הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 10 באוגוסט 2014

מחפשים עבודה? עם זה תצטרכו להתמודד: תוצאות הסקר הגדול לחיפוש עבודה 2014 (חלק א')

חיפוש עבודה הוא תהליך מאוד בודד, בטח ובטח אם אתם מעבירים את רוב שעות היממה לבד בבית, חסרי עבודה, גולשים שוב ושוב באותם האתרים במטרה לדוג עוד איזו משרה רלוונטית. כל מחפש עבודה ירגיש זאת, גם אם יש סביבו תמיכה מאנשים קרובים.

בעבר כל זה היה עוד יותר קשה מהסיבה הפשוטה שכיום קל יותר להיחשף למה שאנשים אחרים עוברים: יש אינספור דיונים בלינקדאין, יש פורומים, יש קבוצות בפייסבוק ואנשים יותר משתפים בתחושות, באכזבות ובחוויות השליליות שלהם, מה שעשוי להפוך את היאוש שלכם לקצת יותר נוח.

אבל, למרות זאת, זה לא מספיק וככל שחיפוש העבודה מתארך- כך אנחנו עלולים לחשוב שאנחנו בודדים במערכה, שאין לנו מזל ושאצלנו זה הרבה יותר גרוע מאשר אצל מחפשי עבודה אחרים. המחשבות האלה עלולות להוביל באופן ישיר לפגיעה בביטחון העצמי, ליאוש ולתסכול ואפילו לדיכאון. 

אז, מכיוון שכל האמור בפסקה הקודמת ממש לא עושה טוב לאף אחד, החלטתי לבצע סקר קטן- החלטתי לנסות לפשט את תהליך חיפוש העבודה לנקודות הבסיסיות ביותר ולבדוק את הדברים בצורה סטטיסטית רחבה יותר מאשר הסיפורים הנקודתיים שכל אחד חווה. ובמילים אחרות- להסיק מסקנות מהפרט אל הכלל באמצעות סט של שאלות פשוטות, כדי שנוכל ללמוד לקחים מההתנסויות של האחרים.

אז אם אתם מתכננים להתחיל לחפש עבודה ורוצים לדעת מראש עם מה אתם עומדים להתמודד ואם אתם כבר בתהליך החיפוש ורוצים לדעת איך הולך למחפשי עבודה אחרים, טוב שאתם פה.

בהזדמנות הזו אני רוצה להודות לכל האנשים שהשקיעו מספר דקות מזמנם בכדי למלא את הסקר- אז, תודה לכם!

והרי התוצאות:

- 192 מחפשי עבודה מילאו את הסקר, מתוכם: 58% מחפשי עבודה שאינם מועסקים כרגע ו42% שכן עובדים.

- מתוך 192 הנסקרים, 116 היו גברים.

- טווח הגילאים היה רחב, החל מ 24 ועד 64.

- כנ"ל מבחינת איזורים גיאוגרפיים, בין העונים אפשר למצוא תושבים מכל הארץ: צפון, דרום, שרון, גוש דן, ירושלים ושפלה (לא לדאוג, זו לא התרעה של פיקוד העורף... ;) ) וגם אחד ומיוחד מ...ניו יורק (כן, כן).

5% מהעונים לסקר התחילו לחפש עבודה ממש לאחרונה, אך כל השאר מחפשים כבר תקופה.

הלאה... למסקנות:

- כמה זמן חיפוש העבודה עומד לקחת לכם?
ובכן, כנראה שכדאי לכם להתכונן מראש למערכה ארוכה...: 36% (התשובה השכיחה ביותר) מהנסקרים ענו שהם מחפשים כבר בין 2-5 חודשים. 18% מחפשים עבודה במשך 6-8 חודשים ול 30% זה לוקח אף יותר מזה... (מתוכם 17% מחפשים שנה ויותר!).
רוצים עוד מסקנה על הדרך? אם אין לכם רזרבות פיננסיות לתקופה כה ארוכה, אל (!) תעזבו עבודה לפני שמצאתם אחרת (אם זה תלוי בכם, כמובן).

- למה אתם מחפשים עבודה?
30% מהנסקרים שאינם עובדים, מחפשים עבודה כי פוטרו מתפקידם האחרון. שאר מחפשי העבודה עושים זאת בגלל הסיבות הבאות:
25% בגלל הרצון למצוא עבודה מעניינת ומאתגרת יותר.
10% בגלל המנהל הישיר.
7% (מפתיע שכל כך מעט) בגלל הרצון לשפר שכר.
4% בגלל שעות עבודה מרובות.
2% בגלל מרחק גיאוגרפי ממקום המגורים.
(אצל 23% זה בגלל סיבות אישיות אחרות, כנראה שהתשובה It's complicated מתאימה פה...)

