הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 1 ביוני 2014

6 מיומנויות חובה לחיפוש עבודה, שלא תלמדו בשום אוניברסיטה...

אתם יכולים ללמוד שנים על גבי שנים: לסיים תואר ראשון, שני ואפילו דוקטורט ובשום שלב בלימודים שלכם לא תלמדו 2 דברים חשובים: 
1. איך לומדים? 
2. איך מחפשים עבודה?

מוזר ותמוה, לא? 
אנחנו עשויים להיתקל לפחות 3-4 פעמים במהלך הלימודים בתאוריות של מרקס ופרויד, ללמוד את כל שירי רחל בעל פה, לשנן את שירת ימי הביניים, ללמוד מאות נוסחאות מתמטיות וגם את כל פרשנויות רש"י לאלפי פסוקים, אבל לא לקבל שום הנחיה מקצועית ומסודרת בכל הקשור לשיטות לימוד וחשיבה.

אני בטוחה, שאם כבר בגיל צעיר, מורים היו מקנים לתלמידים כישורי למידה, מיומנויות סיכום והסקת מסקנות, סינון אינפורמציה, הבעה בכתב (ברמה גבוהה יותר משיעורי החיבור), שיטות לשיפור הריכוז ועוד כהנה וכהנה מיומנויות רלוונטיות נוספות, אזי מצבנו בתחום החינוך היה הרבה יותר מזהיר...

ולא הכוונה רק להצלחה בלימודים, כי שיטות לימוד הן הבסיס להצלחה בעתיד, גם בעבודה ובטח שגם בחיפוש עבודה: כיצד משפרים ריכוז ולאורך זמן? איך מחדדים זיכרון? מה לעשות כדי לעמוד בזמנים? איך יודעים מה עיקר ומה טפל? איך בונים סדרי עדיפויות? כיצד ניגשים למטלה בתחום חדש? איך מקצרים זמן למידה של נושא חדש?

במילים אחרות, גם אם כבר יש לכם דוקטורט בתחום כלשהו, זה לא אומר שתדעו כיצד לענות לכל השאלות הללו או לחפש עבודה ביעילות. ובקיצור ולעניין, תואר אקדמי זה אחלה, אבל, זה לא מספיק.
הנה 6 מיומנויות להצלחה בחיפוש עבודה, שלא ילמדו אתכם בשום קורס ובשום אוניברסיטה:

1. תכנון- מה הייתם עושים באוניברסיטה, אם בעוד שבוע, נניח, היה לכם מבחן ענק? איך הייתם מתגברים על הרים של סיכומי שיעור וצילומים של מאמרים? אם כבר פיתחתם לעצמכם שיטת לימוד נכונה, אני מניחה שהייתם מחלקים לעצמכם את כמות התוכן בכמות הימים העומדים לרשותכם עד למבחן, מתכננים כמה ללמוד בכל יום וכך מחלקים את ההר המרתיע הזה למנות קטנות יותר וניתנות "לעיכול". זה גם היה מוריד מכם לחץ ומרגיע אתכם כי בעצם...הכל "תחת שליטה" וכשרגועים, עושים פחות טעויות ומרוכזים יותר, נכון?!
אבל, האם כולם נוקטים בשיטה הזו? הלוואי... המציאות היא שרוב האנשים דוחים דברים לרגע האחרון ואז גם נכנסים להיסטריה וללחץ נוראי. כן, מסתבר שאפילו ביל גייטס הוא דחיין שכזה... הנה ציטוט שלו שלא כדאי לכם לקחת ברצינות: " כדי להיות מהנדס טוב, תמיד תתחיל ללמוד למבחנים באיחור... זה כבר יכין אותך כיצד לטפל ולהגיב במצבי חירום...".
אז כיוון שכיבוי שרפות זו לא השיטה המומלצת בלימודים- כך גם לא בחיפוש עבודה: בחיפוש עבודה חשוב להתחיל בזמן ולא רק לאחר שפוטרתם וכבר אין לכם ברירה. ברוב המקרים יש סימנים מקדימים שחשוב שתשימו לב אליהם.
ונניח שכבר פוטרתם, מה תעשו אז? בדיוק כמו לפני מבחן חשוב- תכננו! כמה זמן עומד לרשותכם? כמה זמן תוכלו להרשות לעצמכם לא לעבוד? כמה זמן תוכלו להשקיע ביום בחיפוש? באיזה שיטות תוכלו להשתמש בכדי להיחשף למקסימום משרות מתאימות במינימום זמן? איך תוכלו לייעל את התהליך? בנו לעצמכם תוכנית פעולה מסודרת ותכננו מה אתם עושים בכל יום בכדי לקדם את חיפוש העבודה.

