הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 11 בינואר 2015

10 הטעויות הכי הגדולות שאתם עלולים לעשות בלינקדאין, וגם עושים!

לפעמים אני לא מאמינה למה שאני רואה במו עיני: אנשים עדיין לא מבינים על מה כל המהומה ברשת הזו ששמה
LinkedIn, לא מבינים מה אפשר לעשות שם, לא מתחברים לזה בכלל והכי גרוע- עושים שם טעויות על ימין ועל שמאל. ואני ממש לא מתכוונת לטעויות קטנות שאפשר להעלים מהן עין או לצחקק באמפתיות ולעבור הלאה- אני מתכוונת לשגיאות צורמות, קטלניות ואפילו מביכות. 
כל השגיאות שאציין בהמשך, הן לא וירטואליות- הן כאלה שנתקלתי בהן בשימוש שוטף שאני עושה ברשת הזו, כך שהן לחלוטין אמיתיות וכל קשר בינן לבין המציאות לא מקרי בהחלט.

10 הטעויות הגדולות ביותר שאתם עושים בלינקדאין:

10. פתיחת פרופיל פיקטיבי של חברה, עסק עצמאי או כל ישות פלונית-אלמונית. אנשים, אם יש לכם עסק לעיצוב לוגואים או לקידום באינטרנט או בכל תחום אחר- אין לפתוח פרופיל אישי על שם העסק שלכם, אלא על שמכם הפרטי. לינקדאין זה לא "דפי זהב"- זו רשת חברתית! והכוונה במילה "חברתית" היא לקשרים בין אנשים. אמיתיים! ולא לחברתי מלשון חברה=ארגון=עסק ולכן גם אין טעם לפתוח פרופיל שהוא פרופיל בדוי למען קידום פעילותה של חברה מסוימת- בשביל זה קיימת בלינקדאין האפשרות לפתוח דף חברה! לכן, אל תתפלאו אם פתחתם פרופיל עמום, הנושא את שם העסק שלכם ואף אחד לא מוכן להתחבר אליכם... אנשים בלינקדאין רוצים להתחבר לאנשים אחרים ולא למותג שאין מושג מי העומד מאחריו...

9. לינקדאין עושים באהבה, או לא עושים בכלל- כתבתי על זה פוסט לפני שנים רבות. אין דבר כזה: חצי בלינקדאין, בדיוק כמו שלא הייתם מקימים לעצמכם אתר אינטרנט ומעלים אותו לרשת חצי מוכן.
או זה או זה... או שהפרופיל מלא בתוכן וייצוגי או שהוא לא קיים בכלל! פרופיל בלינקדאין הוא מראה של עצמכם. אם בא לכם להראות שאתם טיפוסים שמתחילים משהו ולא מסיימים, שלא משקיעים או שלא מסתדרים עם טכנולוגיה/אנגלית וכו'... אז פרופיל חלקי יכול לעשות עבורכם עבודת הוכחה מעולה! אבל, אם הקריירה שלכם חשובה לכם ואם הגעתם עד לפה וכבר פתחתם פרופיל, שכל העולם יכול להציץ בו- יפה תעשו אם תסיימו את המלאכה ותשקיעו בו זמן ומחשבה. 

ושוב- כל עוד שיש לכם פרופיל חלקי בלבד ולא ברור- אל תשלחו בקשות התחברות לאף אחד ברשת הזו. ברור לכם, הרי, שאם תשלחו בקשה, האדם השני יקליק לכם על הפרופיל. אם תוך מספר שניות הוא לא יצליח להבין מי אתם, מה אתם ולמה לעזאזל כדאי לו להתחבר אליכם, אזי בזבזתם זמנכם לריק ותזכו לתגובת ignore צורמת ומאכזבת. ואם אתם עדיין לא יודעים, לינקדאין מענישה משתמשים ששולחים הצעות התחברות וזוכים לרצף גדול מידי של תגובות ignore. לא... היא לא תשים אתכם בעונש בפינה של הכיתה, אבל היא כן תגביל לכם מעכשיו והלאה את דרך הגשת בקשות החברות... מעכשיו תצטרכו להקליד את כתובת האימייל של כל אדם שתרצו לבקש ממנו חברות ו...ברור שברוב המקרים היא לא ידועה לכם.

