מסוימות, עבור פלח שוק מסוים, מול בסיס נתונים מסוים, תחת מערכת הפעלה מסוימת. זה לא אומר שהוא לא מסוגל לעבוד בסביבה טכנולוגית שונה, אבל זה כן אומר שהוא זקוק לתקופת חסד כלשהי שתאפשר לו לחזור על החומר ולהתאפס חזרה על דברים שלא נגע בהם שנים.

4. כי רוב הסיכויים שאתם עדיין לא בשלים להחלטה סופית. מה יקרה אם הצעת עבודה תיפול עליכם מוקדם מידי? ברור שאם זה יקרה תכניסו עצמכם לסיטואציה קשה: האם תגידו "כן" להצעה הראשונה וכל כך מהר? הרי עדיין בכלל לא הספקתם לחוש את השוק ולהבין איזה אופציות פתוחות בפניכם. מצד שני, כשיש ציפור טובה ביד, איך אפשר לוותר עליה בשביל כמה ציפורים לא וודאיות על העץ?

אלה הסיבות, רבותיי, שבתחילת החיפוש עדיף להתאמן על תפקידים "פושטים", כאלה שפחות בא לכם עליהם, בחברות שפחות מושכות אתכם. לכו לראיונות ותתרגלו, עשו חזרות על החומר, אספו מידע, התכוננו מראיון לראיון הבא, עשו סקר שוק קטן, קבלו קנה מידה! את התותחים הכבדים ואת הדובדבן שעל הקצפת שמרו להמשך התהליך... לגראנד פינאלה! עדיף להשתמש באסים שלכם (הפניות דרך חברים) רק כשאתם כבר ממש מוכנים ובשלים וסגורים על עצמכם. בדיוק כמו שאני שמרתי בזמנו את האסים שלי לסוף במשחק "מלחמה"...

מתחילים לחפש עבודה אבל אין לכם מושג איך ומה לעשות קודם? ואולי מחפשים עבודה כבר מספר שבועות ומרגישים ששום דבר לא זז? כנראה שאתם צריכים אסטרטגיה טובה...
פנוי אלי לקבלת פרטים על פגישת הייעוץ לחיפוש עבודה: מיפוי הצעדים הבאים בקריירה, סודות מאחורי הקלעים מעולם הגיוס, שדרוג קורות חיים, התאמת קורות חיים לתוכנות סינון, הכנה לראיונות, שיטות חיפוש עבודה יצירתיות ועוד ועוד...! 
מאיה בוכניק: 054-7380310, maya.bouhnik@gmail.com
Google+

9 תגובות:

 1. תקשיבי... את ממש צודקת!!!
  בהתחלה כשחיפשתי עבודה ושאלו אותי מה אני מחפשת, אני בעצמי 'הסתבכתי' ומי יכול לעזור לך כשאתה בעצמך לא סגור מה בא לך לעשות. גם בסוג של תת-מודע, קיוויתי לא ליפול על ההתחלה על עבודת החלומות כי רציתי להנות קצת מהחופש.
  בזכות תשובות ממש גרועות שנתתי בשני ראיונות עבודה ראשונים במקומות שלא ממש הייתי בטוחה שאני רוצה לעבוד בהם, למדתי לענות נכון יותר על אותה שאלה שהפנו אליי במקומות שבאמת רציתי.

  השבמחק
 2. אבל...
  אם אני כבר במעגל חיפוש העבודה, חבר שימליץ עלי ישפר את הסיכוי שלי לראיון. לא כן ?

  השבמחק
 3. לאנונימית- בדיוק ככה! את מוכיחה את טענתי... :)
  לאנונימי- שים לב לכותרת- הפוסט מיועד למי שרק מתחיל לחפש עבודה. כשאתה במעגל החיפוש כבר, ברור שחברים זו הדרך הטובה ביותר (כמו שכתבתי- הסיכוי לקבל זימון לראיון דרך חבר הוא גבוה בהרבה משאר שיטות החיפוש...).

  השבמחק
 4. תמיד מעצבן אותי כששמים כותרת מפוצצת מעל כמה עובדות טריביאליות.
  לפי מה שכתבת אין שום בעיה אם בקשת עזרה מחברים אם אתה רוצה להתקבל לחברה שהם עובדים בה, יש בעיה אם להתחיל חיפוש מהחברות שאתה רוצה להתקבל אליהם.

  הייתי שם dislike, אבל אין כפתור כזה

  השבמחק
 5. לאנונימי,
  1. נכון- חבר מביא חבר זו שיטה מעולה ולכן לא כדאי לבזבז אותה על ההתחלה כשרק מתחילים לחפש עבודה.
  2. מה ש"טריביאלי" לאחד, אינו כזה עבור האחר. אם רק אתחיל לפרט את כל הטעויות שאנשים עושים בחיפוש עבודה ובקריירה מחוסר תשומת לב או פשוט חוסר ידיעה או מחשבה מוקדמת ותכנון, לא אפסיק לדבר ולדבר ולדבר.
  3. התוכן הוא בדיוק מה שכתוב בכותרת: 4 סיבות למה לא כדאי להפעיל חברים כשמתחילים לחפש עבודה...

  השבמחק
 6. רק תפרסמי את הנוסחה של חישוב הסיכויים ואת הסטטיזטיקה שלך בבקשה .

  השבמחק
 7. אין נוסחה. זה מבוסס על נתונים שאספתי וניתחתי במשך שנים כשניהלתי חברת השמה.

  השבמחק
 8. אכן כותרת מפוצצת הרומזת לאינטריגה ובכך מטעה, לכתבה עם טיפים טריביאליים. פניה לחבר אינה פניה לראיון עבודה ואין מניעה להתייעצות עם חבר גם אם לא בשלים. במיוחד כשקהל היעד המתואר בכתבה הוא אנשי הייטק - אוכלוסיה איכותית, לרוב, המבינה את חשיבות ההכנה.

  השבמחק
 9. היי אנונימי, אין שום רמז לשום אינטריגה ותוכן הפוסט מתייחס ישירות לכותרת ועונה לשאלה המוצגת שם. כמו כן, אולי הטיפים ברורים מאליהם עבורך- אך לא לרבים ממחפשי העבודה ששוגים שוב ושוב שגיאות שכדאי לחסוך להם. כמו כן, אין פה שום הנחיה לא להתייעץ עם חבר, יש כאן הנחיות לבחור בחוכמה את התזמון הנכון להיעזר בחברים.

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...