הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 3 במאי 2015

אולי עכשיו תשתכנעו...: למה לא כדאי לציין אזור מגורים בקורות החיים?

image:supakitmod/FreeDigitalPhotos.net
אז מה? גם אתם מציינים את אזור המגורים שלכם בקורות החיים? גם אתם חושבים "נו, איזה שטויות! איזה מעסיק בכלל מתייחס למגורים כסנן של מועמדים?" או שאולי אתם מאמינים שהמרחק הגיאוגרפי ממקום העבודה לא רלוונטי בכלל למעסיקים בדיוק כמו שאינו רלוונטי לכם. אתם מוכנים לנסוע שעתיים לכל כיוון ולכן ברור שאם אתם מוכנים (בכל זאת, מי שסובל כאן בכל העסק הזה- זה אתם), אז אין סיבה שזה יפריע למעסיקים.

אז זהו שלא! אתם קצת (לא נעים לי להגיד שהרבה) טועים כאן. למרחק גיאוגראפי בין מקום העבודה לבין מקום המגורים יש הרבה השפעה. גם על העבודה ובעקבות זאת גם על המעסיקים ועל ההעדפות שלהם. 
לא מאמינים?
הסכיתו וקראו:

מחקר חדש שנערך על ידי חברת Evolv מצא קשר ישיר בין יציבות במקום עבודה לבין מגורים קרובים: עובדים שגרו במרחק של מספר דקות נסיעה ממקום העבודה המשיכו לעבוד באותו מקום עבודה 20% יותר מאשר עובדים שגרו רחוק יותר.

יועץ בשם ג'ף פארקס מגלה מסקנות דומות: הסבירות לעזיבת מקום עבודה אצל עובדים שגרו במרחק של 30-45 דקות נסיעה קופצת ל 92% בהשוואה לעובדים המתגוררים בסמיכות.
וזה לא מסתיים פה- חברת קייטרינג למטוסים בשם Gate Gourmet סבלה תקופה ארוכה משיעורי עזיבה גבוהים (50%) של עובדים חדשים. ההנחה הראשונית הייתה שהסיבה לעזיבה היא תהליכי גיוס ומיון לא מספיק טובים שבוצעו שם. בדיקה מעמיקה מצאה שההנחה הזו איננה נכונה. היה מכנה משותף בולט לעובדים שעזבו: מרחק ממקום העבודה. החברה החליטה לשנות את קריטריון הסינון שלה ולהתחיל להתייחס גם למשתנה המרחק- לגייס מועמדים שגרים קרוב או כאלה שיש להם לפחות תחבורה ציבורית נוחה. התוצאה? שיעור העזיבה של הגיוסים החדשים ירד ל 27%.

שימו את כל המחקרים האלה בצד לרגע ואת עצמכם בנעליהם של המעסיקים- אלה שצריכים עכשיו לגייס עובדים חדשים ושלא סובלים יותר מידי ממחסור במועמדים טובים. איך הם רואים את הנושא הזה מהצד שלהם? הם מסתכלים, כמובן על תפוקה ועל יעילות, על עלות מול תועלת ולוקחים בחשבון גם את הנושאים הבאים:
- מרחק גיאוגרפי גדול בין אזור המגורים לבין מקום העבודה קשור לסבירות גבוהה יותר של איחורים.
- מרחק גדול מוביל לשחיקה מהירה יותר ולכן ליציבות נמוכה יותר.
- סקר שביצעה חברת זירוקס מצא שיש קשר הדוק בין קרבה למקום העבודה לבין רמת המעורבות של העובדים.
- עובדים שנוסעים נסיעות ארוכות מגיעים עייפים יותר לעבודה ועל כן מועדים יותר לביצוע טעויות ולתפוקה נמוכה יותר.
- נסיעות ארוכות מובילות גם לשעות מרובות יותר שבהם לא נמצאים עם המשפחה. מחקר אחד אפילו מצא שזוגות שבהם אחד מבני הזוג נסע לעבודה במשך 45 דקות לכיוון סבלו משכיחות גבוהה יותר ב 40% (!) לגירושים.
- לכל הממצאים הללו יש השפעות על שאר חברי הצוות וגם על המנהל הישיר.

עכשיו, נניח שתגידו "נו, אז מה?! לי זה לא יקרה, לי זה לא משנה ובאמת שלא מזיז לי להתנחל בכבישים במשך שעתיים לכל כיוון, בכל יום ו-5 ימים בשבוע!". אז אני אענה לכם: אשריכם! אני מורידה בפניכם את הכובע, אבל... ברור לכם שיש מצב שכל הסעיפים האלה שמופיעים כאן למעלה עשויים לחלוף במחשבותיהם של המעסיקים? יכול להיות שלכם זה לא משנה, אבל להם כן? יכול להיות שהם מעדיפים עובדים זמינים יותר? כאלה שאפשר להקפיץ לעבודה בסופ"ש, אם צריך? כאלה שיוכלו להישאר עד מאוחר כשלחוץ ולא יהיו לחוצים על הרכבת האחרונה שיוצאת מהתחנה ב 22.10? ויודעים מה... יכול גם להיות שבא להם לחסוך ולא להוציא מאות שקלים על דמי נסיעות או על דלק...

