הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 3 באוגוסט 2014

אתגר המרשמלו: 6 טיפים שישחררו אתכם מהתקיעות בחיפוש עבודה וקריירה

החומרים:
- 4 אנשים
- 20 מקלוני ספגטי לא מבושלים
- נייר דבק
- חוט תפירה עבה
- מרשמלו אחד

האתגר:
ב 18 דקות עליכם לבנות את המבנה הגבוה ביותר שאתם יכולים באמצעות החומרים, כאשר סוכריית המרשמלו נמצאת בראש המבנה.

לא המצאתי את המשימה הזו, זהו תרגיל לבחינת יצירתיות, שיתוף פעולה, חשיבה מחוץ לקופסא ולא מעט משתנים מעניינים נוספים.
אז, איך הייתם ניגשים למשימה הזו? מה הייתם עושים דבר ראשון? באיזה אסטרטגיה הייתם נוקטים?

התרגיל הזה הומצא על ידי Tom Wujec ונוסה עשרות פעמים בשנים האחרונות, בקרב סוגים שונים של מקצועות וקבוצות.

התוצאות:
רוב האנשים ניגשים בדיוק באותו האופן לביצוע המשימה: הם מתחילים לדון, מעלים רעיונות, מציירים סקיצות, מתכננים, בוחנים, מנסים לשכנע את האחרים בצדקת הרעיון שלהם ואז...כמעט כשכבר נגמר הזמן, הם מתחילים ליישם בפועל, בונים מבנה ובשניות האחרונות תוקעים מעליו את המרשמלו,  כמעט ולא נושמים בכדי שמשב אויר קטן לא יהרוס הכל ו...טהדההה! מקווים שכל הקונסטרוקציה לא תתפרק.

מסתבר שהגרועים ביותר במשימה הזו עד היום היו בוגרי תארי ניהול. הטובים ביותר היו (וטוב שכך, אחרת היינו מתחילים לדאוג) מהנדסים וארכיטקטים- כך שזה לא מפתיע, אבל מה שכן מפתיע הוא אלה שנמצאים במקום השני בראש רשימת ההצלחות.
מנחשים מי?
ילדים שסיימו גן חובה! כן! הילדים הצליחו לבנות מבנים עמידים וגבוהים יותר וניצחו בנוק אאוט מבוגרים, בוגרי תארים, עורכי דין, מנהלים בכירים...

איך זה יתכן? אפשר לתהות (ובצדק!). ובכן מסתבר שהכל תלוי בגישה... בעוד שאנשים בוגרים מתחילים בתכנון ובאסטרטגיה, בהתלבטויות ובדיונים, הילדים פשוט- עושים! ולא רק שהם ישר קופצים לפעולה, הם מתחילים לא בבניית המבנה, אלא ביעד- במרשמלו. הם תוקעים אותו על מקלון ספגטי ואז תוך כדי התנסות בונים פעם מבנה כזה ופעם אחר ולאט לאט מתקדמים בביצוע עד שמוצאים את השיטה הטובה ביותר לבניה לגובה מבלי שיתפרק.

המבוגרים, לעומתם, בטוחים שיש דרך אחת נכונה ושהם חייבים לגלות אותה. רוב זמן המשימה מוקדש לתיאוריה במקום למעשה וכשהזמן כמעט נגמר- רק אז התאוריה מיושמת, אבל אז- אם היא לא מצליחה, אין מספיק זמן לתקן ולהחליף אסטרטגיה...

המסקנות:
יש סלוגן אחד שכולם מכירים שאומר: Just Do It!
אני חושבת שלא צריך להסביר אותו לאף אחד, נכון?

אבל, מה הקשר לחיפוש עבודה ולקריירה?!
או, טוב ששאלתם, כי כמעט שהתכוונתי לסיים בדיוק פה ובלי הפאנץ'...! ;-)
אז הנה לכם הקישור לענייננו:

1. אני פוגשת בלי סוף מחפשי עבודה שהם מלאי תירוצים: למה הקריירה שלהם הייתה כל כך תקועה עד עכשיו, למה הם תקועים ב"דד אנד ג'וב" כל כך הרבה שנים, למה הם תכננו לחפש עבודה כבר המון זמן, אבל לא עשו את זה עד עכשיו ועוד ועוד... המשותף בין כולם: קשה להם להתניע, הצעד הראשון לקראת השינוי קשה להם- עד בלתי אפשרי. הוא גורם להם לקיפאון. הוא גורם להם להמשיך מבלי להחליט, למרות שבינינו- גם ההחלטה שלא להחליט היא החלטה בפני עצמה. 
2. אני פוגשת גם המון אנשים שעובדים כבר שבועות ואפילו חודשים על קורות החיים שלהם. משנים משפט פה ומשפט שם, יוצרים עוד גרסה ועוד אחת, משפצרים, מתרגמים לאנגלית ובינתיים הזמן רץ והם עוד לא עשו שום דבר, רק תכננו ובנו והתלבטו ושינו.
3. אני פוגשת גם המון אנשים לאחר סיום הלימודים שאין להם שמץ של מושג מה הם אמורים לעשות עכשיו, אנשים שלא יודעים באיזה כיוון לבחור ואיזה תפקיד לחפש ולכן הם פשוט ממשיכים להתלבט בעוד שהזמן ממשיך לרוץ וממשיכים לקוות שמשהו יקרה- שפתאום חכמת אלוהים תנחת עליהם עם הבנה ברורה של מה היעוד המקצועי שלהם.
4. ולכיוון שונה לגמרי- יש אינספור בעלי רעיונות חדשניים, כאלה שרוצים להקים עסק שתקועים שנים בשלב של התוכנית העסקית.

