הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 15 ביוני 2014

מרגישים שאין לכם מזל בחיפוש עבודה? קיראו!

מכירים את זה שמכונת הכביסה מתקלקלת לכם? (או המקרר/הדוד/הטלוויזיה...)
מכירים את זה שאתם קמים בבוקר, מעיפים מבט במראה ונחרדים ממראה הבלורית שצימחתם?
נו, טוב! זה קורה לטובים ביותר...
אז מה אתם עושים? מזמינים טכנאי ומחכים בין 11-16 שיגיע כבר... או לחילופין, קובעים תור דחוף במספרה.

אבל! ראו זה פלא...! דווקא ביום שבו תכננתם להסתפר- השיער שלכם קם על רגל ימין והתסרוקת נראית, מה אני אגיד לכם, לא פחות ממיליון דולר! כן, אין מנוס- אתם מתחילים לפקפק בדחיפותה של התספורת, בוהים בעצמכם במראה וכבר מתגעגעים לרעמה השופעת, עוד לפני שנפרדתם ממנה.
וזה עוד לא הכל, כי באופן מסתורי לחלוטין, כשהטכנאי מגיע סוף סוף (כל הסיפור על התספורת, היה רק כדי להעביר לכם את הזמן של ההמתנה האינסופית...) מסתבר שגם מכונת הכביסה עושה מכם צחוק (ובטח לא תתפלאו אם יהודה ברקן מתחבא מאחוריה, מחכה לרגע המתאים להכריז "חייך! אכלת אותה!") כי דווקא כשהטכנאי מגיע, היא מתנהגת יפה ועובדת ללא שמץ של תקלה.
איך זה יתכן?! אתם תוהים לעצמכם... היא כנראה עושה לי דווקא!

גם אני תוהה יחד אתכם וגם לי אין שמץ של מושג איך זה קורה... פרט להסבר לא הגיוני אחד: כשאתם לוקחים עניין כלשהו לידיים ועושים פעולה, היא פועלת כמו מגנט ופותחת דלת. וכשהדלת פתוחה, כל מיני אורחים נחמדים עשויים להגיע לביקור וכל מיני דברים טובים עשויים לקרות. אגב, כיוון שההסבר הזה לא הגיוני בעליל וגם בלתי ניתן להוכחה- אנחנו מסבירים את זה בשתי מילים: צרוף מקרים.
 או במילה אחת: מזל.

בואו ונחזור לעניינינו: חיפוש עבודה.
אם הגעתם עד הלום, כנראה שלא כל כך הולך לכם בחיפוש העבודה ואתם מאמינים שזה פשוט בגלל שאין לכם מזל. אז זהו שאם זה מה שאתם חושבים- אתם טועים! כי אתם אלה שיוצרים את המזל של עצמכם וזו לא פילוסופיה בגרוש, זה מוכח: סטפן מאקרי, דוקטור מהמכללה האקדמית של לונדון חקר בדיוק את הנושא הזה ומצא ש"לאנשים ברי מזל יש 2 דברים כמכנה משותף- 1. הם מזהים הזדמנות כשהיא צצה, 2. הם מגיבים לה ומבצעים פעולה".
הדוקטור הזה הוא לא היחיד, כי אם נלך אחורנית בזמן נמצא שני משפטים רומאים חכמים:
- "המזל משפיע על הכל... תמיד וודאו שבחכה שלכם יש פיתיון, כי דווקא בזרם הכי פחות צפוי, עשוי להימצא הדג".
- "מזל זה מה שקורה כשמוכנות פוגשת הזדמנות".

אז, אם אתם תוהים, איך אתם יכולים לשפר את המזל שלכם בחיפוש עבודה, הנה 3 טיפים:

1. גמישות- אני פוגשת לא מעט מחפשי עבודה בפגישות היעוץ. רבים מהם מגיעים אלי במצב צבירה של תסכול מתהליך של חיפוש עבודה תקוע. העניין הוא שבחלק גדול מהמקרים, המחפש עצמו הוא הסיבה העיקרית לתקיעות הזו. בד"כ אלה יהיו מחפשי עבודה שיודעים היטב מה לא מתאים להם ומה הם לא רוצים, אבל לא יודעים מה כן. הם דוחים משרות וזימונים לראיונות עוד לפני שניסו ומבלי שיש להם את כל האינפורמציה, הם בררנים ומגבילים יותר מידי בקלות ושגרת החיפוש שלהם יותר מידי צרה, כל כך צרה עד שהיא הופכת לצרה צרורה. הדלת שלהם פשוט סגורה וגם אם יגיע המזל וידפוק להם על הדלת (בדמותה של משרה חלומית), הם לא ישימו לב.
לחילופין, לעיתים אני פוגשת אנשים שפשוט לא מבצעים את הפעולות הנכונות או מחזיקים (שלא לומר תקועים) בדעות שגויות. הם ישתמשו, למשל, רק באתר דרושים אחד. למה? כי ברור שכל המשרות חוזרות על עצמן ובכל האתרים יש בדיוק את אותן המשרות (טעות חמורה! זה ממש לא נכון) או שהם לא מוכנים לפתוח פרופיל בפייסבוק כי הכל שם זה שטויות ובזבוז זמן אחד גדול (עוד טעות, סצינת גיוס העובדים וחיפוש העבודה בפייסבוק רוחשת ורועשת וזה שאתם לא שם, לא אומר שאין שם כלום...).
אז מה כן לעשות? לפתוח את הראש, לחשוב מחוץ לקופסא, לתת צ'אנס, להיות מוכנים לנסות, להיות מוכנים לקחת סיכונים, להיות מוכנים לצאת מאזור הנוחות. לחשוב על מה שכן ולא על מה שלא. כדי למגנט הזדמנויות תצטרכו להיות הרבה יותר גמישים ופתוחים, תצטרכו להיות הרבה יותר מודעים וחדים כדי לזהות אותן ותצטרכו להיות הרבה יותר אקטיביים כדי לנצל אותן.

