הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 5 באוקטובר 2014

מחכים לצלצול הגואל: 10 סיבות שאתם מחפשים עבודה, אבל לא מקבלים שום תשובה

אם יצא לכם לחפש עבודה בשנים האחרונות, בטח שכבר נתקלתם במאפיין הכי בולט של התהליך: שקט, דממה, תחושה שאתם רואים ובלתי נראים. ובמילים אחרות: כלום, עוד כלום ולקינוח כלום עם קצפת ודובדבן מעל.

כן... בעוד שבעבר עוד היו מגיבים לקורות החיים שלכם בזימונים לראיונות, או לפחות במכתב מנומס ששוגר לתא הדואר הביתי שלכם במעטפה עם בול יחד עם התשובה הנחמדת "תודה על משלוח קורות החיים, לצערנו לא נמצאה התאמה לתפקיד פנוי בחברתנו, אבל אנחנו שומרים אותם במאגר...", היום אתם משוועים לאיזושהי התייחסות כדי לפחות לדעת שמישהו אנושי הציץ בקורות החיים שלכם. 

וזה לא נגמר כאן, כי התשובה החמקמקה מבוששת לבוא גם בשלבים מתקדמים יותר: לאחר ראיון טלפוני, פרונטלי ואפילו לאחר סבב של ראיונות לא בטוח שתקבלו תשובה.

אז למה זה קורה, לעזאזל? למה לא טורחים לתת לכם לפחות איזשהו סימן כדי שתדעו היכן אתם עומדים? למה מזלזלים בכם ככה?

אז זהו שכל זה לא נובע בכלל מרוע לב. מאחורי השקט יש אינספור סיבות טובות יותר וטובות פחות... גורמים שישכנעו אתכם וכאלה שפשוט ישמעו כמו תירוצים וחוסר השקעה. הנה כמה מהם:

1. בואו ונתחיל עם הברור מאליו, אבל שאי אפשר שלא לקחת בחשבון: המעסיק שם את עצמו במרכז וכמובן שגם את צרכיו. יכול להיות שזה כבר בשלב קורות החיים, או בשלב מתקדם יותר. בשורה התחתונה? כנראה שאתם לא הכי מתאימים למשרה לדעתו. יכול להיות שאין לכם את כל הנסיון הנדרש, יכול להיות שאתם מנסים לעשות שינוי מקצועי, יכול להיות שאתם ניגשים למשרת ניהול ואין לכם רקע ניהולי. ובקיצור- זה לא זה מבחינתו!

2. בהמשך לסיבה הקודמת, יש מצבים שבהם באמת שאתם בסדר- קורות החיים שלכם בסדר, עברתם בסדר את ראיון העבודה, אתם אפילו מתאימים! אבל... זהו... אתם בסדר, אבל רק בסדר. אתם פשוט לא WOW מבחינת המעסיק והוא... כן... הוא מחפש את אפקט ה WOW הזה. הוא מחפש את המועמד שישאיר עליו חותם, שיסחוף אותו מעל רגליו ש.... טוב, טוב, די להתלהב...!
בקיצור: אתם אולי מתאימים באופן אובייקטיבי, אבל כולנו דווקא סובייקטיביים וכולנו מחפשים את הדבר החמקמק הזה שקשה להגדיר. ובמילים אחרות? יכול להיות שעדיין לא נולד המועמד הזה ויכול להיות שכן... שבין אלו שנגשו למשרה (וזו תחרות לא קטנה בכלל) יש כאלה שהתאימו יותר, שהלהיבו יותר, שידעו לשווק את עצמם ולשכנע את המראיין יותר מכם. זו גם הסיבה, שאם הגעתם לראיון, תקבלו בסופו את התשובה "תודה שבאת, אנחנו בסבב ראיונות ורוצים לראות עוד מועמדים". היו בטוחים! אם הפלתם את המראיין מהכסא, הוא לא ייקח צ'אנס לאבד אתכם בשביל עוד שבועיים של ראיונות של מועמדים אחרים... הוא ידאג לחזור אליכם בהקדם להמשך תהליך, או שלפחות להשאיר אתכם על אש קטנה כדי שלא תברחו לו. ואם לא? אז...לא.

3. כן, בואו נתמקד בדיוק בזה: "אש קטנה". יש מועמדים שמתקדמים בתהליך שנמשך כמו מסטיק, שעוברים מספר שלבים ושבסוף? נו, זהו שבכלל אין סוף... יום אחד הם כבר לא שומעים יותר מהמעסיק וככה הרומן גם נגמר- בקול ענות חלושה וללא כל סיבה. אבל ברור לכם שיש סיבה, נכון? הסיבה היא שמעולם לא הייתם המועמדים היחידים למשרה, תמיד היה עוד מישהו שהתקדם בתהליך במקביל אליכם (או אפילו שניים) וההוא היה המועמד המועדף. זה אכזרי להגיד, אבל... אתם הייתם ה back-up plan... העדיפות השניה. כן, שמרו אתכם על אש קטנה, לכל מקרה שזה לא יצליח עם המועמד השני. אם לא שמעתם יותר מהחברה, כנראה שהזוגיות השניה דווקא כן יצאה אל הפועל. קולולולולו...

4. לפעמים הסיבה קצת שונה... לפעמים תהליך הגיוס כולל מספר שלבים שבהם מראיינים אתכם מספר בעלי תפקיד בחברה. יכול להיות שאחד מהם שם לכם רגל והטיל וטו. כן... יש מצב שמצאתם חן בעיני חלק מהמראיינים, אבל לא בעיני כולם וזו הסיבה שכן התקדמתם, אבל בסוף לא התקבלתם.