8. ואם כבר נגענו בנושא שליחת בקשות התחברות, אכתוב פה בקול רם וברור: לא-שולחים-בקשת-התחברות-בלינקדאין-ללא-הוספת-מסר-אישי-בתיבת-ההודעה!
גם אם אתם שולחים בקשה לקולגה ההיא שעבדה אתכם לפני 10 שנים, הוסיפו מסר אישי ואל תסתפקו בברירת המחדל הלקונית שיוצאת באופן אוטומטי! זה נכון פי 10 כששולחים בקשת חברות למישהו שמעולם לא דיברתם אתו. השקיעו עוד 2 דקות וכתבו לו למה אתם פונים אליו, למה תשמחו להתחבר אתו ולמה, אולי, כדאי גם לו...
לא תעשו את זה? כמו בנקודה הקודמת, יותר מידי אנשים יתעלמו מהבקשה שלכם ושוב תמצאו את עצמכם ב"עונש".

7. גם לכם בא לעשות ignore לאחרים? חכו רגע! טוב, אז עכשיו אני בטוחה שיקומו בלי סוף אנשים ויגידו שאני טועה, כי זו הסוגיה הפילוסופית הקדומה ביותר הקשורה ללינקדאין: להסכים או לא להסכים לבקשות חברות מאנשים שלא מכירים? הנה דעתי: 
בלינקדאין יש 3 סוגי חברים:
- אלה שמתחברים רק לאנשים שהם מכירים באופן אישי.
- אלה שהם LION- משמע, זורמים, כל מי שבא, ברוך הבא, ועוד מתהדרים בזה...
- אלה שבוררים בקפידה את הקשרים שלהם ומבצעים החלטה שקולה פר מקרה.
אז... אני ממש לא מציעה לכם להפוך ל LION ולנהל פרופיל לינקדאין בעל עשרות אלפי קשרים חסרי תועלת (הנה לכם דוגמה קלאסית של אמצעי שהופך למטרה) , אך מצד שני, להגיע למסיבה ולעמוד בצד בלי להשתתף ובלי לנסות להשתלב בה ולהכיר אנשים חדשים זה גם לא הגיוני בכלל. עדיף שתישארו כבר בבית. וזה בדיוק מה שאתם עושים בלינקדאין, אם באופו אוטומטי אתם דוחים הצעות חברות של אנשים שאתם לא מכירים. אז מה אם אתם לא מכירים? כל הקטע בלינקדאין זה גם ליצור קשרים חדשים, אחרת אתם מוזמנים לחזור לספר הטלפונים השחור הקטן והישן ולשמור שם את כל הפרטים של הקשרים שלכם. בשביל זה אתם לא צריכים את לינקדאין. זה לא אומר שמעכשיו תחגגו ותעשו accept כאילו אין מחר, אבל... כשמישהו כבר מבקש מכם חברות- בדקו למה, הציצו בפרופיל שלו, בדקו למי הוא מקושר, מה הרקע שלו ואם יש מכנה משותף כלשהו, שקלו ברצינות לענות בחיוב. אגב, זו לא חתונה קתולית... התחברתם למישהו ואתם מצטערים על זה? תמיד יש לכם את האפשרות להתנתק.

6. שלח לחמך על פני המים- כבר יצא לכם לקבל הודעות מרובות נמענים בלינקדאין? לי כן, המון פעמים! לרבות הודעות שהופכות לדו-שיח פינג פונגי כזה שמביך להיות עדים לו. קבלו דוגמה (אמיתית): מנהל כלשהו מפוטר מתפקידו. הוא מחליט לשלוח הודעה לכל רשת הקשרים שלו (לרבות אני), הוא כותב טקסט ומכתב בכל שליחה מספר נמענים בבת אחת בשביל לחסוך בזמן. בהודעה הוא מספר ש...טוב, זה קרה גם לו והוא מחפש עבודה ולמה וכיצד זה ועל שום מה. אחד הנמענים עונה לו (ומכתב יחד אתו את כל השאר, כמובן...). הוא כותב שהוא ממש מצטער לשמוע ו... מה קרה? וכו' וכו'... והנה הדו- שיח, שהוא בעצם רב שיח, מגיע לאינספור עיניים והמנהל המפוטר שולח לכולם עוד הודעה כתשובה והיא עוד יותר מפורטת במידע אישי ו... "אל תשכח למסור ד"ש ליוסי" ו...זה ממשיך כמובן.
מבולבלים? גם אנחנו! מביך? מאוד!
אין שום סיבה לשלוח מכתבים מרובי נמענים ובטח שלא לחשוף מידע אישי בצורה כזו. זה מביך אתכם ואת שאר הנמענים שנקלעו לדו שיח הזה ללא כל כוונה או סיבה טובה. אגב, נראה לי שלמקרה כזה נועד אמצעי הרבה יותר הגיוני ונוח. קוראים לזה: טלפון!

