הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 7 בספטמבר 2014

רוצים שינוי קריירה? קודם כל, עלו על הסולם!

מכירים את זה שאתם חוזרים הביתה עייפים ורצוצים מעוד יום עבודה וכל מה שאתם רוצים זה... כלום, שקט ועוד קצת
כלום?
כן, המקסימום שאתם מסוגלים לו, זה לנחות על הספה באפיסת כוחות ופשוט לבהות.

אז זהו, אני בטוחה שלכל אחד מאיתנו יש את השיטה שלו להורדת הילוך, אצלי זה מתבטא בהדלקת הטלוויזיה, זיפזופ מהיר לערוץ החיים הטובים ובהייה בתוכנית הנדל"ן A Place In The Sun.

מדובר בתוכנית בריטית, לכאורה משעממת במיוחד- בכל תוכנית קונה (או זוג) פוטנציאלי מתאר את בית החלומות שלו במדינה שטופת שמש אחרת (ספרד, דרום צרפת, פורטוגל וכו'...) ומנחה התוכנית לוקח אותו לביקור ב 5 בתים או דירות למכירה במדינה ובאזור המבוקש. 
בסוף התוכנית, הקונים מחליטים אם הם בעניין ורוצים להגיש הצעה על אחד מהבתים שראו (אוף, איזה מתח!! ;-) )

ברוב המקרים מדובר על בית שני של הקונה (כן... יש מדינות שבהן לתושבים אין קושי לקנות לא דירה- אלא בית, ולא ראשון, אלא שני...), אתם יודעים... משהו פשוט עם נוף לים... 4-5 חדרי שינה, בריכה פרטית לקינוח ועשרות דונמים של אדמה (נו, למה לא? בקטנה...) וכל זה במחיר נמוך יותר מדירת 3 חדרים בפתח תקווה.

אז מעבר לזה שהתוכנית מתסכלת כשאנחנו מגלים כמה הרבה הכסף שלנו שווה מעבר לים (וכמה מעט כאן), ושתסכול ועצבים הם לא בדיוק המטרה שלכם כשאתם בוחרים לבהות בתוכנית כזו, זה די ממכר. הקשיבו לי, נסו ולא תתחרטו, כי תוכניות כאלה פשוט עושות סוויץ' אוף למוח יותר מאשר כל מדיטציה.

הסיבה שאני כותבת על זה, היא בגלל ביטוי שעולה כל הזמן בתוכניות מהסוג הזה והוא:
 You have to get on the property ladder!
למה הכוונה? 
לכך שבכל הקשור לנדל"ן ברור שצריכים לעשות אינספור פשרות, שאין מושלם, ו...שהצעד הראשון, כשמו כן הוא- צעד ראשון: קודם כל עליה על הסולם. תוכלו להתקדם הרבה יותר בקלות לשלב השני בסולם כשאתם כבר עם רגל אחת עליו בהשוואה לאם אתם עדיין לא על הסולם בכלל.

בואו נחזור לעניינו- קריירה.
אני נתקלת בהרבה מאוד מקרים של מחפשי עבודה שמנסים לבצע שינוי קריירה וחיפוש העבודה לא צולח להם. הם שולחים קורות חיים לתפקידים שאין להם בהם נסיון במטרה לבצע צעד של שינוי ולא מקבלים שום תגובה על משלוח קורות החיים שלהם וזה כמובן מתסכל ומייאש (כמעט כמו לצפות בבריטים שקונים בית קיץ חלומי בגרושים).

לפעמים מדובר במחפשי עבודה שעדיין עובדים, אבל לעתים מדובר באנשים שעזבו עבודה קודמת או פוטרו ועכשיו מנסים לנצל את ה"הזדמנות" בכדי להיכנס לתחום או לתפקיד שונים ממה שעשו עד היום ולא מבינים למה לא חוזרים אליהם ולמה חברות השמה לא מסייעות להם.

אז הנה הפתרון לתעלומה: כמעט ואין סיכוי שתצליחו לבצע שינוי קריירה, כשאתם לא על הסולם! כן... מצטערת להיות זו שמבשרת את הבשורה. 
יתירה מזאת, גם אם החלטתם שאתם מוכנים ללכת אחורה, להתחיל מחדש ומנמוך יותר ובשכר התחלתי יותר (מה שנקרא: ירידה לצורך עליה) אם אין לכם ניסיון קודם, הסיכוי שתקבלו זימון לראיון עבודה לתפקיד הוא נמוך אפילו ביחס למועמדים שמתחילים את הקריירה שלהם עכשיו (בוגרי תארים למשל).

