הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 21 בספטמבר 2014

למה לא כדאי לכם להיות עצמאים? בעצם...אולי כן?!

מעטים האנשים שהמחשבה הזו לא חלפה להם בראש לפחות פעם אחת... "אולי כדאי לי להיות עצמאי? איזה כיף זה יכול
להיות! מי צריך להיות תלוי באחרים?! נמאס, לא צריך טובות מאף אחד...!!" וכו' וכו'...

אני נתקלת בזה לא פעם ולא פעמיים במהלך פגישות היעוץ. אצל רבים מקנן החלום הזה לעבור לעצמאות, להקים עסק מהיסוד, להמציא איזו אפליקציה חדשנית, להקים סטארט אפ...

אז כיוון שסופי שנה והתחלות שנה הן נקודות בזמן שנותנות השראה לבחינה עצמית, למחשבה, להחלטות חדשות ולשאלת "יחסינו לאן?" (אבל ביניכם לבין עצמכם), אזי חשבתי שזה זמן טוב לבחון את החלום הזה ולסייע קצת למי שמתלבט.

אז בואו ונתחיל דווקא על דרך השלילה ונוריד לכם את הספק כבר על ההתחלה. למה ממש לא כדאי לכם להיות עצמאים? נו, בבקשה:

- לא כדאי לכם בכלל אם היחס שבין ההשקעה לבין הסיכון הוא יחס ישר. ככל שתצטרכו להשקיע יותר (זמן או כסף) ושרמת הסיכון גבוהה יותר- עדיף לכם להמשיך ולחלום. אבל, אם היחס הפוך- אז זהו כבר סיפור אחר (השקעה נמוכה וסיכון גבוה או השקעה מרובה וסיכון נמוך).

- לא כדאי לכם בכלל אם אתם לא הטיפוסים שמסוגלים ללמוד באוניברסיטה הפתוחה. אם אתם זקוקים להנחיה מתמדת ולהדרכה, ללוחות זמנים וליעדים, צריכים חברה ולא אוהבים לבד. אם אתם כאלה שצריכים דחיפה מאחור כדי להתקדם קדימה ואם נוח לכם יותר להיות במקום טוב באמצע ולא בראש החבורה- אז... תשכחו מזה! כעצמאים אין לכם עם מי להתייעץ- אף פעם (אלא אם כן יש לכם חברים שכבר עברו באותה הדרך, או שאתם משלמים על זה ליועץ חיצוני), אתם בודדים במערכה.

- לא כדאי לכם בכלל בגלל שאתם צריכים להיות הכל מהכל. כן, אתם גם אנשי השיווק, גם אנשי המכירות, גם הראש וגם הזנב, גם המתכננים וגם המבצעים- ובקיצור: One man (/woman) show! אם חלק מהמשימות לא באות לכם טוב, אם אין לכם את הרצון או היכולת לבצע את כולן, אז... כנראה שזה לא בשבילכם (אלא אם כן... יש לכם כבר על ההתחלה מספיק כסף בכדי להוציא את המשימות הללו ליועצים חיצוניים או לשכור עובדים).

- ממש לא כדאי לכם אם אין לכם מזרן ביטחון כלכלי. כן, אם כבר בכסף עסקינן...- בחירה בעצמאות משמעותה חוסר ביטחון כלכלי וחוסר וודאות. אבל כדי שעסק באמת יצליח, צריך לקחת בחשבון את משתנה הזמן. אף עסק לא יכול להצליח באופן היסטרי מהיום הראשון, אלה תהליכים שנבנים, מקום בשוק שתופסים, יצירת ביקוש, בניית קהל לקוחות... הדברים האלה לוקחים זמן.

- ממש לא כדאי לכם אם אתם לא מסוגלים לחיות באי-וודאות. נבהיר את העניין הזה כך: מכירים את זה שאתם בחופשה מהעבודה? איזה כיף זה, נכון? כשאתם עובדים כשכירים אתם חולמים על הזמן שבו יהיה לכם חופש אינסופי... ימי בטלה, ללא לחץ. רק ים ובילויים ומנוחה. אבל, מה קורה אם פתאום נופלת עליכם אבטלה? כן... אז יופי! אז עכשיו יש לכם בדיוק את מה שחלמתם עליו... חופש, מנוחה, שנת צהריים וכל הזמן שבעולם לנסוע ולטייל, לשבת בבתי קפה...
אז זהו שלא... אני לא מכירה הרבה מובטלים שיפרגנו לעצמם חיים שכאלה בזמן האבטלה. אבל, למה? הרי סוף סוף יש להם את הזמן החופשי שכה חלמו עליו...
הפתרון לתעלומה נמצא בשתי מילים: חוסר וודאות. אי ידיעת העתיד וחוסר הוודאות הפיננסית והתעסוקתית מוציאים את כל הכיף מה"חופש" הכפוי. דווקא בזמן שבו אפשר להנות מהבטלה- זהו בדיוק הזמן שבו לא מסוגלים להנות ממנו. איזה צחוק גורל... אי אפשר להנות כשלא יודעים מה יהיה... מתי נמצא עבודה, איך נמצא?
בדיוק אותו הדבר בחיי העצמאי. הוא אף פעם איננו יכול להנות במאת האחוזים מהחופש והעצמאות. כשיש לו עבודה- הוא עובד בטירוף וחולם על קצת הורדת הילוך כדי לנוח. אבל, כשאין עבודה הוא נלחץ- אלמנט חוסר הוודאות מדאיג אותו "האם זו ירידה זמנית של עבודה או שמא תחילתה של מגמה מדאיגה?" ואז.. מה עושים? עובדים עוד יותר קשה. אם אתם לא מסוגלים לחיות מחודש לחודש או מרבעון לרבעון... כנראה שעצמאות היא לא בשבילכם.

