הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 1 בפברואר 2015

קורות חיים: ככה לא תבריחו את המגייסים תוך 6 שניות...

מי לא שמע עדיין ומי לא קרא? מי לא מכיר עדיין את הטענה שמגייסים/מעסיקים משקיעים עד 6 שניות סה"כ בקריאת קובץ אחד של קורות חיים. לא יותר ולא פחות!

אז זהו שזה נכון ולא נכון...:
א. כל קורא הוא שונה ומסגל לעצמו שיטות עבודה משל עצמו.
ב. מאוד תלוי מה תפקידו ומיקומו של הקורא בשרשרת האספקה.
ג. מאוד תלוי כמה קורות חיים אחרים עומדים אצלו בתור.
ד. מאוד תלוי בתפקיד הספציפי שצריך לאייש.
ה. הרבה תלוי איך קוראים את קו"ח: האם אלה קורות החיים המקוריים של המועמד או זו גרסה של קורות החיים כפי שהיא מוצגת באמצעות תוכנה אוטומטית של סינון?
ו. הרבה מאוד תלוי במידת ההתלהבות ממה שמגלים תוך כדי הקריאה. ככל שהתוכן יותר רלוונטי למשרה, יותר מושך, יותר מלהיב ויותר נדיר וקשה להשגה- כך נשהה יותר זמן בתוך הקובץ ונקרא יותר לעומק.
ז. נו, בחייכם, מי ממש מודד זמנים ויכול להוכיח שבכל העולם 6 שניות זה מספר הקסם של כל המראיינים, המגייסים, אנשי ההשמה, ההד-האנטרים והמנהלים באשר הם? זהו רק מדד כלשהו שמטרתו לתת קנה מידה, לסבר את האוזן ולהדגיש את הנקודה ש...: לאף אחד אין יותר מידי זמן מיותר אז cut the bullshit ו...- show me the money! (ונא סלחו לצרפתית שלי...).

מצד שני, בכל שמועה יש גרעין של אמת וכך גם כאן. באמצעות קובץ מוגבל באורכו אתם צריכים להעביר מידע המפרט קריירה שלמה ובעוד שאפילו סלב ממוצע מקבל 15 דקות של תהילה, לכם כמחפשי עבודה יש הרבה, הרבה פחות מזה (כנראה 6 שניות... ככה לפחות טוענים) בכדי להשיג משהו הרבה יותר משמעותי וחשוב מאשר עוד כמה הזמנות לאירועי השקה.

אז אנחנו מסכימים, אם ככה, שלא משנה אם מדובר ב 15 שניות, 10.5 או אפילו אם מתעקשים- 6, המושקעות בקריאת קורות החיים שלנו, אנחנו הרי תמיד נרצה ונכוון לכמה שיותר, כי בשורה התחתונה אנחנו רוצים לתפוס תשומת לב, אנחנו רוצים להשאיר חותם, אנחנו רוצים לבלוט ואנחנו רוצים להיות אלה שיוזמנו לראיון.

אז מאיזה טעויות אתם חייבים להימנע בכדי שלא להבריח את הקורא המזדמן מקורות החיים שלכם הישר לעבר האופק של המועמד הבא בתור? יש אינספור הנחיות וטיפים, אבל ברגע זה נתמקד דווקא בבסיס:

אולי חונכתם מאז ומעולם שהיופי לא קובע ושיותר חשוב האופי, אבל האמת היא ששניהם חשובים, בטח בכל הקשור לקורות חיים. ואם להיות מדויקת יותר: ברור שהתוכן בקורות החיים חשוב מאוד, אבל חשוב גם שיהיה נעים לקרוא אותו. לעיתים אנשים כל כך חוששים מכך שקורות החיים שלהם יגלשו לעמוד שני, עד שהם יוצרים קורות חיים צפופים ועמוסים שמזכירים לי את דף הנוסחאות שפעם היה מותר להכניס למבחני הבגרות במתמטיקה, זוכרים את זה? לא אשכח כמה אסטרטגיות פיתחתי בכדי להצליח לנצל עד המילימטר האחרון את המקום הפנוי באותו דף מסכן.

