הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 7 בדצמבר 2014

עזבו אתכם מיציבות בעבודה, ביטוח קריירה כבר יש לכם?!

תגידו, מה הכי חשוב לכם כשאתם מחפשים עבודה? מה המאפיין שהכי ישפיע עליכם לבחור במקום עבודה מסוים ולא באחר?
לכל אחד מאיתנו חשובים דברים אחרים, אבל אחד הפרמטרים שהוא משותף לרבים הוא פרמטר היציבות בעבודה. "אני מחפש מקום יציב!", אומר לי מחפש עבודה, "כזה שאוכל לעבוד בו לטווח ארוך ולא לדאוג לענייני פרנסה כשאגיע לגילאים הבעייתיים של 45+". אני שומעת את זה כל הזמן... רבים מחפשים חברות יציבות ובטוחות.

אז בואו ונחשוב על זה לרגע ברצינות: האם יש חברה כזו בכלל? חברה יציבה ובטוחה? כזו שבטוח, בטוח, בטוח (!) שנוכל לעבוד שם עד לפנסיה אם רק נרצה? כזו שאין בה שום סיכוי לרה-ארגון? גל של קיצוצים? ירידה בביקושים? פשיטת רגל? סגירה?

אם נהיה כנים עם עצמנו, נבין שאנחנו מחפשים חד-קרן או נכון יותר- דינוזאור... יצור שכבר לא קיים. אין תחום, ענף, חברה, מקצוע או תפקיד שעשוי להבטיח לנו ב 100% יציבות או ביטחון. 
אז נכון... יש חברות שהן מסוכנות יותר מאחרות ויש ארגונים שהם מבוססים יותר מאחרים, גדולים יותר ולכן אולי בטוחים יותר. אבל הכל יחסי ופיטורים קורים גם בארגונים כאלה למרבה ההפתעה והצער.

למעשה, יציבות בעבודה זה מושג מאוד אמורפי... אתם יכולים לבחור לעצמכם תפקיד בטוח במוסד או ארגון ישנוני, שהריגוש הכי גדול בו במהלך היום קורה כשאתם מכינים תה וצריכים לבחור באיזה טעם, ולהיות בטוחים ששיחקתם אותה ושמצאתם לעצמכם מקום עבודה עד לגיל 65 ואז... אז מגיע מנהל חדש, אחד ששם לכם רגל, כזה שאין ביניכם שום כימיה ושלאט לאט, אבל בטוח, דוחף אתכם החוצה לכיוון הדלת. האם יכולתם לנבא מקרה כזה? ממש לא. האם זה עלול לקרות? ממש כן... מנהלים ישירים הם אחת מהסיבות המובילות לעזיבת עבודה (מבחירה או שלא...).

