הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 28 בדצמבר 2014

הגיע הזמן להפסיק! 21 שקרים שמחפשי עבודה מספרים לעצמם

דיסוננס קוגניטיבי הוא מצב חשיבתי שבו אנחנו מתמודדים עם קונפליקט פנימי. בויקיפדיה תמצאו את ההגדרה הבאה: "אדם המאמין בעמדה מסוימת אך פועל בצורה המנוגדת לעמדה זו, יחוש תחושה בלתי נעימה של דיסוננס, מעין היעדר הרמוניה. תחושה זו תדרבן אותו לשנות את פועלו, או להתחיל להאמין בעמדה חדשה, כדי להקטין את הקונפליקט בין העמדה להתנהגות. לחלופין, ידורבן האדם להתאים את התנהגותו לעמדה בה הוא מחזיק.... ככל שעוצמת האמונות גדולה יותר, כך נוצר דיסוננס גדול יותר. כאשר אנו נדרשים להשקיע יותר בדבר מסוים ולבסוף זה היה ללא הצדקה והתוצאה נשארה באותו מצב, הדיסוננס גובר".

אחד מאמצעי ההגנה העצמית שלנו במצבי דיסוננס הוא שקרים שאנחנו מספרים לעצמינו בכדי להשתכנע שהכל בסדר, שאנחנו היינו בסדר, שאנחנו צודקים, שלא קרה כלום, שלא נורא וכן הלאה... אנחנו עושים את זה כל הזמן: כשאנחנו חוטפים דו"ח בגלל חניה באדום-לבן, כשאנחנו נשארים עם בן זוג שלא מתאים לנו ומשכנעים את עצמנו שעם הזמן הוא ישתנה ובעוד אלף ואחת סיטואציות אחרות בחיים.
זה גם קורה לנו המון בעבודה. אנחנו משקרים לעצמינו בנוגע למקום העבודה שלנו, בנוגע להחלטות קריירה שעשינו או שאנחנו נמנעים מלעשות, בנוגע לכשלונות וכמובן שגם בנוגע לחיפוש עבודה.

כיוון שזה הפוסט האחרון לשנת 2014, מה טוב יותר מאשר לאחל לעצמינו להפסיק עם השקרים העצמיים ולהתחיל להתמודד עם הדברים? לטעמי זה איחול מאתגר למדי ולכן גם ראוי בהחלט לתחילתה של שנה אזרחית חדשה!

אז איזה שקרים אתם חייבים להפסיק לספר לעצמכם השנה? הנה לכם רשימה של 21 כאלה, אבל אני בטוחה שיש עוד המון...:

1. עבודה זה לא משהו שאמור להיות מהנה...
2. מאוחר מידי בשבילי ל...
3. אז מה אם אין לי תואר ראשון? אין לזה שום השפעה על הסיכויים שלי למצוא עבודה

(יודעים למה אלה שקרים עצמיים? בגלל שבתוך תוכנו אנחנו יודעים שזה לא נכון...  יש רבים שאוחזים בעבודה שהם מאוד אוהבים ונהנים ממנה. יודעים מה? יש מצב שאנחנו אפילו מכירים כמה כאלה ובסתר ליבנו מקנאים בהם. אז כן... גם לכם מגיעה עבודה שאתם רווים ממנה סיפוק והעצמה אישית.
מעבר לכך- לעולם לא מאוחר לשום דבר! יש אולי יותר מגבלות ותנאים מורכבים, צריך אולי יותר להתאמץ ולהשקיע אבל זה לא תירוץ בשביל לא לנסות אפילו.
ומה לגבי לימודים? ברור לכולם שנסיון תעסוקתי חשוב יותר מלימודים- אם צריך לשים את השניים על לשון המאזניים, אבל בכל הקשור לקריירה גם אם יש לכם אחלה נסיון, תמיד תסחבו על הגב גיבנת קטנה אם לא יהיה לכם תואר אקדמי פורמלי. לא בגלל שזה הגיוני ולא בגלל שזה צודק, רק בגלל שאם פעם לסיים תיכון ותעודת בגרות היו תנאי סף לעבודה טובה, הרי שהיום זה תואר ראשון. וככל שיעבור הזמן, ליותר ויותר אנשים יהיה תואר שני והרף יעלה שוב. אם אין לכם תואר ולא משנה איזה רקורד תעסוקתי מרשים יש לכם- תמצאו את עצמכם שוב ושוב במהלך הקריירה שלכם מנסים להסביר בראיון עבודה למה אין לכם תואר ושוב ושוב מתלבטים מול תיאור משרה אם לשלוח קורות חיים או שלא, בגלל שמופיעה שם דרישת חובה לתואר ראשון...)

