הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 11 במאי 2014

ההבדל הגדול בין איך לבין מה: טריק גדול של להקות רוק למחפשי עבודה!

ברשותכם אתחיל בקוריוז מעניין שקראתי על להקת ואן הלן (או אם תתעקשו- ואן היילן). ללהקה, בדיוק כמו לאמנים רבים אחרים, יש תמיד רשימת דרישות לפני כל הופעה.
אני בטוחה שיצא לכם כבר לקרוא בעיתונים על הרשימות ה"מגוחכות" הללו שאמנים מעבירים למפיקים שלהם ולמלונות שבהם הם מתארחים: אחד מבקש שכל החדר יהיה מלא בפרחים מסוג אחד בלבד ורק בצבע לבן, השני מבקש עשרות ארגזים של מים מינרליים משוויץ (וחס וחלילה שהמים יהיו ממקום אחר בעולם!), השלישית דורשת מצעים מ 100% כותנה והרביעי מתעקש שהחדר מאחורי הקלעים יהיה דחוס ב 7 סוגי בירות ו 40 פיצות משפחתיות עם תוספת אננס ופרחי קישוא מקורמלים.

עכשיו, אני שואלת אתכם? מה זה כל המניירות הללו? מהיכן הן נובעות? איזה פינוק מטופש זה "פרחי קישוא מקורמלים"??  ומה פשעו כל שאר הפרחים שאינם לבנים? 

לאדם רגיל מן הישוב (=לא סלב) הדרישות הללו נראות כמו ערימת שטויות, קטנוניות לשמה, פינוק יתר ו... השלימו אתם את החסר. גם אני חשבתי ככה עד שקראתי מה שקראתי על ואן הלן. אז תשאלו: מה השריטה שלהם? ובכן... כשהם חותמים על חוזה להופעה הם דורשים שיהיה בו סעיף "חשוב" מאין כמוהו שלחדר שלהם במלון ישלחו להם קערה גדולה של סוכריות M&M. 
המממ... חשבתי לעצמי... איזו צניעות מוזרה! רק סוכריות?! זה ממש בקטנה!
זהו שלא... הנה יוצא לו המרצע מן השק: הלהקה מתעקשת שבקערה הענקית לא תהיה אפילו סוכריה אחת חומה!
או! כל שאר הצבעים כן, בטח, זה מותר בהחלט, אבל חום? אויה! צרה צרורה! אסור בתכלית האיסור!

חה! צחקתי לעצמי בלב, צחוק קצת מרושע, מעניין מי המסכן הזה, שחלם על קריירה מפוארת בתחום הבידור וההפקה, ושבמקום זה צריך לשבת מול ערימת סוכריות מגרה, גם לא לאכול מהן וגם למיין אחת, אחת! הנה לכם רעיון לעונש מקורי שתוכלו לאחל לכל מי שאתם ממש לא סובלים.

אבל בואו ונפסיק תכף ומיד את השמחה לאיד הזו ונבין את הדרישה. אז למה לדעתכם הם מתעקשים שלא יהיו סוכריות חומות? סתם כי חום לא בא להם בטוב?

זהו שלא! מאחורי הדרישה המשונה הזו יש כוונה מתוכננת היטב: אם הם מקבלים את אותה קערת סוכריות ולמרות הסעיף בחוזה יושבות להן שם בתמימות גם סוכריות חומות, הלהקה מבינה עם מי יש לה עסק... הם מבינים שאם המארגנים לא טרחו ליישם את הבקשה הקטנה הזו, ברור שהם עלולים לפקשש בעוד איזה עניין אחד, שניים או יותר מכל שאר 1000 הדברים שצריך לתכנן, לארגן ולתפעל היטב בהופעות ענק שכאלה. במקרים כאלה הלהקה מבינה שהיא חייבת לבדוק בעצמה חלק גדול מהדברים כדי לוודא שלא יהיו תקלות לא צפויות ובמקרים קיצוניים היא אפילו מבטלת קונצרט.