בואו נתקדם...: לפני כשבועיים פורסמה בדה מרקר כתבה ושמה "זהירות: 900 אלף ישראלים עומדים לגלות שאין צורך במקצוע שלהם". הנה מספר ציטוטים חשובים מהכתבה: "המשמעות של הנתונים האלה היא ש-900 אלף ישראלים עומדים לאבד בעשורים הקרובים את העבודה שלהם. לא את מקום העבודה שלהם, אלא את העבודה שלהם ממש. מדובר ב-30% מהעובדים במדינת ישראל שבקרוב ימצאו את עצמם נזרקים משוק העבודה, כשאף מקום עבודה אחר אינו רוצה יותר להעסיק אותם. הסיבה: אבד הכלח על המקצוע שהם עסקו בו כל חייהם, ולכן לאיש אין יותר צורך בהם... אם למישהו נדמה שכל הדיון התיאורטי הזה לא נוגע לו, כדאי לו להסתכל על הנתונים לגבי התנדפות משרות בעולם בעשורים האחרונים. לא רק שהתהליך כבר מתרחש, ובקצב מואץ, אלא שבאופן מופגן הוא נושא תבנית של שעון חול - כלומר המשרות שנפגעות הן בעיקר המשרות של מעמד הביניים... העובדים החלשים, עובדי הכפיים, מוגנים יחסית, כי אין מי שיחליף את מטאטא הרחובות או השומר בכניסה לבית הספר. העובדים החזקים מאוד מוגנים גם הם, מכיוון שהם נמצאים במשרות ניהוליות ויצירתיות, משרות המחייבות אינטלגציה רגשית ותגובה לסביבה משתנה, ואלה הן תכונות שמכונות אינן יכולות להחליף אותן. מי שפגיע הם כל מי שמבצעים עבודות שגרתיות מסוגים שונים - ההגדרה היא עבודות שהן ידניות, חזרתיות (רוטיניות) ומבוססות נהלים. למשל סוכני ביטוח, קופאים, מתווכים, מוקדנים, עובדי מכירות פשוטים או פקידים."
ההבנה שיש כאן בעיה אמיתית איננה חדשה, אגב, כבר לפני שנתיים כתבתי את הפוסט: קשה למצוא עבודה? אתם צודקים! על קריירה ואבולוציה.
אם ככה, בטח נסכים שבחיים יש רק דבר אחד בטוח ושחוץ ממנו אי אפשר באמת לבנות על שום דבר. אז מה עושים? 
דבר "פשוט" מאוד: מבינים שבמקום לחפש יציבות במקום עבודה, צריכים לעשות ביטוח קריירה. כן... במקום להתעסק ב"איפה עדיף לעבוד" צריך להתעמק ב"במה לעבוד?". במקום לבנות על גורמים חיצוניים, מתחילים לסמוך רק על עצמכם, אבל עושים זאת בחכמה.

"ביטוח קריירה" יעניק לכם את הביטחון במקצועיות שלכם ובנסיון שלכם ללא קשר למקום העבודה שאתם עובדים בו באותה נקודת זמן. ממש לא ישנה לכם אם החברה שבה אתם עובדים נקנתה עכשיו על ידי תאגיד ענק, כי בכל מקרה שלא יבוא- גם אם תצטרכו לחפש עבודה, אתם תהיו בטוחים שתצליחו למצוא כזו ובזריזות! במקום להתפשר ולהישאר במקום עבודה כלשהו במשך שנים רק מהפחד לאבד את היציבות ותוך חשש מתמיד מפיטורים, תוכלו לבחור תפקיד על פי האתגר שבו ועל פי העניין ותוכלו גם לעזוב מרצונכם אם התפקיד לא יענה על המטרות שהצבתם לעצמכם. במקום לבחור בתפקיד במקום עבודה משעמם (אך "בטוח") תוכלו להעז לבחור בתפקיד החלומי ההוא בסטארט אפ המגניב- דבר שתמיד חלמתם לעשות. ולמה? כי טרחתם ובניתם לעצמכם מזרני ביטחון מכל הסוגים האפשריים.

אני יודעת שלחלקכם השורות הקודמות נשמעות כמו אוטופיה, אבל זה אפשרי להשגה (גם אם לא פשוט)... הנה כמה צעדים שאתם חייבים לבצע כדי ליצור לעצמכם ביטוח קריירה:

1. אף פעם אל תפסיקו ללמוד ולהרחיב ידע. ידע הוא כוח, הוא משאב. השקיעו ברכישת כישורים רוחביים, כאלה שעשויים להיות לכם לנכס בכל תפקיד ובכל מקום עבודה.
2. לא יודעים מה ללמוד? באיזה כיוון להשקיע? איזה כישורים כדאי לחדד? הכירו את שוק העבודה יותר לעומק! נתקעתם שנים בפיתוח קוד בשפה שהולכת ונעלמת מהעולם? אל תישארו עם הראש בחול- לכו ללמוד שפת פיתוח חדשה (ויפה שעה אחת קודם. משמע: אל תגיעו מלכתחילה למצב שבו אתם עוסקים שנים באותו הדבר ואפילו לא מודעים לכך שבשוק הביקוש לזה יורד בהתמדה. אתם חייבים להיות עם היד על הדופק כל הזמן ולזהות שינויי מגמות ברגע שהן מתהווים... הקליקו כאן לטיפים נוספים).
3. תמיד אבל תמיד השקיעו בהרחבה, בטיפוח ובשימור של קשרים מקצועיים.
4. בנו לעצמכם פרופיל לינקדאין מלא ומרשים. לא! לא כשתתחילו לחפש עבודה- הרבה לפני כן! בדיוק כמו ביטוח, בלינקדאין משקיעים לפני התאונה ולא אחריה...
5. בנו את עצמכם כמותג, כמומחים, כטאלנטים ללא קשר לחברה בה אתם עובדים. השתתפות בפורומים, כתיבת בלוג, התנדבות, מתן יעוץ מקצועי באופן עצמאי הם דרך מצוינת לבנות לעצמכם שם שאינו תלוי בכלל במקום העבודה.
6. דמיינו לעצמכם שאתם עצמאים ושהעסק שלכם הוא... אתם. מה הייתם עושים בכדי לשמור על תזרים קבוע של לקוחות? בכדי לבנות מוניטין? בכדי להעלות הכנסות? עשו זאת! כל עובד הוא בשורה התחתונה עצמאי בעל עסק, רק שבמקרה במקום פרוייקטים זמניים וקצרים יש לו לקוח אחד בלבד ופרוייקט ארוך טווח...

בהצלחה! :)

צריכים סיוע ביצירת ביטוח הקריירה שלכם? 
פנו אלי לקביעת פגישת יעוץ:
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- סימולצית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכרGoogle+

6 תגובות:

 1. פוסט מצויין ומדויק. וטוב מאד שנבין שאי היציבות לא תפטר על ידי גורמים חיצוניים, רק אנחנו נוכל לייצר לעצמנו יציבות תעסוקתית. ישר כוח. Niritcohen.com

  השבמחק
 2. היציבות התעסוקתית הטובה ביותר היא להיות עצמאי עם קהל לקוחות גדול. עד לשם יש דרך-חתחתים של להקים עסק עצמאי (סיכון גדול מאוד), אבל כשאתה עצמאי ויש לך הרבה מאוד לקוחות קבועים אתה יציב יחסית.

  השבמחק
 3. הפוסט מצוין גם אם התחזיות שמקצועות כמו סוכני ביטוח ומתווכים ונציגי שירות ייעלמו לא מבוססות בכלל. דווקא בהייטק תחום מסוים יכול להתפתח ולהצטמצם בצורה מהירה.

  השבמחק
 4. אלה נתונים של דה-מרקר... :)

  השבמחק
 5. מאיה הכל נכון, אבל לאחרונה אני נתקל, כולל בהצעת שכר שקיבלתי, שרוצים לחתום איתך שאתה משתק את עסק הייעוץ שלך כתנאי לעבודה במיוחד בחברות סטארטאפ שמצפות שכל היום והלילה תחשוב רק על הפרוייקט ולא על שום דבר אחר (מישהו אמר "חיי משפחה"?). איך את ממליצה להתמודד עם דרישה קשיחה כזו (כן, ניסיתי לשנות,אבל מתעקשים ממולי).

  השבמחק
 6. לאנונימי, אין לי מספיק מידע בכדי לתת עצה מדויקת. כמה עבודה יש לך כיועץ עצמאי? כמה זמן זה דורש ממך בשבוע? האם המעסיק יודע את כל הפרטים הללו? ולמה בעצם הוא יודע הכל? לעיתים הכל תלוי באופן ההצגה של הדברים. לא מפתיע שכל מעסיק רוצה שהעובדים שלו יהיו מחוייבים אך ורק לעבודה, בטח כשמדובר בסטארט אפ, אבל- יכול להיות שאתה צריך לשנות משהו באופן שבו אתה מעלה את הנושא הזה בתהליך הגיוס לעבודה וחושב היטב עד איזו רמה אתה משתף את המעסיק ועד כמה אתה יורד לפרטים. שינוי באריזה מוביל פעמים רבות גם לשינוי ברושם שנוצר ועל כן לשינוי גם בתוצאה...

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...