2. פרו-אקטיביות- המזל לא יגיע מעצמו, אתם צריכים לגרום לו לבוא, לקרוא לו... לנפנף אליו בכל הכוח ולהבעיר מדורה כאילו הייתם ניצולים על אי בודד שמנסים למשוך תשומת לב של מסוק שעובר בסביבה. במילים אחרות אתם צריכים להפסיק לסמוך על אחרים שיעשו בשבילכם את העבודה השחורה של חיפוש העבודה ולהתחיל לעבוד בזה בעצמכם: הפסיקו לחפש קיצורי דרך ופתרונות קלים למציאת עבודה, כי אין כאלה. הפסיקו לסמוך יותר מידי על חברות השמה (יש להם עוד אלפי מועמדים כמוכם). הפסיקו לשלוח קורות חיים במנגנוני הפצה באינטרנט, שמפיצים את קורות החיים שלכם בסיטונות מבלי שתהיה לכם שליטה ובקרה. התחילו להשקיע יותר מחשבה ויותר זמן, הרימו טלפונים, הפיצו את הבשורה שאתם מחפשים עבודה, עשו דברים גם אם הם פחות נעימים לכם, לכו לראיונות, דברו עם אנשים, צאו מהבית, עשו דברים גם אם זה לא באופי שלכם וגם אם זה לא הכי מסתדר לכם בלו"ז. אז מה? קחו סיכון, היו אמיצים, נצלו הזדמנות כשהיא מגיעה ולא רק כשאתם מוכנים כי יכול להיות שהיא לא תחזור שוב.

3. האומץ להיכשל- כדי שמשהו טוב יקרה, אתם חייבים להפסיק לפחד מהמשהו הרע... אין רע בלי טוב ואין טוב בלי רע. בטוח שיהיו מקרים שלא תצליחו, בטוח שתקבלו בלי סוף "לא!" זה חלק מהמשחק... זה לא אישי, ככה זה! עבור כולם. שימרו על אופטימיות וחשיבה חיובית וגם אם תיפלו, אל תתעסקו בזה יותר מידי, קומו מהר ונסו שוב. תסכול, יאוש, חוסר ביטחון עצמי... אף אחד מהם לא ירשים את המראיין הבא שלכם...

זוכרים את השיער הסורר הזה שדווקא ביום של התור לספר נותן שואו? וזוכרים את מכונות הכביסה המקולקלת שדווקא כשמגיע הטכנאי היא מתחילה לעבוד? אז זהו, שאין לכם מושג כמה פעמים אני פוגשת מחפשי עבודה בפגישות יעוץ והמשפט הראשון שהם אומרים לי אחרי ה"נעים מאוד" זה: "מוזר, אבל בצירוף מקרים דווקא היום פתאום קיבלתי טלפון וזימנו אותי לראיון...!" אל תתבלבלו- הם אומרים לי את זה עוד לפני שהתחלנו את הפגישה ועוד לפני שפתחתי את הפה. נו, אתם מבינים? על זה בדיוק אני מדברת... זה מה שקורה כשמחליטים לתפוס יוזמה, לעשות מעשה, לקחת דברים לידיים... המגנט של המזל פשוט מתחיל לעבוד.

***מרגישים חסרי מזל בקריירה? ואולי בחיפוש העבודה? מחפשים עבודה ומרגישים תקועים? זקוקים לעצה מקצועית? רוצים לקחת דברים לידיים ולפתוח את הדלת כדי למגנט את המזל?
פנוי אלי לקבלת פרטים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה: סודות מאחורי הקלעים מעולם הגיוס, שדרוג קורות חיים, התאמת קורות חיים לתוכנות סינון, הכנה לראיונות, שיטות חיפוש עבודה יצירתיות, שימוש מתקדם בלינקדאין ועוד...! 
מאיה בוכניק: 054-7380310, maya.bouhnik@gmail.com

Google+

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...