5. הצעות מגונות- טוב, זה בכלל לא מה שאתם חושבים! הכוונה שלי לכל מיני הצעות ובקשות שאנשים שולחים זה לזה בלינקדאין מבלי להשקיע עוד דקה וחצי של בדיקה. זו יכולה להיות הצעת עבודה שנשלחת למישהו שהוא בעלים של חברה מצליחה וברור שאיננו מחפש עבודה, זו יכולה להיות פניה לצורך משלוח קורות חיים או כל בקשה/הצעה אחרת וזה קורה מהסיבה הפשוטה שאנשים כותבים מסר, עושים לו קופי-פייסט ושולחים כלאחר יד לכל (!) הקשרים שלהם מבלי להשקיע בחינה מדוקדקת של הפרופיל והרקע של האדם והאם הוא אכן רלוונטי לעניין או שלא.

4. שליחת הודעות ספאם- הצלחתם לבנות רשת של קשרים? הקמתם עכשיו עסק משלכם? יופי! מזל טוב! אבל, עשו טובה לעצמכם ואל תשלחו הודעות ספאם לקשרים שלכם ואל תתחילו להציק להם בהודעות אישיות שמטרתן היחידה למכור להם משהו. אחרת, טוב... לא יישארו לכם קשרים. 

3. ואם כבר, אז גם... אין טעם להתחבר לאנשים רק כדי שתוכלו לשלוח להם הודעות ספאם. ברוב המקרים קל לנחש שזו הכוונה שלכם מסקירה מהירה של הפרופיל שלכם שסובל בבירור מהשגיאות המפורטות בנקודות 10, 9. 

והנה הגענו לשתי השגיאות בראש הטבלה. ראו הוזהרתם!

2. אל! אבל אל!! תבקשו מאדם חדש, שכרגע התחברתם אליו ושאתם ממש לא מכירים "תעשה לי לייק"! טוב, זה באמת כבר שיא השיאים! איזה רושם אתם חושבים שאתם יוצרים לעצמכם כשאתם מבקשים ממישהו זר להתחבר וכשהוא מסכים, אתם בתגובה מבקשים ממנו "אולי תפרגן לי ותעשה לי לייקים על ה skills שלי?" או "אולי תכתבי לי המלצה?". מעולם לא דיברתם איתו, כל שכן עבדתם יחד, הוא לא מכיר אתכם, אבל ברור לכם שמותר לבקש ממנו טובה ושבכיף שלו הוא גם יהיה מוכן לשקר עבורכם בפרהסיה. אין לי מה להגיד על זה חוץ מהפתגם החכם הידוע: "כאילו, דה?!".

1. ירידה לפסים אישיים בדיונים בקבוצות. אתם יודעים... אפשר ללמוד הרבה על אדם כשהוא כועס. אפשר ללמוד הרבה על אדם על פי איך שהוא מתבטא, מעביר מסרים ומשתתף בדיונים. לא רק הפרופיל האישי שלכם מלמד עליכם, אלא גם איך שאתם מתנהלים ברשת. אז... זה מצוין להשתתף בדיונים ולהביע דעה. חשוב רק לדעת איך לעשות את זה.
קראתם מאמר/דעה שלא מוצאים חן בעיניכם? לגיטימי! זכותכם גם להגיב באופן ענייני ולהביע את דעתכם. אבל! עשו טובה לעצמכם ועשו זאת בנימוס ותוך כיבוד דעתם של האחרים. שמרו על תרבות דיון ואף פעם אל תרדו לפסים אישיים ואל תתקפו אישית את מי שדעתו לא באה לכם טוב. אתם יודעים...זה לא ויכוח אישי שמתנהל בחדרי חדרים, כל דיון בלינקדאין הוא פתוח ויכול להיקרא על ידי כל חברי הקבוצה האחרים, כן ו... "הפוסל, במומו פוסל".

צריכים סיוע בחיפוש עבודה? זקוקים להדרכת לינקדאין? 
פנו אלי לקביעת פגישת יעוץ:
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר


Google+

11 תגובות:

 1. לדעתי כתבה מיותרת,על דברים ברורים מאליו.

  השבמחק
  תשובות
  1. חוכמולוג.
   אם רק לא היית אנונימי, כנראה היית בדיוק זה שנשאר בלי קשרים...
   ולסיכום,
   לא תרם לך? שמור על שקט.