ככה זה מרגיש גם בקורות חיים רבים: פונט גמדי שצריך מיקרוסקופ בכדי להצליח לקרוא, שוליים צרים באופן מוגזם, גושים של תוכן ללא מרווחים וללא קצת לבן בין לבין... כותרות שנצמדות לטקסט שמעל ושמתחת... וכל זה למה? בכדי לא לעבור את המגבלה הארכאית, שפג תוקפה מזמן, של קורות חיים בעמוד אחד.
אז, הנה לכם הצהרה: לעולם לא יפסלו אתכם בגלל שקורות החיים שלכם ארוכים מעמוד (מקסימום לא יקראו עד הסוף- אז הקפידו לשים את כל מה שחשוב- בהתחלה!), אבל בטוח ב 100% שזה יקרה אם קורות החיים שלכם יהיו בלתי קריאים ולא נעימים לעין.

טיפ 1: עזבו כבר את השטות הזו של הגבלה לעמוד ואל תקשיבו לאף יועץ/מאמן/"מומחה" שממשיך לדבוק בהנחיה הענתיקה הזו- הוא כבר לא מ-ע-ו-ד-כ-ן! אורך קורות החיים חייב להיות יחסי לאורך הנסיון ואם יש לכם 20 שנות נסיון אין שום דרך הגיונית וגם לא סיבה טובה להגביל לעמוד.
טיפ 2: בחרו בפונט שאינו קטן יותר מגודל 11. 
טיפ 3: למדו לאזן בין השחור והלבן בקורות החיים שלכם ודאגו לכך שיהיה נעים לקרוא אותם: בלי גושים גדולים של תוכן ועם מרווחים במקומות הנכונים ובין פיסקאות עיקריות.
טיפ 4: השכילו להשתמש בחכמה בכתב מודגש. בכותרות למשל זה מצוין, אבל זכרו שכל המרבה הרי זה ממש לא משובח, כך שאל תגזימו.

כמו בטלוויזיה, כך גם בקורות החיים זמן מסך הוא זמן יקר ומוגבל. דמיינו לעצמכם שהייתם מוזמנים לראיון בטלוויזיה. אורך האייטם שלכם הוא סך הכל דקה וממש לפני מבזק חדשות. ברור שתרצו לספר על עצמכם כמה שיותר במסגרת הזמן המוגבל הזה והוסיפו לכך את העובדה שתוך כדי המונולוג שלכם גם לוחשים לכם באוזניה "נו! יאללה, יאללה, יאללה! תגיע כבר לנקודה!". מה תעשו? איך תציגו את עצמכם? מה תספרו? באיזה מילים תשתמשו? אני אחסוך לכם ואגש ישר לנקודה בעצמי: ברור מאוד באיזה מילים לא תשתמשו... לא תשתמשו במילים מפוצצות שאין להם שום תוכן אינפורמטיבי, ולא תדברו גבוהה גבוהה, אלא ישר ולעניין ולא תציינו מידע משעמם, מיותר וצפוי.
כך גם עליכם לעשות בקורות החיים:
טיפ 5: לאף אחד אין כוח או זמן לקרוא פרוזה... הימנעו ממילים גדולות ומפוצצות שאינן מוסיפות מידע רלוונטי, בלי קלישאות ובלי מילים מיותרות שכולם מדקלמים. כתבו בגובה העיניים! אגב, זו תופעה שעוד יותר בולטת כשקורות החיים באנגלית. צריכים דוגמאות? בבקשה:
 seasoned manager, influential leader, innovator, results oriented, passionate וזה ממשיך עוד ועוד...
טיפ 6: אל תבזבזו מקום יקר על פרטים מיותרים. טלפון בבית? מיותר! ואולי אפילו עדיף שלא לציין אם לא בא לכם לקבל שיחות טלפון מפתיעות ללא יכולת סינון. משתמשים ב Word? ב Outlook? גולשים באינטרנט? יופי! כל הכבוד לכם, אבל..המממ... כולם מכירים וכולם משתמשים. זה מיותר ואפילו מביך לציין את זה תחת "כישורי מחשב" או כל כותרת דומה.
טיפ 7: "ממליצים ימסרו על פי דרישה". לא נכון!! באמת? אם אבקש, אוכל לקבל?! (אני צינית כמובן ובכוונה תחילה). הלו! זה הרי ברור מאליו שאם תגיעו לראיון והמראיין יבקש פרטי ממליצים- תצטרכו לספק לו אותם. אז בשביל מה להמשיך ולציין את זה בקורות החיים? יאללה- למחוק ומהר את המשפט המיותר הזה שתופס לכם לא פחות משורה שלמה ברזומה.

