הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 31 במאי 2015

איך מהנדס איבד הצעת עבודה שווה רק בגלל שאלה והאם האינטרנט הוא אוהב או אויב בחיפוש עבודה?

image:Stuart Miles/FreeDigitalPhotos.net
אני בטוחה שכבר מזמן שמעתם מכל עבר את הטיפים הבאים: באינטרנט אוזניים לכותל והאח הגדול רואה הכל- אין לפרסם שם שום דבר מביך, מסגיר, אינטימי מידי ובטח שאין להעלות דעות קיצוניות או תמונות שמקומן בכספת בבנק בשוויץ.

אז עכשיו בואו ונוסיף עוד המלצה אחת: כשאתם מתלבטים בין הצעות עבודה- שמרו את זה לעצמכם או שתתייעצו עם אנשים קרובים. אל, אבל אל! תתייעצו קבל עם ועדה באתר כה פופולארי כמו Quora, למשל... 
למה? 
כי זה בדיוק מה שעשה מהנדס תוכנה שקיבל למזלו הטוב (טוב זמנית...) 2 הצעות עבודה במקביל מחברת אובר ומחברת זנפיטס. התלבט המהנדס וחשב וחשב ואז חשב על הרעיון המדהים: למה שלא אשתף את הקהילה בהתלבטות שלי? 
תשובה: השאלה רטורית...!

חשב ועשה... והעלה את ההתלבטות להצבעת ההמונים. "מה דעתכם?" הוא שואל " איפה הכי טוב להתחיל את הקריירה?". 
וזה לא מסתיים שם, כי בהמשך יש רשימה מפורטת של בעד ונגד כשהשיא הוא: "הבעיה הכי גדולה שלי עם זנפיטס היא שזה לא כזה שם גדול כמו אובר... זה לא מי יודע מה באזז-וורד מלהיב בשביל קורות החיים, בטח אם אנסה בעתיד להגיש מועמדות לחברה כמו גוגל...". וזה כמובן ממשיך עוד...: "לעומת זאת הבעיה שלי עם אובר היא הגישה שלהם שהיא בסגנון: אנחנו לא באמת צריכים אותך, אבל הנה לך חוזה עבודה. וזנפיטס ממש רוצים אותי... הציעו לי 15K יותר לשנה מאובר. בקיצור, איזו חברה תפתח לי יותר דלתות בעתיד?".

אם מעניין אתכם, הנה לינק לשאלה כפי שעלתה ב Quora: הקליקו.
ועכשיו חידה. מה לדעתכם קרה?

מה שקרה הוא שלמרות שהשאלה עלתה באנונימיות, מנכ"ל ומייסד זנפיטס- פארקר קונראד- ראה אותה, עשה 1+1 ו...אפעס לא ממש ראה בעין יפה את כל הסיפור הזה ולכן משך חזרה את הצעת העבודה. הוא גם הציע למהנדס לקצר תהליכים ופשוט להגיש מועמדות לגוגל, כי אם הצליח להתקבל לזנפיטס, כנראה שיצליח להתקבל גם לשם.


אז, ילדים, מה אנחנו למדים מכל הסיפור הזה?

1. בטוח שגם מהנדס תמים כמו גיבורנו לעולם לא היה מספר בראיון העבודה שלו בזנפיטס שהמטרה האמיתית שלו היא לעבוד בגוגל. בטוח שהוא לא היה משתף את החברה בכך שהיא בעצם הציעה לו שכר גבוה ב 15 אלף דולר בהשוואה להצעה השנייה שקיבל ועוד יותר בטוח שלעולם לא היה אומר למנכ"ל חברה בשווי 500 מיליון דולר בפרצוף שהחברה שלו היא... המממ... בעצם, לא כל כך מלהיבה... אבל משום מה הוא הניח שזה בסדר לעשות את כל אלה באתר אינטרנט ציבורי לעין כל!