2. התמדה ועקביות- לחפש עבודה זה מתיש בדיוק כמו ללמוד למבחנים בסוף סימסטר. וזה דורש השקעת אנרגיות. יצא לי לפגוש לא מעט אנשים שכששאלתי אותם כמה זמן הם כבר מחפשים עבודה הם ענו "הו! שנים!". נשמע מוזר? על פניו כן, אבל הם לא באמת חיפשו עבודה חמש שנים ברצף וגם לא שנתיים... ברוב המקרים הללו מדובר על אנשים שסובלים בעבודה שלהם, אבל עדיין עובדים. מידי פעם משהו מרגיז אותם באמת והם משנסים מותניים ומחליטים לחפש עבודה... הם משקיעים שבועיים, רואים שכלום לא קורה, בינתיים העניין שעצבן אותם קצת נרגע והם מורידים קצב, מתחילים להמציא לעצמם תירוצים עד... עד פעם הבאה שמשהו חדש יקרה בעבודה ושוב אותו התסריט. התוצאה: נו, אין תוצאה... שום דבר לא קורה.
אז כן, בחיפוש עבודה חייבת להיות לכם משמעת עצמית והתמדה, כי זה לוקח זמן (גם כשעושים את זה נכון).

3. עור של פיל- האם בכל מבחן מצליחים? נו, לא כולם ולא תמיד... לפעמים נכשלים ולפעמים עושים מועד ב'.
גם בחיפוש עבודה, בכדי להגיע למצב שמקום עבודה אומר לכם "כן!" ברור שתצטרכו לעבור המון "לא!" בדרך. למעשה, קראתי לא מזמן שבממוצע, מחפש עבודה צריך לעבור 10 תהליכים במקומות עבודה שונים בכדי לקבל הצעת עבודה אחת. המשמעות היא שהוא יקבל לפני זה בממוצע 9 תשובות שליליות. תחשבו על זה! תשע "לא!"... ברור שזה לא נעים וברור שזה מוריד ביטחון עצמי, אבל זה חלק מהתהליך. ואל תשכחו שלהבדיל מהלימודים, אתם לא חייבים להצליח בכל ה-9... אתם צריכים רק אחד... מצד שני, בחיפוש עבודה אין מועדי ב'- עשו ככל שביכולתכם להגיע מוכנים לכל ממשק עם המעסיק הפוטנציאלי- החל משלב המפגש דרך קורות החיים וכלה בראיון העבודה. מה שמוביל אותנו למיומנות הבאה:

4. להתכונן- בדיוק כמו בלימודים, כך בחיפוש העבודה: מי שמתכונן יותר, מצליח יותר. אל תשלחו קורות חיים מבלי לקרוא היטב את דרישות המשרה. אל תלכו לראיון מבלי לחטט בלינקדאין בפרופילים של אנשים שעובדים באותה החברה או מבלי לקרוא כמה שיותר על החברה עצמה באתר שלה. ובקיצור- הכינו שיעורי בית! ולא... בלי להעתיק מאחרים...