צריכים עזרה עם קורות החיים שלכם? לא שלמים איתם? חושדים שהם לא ממש עושים את העבודה?
פנו אלי לקביעת פגישת יעוץ:
- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר


Google+

8 תגובות:

 1. מסכים עם הכל חוץ מהפסקה האחרונה לגבי ממליצים. אם היא לא תופיע זה יכול לעורר חשד.
  מזכיר לי את הבדיחה שהרשל'ה רוצה לשלוח מברק להודיע שנולד לו בן, ואז מוריד מילה ועוד מילה, עד שהוא שולח מברק ריק. אותו דבר כאן.

  השבמחק
 2. לאנונימי,
  לי זה מזכיר את השאלה שכל הורה שואל מתישהו את הילד שלו: ואם כולם יקפצו מהחלון, גם אתה תקפוץ?!
  אין שום סיבה להיגרר אחרי כל העדר, כשהעדר מתנהג באופן מיותר ולא הגיוני... כך גם פה. האמן לי שאם תמצא חן בעיני מעסיק, הוא לא יתבייש והוא ידע לבקש בדיוק את מה שהוא רוצה, לרבות מצגות, דינאמיקות קבוצתיות, מבחנים מקצועיים וגם... פרטי ממליצים :).

  השבמחק
 3. מאיה - לגבי רזומה של בכיר : האם את חושבת שנכון יהיה להתחיל בפסקה עליונה עם ההישגים הכי טובים לאורך הקרייירה ורק אז לפרט כל משרה ומשרה או לשמור על הכרונולוגיות המקובלת? אני שואל כיוון שלעיתים נראה לי שלא מגיעים לקרוא את ההישגים שלפני שני מקומות עבודהף מכובדים ככל שיהיו. ואם התשובה היא כן - אז מה לגבי הכרונולוגיות ? להזכיר את אותם הישגים שוב מתחת למשרה הספציפית זה הרי טפשי, מצד שני איך שומרים על סדר ברזומה ? ממני המבולבל ..

  השבמחק
 4. פתרון פשוט: תמיד לשמור על כתיבה כרונולוגית. תוכן שרוצים להדגיש ולהבליט ממקמים בראש הרזומה תחת הכותרת "תקציר".
  מקווה שעכשיו אתה הרבה פחות מבולבל :).

  השבמחק
 5. שאלה 1: האם יש טעם לשים לינקים, למשל במקום לפרט על פרויקט שעבדתי בו, לשים לינק לאתר המוצר. או לינקים למסמכים שכתבתי. / מצגות שהצגתי בכנסים וכד'. שאלה 2: האם עדיף לכתוב תיאורי תפקידים קודמים בטקסט רציף או בנקודות עם בולטים?

  השבמחק
  תשובות
  1. 1. לינקים זה מצוין ללינקדאין, פחות מומלץ לקורות החיים. בקורות החיים לא כדאי "להפעיל" את הקורא ולתת לו מטלות להקליק על לינקים... עדיף לפרט עד כמה שניתן את כל התוכן החשוב בתוך קורות החיים ולא להפנות החוצה מהקובץ... אם יש לינק אחד לתיק עבודות- אפשר לציינו בקורות החיים, אבל זה לא על חשבון מידע חשוב אלא בנוסף.

   2. תמיד עדיף בבולטים.

   מחק
 6. מאמר נפלא...
  לגבי שליטה בתוכנות...אפשר לוותר גם על פריוריטי? נראה לי שכן כי אם זה לא משהו מרכזי בתפקיד אותו מחפשים...

  השבמחק
  תשובות
  1. קודם כל, תודה.
   שנית, למה לוותר על ציון של ידע מקצועי? אולי זה עשוי לעניין מישהו? יש למחוק ידע מקצועי רק אם ציונו עלול להוריד את רמת ההתאמה למשרה.

   מחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...