אז מה אני רוצה להגיד לכם, אם אתם נמצאים באחד מהמעגלים האלה?
אני רוצה להגיד שבזמן שאתם מתכננים וחושבים ומתלבטים, יש מישהו שכבר מבצע. בזמן שאתם מתלבטים אם לבצע מהלך כלשהו במקם העבודה, יש קולגה אחד שפשוט עושה (וגם מקודם במקומכם). בזמן שאתם משפצרים בפעם המאה את קורות החיים שלכם או בוחנים משרה מכל הכיוונים ומתלבטים אם לפנות אליה, יש מאות שכבר שולחים קורות חיים, מזומנים לראיונות ואפילו יש כמה שכבר מתקדמים בתהליך... בזמן שאתם מפסיקים לחפש עבודה מכל תירוץ שהוא: כי קיץ עכשיו וזה עונת המלפפונים, כי יש מלחמה (כן, המצב הבטחוני הרעוע והמתסכל שאנחנו מצויים בו כרגע הוא תירוץ מצוין לעצור הכל עד יעבור זעם), כי תיכף חגים, כי קודם כל תצאו לחופשה ורק אחר כך, כי אתם צריכים לנוח, כי אין לכם כוח ו.... (מוזמנים to fill the blank), אז בזמן הזה- אחרים מבצעים. כן, העולם לא מפסיק להסתובב אף פעם, גם אם נראה לכם ככה... ואנשים מוזמנים לראיונות גם בימים קשים כמו אלה, ומחפשי עבודה מתקבלים לעבודה גם לפני חגים, למרבה הפלא וגם...עד שאתם תאזרו אומץ להקים את העסק שלכם, 7 מתחרים כבר יעשו זאת לפניכם...

אז מה עושים כדי לצאת מהתקיעות?

1. מפסיקים להיות תקועים בעבר ולדחות לעתיד. מעכשיו מתחילים לחשוב קודם כל על...עכשיו!
2. שלא תבינו אותי לא נכון: מעכשיו חושבים על עכשיו, אבל לא רק חושבים ומתכננים ומתלבטים, מעכשיו כבר מבצעים! (ולא, אני לא מתכוונת לרוץ עם הראש בקיר תוך צווחות קרב אינדיאניות, אני מתכוונת לזה שמוכנים לקפוץ למים עוד לפני שדשנו במשהו 100 פעם מכל הכיוונים).
3. עושים, מבצעים, מנסים ומתנסים! כן! ההתנסות זה שם המשחק החדש, בדיוק כמו הילדים באתגר המרשמלו. תוך כדי מעשה (ולא בלי להשתדל למזער סיכונים, אף אחד לא מנסה לשכנע אתכם לעשות שטויות) לומדים לקחים ועושים fine tuning. 
4. לא מצפים לשלמות ולמושלמות- אין כזה דבר!
5. כפי שאתם יכולים להתאהב מספר פעמים בחיים שלכם, כך בקריירה- אין לכם ייעוד אחד ויחיד... אין רק מכסה אחד לסיר שלכם, יש הרבה דברים שאתם יכולים לעשות, להצליח בהם ולקבל מהם סיפוק (אבל לא תגלו את זה, אם לא תנסו).
6. לוקחים בחשבון גם אחוז כלשהו של כישלונות וסיכונים, אבל בינינו- מי שלא עושה אולי אף פעם לא נכשל, אבל מצד שני גם אף פעם לא מצליח, נכון או שלא?

**יש לכם תהיות והתלבטויות בנוגע לצעד המקצועי הבא שלכם? מתקשים להשתחרר מהתקיעות? מתקשים להניע את חיפוש העבודה? בפגישת היעוץ אנחנו מתמקדים במצב התעסוקתי הספציפי שבו אתם נמצאים כרגע ומוצאים פתרונות לאתגרים שאתם מתמודדים איתם ולא כל כך בהצלחה...
צרו קשר לקבלת פרטים על פגישת היעוץ (תכנון הצעד הבא, שדרוג קורות חיים, שימוש מתקדם בלינקדאין, שיטות חיפוש יצירתיות, מיתוג נכון ברשת, הכנה לראיונות עבודה):
054-7380310 או maya.bouhnik@gmail.com 


Google+

3 תגובות:

  1. כתבה כל כך נכונה. תודה

    השבמחק
  2. מקסים, כמה שזה נשמע נכון!!! אבל לא פשוט לצאת מהתקיעות

    השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...