אז הנה לכם הפתרון: אם אתם מוכנים לנסיעות ומורגלים להן ואם אתם מחפשים עכשיו עבודה ושולחים קורות חיים- אל תשכחו שיש שניים בטנגו הזה ושיש סבירות גבוהה שיהיו מעסיקים שלמיקום הגיאוגראפי תהיה השפעה על ההחלטה שלהם אם לזמן אתכם לראיון ואם לאו.
בכדי להעלות את הסיכוי לראיון יפה תעשו אם לא תציינו בקורות החיים שלכם את הכתובת שלכם וגם לא את המשפטים הנלווים: "גמיש/אין בעיה עם נסיעות/מוכן לעבור דירה". אם אתם מאוד מעוניינים במשרה ורוצים לקבל הזדמנות ולהגיע לראיון- השאירו את המידע הזה לשלב מאוחר יותר. אגב, בטח תחשבו עכשיו "נו, ומה לעשות אם ישאלו בראיון הטלפוני איפה אני גר?". טוב ששאלתם! אם ישאלו אז... הנה לכם עוד הוכחה וגם רמז "דק" שזה אכן נתון שחשוב להם ושאולי משפיע אצלם על ההחלטה...

 נ.ב. כשאתם שולחים למשרה שאתם יודעים שהיא ממוקמת קל"ב, אפשר להשאיר את הכתובת בקורות החיים...

ועוד קוריוז אחד לסיום, קראתי שפייסבוק נהגה בעבר להציע 7000$ לכל עובד שגר במרחק של עד 1.6 קילומטר מהמשרדים במטרה לגייס עובדים שניתן לדחוף אותם לקפוץ למשרד בכל פעם שצץ להם איזשהו רעיון מגניב...


מחפשים עבודה ויש לכם עוד התלבטויות כיצד לכתוב קורות חיים ואיך נהל את החיפוש הכי נכון ויעיל שאפשר? פנו אלי לקביעת פגישת יעוץ:
- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכרGoogle+

6 תגובות:

 1. היי
  תרשי לי שלא להסכים איתך.
  רבים ורבות מהמגייסים כלל לא מתקשרים למי שאין לו מקום מגורים בקו"ח. למה? ההנחה הסמויה היא שאם מישהו לא כתב את מקום המגורים שלו כנראה שהוא גר בטיזי....
  אני ממליצה תמיד לציין מקום מגורים, ולציין את הגמישויות (נכונות למעבר/ לנסיעות וכו'). הרי אם מעסיק להחליט שלא לגייס למשרה מסויימת מישהו בגלל שהוא גר רחוק, זה לא ישתנה בעקבות ראיון מדהים ככל שיהיה.....

  השבמחק
  תשובות
  1. היי גם לך,
   צודקת לגמרי, ולכן שימי לב שציינתי בסוף הפוסט שמי ששולח למשרה הקרובה למקום המגורים שלו- עליו כן לציין את מקום המגורים בקורות החיים... ההמלצה שלא לציין היא לאלה שגרים רחוק ולא רוצים שיפסלו אותם מאחורי גבם, ללא שום דרך להסביר או לשווק את עצמם...

   מחק
 2. שלום, המאמר לא באמת מחדש משהו וקשה לי להאמין שמגייסים יתקשרו למי שלא ציין מקום מגורים בהנחה שיש להם עוד המון קורות חיים אחרים שכן ציינו.
  זה דיי ברור שמקום העבודה מעדיף עובדים בקירוב גיאוגרפי סביר אבל לדעתי רוב המועמדים מסננים מראש מקומות עבודה מרוחקים ביחס גבוה בהרבה למעסיק ויותר מכך, בשנים האחרונות המגמה היא שיותר ויותר מועמדים מחפשים מקומות עבודה קרובים יותר אפילו לפעמים בהתפשרות על תנאים נמוכים יותר ממקומות עבודה מרוחקים.

  השבמחק
  תשובות
  1. היי, ההמלצה שלי לא לכתוב מקום מגורים מיועד מלכתחילה למועמדים שכן מוכנים לנסוע... כמו כן, אם הם גרים רחוק ומוכנים לנסוע- עדיף להם שלא לקחת סיכון שמישהו יסנן אותם אך ורק בגלל שהם גרים רחוק. עדיף במצב כזה לא לציין מיקום ולהעלות את הסיכוי שמישהו יצור איתם קשר- לפחות טלפוני. זה סיכוי שכמעט לא קיים אם הם יכתבו את המיקום שלהם על גבי קורות החיים, בהנחה שהם גרים רחוק. באופציה השניה יש לפחות סיכוי גבוה יותר לתגובה מאשר בראשונה ועל זה הפוסט...

   מחק
 3. כדאי לגור קרוב למקום העבודה. הכי טוב להיות רווקים שמתגוררים בדירות שכורות.

  השבמחק
 4. שלום,
  המאמר נחמד מאוד, אולם יש לקחת בחשבון שהוא מבוסס על מחקר מחו"ל ולכן פער התרבויות הוא משמעותי. בישראל עקב הנדל"ן היקר בשנים האחרונות בעיקר משפחות צעירות הרבו להתרחק מהמרכז וזה נתפס מקובל אצל מעסיקים. בעיקר שבשנים האחרונות התרבות הארגונית השתנתה כמו האפשרות לעבוד יותר מהבית וכדומה.
  שנית תלוי על איזו דרך מדובר חיפה-ת"א ברכבת זה לא כמו ירושלים-ת"א ברכב או אוטובוס.
  והכי חשוב מעסיק שפוסל מועמד בגלל המרחק (אחרי שבטח פסל על בסיס דת, מגדר ועדה) אז שיחפש את ה"חברים" שלו וימשיך לבזבז כסף על תחלופה גבוהה של עובדים

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...