   מחק
 2. לאנונימי, כיוון שכל הדוגמאות פה אמיתיות ומהשבועות האחרונים... כנראה שלא לכולם הכל ברור מאליו למרות הכל...
  אבל אם לך הכל ברור וידוע-טוב שכך, אשריך! :)

  השבמחק
 3. נכון ולעניין.

  הייתי מוסיף בדוק טוב את מי אתה מאשר. רמאים גם פה לא חסר. כבר עברתי כמה שהציעו לי דברים (וכמובן גם זכיתי בהגרלה,מסתבר, פעמיים!)

  השבמחק
 4. תודה רבה לך מאיה על שיתוף הפוסט.
  מאוד נחמד.

  השבמחק
 5. היי מאיה,

  רק שאלה אחת, ברשותך: למה את משתמשת בכל כך הרבה סימני קריאה? אני מאמינה שלטקסטים שאת כותבת מגיעה התייחסות רצינית יותר.

  רותם.

  השבמחק
 6. כמה הארות על הכתוב:
  1. "למען קידום פעילותה של חברה מסוימת- בשביל זה קיימת בלינקדאין האפשרות לפתוח דף חברה" - טעות - לינקדאין עושה הרבה "רעש" לגבי היכולות של דפי חברה, אבל חיתוך מהיר מראה כי לאחוז קטן מאוד של חברות יש רשימת עוקבים גדולה מ-500!!!
  לא - חברה לא יכולה לחלוק הודעות בקבוצות, ולא - לחברה אין דרך לפנות לאנשים ולעודד עוקבים.
  ובמקביל - לינקדאין לא מאפשרת שימוש אייקון חברה בפרופיל, וגם לא בשם של חברה - אז אין ממש דרך "חוקית" לקדם החברה.
  2. "לא-שולחים-בקשת-התחברות-בלינקדאין-ללא-הוספת-מסר-אישי-בתיבת-ההודעה" - נכון אבל... - לינקדאין לא באמת מציגים הודעה זו באתר (רק אם במקרה נכנסתם דרך המייל של בקשת החברות - שם תראו ההודעה) - עקום, אבל אחוז גבוה כלל לא יקרא ההודעה כשיחליט - כי עליו לעשות Reply בכדי לראות אותה בכלל...
  קובי

  השבמחק
  תשובות
  1. היי,
   1. זה שלחלק קטן מהחברות יש יותר מ 500 עוקבים הוא לא סיבה מספיק טובה לפתיחת פרופיל אישי פיקטיבי. לשם כך קיימים מנהלי מדיה חברתית שאמורים לבצע פעולות קידום. אגב, אפשר גם לפתוח קבוצה ולנהל אותה, לרבות את התכנים שבה, לעודד הצטרפות של אנשים וכו'...
   2. באגים ומגבלות מוזרות יש בלינקדאין בלי סוף... אבל שוב, זה לא תירוץ :)! ואגב, אני כן יכולה לקרוא את המסר האישי של מי שמבקש ממני בקשות חברות מתוך לינקדאין ולא רק בעותק שנשלח למייל. רואים אותו תחת לשונית invitations.

   מחק
 7. היי רותם,
  אני מאמינה שסגנון הכתיבה משקף באופן ישיר את האופי של הכותב, בדיוק כמו ציור או פיסול. לשאול כותב למה הוא כותב כך או אחרת זה בדיוק כמו לשאול למה האופי שלו כזה או אחר והאופי שלי מלא בסימני קריאה... :)
  ועוד דבר- חיפוש עבודה וקריירה הם נושאים כבדים ורציניים בפני עצמם, כך אין שום סיבה להפוך אותם לעוד יותר משעממים. אגב, בינינו- כותבים כבדים ומשעממים ותוכן רציני בנושא הזה יש בלי סוף באינטרנט ובספריות- אבל זו לא אני וגם לעולם לא אהיה.

  השבמחק
 8. היי מאיה,
  כתמיד נהנית מכתבותיך הקצרות והקולעות.
  לגבי ההערות השליליות שאת מקבלת - תמיד מפתיע אותי לראות איך אנשים יורקים החוצה כל מחשבה שלילית/ביקורתית שעוברת להם בראש. אשריך שיש לך אופי נהדר להחליק מעל האנשים העצובים האלה :-)
  המשיכי בכתבותיך וחג שמח!
  מאיה

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...