4. הם מעריכים אותי מאוד, אז בטוח שיפרגנו לי בהעלאה בשכר
5. אם אצליח להחזיק מעמד עוד כמה שנים, בטוח יקדמו אותי
6. אני משקיע הרבה יותר מאחרים, אין סיכוי שיפטרו אותי!
7. כשאעזוב הם סוף סוף יבינו עד כמה הם לא יכולים בלעדי ואיזו טעות הם עשו!

(יודעים למה אלה שקרים עצמיים? בגלל שבתוך תוכנו אנחנו יודעים שזה לא נכון ואם לא יודעים עדיין, אז כדאי מהר להפנים...:
- אין עובד שאין לו תחליף.
- להשקיע יותר מאחרים זה נחמד, אבל לא יקדם אתכם אם מי שצריך לדעת על זה לא ידע. בכדי להתקדם, לא מספיק להיות עובד מסור, משקיע, נאמן, מקצועי ומוכשר. לא מספיק להיות נכס- צריך לדעת ליחצ"ן את זה וגם איך, מתי ואיפה. אם אתם תמיד אלה שעושים הכל מאחורי הקלעים מבלי להתערות בפוליטיקה הארגונית- שם גם תישארו...
- אם מעסיק רוצה לשמר עובד הוא יודע היטב כיצד לעשות זאת. ועכשיו... לא בעוד מספר שנים.
- אם אתם צריכים לחכות שנים בכדי שמשהו בקריירה שלכם יזוז, טוב תעשו אם תשקלו להתחיל כבר עכשיו לגשש בחוץ ולבדוק מה קורה בשוק העבודה.)

8. לא רוצים אותי? הפסד שלהם!
9. הם שללו אותי רק בגלל הגיל/בגלל שאני אישה/בגלל שאני אמא צעירה/בגלל שאני ממוצא...
10. זה הם אשמים שאני לא מוצא עבודה, הם פשוט לא מבינים שום דבר!
11. חברות השמה לא עושות את העבודה שלהן!

(יודעים למה אלה שקרים עצמיים? בגלל שאנחנו פגועים, נעלבים, מתוסכלים ואפילו מיואשים וככה אנחנו מגנים על האגו שלנו. אבל האמת היא שכשמחפשים עבודה וזה לא הולך- מעטים הם המקרים שבהם כל האשמה כולה היא על מישהו שהוא לא אתם. יכול מאוד להיות ששוק העבודה אשם, ששר האוצר אשם ושמדינת ישראל אשמה. יכול להיות גם שנכון... קיימת אפליית גיל ומין וסטטוס ומוצא. יודעים מה? יכול גם להיות שיש עוד אשמים במצב הזה וששכחתי לציין, אבל! יש דבר אחד שצריך להבין- אין שום סיכוי שכל האשמה כולה נופלת רק על האחרים ושלכם אין שום חלק בזה. אם אתם לא מוצאים עבודה או אם לא מקדמים אתכם בעבודה- חלק מהגורמים לכך הוא... אתם. וכל עוד לא תעשו חשבון נפש אמיתי, כל עוד לא תשנו משהו בהתנהלות שלכם- אזי, המצב לא ישתנה)

12. למי יש כוח וזמן להתאים קורות חיים לכל משרה? שטויות, כולם מחפשים את אותו הדבר!
13. אין צורך לבזבז יותר מידי זמן על כתיבת קורות חיים, גם ככה לא קוראים אותם וגם ככה הם רק אמורים לגרות את המעסיק להתקשר... בראיון כבר אשקיע ואפרט יותר.

(יודעים למה אלה שקרים עצמיים? בגלל שאלה תירוצים לחוסר השקעה, לעיגול פינות ובסופו של דבר גם לעצלנות. בחיפוש עבודה כמו בכל דבר אחר צריך להשקיע זמן, מחשבה ואנרגיה. כל משרה עומדת בפני עצמה, לכל חברה העדפות וצרכים משלה וקורות החיים הם ברוב המקרים האמצעי היחיד שיש לכם בכדי למכור את עצמכם- אז כדאי להשתמש בהם בתבונה. איך? קודם כל יש להתחיל עם ההבנה שמה שלא כתוב בהם- לא ניתן לניחוש ולכן גם לא משכנע. לא כתבתם בקורות החיים כי חשבתם שככה אתם עושים טיזינג למעסיק? טעיתם ובגדול. השאירו את המסתורין ואת ה" to be continued...." לסדרות טלויזיה. אם קורות החיים לא מוכרים, לא יהיה למשלוח קורות החיים שום פרק המשך...)