למה?
כי הם מגיעים טריים ורעננים מהלימודים, מוכנים לשכר התחלתי ואין שום בעיה למעסיק (במידה ויש לו תקן לעובד זוטר/מתחיל) לקבל אותם לעבודה.
אבל, אם אתם כבר בעלי מספר שנות נסיון ומנסים לבצע שינוי כיוון-
כאן כבר תיתקלו בבעיה הידועה והרווחת: אתם תהיו Over Quallified למשרה שעל הפרק (אם מדובר במשרה זוטרה למתחילים) כי לכם כבר יש נסיון. מצד שני יש לכם נסיון במשהו שאינו רלוונטי למשרה המדוברת ולכן- הנה לכם הפרדוקס. אתם בנשימה אחת גם יותר מידי וגם פחות מידי למשרה הזו. לא לפה ולא לשם. 

גם חברות ההשמה לא ישושו לעזור לכם. יודעים למה? כי חברות השמה צריכות לעשות כסף, וכסף עושים מאיושים של תפקידים. וכדי לאייש תפקידים צריך למצוא את האדם המתאים ביותר למשרה. מיהו האדם הזה? זה שעונה בול לכל דרישות המשרה ולא זה שרוצה לשנות כיוון או זה שאמנם יש לו נסיון, אבל בתחום אחר. מבחינת חברת ההשמה- אתם מועמדים מסובכים יותר להשמה ועל כן, רוב הסיכויים שהם לא יטרחו לנסות בכלל.

אתם מבינים? 
אם אתם מנסים לבצע שינוי כיוון בקריירה, בדיוק כמו בנדל"ן, עליכם קודם כל לעלות על הסולם ורק אחר כך להתקדם בו לכיוון הרצוי לכם.
ובמילים אחרות: אם אין לכם איזה חבר טוב שממליץ עליכם, רוב הסיכויים הם שלא תוכלו לבצע שינויי כיוון באמצעות חיפוש עבודה חדשה.
הסיכוי לשינוי קריירה גבוה יותר (וגם זה לא לכולם ולא תמיד) כשמבצעים אותו מתוך הארגון (הסולם) ולא מחוץ לו, בטח שלא אם אתם גם לא עובדים כרגע.

בקיצור, רוצים שינוי ולא עובדים? נכון יהיה אם קודם תמצאו עבודה בזכות הכישורים והנסיון שכבר כן יש לכם ורק אז תנסו לבצע את השינוי בתוך אותו הארגון. 
איך עושים את זה? קודם כל בוחרים היטב את הארגון- כזה שיש בו ניוד של עובדים מתפקיד לתפקיד, כזה שמקדם מבפנים וכן הלאה... וכמובן, מוכיחים את עצמכם בתפקיד שלכם- עומדים ביעדים, לומדים ליחצ"ן את ההצלחות שלכם, מתחברים לאנשים הנכונים, מתנדבים לבצע מטלות מעבר לדרישות התפקיד וכו' וכו'...- מראים מה אתם שווים! ארגון שמעריך עובד יקדם אותו כלפי מעלה או הצידה בקלות יותר, מאשר ארגון שלא מכיר אותו כלל ועל בסיס שליחת קורות חיים ומספר ראיונות עבודה...

ובזמן שאתם חושבים על זה... תסלחו לי, אני הולכת לצפות (ולהתעצבן) בעוד פרק על בתים חלומיים על הים שעולים 100 אלף פאונד...

**גם אתם מחפשים עבודה ומתקשים בכך? מנסים לשנות כיוון ולא הולך? 
בפגישת היעוץ לחיפוש עבודה ותכנון קריירה אנחנו מתמקדים במצב התעסוקתי הספציפי שבו אתם נמצאים כרגע ומוצאים פתרונות לאתגרים שאתם מתמודדים איתם לא כל כך בהצלחה...
צרו קשר לקבלת פרטים על פגישת היעוץ (תכנון הצעד הבא, שדרוג קורות חיים, שימוש מתקדם בלינקדאין, שיטות חיפוש יצירתיות, מיתוג נכון ברשת, הכנה לראיונות עבודה): 054-7380310 או maya.bouhnik@gmail.com .

2 comments:

 1. מאיה תודה.

  תובנות מעניינות, באופן אישי בעיקר באיך המגייסים למיניהם מתייחסים לעניין.
  אני חושב שבמבחן התוצאה מאוד קשה לעשות שינוי כזה אלא אם נהיים עצמאייים וכדומה.

  לפעמים בארגון הנוכחי אין משרות או שלא כדאי לעבור (בוס לא איכותי וכדומה) וזה עושה את השינוי לעוד יותר קשה.

  טוב לקבל פרספקטיבה בכל מקרה.

  תודה.

  מ.

  השבמחק
 2. לטעמי במקום לאבד את השפיות כל החיים מלמצוא את ג'וב החלומות כבר יותר טוב להשקיע בלהתחתן עם בחורה מבריקה כמו זאת שכותבת כאלה מאמרים נפלאים על מציאת עבודה....

  וזה יהיה כבר אחלה ג'וב חלומות לכל החיים....

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...