אז מה פשר הקשר בין סוכריות חומות ולהקות רוק עם דרישות גדולות לבין חיפוש עבודה? נו... גם המעסיקים הפוטנציאלים שלכם בוחנים אתכם היטב בקטנות כמו בגדולות. כן, גם אצל מעסיקים, מראיינים ומגייסים לפעמים ה"איך" חשוב יותר מה"מה". 

למשל, האם באמת נראה לכם שמי ששואל אתכם "מה התכונות השליליות שלך?" מצפה לשמוע את כל רשימת הבעיות שאתם סוחבים מהילדות? נו, באמת! ברור שלא! 
אז למה הוא שואל? לא כי הוא מאמין שתפרטו בפניו עכשיו את כל החולשות, אלא, כי מעניין אותו לראות כיצד תענו ואיך תתמודדו עם השאלה: האם תשקרו? האם תצהירו שאתם מושלמים, האם תודו בביישנות שאתם...המממ... פרפקציוניסטים או שתהיו ישרים וכנים ותראו שאתם מודעים לעצמכם?

אותו הדבר קורה בכל ממשק שהוא עם החברה המגייסת- כשאתם בראיון עבודה ונדרשים לענות על חידה מוזרה בסגנון "אם הייתם שליחי פיצה, מה הייתם עושים עם מספריים?", כשאתם נדרשים לפתור בעיית לוגיקה כלשהי, כשאתם עושים מבחן מקצועי, כשאתם מגיעים ליום ניסיון, כשאתם לא יודעים לענות על שאלה כלשהי בראיון וכשאתם מנהלים משא ומתן על חוזה והצעת עבודה. כל שלב שכזה עשוי להיות עוד סוג של בדיקה או מבחן. 

בקיצור, השורה התחתונה שלי בפוסט הזה היא זאת: בהתנהלות מול חברה הדרך = ה"איך" חשובה לא פחות מאשר ה"מה". אפשר לא לדעת כיצד לענות על שאלה מקצועית ועדיין לעבור בהצלחה ראיון עבודה ואפשר גם לענות בכנות על שאלת התכונות השליליות ועדיין למצוא חן ואפשר לא להתאים בול לכל דרישות התפקיד ולמרות זאת להתקבל.
אבל, גם להיפך... אפשר לדעת את כל התשובות ולהתאים בול למשרה ולמרות זאת לא להתקבל וגם לא להבין למה. במקרים כאלה, נסו לנתח את ה"איך" שלכם. יכול להיות שהוא האשם...!

***אז מה איתכם, חברים? מתלבטים לגבי ה"איך"? בדיוק למקרים כאלה יזמתי ובניתי את פגישות הייעוץ לחיפוש עבודה וכבר 5 שנים שאני עוסקת במתן יעוץ בנושאים הללו. 
צרו קשר לקביעת פגישת יעוץ: שדרוג ושכתוב קורות חיים, הכנה לראיונות עבודה, שיטות חיפוש ותוכנית פעולה ברורה ויעילה לחיפוש עבודה, שימוש מתקדם ברשתות חברתיות ושדרוג פרופיל בלינקדאין.
מאיה בוכניק: 054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com
Google+

9 תגובות:

 1. מדליק מדליק מדליק. אהבתי את הפוסט ואת הפואנטה.

  השבמחק
 2. תודה רבה, ולאד! שמחתי לקרוא את התגובה שלך :)

  השבמחק
 3. הפוסט פשוט מדהים. קצר ולעניין על נושא כל כך חשוב. אנשים מתרגלים שעות(אלו שלא בכלל בבעיה) על ײמהײ לענות ולא על ײאיךײ.
  תודה, השכלתי ו אך אומרים? Point taken!

  השבמחק
 4. VAN HALEN ROCKS

  השבמחק
 5. אז להביא איתי להקת חימום לפני הראיון?

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...