הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 8 בפברואר 2015

הטריק המוביל להצלחה בראיונות עבודה שאתם חייבים ללמוד מ...פוליטיקאים!

אי אפשר לזוז היום מילימטר מבלי שמישהו בסביבה יגיד משהו על פוליטיקה ואם תדליקו טלוויזיה, כמעט בכל רגע נתון יצוץ לכם על המסך פרצופו של עוד פוליטיקאי שמנסה לשכנע אתכם לבחור דווקא בו בבחירות הקרובות.

למעשה, אם תחשבו על זה, מה שהפוליטיקאי הזה מנסה לעשות הוא... למצוא עבודה. או נכון יותר... הוא מנסה לשכנע אתכם לבחור בו מבין עשרות אחרים ולאפשר לו (או לה) לעשות את העבודה. במילים אחרות, הפוליטיקאי הזה בעצם קצת דומה לכם, כשאתם נמצאים בראיון עבודה לתפקיד כלשהו ואילו אתם הפעם יכולים להרגיש איך זה להיות המגייסים ואולי אפילו להזדהות קצת עם המעסיקים שמחפשים ומחפשים אחר המועמד המושלם ש...מבושש להגיע.

אבל עם כל הכבוד ויש כבוד, עד כמה שראיון בטלוויזיה עשוי להזכיר לנו ראיון עבודה, בכל זאת לפוליטיקאי הזה יש פור עליכם מהסיבה הפשוטה: ככל שהוא פוליטיקאי משופשף יותר, ככה הוא מכיר אי אלו טריקים שאתם לצערכם, לא... ושמסייעים לו לצאת איכשהו "בשלום" מכל ראיון ולא משנה עד כמה המראיין שמולו חריף, מנוסה וקטלני.

תחשבו על זה: כמה פעמים התיישבתם וצפיתם בראיון של אחד על אחד בטלוויזיה עם אחד מהפוליטיקאים שאתם הכי פחות מעריכים (שלא לומר- פשוט לא סובלים)? כמה פעמים ציפיתם מדושני עונג שהטיפוס הזה יטעה כבר באחת מהתשובות שלו? שייתקע ללא תשובה? שיהיה נבוך? שיתבלבל? שיגמגם? שיעמידו אותו כבר עם הגב לקיר... ו...!! נו? מה קרה?
אני אענה לכם מה קרה: לא קרה כלום! שום דבר מכל מה שציפיתם לו. למרות שהמראיין היה מפולפל ושאלותיו חודרניות- הפוליטיקאי יצא חלק מהראיון. איך זה ייתכן?! אתם תוהים לעצמכם, כשחצי תאוותכם בידכם (ותסלחו לי על הדימוי), איך בזבזתי רבע שעה על הראיון הזה ושוב לא אמרו בו שום דבר חדש ושוב הוא לא נתפס בקלקלתו...?!

הסיבה לכך פשוטה- הפוליטיקאי הזה עבר הכנה מצוינת לקראת הראיון הספציפי הזה ובכלל מיועצים מפולפלים. הוא לא נולד ככה, הוא למד את זה וזו אמנות. בעצם זו לא אמנות, קוראים לזה פוליטיקה.

אז איך אתם יכולים לקבל קצת השראה מכל הפוליטיקאים כדי לשפר את כישורי חיפוש העבודה שלכם? 

1. הדליקו טלוויזיה (אני רצינית!) וצפו בראיונות...: בחנו את שפת הגוף של הפוליטיקאים (אחד מהם הוא מומחה שמשתמש בכל הטריקים האפשריים ולא אגלה לכם את שמו... נחשו לבד!), הסתכלו על העיניים שלהם, בחנו איך הם מנסים ליצור אמפתיה, הקשיבו היטב כיצד הם מתייחסים למראיין, איך הם עונים לשאלות וכיצד הם משתחלים החוצה משאלות קשות ובעייתיות... 

2. הכינו מראש את המצע שלכם: במה אתם מאמינים? מהי האג'נדה שלכם? מהו החזון? מה מאפיין אתכם? מה אתם מתכוונים להביא אתכם לתוך התפקיד שעל הפרק? 