- כמה קורות חיים אתם שולחים? תשובה: הרבה.
43% שלחו עד כה 20-50 קורות חיים.
26% שלחו כבר 50-100 קורות חיים.
20% שלחו כבר 100-300 קורות חיים.
ו...10% כבר עברו את ה 300 מזמן!

מה זה אומר? ש 56% ממחפשי העבודה שולחים לא מעט קורות חיים ושאצל 30% מהם האצבע קלה מידי על ההדק (=כפתור ה SEND)!
במידה וקורות החיים אכן מתאימים בלפחות 85% לדרישות המשרה- אין לי שום בעיה עם זה, להיפך- חוק המספרים הגדולים לגמרי תקף גם בתהליך של חיפוש עבודה.
אבל! מהניסיון שלי- לא יכול להיות שעובד כלשהו יתאים באמת למאות של משרות. ולכן המסקנה עבורכם היא כפולה:
1. כשאתם פונים למשרה, קורות החיים שלכם טובעים באוקיינוס ענקי של קורות חיים. 2. שחשוב לקרוא היטב את דרישות המשרה ולהקפיד לשלוח רק למשרות שאתם באמת מתאימים להן. אין טעם לשלוח קורות חיים על אוטומט- עובדה שזה לא מקצר את תהליך החיפוש, כי כמו שאפשר ללמוד מהסקר- למרות שרבים שולחים המון, הם עדיין ממשיכים לחפש.

- וכמה ראיונות יוצאים לכם? תשובה: מעט...
טוב, אז הנה הנקודה הכואבת ביותר בכל התהליך הזה של מציאת עבודה: להצליח לקבל זימון לראיון. הנה הנתונים:
48% מתקשים בהשגת זימונים לראיונות: 13% מהם (!) לא זומנו עד כה אפילו לראיון אחד! השאר יכולים לספור את כמות הראיונות על יד אחת.
37% זומנו עד כה ל 6-10 ראיונות עבודה. מכיוון שכל העונים לסקר עדיין לא מצאו עבודה, זה יכול לתת לכם מדד טוב על כמות הראיונות שתצטרכו לעבור בדרך לחוזה העבודה המיוחל. ובמילים אחרות, כדי להגיע להצעת עבודה תצטרכו לעבור דרך שורה ארוכה של ראיונות וגם...של תשובות שליליות.

רוצים עוד מסקנה? הנה: 17% הודו שעברו יותר מ 11 ראיונות (12% עברו 11-20 ראיונות עד כה, 5% עברו אפילו יותר מ 20). מה זה אומר? אם אתם כן מצליחים להגיע לראיונות, אבל לא צולחים כל כך הרבה מהם, יש מסקנה אחת שאתם חייבים להגיע אליה: קורה משהו בראיון העבודה שאתם או שלא מודעים אליו או שאתם חייבים לתקן (או גם וגם). אם לא, אתם עלולים להמשיך ולפקשש בראיונות עבודה. אין שום סיבה הגיונית להמשיך ולעשות מה שעשיתם עד עכשיו מבלי לעצור לרגע ולנתח לעומק את המצב. אם אתם לא מסוגלים לעשות את זה לבד- זה הזמן לתאם פגישת הכנה לראיון עבודה. חבל על כל ראיון עבודה נוסף שנשרף.

- מה אתם עושים בכדי למצוא עבודה?
יש אינספור שיטות שדרכן תוכלו להיחשף למשרות. אבל מסתבר שרובכם משתמשים באותן השיטות הישנות והקלאסיות:
במקום הראשון (כן, עדיין) אתרי הדרושים. 27% נעזרים רק באתרי דרושים כדי לחפש עבודה.
במקום השני (מפתיע בהחלט ועוקף באלגנטיות את חברות ההשמה): לינקדאין. 20% כבר נחשפו לכלי הזה ומשתמשים בו באופן בלעדי.
במקום השלישי עם 18% נמצאות חברות ההשמה.
16% התברכו בחברים ונעזרים בהם.
פייסבוק- 9%.
עולם הולך ונעלם- רק 2% מהמחפשים ילכו לירידי תעסוקה.
ולסיום...רק 9% צדיקים בסדום נעזרים בכל השיטות הללו גם יחד. ואני שואלת "למה?! למה רק 9%?!". כדי למצוא עבודה אתם חייבים לחפש כמה שיותר רוחבי שאפשר ובטח שלא לסמוך רק על אתרי דרושים!