14. אני התאמה מושלמת למשרה הזו ולכן התפקיד הזה בכיס שלי!
15. עברתי כבר את כל השלבים בהצלחה והם רוצים אותי, אין לי מה לדאוג מיום המבחנים במכון המיון, חפיף... יהיה בסדר!

(יודעים למה אלה שקרים עצמיים? כי בדיוק כמו במשל של הארנב והצב- חטא ההיבריס הוא מסוכן מאוד גם בעבודה. למעשה- אף תפקיד לא בכיס שלכם, אפילו לא לאחר שחתמתם על החוזה והתחלתם לעבוד. אתם צריכים להוכיח את עצמכם בכל יום מחדש. מעבר לכך- המועמד הכי מתאים למשרה הוא לא זה שבהכרח בסופו של דבר גם מתקבל לעבודה.
ועוד דבר: נתקלתי לא מעט פעמים במקרים בהם מועמדים בכירים וסופיים לעבודה זלזלו בשלב האחרון שהיה "רק הליך פורמלי" של יום מבחנים במכון מיון, כי היו בטוחים שהתפקיד כבר שלהם וראה זה פלא... קיבלו תשובה שלילית רק בגלל זה.)

16. ראיינתי בעצמי כבר עשרות מועמדים, אין לי שום בעיה בלצלוח ראיונות
17. אני יודע לבד, ניסיתי כבר הכל, אני לא צריך עזרה

(יודעים למה אלה שקרים עצמיים? כי בחיים ככל שיודעים יותר כך מבינים עד כמה יש עוד ללמוד ולדעת. דווקא זה שראיינתם מאות מועמדים עלול להיות לכם לרועץ ובאופן כללי בחיים- ככל שיש לנו מודעות גבוהה יותר, כך דברים הופכים למסובכים יותר ולא להיפך. יתירה מזאת- לדעת לראיין בכלל לא קשור ללדעת איך להתראיין, להיפך- לא כזה נעים לעבור לצד השני של השולחן ולפעמים גם תקרינו את זה מבלי משים. אגב, גם המלכים, הנשיאים והמנכ"לים הבכירים ביותר נעזרים בשלל יועצים באופן קבוע. אז אם הם מרשים לעצמם לקבל עזרה ועצה טובה, כנראה שזו ממש לא בושה.)

18. לינקדאין זה סתם בזבוז זמן
(יודעים למה זה שקר עצמי? כי מי שאומר את זה פשוט לא מכיר מספיק טוב את הכלי הזה וזה שוב תירוץ לעצלנות.)

19. לא נורא שהתפקיד לא משהו, לפחות השכר טוב
20. אז מה אם אצטרך לנסוע שעתיים לכל כיוון לעבודה, קטן עלי!
21. אז מה אם התפקיד הזה לא מי יודע מה, אני אשנה אותו עם הזמן.

(יודעים למה אלה שקרים עצמיים? כי לפעמים נכון שאין לנו שום ברירה, אלא להתפשר- אבל לטווח הארוך פשרות לא מחזיקות מעמד. תפקיד לא משהו, מרחק גיאוגרפי גדול מידי, שכר לא מי יודע מה... כל אלה הם בסדר כפתרון זמני. החלטתם להתפשר? מקובל... אבל רוב הסיכויים שהתנאים לא ישתנו ולכן לא כדאי לכם לחכות שזה יקרה. מומלץ לכם להמשיך במקביל לחפש עבודה, עד שתמצאו את הדבר האמיתי.)

אסיים באיחולי שנה חדשה טובה, שנה של אתגרים חדשים וכנות עצמית :)
מאיה

צריכים סיוע בחיפוש עבודה? מרגישים שהגיע הזמן להתמודד באמת? 
פנו אלי לקביעת פגישת יעוץ:
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- סימולצית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר


Google+

תגובה 1:

  1. יש בהחלט אפליה בגיל ולא משנה כמה מוכשרים אתם

    השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...