3. התחבבו על אוכלוסיית היעד שלכם: הפוליטיקאים מתרוצצים עכשיו ממקום למקום בניסיון לבנות קשרים ולמצוא חן... הם מבקרים את הבאסטיונרים במחנה יהודה ובשוק הכרמל, הם עושים סיורים בעוטף עזה, הם יוצאים ל"טיולים" בצפון, הם מחבקים קשישים ומנשקים תינוקות... אז, ברור שכל זה כמובן לא רלוונטי לכם, אבל הסיבה שמאחורי זה כן... הם מנסים ליצור "rapport" עם קהל הבוחרים- וזה משהו שכדאי לנסות להשיג בראיונות עבודה: איספו מידע על החברה, על התפקיד, על מי שביצע אותו קודם, על המראיין, על התרבות הארגונית ועל הז'רגון וה DNA של החברה שאתם מתראיינים בה. 

4. והנה הוא בכבודו ובעצמו הטריק המוביל לראיונות שאתם חייבים ללמוד מפוליטיקאים: למדו כיצד לא לענות על השאלות שאתם לא רוצים לענות להן! אני מזכירה לכם את הראיון ההוא עם הפוליטיקאי שבא לכם שכבר יפרוש ולאלתר! ציפיתם שייפול בו... והוא? ממש לא נפל. יצא ממנו חלק ואפילו בגאווה ואני בטוחה שמאחורי הקלעים הוא גם קיבל בעבורו טפיחות על השכם מכל היועצים שלו.
אז איך זה קרה? התשובה פשוטה: פוליטיקאים מחליטים לפני הראיון על איזה שאלות הם יענו ועל איזה לא. לא יעזור שום דבר וכמה שלא ינסו למשוך אותם במילה או באף- הם לא ישתפו פעולה עם המראיין ולא יתייחסו לשאלה. מה הם כן יעשו במקום זה? במקום זה הם יחליטו (גם כן מראש) איזה מסרים הם כן רוצים להעביר בראיון הזה והם יעבירו אותם by crook or by hook! ויהי מה! לא משנה אם זה יגרום להם בכלל לא להתייחס לשאלה המקורית, הם בכל זאת יענו רק את מה שנוח להם.

איך עושים את זה בראיון עבודה? לומדים איך לא לשתף ב 100 אחוז פעולה עם המראיין כשזה לא לטובתכם, אבל, מבלי שהוא ירגיש שבעצם לא עניתם לגמרי על השאלה, מחליטים מראש איזה מסרים אתם חייבים להעביר בראיון ולומדים להשתמש בהם בטבעיות ולהתאים אותם לכל שאלה שלא תבוא, חוזרים על תכנים דומים כשאותה השאלה נשאלת באופן שונה בכדי לבדוק את העקביות שלכם, ולומדים כיצד לענות תשובות מספקות ומרשימות למרות שדילגתם באלגנטיות על מה שלא בא לכם לענות עליו.
הבינו! אתם לא חייבים לשתף פעולה ולענות על כל השאלות כפי שהן, אתם כן חייבים ללמוד איך להשתמש בתשובות שלכם בחלקים היפים יותר של המציאות, איך לא ליפול ולא להפיל את עצמכם למלכודות ידועות מראש ואיך לענות כמו פוליטיקאי טוב- מבלי לענות.

משינה שאלו בשיר אחד "אז למה לי פוליטיקה עכשיו?!" ואני עונה להם: מה למה פוליטיקה? בשביל לעבור בהצלחה ראיונות עבודה...

אם פוליטיקאים מרשים לעצמם לתחזק צי של יועצים, למה שאתם לא תנסו גם? רוצים ללמוד איך לצלוח ראיונות עבודה כמו פוליטיקאים משופשפים? קבעו עכשיו פגישת הכנה לראיונות עבודה!
פנו אלי לקביעת פגישת יעוץ:
- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר


2 comments:

  1. אני מאוד אשמח לדעת מי הוא אותו פוליטיקאי שעושה את הטריקים הטובים ביותר.
    תודה!

    השבמחק
  2. קבל עוד רמז:
    השליט הבלתי מעורער של ישראל. . .

    השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...