- במה אתם הכי מתקשים בכל התהליך הזה?
48% מהעונים לסקר ציינו שהם פשוט לא מוצאים מספיק משרות רלוונטיות לניסיון שלהם (מסקנה?! חפשו אחרת, רחב יותר, תתחילו לחשוב באופן יצירתי. בחיפוש קלאסי מחפש עבודה ממוצע נחשף רק לקצה הקרחון, ל 20% בלבד מהמשרות הפתוחות בשוק באותו רגע נתון. הוא מפספס את כל השאר= מה שנקרא לו: "שוק העבודה החבוי").
34% מרגישים כמו דני-דין- רואים ובלתי נראים. שולחים למשרות ואף אחד לא מגיב להם (מסקנה?! כנראה שלא מספיק לשלוח קורות חיים ולחכות שמשהו יקרה, כנראה שאין מנוס מאשר להתחיל להיות קצת יותר אסרטיביים ואקטיביים ולעשות עוד כמה דברים לאחר משלוח קורות החיים, במקום רק לחכות לטלפון. לחילופין, זה הזמן לבדוק את קורות החיים שלכם. אם הם לא עושים את העבודה, יכול מאוד להיות שצריך לשנות אותם).
11% מרגישים שעיקר הקושי שלהם הוא בראיונות העבודה.

- ואיך אתם מסבירים את זה שחיפוש העבודה שלכם מתארך כמו מסטיק?
26% ענו שאין להם שמץ של מושג.
26% מניחים שזה בגלל הגיל ובגלל שהם בני 45+.
18% חושבים שזה בגלל שאין להם ניסיון קודם.
11% ענו שזה בגלל שהם מנסים לבצע שינוי קריירה.
5% חושבים שזה בגלל שחסרה להם השכלה רלוונטית.
2% חושבים שזה בגלל שהם פרילנסרים שמנסים לחזור להיות שכירים.
ו... מפתיע- 1% הן אמהות צעירות שחושבות שזו הסיבה בגללה הן מתקשות (לטעמי זה אחוז נמוך מידי ביחס למצב בשוק).

- האם עדיין שואלים את השאלה הישנה:"מהן החולשות שלך?" ואיך אנשים בכלל עונים לשאלה הזו?
אההה.... אני בטוחה שתשמחו להיות "זבוב על הקיר" בראיונות עבודה של אחרים בדיוק כשעולה השאלה הזו, נכון?
אז זהו, שאתם יכולים. 
את כל התשובות לשאלה הזו וגם תשובות ומסקנות נוספות מהמשך הסקר הזה תוכלו לקרוא בדיוק כאן, בשבוע הבא, בחלק ב' של הפוסט הזה.

***אפשר ללמוד הרבה לקחים על בשרכם, אפשר לחסוך זמן וללמוד מניסיונם של אחרים, ואפשר לייעל את תהליך חיפוש העבודה עוד יותר על ידי קביעת פגישת יעוץ:
צרו קשר לקבלת פרטים על פגישת היעוץ לחיפוש ולמציאת עבודה:
שדרוג קו"ח, הכנה לראיונות, שימוש מתקדם בלינקדאין, שיטות חיפוש יצירתיות ומקוריות:
מאיה בוכניק: 054-7380310
maya.bouhnik@gmail.com


Google+

16 תגובות:

 1. יהיה חשוב מאד אם תפרטי יותר על חתך הגילאים שענו לסקר. זה אולי יתן לך יותר הסברים על התוצאות.

  השבמחק
 2. תודה, אגב- המשך התוצאות בפוסט בשבוע הבא. היו יותר מידי דברים מעניינים שעלו בכדי לפרט הכל בפוסט אחד.

  השבמחק
 3. סקר מעניין ביותר. תודה

  השבמחק
 4. מחפש עבודה כבר שנתיים וחצי

  השבמחק
  תשובות
  1. זה בערך מה שאני תכננתי לכתוב, אבל אני "רק" שנתיים ו-3 חודשים. אחח, איזה כיף להיות אקדמאי בישראל.

