הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 24 באוגוסט 2014

וידוי: 14 סודות קריירה שהלוואי שידעתי בגיל 20...

בגיל 20 בדיוק לאחר השחרור מהצבא, החלטתי למצוא לעצמי עבודה. תכננתי לעבוד במשך כשנה, לחסוך כסף ואז להתחיל
ללמוד בראש שקט עם חסכונות שיאפשרו לי להשקיע את כל כולי בלימודים ללא הצורך לשלב אותם במקביל עם עבודה.

פניתי לבנק גדול, זומנתי לראיון ולמבדקים ו...התקבלתי לעבודה במחלקת השיווק. לא היה גבול לשמחתי, אם כי... הצטערתי שהתקבלתי דווקא לשיווק, כי בזמן שהמתנתי לראיון העבודה במחלקת משאבי האנוש, חלפה בראשי מחשבה...: "איזה כיף למי שעובד במחלקה הזו! זהו בטח תפקיד מעניין ומלא השפעה". 

במשך שנה, בדיוק על פי התוכנית המקורית (כן, אני אדם סופר מחושב)- עבדתי במחלקת השיווק, באותו הזמן עשיתי פסיכומטרי ונרשמתי ללימודים באוניברסיטת תל אביב.
מכיוון שחלק גדול מבני המשפחה המורחבת שלי היו בנקאים, ובהמשך לנסיון התעסוקתי שכבר רכשתי, ההחלטה להירשם ללימודי כלכלה הייתה טבעית ואפילו מתבקשת. 

הייתה רק בעיה אחת עם העניין הזה... כבר בשבועות הראשונים של הלימודים גיליתי שאני פשוט לא אוהבת כלכלה. גיליתי שזה לא מעניין אותי, גיליתי שרוב קורסי המבוא הם מתימטיקה (פיחס!) וסטטיסטיקה (פיחס בריבוע!). "נו באמת, מה חשבתי?!" אני שואלת את עצמי בפליאה היום ממרום שנות הנסיון שלי- "הרי ברור שהתחומים הללו הם חלק מתכני התואר כשבוחרים בתחום כמו כלכלה...!", אבל, אז...כנראה שלא ידעתי. 
אז הזמן עבר, וכך עוד שבוע ועוד חודש וככל שנקפו הימים, כך הבנתי שאני פשוט במקום הלא נכון. יכולתי כמובן להמשיך ולסבול, ללמוד משהו שאני לא מרגישה שיש לי חיבור אליו וכך, בהמשך למצוא את עצמי בסיום הלימודים מחפשת עבודה בתחום הזה ומי יודע? אולי גם נתקעת בו במשך שנים. 

למעשה, אני מכירה אישית לא מעט אנשים שזו בדיוק הדרך שבה הם בחרו. עשו תואר ראשון, זרמו לשני, עברו בחינות הסמכה (רק בגלל שאם כבר התחילו... אז כבר) ו...מזל טוב! היום תקועים בתחום עיסוק שממש אינם אוהבים, אפילו לא מחבבים.

למזלי בחרתי באופציה השניה: זו שאומרים בה פוס, שוברים את הכלים ולא משחקים! כן... החלטתי לעצור את הלימודים אחרי קצת פחות משנה (לקח לי זמן לאזור אומץ ולעשות צעד "לא מקובל") ונרשמתי מחדש ללימודים בתחום שונה לגמרי: סוציולוגיה ויעוץ חינוכי. איזה "טוויסט בעלילה!" בטח תמלמלו לעצמכם... "מה הקשר בין כלכלה לסוציולוגיה?!" ובכן, תנו לי לענות לכם שהקשר היחיד הוא ששניהם נלמדים באותו הבניין של מדעי החברה.

הספיק לי שבוע של לימודים בתחום החדש בכדי להבין שעשיתי החלטה נכונה. הרגשתי בבית. נהניתי מכל שנייה בלימודים וזו אפילו האמת ולא קלישאה. סיימתי בהצטיינות ו...הנה לכם בעיה חדשה. מה עושים עם תואר כזה? זה לא היה תואר איכותי ונחשק כמו כלכלה. זה היה תואר בתחום שכולם שואלים עליו "אבל מה תעשי עם זה כשתהיי גדולה?!"

כנראה שעשיתי משהו נכון, בגלל שתוך חודשים ספורים (הישג יפה מאוד כשאין לך נסיון קודם) קיבלתי במקביל 3 הצעות עבודה שונות לגמרי. אחת מהן הייתה מחברת השמה בתחום ההיי-טק. זו גם ההצעה שנעניתי לה בחיוב ומשם ההמשך הוא כבר היסטוריה.
למה בחרתי דווקא בתפקיד הזה? נו טוב, אין לי תשובה הגיונית לזה. להיפך... זוכרים את המחשבה המהירה ההיא שעברה לי בראש בגיל 20 כשהמתנתי לראיון העבודה במחלקת משאבי האנוש? אז זה, זה...! זו בדיוק הסיבה שבחרתי בעבודה הזו.