2. רבותיי, מעסיקים מסתובבים באינטרנט בכל האתרים שאתם מסתובבים בהם. הם רואים את הסטטוסים שאתם מעלים בפייסבוק, את התמונות, את הדעות הקיצוניות ולפעמים גם נחשפים לסלנג לא מחמיא ולשפת רחוב. אני רואה את זה כל הזמן בקבוצות לחיפוש עבודה בפייסבוק. כל מיני תגובות שמחפשי עבודה כותבים שם, שלא אצטט כאן מחמת הבושה. בקבוצות לחיפוש עבודה בלינקדאין ובפייסבוק רשומים מאות מגייסים והם רואים הכל, כולל הכל... למעשה, מחקר חדש של Career Builder מגלה כי לפחות 49% מהנשאלים הודו שנחשפו למועמדים רלוונטיים דרך רשתות חברתיות אך כתוצאה ממה שראו בפרופיל שלהם, 30% מהם וויתרו על המועמדים הללו.

3. לעומת זאת, כשאין למועמד שום נוכחות דיגיטלית- זה גם לא טוב... מחקר אחר מגלה ש 35% מהמעסיקים יוותרו ולא יזמנו לראיון עבודה מועמד שאין לו שום נוכחות ברשת.

4. מסקנה? נוכחות ברשת זה מצוין ואף הכרחי בעת חיפוש עבודה, אבל הכל תלוי באיך ובמה. הנה לכם מספר הנחיות לשימוש נכון ברשת ושהן בגדר חובה למחפשי עבודה:
- 60% מהמעסיקים בודקים אם בפרופיל יש רמזים לכישורים ולמיומניות הנדרשות במשרה המיועדת.
- מתוך המעסיקים שהודו שגייסו מועמדים בזכות הנוכחות הדיגיטלית שלהם (30%), הנה מה שמצא חן בעיניהם: 44% עדכנו שמצאה חן בעיניהם האישיות ה"עגולה" של המועמד, משמע: מגוון של תחומי עניין, פעילויות והתנדבויות. 41% התרשמו שמדובר באדם יצירתי. 40% התרשמו מההמלצות שהופיעו בפרופיל המועמד. 35% התרשמו מתמונת הפרופיל המקצועית (הקליקו לקריאה). 22% אהבו את האינטראקציה שיזם המועמד ברשתות החברתיות עם המותג/החברה (כמו למשל- לייקים ותגובות ענייניות לסטטוסים שמעלה החברה ברשתות).

אז בשורה התחתונה, מהי התשובה לשאלה שבכותרת? אינטרנט אויב או אוהב בחיפוש עבודה? לטעמי הוא בהחלט אוהב, זהו כלי מצויין לתפוס תשומת לב חיובית, לבנות מותג ולבלוט, אבל בתנאי (!) שעושים את זה נכון ואם לא- אז עדיף שלא לעשות בכלל!

מחפשים עבודה? החיפוש תקוע ולא מתקדם? לא מגיבים לקורות החיים שלכם? לא עוברים ראיונות? אין לכם מושג כיצד להשתמש באופן הנכון ברשתות חברתיות בכלל ובלינקדאין בפרט? פנו אלי לקביעת פגישת יעוץ:
- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר


Google+

3 תגובות:

 1. אני ממליץ למתלבטים על הטלת מטבע.

  השבמחק
 2. תגדירי בבקשה מה זה דעות קיצוניות.
  האם להיות בעד מדינה יהודית בארץ ישראל השלמה היא דעה קיצונית?
  או לחלופין לתמוך באירגוני שמאל קיצונים כגון "שוברים שתיקה" ובצלם" זה דעות קיצוניות?

  השבמחק
  תשובות
  1. כל דעה שמישהו עלול לא לאהוב ושלא היית מכריז בקולי קולות באמצע רחוב הומה אנשים. תכפיל את כמות העוברים והשבים ברחוב פי 100 או 1000 או אפילו יותר וזו הסיבה שאם לא עושים את זה ברחוב, בטח שלא כדאי באינטרנט.

   מחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...