5. לא להעתיק מאחרים- כשהחיפוש לא ממש מתקדם, דווקא האנשים הכי קרובים לכם מוסיפים עוד אש למדורה...: "למה אתה עושה ככה ולא ככה?!", "אני במקומך הייתי...". נשמע לכם מוכר? בטוח! לכולם יש אינספור עצות וכולם יודעים הכי טוב... ואתם יודעים מה? יכול להיות שחלק מהעצות האלה נכונות וטובות, אבל כשאתם במצב רגיש, אתם עלולים לפספס אותן, להיעלב ולשלוח את כל הנודניקים האלה ל... נו, למקום שמגיע להם ושיעזבו אתכם במנוחה!
אז כן, חיפוש עבודה זה לפעמים מתסכל ומייאש אבל אם תתכוננו לזה מראש, ותאמינו שכל דבר הוא בר תיקון ותרגול- זה יעבור חלק וקל יותר. ועוד דבר- לא לכל מצב מתאימה כל עצה... ומה שעבד עבור חבר שלכם, לא בהכרח יצליח גם עבורכם, אז היזהרו ואל תרוצו להעתיק את מה שחברים שלכם עשו והצליח להם- כל מקרה שונה ולכל אתגר פתרון אחר.

6. שינוי הרגלים- נניח שכבר 3 פעמים נכשלתם במבחן מיקרו בכלכלה. מה הייתם עושים אז? חוזרים בדיוק על אותו החומר ומתרגלים באותה השיטה או שהייתם מחפשים פתרון חדש? אולי שיעור עזר עם מישהו? אולי קנייה של ספר נוסף בנושא שמסביר בשיטה קצת שונה?
גם בחיפוש עבודה: ברור שאתם יכולים לחזור שוב ושוב על אותם ההרגלים, על אותן שיטות החיפוש, על אותן התשובות לשאלות בראיונות עבודה ולקוות שהתוצאה בסוף, תהיה שונה. נשאלת השאלה, כמה זמן אתם מוכנים לחכות ומתי "הסוף" הזה יגיע... אם אתם כבר הרבה זמן מחפשים עבודה- כנראה שמשהו שאתם עושים איננו נכון ושנדרש שינוי טקטיקה... כן, גם אם זה אומר להשקיע ולהתאים כל קורות חיים למשרה (למרות שזה מבזבז ה-מ-ו-ן זמן!) וגם אם זה להוסיף תמונה בלינקדאין (דבר שמבחינתכם זה ממש לא! ברמת יהרג ובל יעבור) וגם אם זה להצטרף לפייסבוק (משהו שאתם מתנגדים לו באופן עקרוני!) היו פתוחים לשינויים, הבינו שאין ברירה אלא לנסות דברים חדשים ומשפטים כמו "אבל לפני 5 שנים זה לא היה ככה!" הוציאו דחוף מהלקסיקון שלכם.

***מתחילים לחפש עבודה אבל אין לכם מושג איך ומה לעשות קודם? בוגרים טריים שתיכף מסיימים ללמוד, אבל לא יודעים כיצד לחפש עבודה, לכתוב קורות חיים או לעבור בהצלחה ראיונות? ואולי מחפשים עבודה כבר מספר שבועות ומרגישים ששום דבר לא זז? 
פנוי אלי לקבלת פרטים על פגישת הייעוץ לחיפוש עבודה: מיפוי הצעד הבא בקריירה, סודות מאחורי הקלעים מעולם הגיוס, שדרוג קורות חיים, התאמת קורות חיים לתוכנות סינון, הכנה לראיונות, שיטות חיפוש עבודה יצירתיות ועוד ועוד...! 
מאיה בוכניק: 054-7380310, maya.bouhnik@gmail.com


Google+

2 comments:

  1. כרגיל מצוין.
    תודה רבה לך על התובנות הללו, הגיע אלי בדיוק בזמן כשכבר קיבלתי כמה פעמים "לא". לא נורא, ממשיכים הלאה :)

    משה.

    השבמחק
  2. תודה, ומאחלת לך לקבל בקרוב את ה"כן" המיוחל... :)

    השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...