במשך 15 השנים הבאות עבדתי בתפקידי גיוס של אנשי היי-טק.  ו...לא! לא עשיתי את זה בלית ברירה, לא עשיתי את זה כי שם התחלתי וזה היה השביל ההגיוני להמשיך בו. עשיתי את זה כי פשוט נהניתי מהעבודה. 
מה שמצחיק הוא שחלק גדול מעבודה כזו דורשת יכולת שכנוע ומכירה. אלה כישורים שבאמת שלא נולדתי איתם. בדיוק להיפך! כשהייתי ילדה הייתי ביישנית שחבל על הזמן. אבל! באופן מפתיע, העבודה דרשה ממני לפתח את הכישורים האלה ועם הזמן, גם הצלחתי יותר ויותר. עם ההצלחה הגיע הסיפוק ועם הסיפוק, נולדה האהבה.

הסיפור לא נגמר פה. יש עוד חלק אחד קצר, אז המשיכו איתי עוד קצת: בשלב כלשהו הרגשתי שהגיע הזמן לקצת חופש. בפעם הראשונה בחיים החלטתי להפסיק להיות מרובעת ופשוט לעשות צעד מבלי לתכנן אותו מעשרה כיוונים שונים. סיימתי את עבודתי כשכירה והתחלתי לכתוב בלוג. כן...את הבלוג הזה שאתם קוראים עכשיו. הקמתי אותו לפני 5 שנים כבר והוא הבלוג הישראלי הראשון בהחלט בתחום הטיפים לחיפוש עבודה.
כשהתחלתי לפרסם תכנים, התחלתי גם לקבל מיילים מגולשים. זה התייעץ בעניין קורות החיים שלו וההוא ביקש עצה לפני ראיון עבודה ו... מהר מאוד מצאתי את עצמי עונה לשאלות בהתנדבות וגם מקבלת מכתבי תודה, שבזכות הטיפים שלי אנשים מצאו עבודה בהצלחה. זה בדיוק מה שהוביל אותי לבנות עסק שכל כולו מוקדש לייעוץ למחפשי עבודה.

ולמה הוידוי הזה עכשיו? ובכן, כי נתקלתי בספר ששמו "דברים שהלוואי שידעתי בגיל 20" של טינה סיליג, דוקטור למדעי המוח, שמרצה באוניברסיטת סטנפורד. על הכריכה של הספר כתוב כך: "הספר יסייע לכם לצאת מהאזורים הבטוחים, להפגין מידה בריאה של התעלמות מהבלתי אפשרי, לבחור בנתיב החיים האמיתי שלכם וגם ללמוד לאסוף את ההזדמנויות המוטלות כמו מטילי זהב על הקרקע ומחכות שמישהו רק ישגיח בהן".
עדיין לא סיימתי לקרוא את הספר, אבל הוא מומלץ בהחלט והמשפט הנכון הזה נתן לי את ההשראה לפוסט.

אז מהם 14 סודות הקריירה שהלוואי שידעתי בגיל 20, ושכדאי לכולם לדעת, גם לבני ++20?

1. אין דבר כזה יעוד מקצועי (ובטח שלא אחד ויחיד). הרבה קריירות מצליחות נבנו מבלי שמישהו החליט בגיל 20 שזה מה שהוא רוצה לעשות במשך 40 שנים. 

2. בקריירה כדאי לתכנן מראש את המהלכים (עד כמה שאפשר) וזה הרבה יותר נכון מאשר לזרום בספונטניות. אבל! כל זאת תוך ההבנה שיש מצבים שאי אפשר לנבא ושלעתים הזדמנויות מגיעות בהפתעה, וכך גם קשיים ושינויים לא צפויים.

3. מצד שני, והנה פרדוקס: לפעמים ההחלטות הכי טובות הן אלה שמסתמכות על אינטואיציה ולא בהכרח על הגיון.

4. אל תתנו לאחרים להשפיע עליכם יותר מידי בבחירות המקצועיות שלכם, גם לא בתחילת הדרך.

5. לפעמים לוקח זמן לגלות את הכיוון המקצועי המתאים ולפעמים הגילוי יבוא דווקא בעקבות טעות בבחירה. החוכמה היא ללמוד מטעויות ולא לחשוש לשנות כיוון כשאין ברירה.

6. יש מקרים שבהם חייבים לקחת סיכונים. אי אפשר להצליח מבלי להסתכן ולא כדאי לכם ללכת כל החיים על ביצים רק בגלל החשש ליפול.