- ממש לא כדאי לכם אם אתם חושבים להוריד הילוך. מעטים העצמאים שהעסק שלהם עובד עבורם באופן עצמוני. עסק זו עבודה קשה, עסק זה דבר תובעני. העסק זה אתם ואתם זה העסק. הגבול הדק שבין עבודה לבין פנאי נשחק. אם לא תיזהרו ולא תדעו לשים מידי פעם גבולות, תגלו שאתם עובדים גם בימים, גם בלילות וגם כשחולים. נשאבים לעבודה בחגים ובשבתות וכן, אפילו במילואים, בחופשות יזומות, או בנסיעות פנאי לחו"ל תמצאו את עצמכם מתקשים להתנתק.

טוב אז... הבנו למה לא?
יופי, זה הזמן לאזן בלמה כן. ולמי זה דווקא כן עשוי להתאים:

אז ככה, עצמאות זה בדיוק בשבילכם אם...:
- אתם מומחים בתחום כלשהו וזה גם יהיה תחום העסק העצמאי שלכם.
- יש לכם רשת של קשרים בתחום הזה.
- יש לכם יחוד כלשהו ביחס למתחרים שלכם ואתם לא סתם "מעתיקים", כי זה נראה לכם רעיון מגניב.
- אתם יודעים להפעיל את עצמכם, יוזמים, פרו-אקטיביים, מתקדמים לבד וללא צורך בדחיפה מאחור גם בעליות קשות.
- אתם תחרותיים ובעלי רצון עז להוכיח, מוכנות ללכת נגד הזרם או רצון להיות בראש הזרם מפעפעים בוורידים שלכם.
- אתם מוכנים לעבוד קשה, אפילו יותר ממה שהשקעתם כשכירים.
- אתם לא חוששים מניסוי, תהיה וטעיה.
- אתם לא מפחדים ממכירות ומוכנים בכיף להפוך לאנשי המכירות של עצמכם.
- אתם יודעים לנהל לעצמכם את הלו"ז, לעמוד ביעדים (שנתתם לעצמכם) וגם יודעים לפרגן לעצמכם מידי פעם ולהנות מהגמישות בשעות העבודה.
- אתם מוכנים להיכשל, אבל תעשו הכל כדי שזה לא יקרה.

אם אתם עומדים בקריטריונים האלה, יש לכם כבר בסיס טוב. זה לא מספיק בכדי להבטיח הצלחה, אבל אלה תנאי חובה.

ובנימה אופטימית זו, אסיים ואאחל לכם שנה טובה, שנה של הגשמה, סיפוק, הצלחה וגדילה!
שיהיה לנו חג שמח ושקט,

מאיה בוכניק

**אז מה...? השנה החדשה גורמת לכם לתהות בנוגע לצעד התעסוקתי הבא שלכם? זקוקים לשינוי? מחפשים עבודה והתהליך תקוע?
פרגנו לעצמכם מתנה לשנה החדשה- פגישת יעוץ לחיפוש עבודה: שדרוג קו"ח, יעוץ קריירה, הכנה לראיונות עבודה, שיטות חיפוש יצירתיות, שימוש מתקדם בלינקדאין:
maya.bouhnik@gmail.com
054-7380310

5 תגובות:

 1. פוסט מדליק.
  בתור עצמאי (אומנם טרי אבל כבר מנוסה) מאוד מצחיק אותי לדבר עם שכירים שבטוחים שלהיות עצמאי = לשבת על החוף ולשתות מרגריטות כל היום :) מי כמונו יודע שזה לא ככה..
  אגב עברתי על הרשימה וסימנתי V לגבי כמעט כל הסעיפים. חוץ מ-"להנות מהגמישות בשעות העבודה" לעבוד 10-12 שעות ביום זה לא בדיוק גמישות... אבל חוץ מזה נראה שבחרתי להיות בצד הנכון :)

  השבמחק
 2. להיות עצמאי (פרילנסר) משמעותו להתמחות בחיפוש עבודה!

  השבמחק
 3. נכון חלקית, מאיה.

  עצמאי זה גם מתאים למישהו שלא מוצא עצמו בחברה של שכירים. לעיתים קרובות יש אנשים שבאמת לא מתאימים למסגרת של לעבוד אצל מישהו אחר ויכולים להצליח יותר בכוחות עצמם.

  חוץ מזה, זה שיש הרבה מתחרים בשוק לא אומר שכולם מצליחים. אם יש לך נישה כלשהי או רמת שירות גבוהה יותר מאשר אצל אחרים - יש סיכוי גדול שתצליח. אנשים אוהבים יחס טוב ושירות ברמה גבוהה, יותר מאשר תשואה גבוהה למוצר שמוכרים להם.

  עובדה שאפשר להפסיד כסף עבור מישהו והוא עדיין יסמוך עליך עם היחס שלך אליו היה טוב מלכתחילה. אנשים אוהבים להרגיש במרכז, דהיינו - הלקוחות. אם המוצר שלך מדהים ושירות הלקוחות שלך על הפנים, לא ישארו לך לקוחות וזה קורה להרבה חברות בשוק.

  בקיצור, גם אם השוק רווי - אפשר להצליח עם התמדה וחיפוש נישה מסוימת בתוך השוק.

  השבמחק
 4. ואולי כי
  אתה כבר מבוגר ולא מוכנים להעסיק אותך בחוזה קבוע

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...