   מחק
 5. מהנדס תוכנה בוגר טכניון 8 שנים ניסיון מחפש עבודה כבר שנה וחצי !
  והסיבה: אני מקצוען, יש לי הוכחות, במשך 8 שנים עבדתי כיועץ תוכנה בכיר שפיתח במו ידיו מערכות תמורת שכר של 50 אלף שח בחודש ! אם אתם חושבים שאני ממציא אז אין לכם מושג מה קורה בחוץ וכמה כסף עושים סוחרי הגולגלות (מטריקס, HP, נס, וכו' וכו'..) עליכם....
  אבל יש לי אפס כישורים בחיפוש עבודה והתנהלות בריאיון, לעשות מבחנים מקצועיים מטופשים - נראה אתכם מסיימים 4 שנים בטכניון הנדסת תוכנה - אחר כך תביאו לי מבחנים מטופשים של איך כותבים ב javascript פונקציה מסוימת..
  אני ורק אני אשם בזה שאני מחפש עבודה כבר שנה וחצי, לא יודע לשחק את המשחק ולהיות ראש קטן ולחייך ולהיראות שמח ומלא מוטיבציה כשמציעים לי משרה של מפתח תוכנה צר ראייה שצריך לבנות איזה פיצ'ר או לתחזק כמו פועל סיני איזה קוד שמישהו אחר כתב למוצרים משעממים של פרסום באינטרנט או איזה מערכת פיננסית...
  אין ספק שזה דכאון לחפש עבודה שנה וחצי - אבל אני גם חושב שזה דכאון לעבוד במשרה שאין לך סיפוק ממנה, שמשלמים לך כמו ששילמו לך כשהיית סטודנט לפני 8 שנים ושאין לך שום עתיד בחברה הזו, לא אופק מקצועי ולא תקווה

  השבמחק
 6. לאנונימי, מוזמן ליצור איתי קשר ישיר דרך טלפון או מייל. חבל על כל הזמן שעובר מבלי למצוא עבודה. אם אתה חושב שאתה זקוק לסיוע וליעוץ בנוגע לניהול נכון של תהליך החיפוש- צור קשר.

  השבמחק
 7. אנונימי:
  איך זה שיש לך רק 8 שנות נסיון, ובכולם היית יועץ תוכנה בכיר? איך זה שמיד בתחילת דרכך, במשרה הראשונה הפכת ליועץ בכיר? לכאורה, זה דבר שלוקח כמה שנים טובות גם אתה גאון.

  השבמחק
 8. הסקר מאד מעניין ומעודד וגם מעורר חשבון נפש לתקן את הבעיות שבגללן אנחנו מחפשים ומחפשים, אבל זה מדגם קטן שרובו גברים! הייתי שמחה למדגם רחב יותר בסביבות 1000 איש

  השבמחק
 9. לנ. הספקן... תאמין לי שאני יודע על מה אני מדבר והכל אמת - יש הוכחות שחור על גבי לבן וגם במס הכנסה - אני אולי לא גאון במובן הפשוט של המילה אבל אני בהחלט מה שקרוי "טלנט"
  בן טיפוחיו של המנכ"ל ומנהל יחידת המחשוב, כולל נסיעות לחו"ל והקמה של פרוייקטים יפים ונסיעות לכנסים בלאס וגאס שאתה יכול רק לחלום עליהם גם בעוד 20 שנה...
  **
  מאיה - האמת היא שאין לי תקווה, אני לא זקוק לייעוץ בכתיבת קורות חיים (חוזרים אליי ב 80% מהמקרים אחרי יומיים) הבעיה היא שאני לא מצליח למצוא שום עניין במשרות שמציעים לי, אתמול הייתי בחברת כח אדם ענקית (נס/HP/מטריקס וכד') והיא אמרה לי "אין משרות כמו שאתה מחפש של ראש גדול ולהקים פרוייקטים מאפס, זה הכל משרות של תחזוקה של מוצר קיים ולהיות חבר בצוות" נו .. איזה עתיד ואיזו תקווה יש לי במקצוע הזה...

  השבמחק
  תשובות
  1. אנונימי- אז אם אתה מבין את המצב בשוק באופן כללי ואת מצבך באופן ספיציפי- איך אתה מתכוון to outsmart the system?
   או שתמשיך להתלונן על מצבך יום אחר יום?

   מחק
  2. I DONT KNOW !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   אם יש לך עצה אתה מוזמן לכתוב

   מחק
 10. לייק יקירתי על המאמר המעניין והמועיל!

  השבמחק
 11. סקר ומאמר מעניין.
  אני מאמין שכולנו סוג של "מחפשי עבודה". אנו מתעניינים בהזדמניות. שומעים שמועות ,קוראים סקרים ומאמרים ופתוחים להצעות.
  קשה להיות מרוצה מהעבודה הנוכחית והדשא של השכן ירוק יותר. משרת החלומות היא מצרך נדיר וספק אם נוכל למצוא אחת כזו.
  אל ייאוש ,לבחון את המשרה הקיימת אולי אפשר לשנות או לשדרג את הקיים, אפילו ללא תוספת שכר או מעמד.
  טיפ אחרון , תיהיו חיוביים. תסתכלו סביב החיים יפים. ותמשיכו לחפש, ולפעול בכול המישורים.
  בהצלחה.

  השבמחק
 12. הצד שני של המטבע - http://www.joelonsoftware.com/articles/FindingGreatDevelopers.html

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...