5. רוצים עוד? בבקשה... לפעמים הסיבה נעוצה בשלב הרבה יותר מוקדם: שלחתם קורות חיים ולא קיבלתם תשובה? עשו בבקשה בדיקה קצרה של פרופיל הלינקדאין שלכם. כמו שכתבתי פעם: "לינקדאין, כמו חומוס, עושים באהבה או לא עושים בכלל" ובקיצור, יכול להיות שפרופיל הלינקדאין שלכם לא מטופח ולא מרשים, יכול להיות שהוא אפילו לא עולה בקנה אחד עם מה שכתוב בקורות החיים ואז אויה! צרה צרורה! אתם עושים רושם לא אמין.

6. התפקיד השתנה במהלך תהליך הגיוס. כן, גם מעסיקים משנים את דעתם וגם תפקידים עוברים  fine tuning  או שינוי מהותי תוך כדי זרימה.

7. ויכול להיות... יכול להיות שמישהו מכיר מישהו שמכיר אתכם וש...דיברו איתו מאחורי גבכם עוד לפני שאפילו ראיינו אתכם. כן, מה אתם מתפלאים? זה בהחלט יכול לקרות שידברו עם הממליצים שלכם ללא ידיעתכם, או אפילו עם אנשים שעבדו אתכם והם לא הממליצים שלכם. למה עושים את זה? בדיוק כמו הבדיחה על הכלב ש... :) פשוט כי הם יכולים. 

8. בואו ונעבור לכיוון שונה לגמרי- חברות השמה. "למה??? הו, למה?! אפילו חברות השמה לא חוזרות אלי??" אתם מגרדים בפדחת בפליאה. אז זהו שהגיע הזמן להבין- חברות השמה לא עובדות בשבילכם והיעד שלהם אינו לדאוג שכל מובטלי העולם ושכל משדרגי התפקיד ימצאו עבודה. לא, לא.. היעד שלהם הוא לעשות כסף על ידי ביצוע השמות ולאייש משרות של הלקוחות שלהם. מי הלקוחות שלהם?? החברות המגייסות. אם יש משרה שאתם יכולים להתאים לה- הם יצרו אתכם קשר. אם לטעמם אין התאמה, או שיש להם מועמדים מתאימים יותר למשרות שעל הפרק, אתם תמצאו את עצמכם ממשיכים לחכות לאיזושהי התייחסות.

9. המשרה פורסמה רק לצורך בניית מאגר מועמדים לסוג כזה של משרות עתידיות. כן, משה! מה ששמעת! המשרה הזו שהתלהבת ממנה? בכלל לא קיימת. המציאו אותה.

10. והרשימה יכולה להמשיך עוד ועוד... הקליקו: הנה עוד מספר סיבות חשובות.

מסקנה??? לא מפסיקים לשלוח קורות חיים, לא שמים את כל הביצים בסל אחד ולא מפסיקים להתראיין גם אם מתקדמים בתהליך לתפקיד כלשהו. כל עוד אין לכם חוזה ביד וכל עוד אין חתימה- שום דבר אינו סגור.

ואם כבר בחתימה עסקינן: שיהיה חג שמח וגמר חתימה טובה!

פנו אלי לקביעת פגישת יעוץ:
- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- סימולצית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- חיפוש עבודה באמצעות הלינקדאין
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר
- תכנון נכון של קריירהGoogle+

5 תגובות:

 1. אין שום טעם בשליחת קו"ח לחברות השמה וכ"א. הם ממסחרים אותם לגופים שמעוניינים בפרסום
  אני מקווה שתפרסמי לטובת כלל הציבור המחפש עבודה השוק היום תפוס לצערי ע"י אינפנטילים
  לא מיקצועיים שרק מחפשים איך ל"עשות כסף" ולא חשוב איך ומה איכות המוצר המוגמר, לכן גם אין חשיבות לאדם שמגייסים ,העיקר שיהיה זול לעסק.

  השבמחק
 2. היי אנונימי ,
  לגבי האינפנטיליות אנני יודע אם להסכים.
  אבל לגבי כל השאר ישר כח כל מילה שלך במקום.
  יום טוב.

  השבמחק
 3. היי אנונימי ,
  לגבי האינפנטיליות אנני יודע אם להסכים .
  לגבי השאר ישר כח כל מילה במקומה .
  יום טוב

  השבמחק
 4. גם אני מסכים: עבודה מול חברות השמה היא המתכון למציאת האדם הכי פחות מתאים לתפקיד, מנסיון של 30 שנה בתחום שלי. שמתם לב שאין כמעט גיוס ישיר ע"י חברות ורובן משתמשות בחברות השמה? המצב קשה לכל הצדדים...

  השבמחק
 5. מיה,
  הסיבות שהצגת נכונות והגיוניות.
  אבל באף אחת מהן אין הצדקה לחברה לא לחזור למועמד עם תשובה כלשהי, לכאן או לכאן.
  מצד שני, כמי שמגייס לא מעט, זה לגמרי לא פשוט. יש משרות עם 30 מועמדים ויש משרות עם הרבה יותר.
  הקל ביותר הוא להשיב מיד בשלילה, אבל מה קורה עם שאר המועמדים?
  בקיצור צריך לעבוד מאד מסודר ולא לשכוח שקורות החיים לא נשלחו ע"י "האימייל" אלא ע"י בן אדם.
  בהצלחה לכולם
  דן

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...