7. לא נולדים עם כישורים ומיומנויות מן המוכן. תתפלאו כמה אתם יכולים ללמוד, להתפתח ולהסתגל למצבים חדשים גם בתחומים שלכאורה אינם הטבע השני שלכם.

8. אל תשרפו גשרים אף פעם. אל תעזבו עבודה בכעס ובהתרסה, אל תנסו לנקום כי נפגעתם ונעלבתם, אל תלכלכו על מקומות עבודה קודמים- גם אם ממש סבלתם שם, אל תרכלו על קולגות או על מנהלים קודמים.

9. להפך- דאגו להרחיב את רשת הקשרים כל הזמן ולטפח את הישנים. אין זמן שהוא מוקדם מידי לנטוורקינג!

10. אף פעם אל תבריזו! אל תקבעו פגישות/ראיונות עבודה או כל מחוייבות אחרת ולא תגיעו מבלי להודיע.

11. אל תישארו יותר מידי שנים באותו התפקיד, גם אם אתם בדיוק במקום טוב באמצע של אזור הנוחות שלכם.

12. הבינו שלצעדים הראשונים ולבחירות הראשוניות בקריירה שלכם יש השפעה ישירה, לא רק על הצעד הבא אחריהם, אלא לפעמים על מהלך הקריירה כולה ולמשך שנים רבות.

13. הביעו את דעתכם: בזמן הנכון, כשאתם חושבים שבארגון עומדים לקחת החלטה מוטעית, במהלך ישיבות, כשאתם נשאלים באופן ישיר ולפעמים גם כשלא- אל תתביישו להגיד את מה שאתם חושבים (בדיפלומטיות כמובן, ובחוכמה). יכול להיות שאתם ביישנים, יכול להיות שצנועים, יכול להיות שאתם לא בטוחים שלדעה שלכם יש ערך או שאתם באמת מחדשים למישהו משהו... למרות הכל, אזרו אומץ! הראו שיש לכם מה לתרום!

14. בואו ונחזור לנקודה מס' 1 בכדי לסגור מעגל: לפעמים עם האוכל בא התיאבון... ובמילים אחרות- עם הנסיון, נוחלים יותר הצלחות, שמובילות לתחושות טובות ולסיפוק וכשאנחנו חשים סיפוק... ובכן, אז אנחנו מעוניינים להמשיך ולעשות את מה שעושה לנו טוב, להתפתח בו, להתמקצע עוד יותר ו...לזה קוראים תשוקה! יש מעט ברי מזל שנולדים עם התשוקה הזו, אבל רבים מגלים אותה בד בבד תוך כדי העשייה.
אז מה הסוד? עבור רובינו: בדיוק כך נולדה לנו הקריירה שלנו. מזל טוב! :)

*אם יש לכם תהיות והתלבטויות בנוגע לצעד המקצועי הבא שלכם או לחילופין, אם אתם עובדים המחפשים עבודה ומתקשים בכך- צרו קשר: בפגישת היעוץ לחיפוש עבודה ותכנון קריירה אנחנו מתמקדים במצב התעסוקתי הספציפי שבו אתם נמצאים כרגע ומוצאים פתרונות לאתגרים שאתם מתמודדים איתם לא כל כך בהצלחה...
צרו קשר לקבלת פרטים על פגישת היעוץ (תכנון הצעד הבא, שדרוג קורות חיים, שימוש מתקדם בלינקדאין, שיטות חיפוש יצירתיות, מיתוג נכון ברשת, הכנה לראיונות עבודה): 054-7380310 או maya.bouhnik@gmail.com .

Google+

3 תגובות:

 1. תודה.
  הפוסטים שלך תמיד מעשירים.

  משה.

  השבמחק
 2. 1. הפוסטים שלך מעניינים, והטיזר שלהם מושך להיכנס לאתר.
  2. בסקטור ה"מחשבי" - זה שבטעות נקרא הייטק - אני חושב שבשוק של היום יותר חשוב להשקיע בהתמחויות והסמכות מקצועיות שונות (עם תעודות מוכרות) ולא דווקא בתואר.
  כמובן שלבוגרי טכניון יהיה קל יותר להתקבל לעבודות בתחום - אבל גם הם יגיעו לגיל 45 יום אחד.
  3. מי שנכנס צעיר לתחום ה"מחשבי" צריך להכין לקראת גיל 36-38 "אסטרטגיית יציאה" מהתחום או להבין שנגזר עליו להשאר באותו מקום פחות או יותר עד הפנסייה או המוות - מה שבא קודם.

  השבמחק
 3. מיה, פוסט מצויין, מאד נהניתי לקרוא. ובהחלט רשמתי לקרוא את הספר בהקדם. בהצלחה רבה. Niritcohen.com

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...