הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 7 ביוני 2015

מחפשים עבודה? מחקר חדש ממליץ: אם תרימו טלפון, תצרו רושם של חכמים יותר

image:iosphere/FreeDigitalPhotos.net
השבוע חגגתי יום הולדת ובכל שנה התופעה שתכף אתאר ושאתם בטח מכירים בעצמכם הולכת ומתעצמת: לכבוד יום ההולדת שלי קיבלתי מאות איחולי מזל טוב דרך כלי המדיה השונים, חוץ מאחד: דרך הטלפון.
לטעמי זו מגמה כאובה- בעבר, אני בטוחה שגם הטלפון שלכם לא חדל מלצלצל ביום ההולדת שלכם. אנשים התקשרו, ברכו ואולי אפילו קפצו לבקר. אבל כיום מעטים בלבד ממשיכים לשמור על המסורת, היתר כותבים ברכה בפייסבוק, בלינקדאין או שולחים בוואטצ-אפ וזהו... נעלם כל המימד האנושי והחם והקשר הבינאישי הישיר.

אבל המגמה הזו הרבה יותר רחבה מאיחולי מזל טוב הדדיים, כי היא מאפיינת יותר ויותר את ההתנהלות היום-יומית שלנו: אנחנו כותבים מייל לקולגה שלנו שנמצא ממש מעבר לקיר בכדי לשאול אותו מתי אוכלים צהריים ומעדיפים לשלוח הודעת וואטצ-אפ לחבר חולה כדי לשאול לשלומו ולצאת מידי חובה ואנחנו מעדיפים לענות לבוס שלנו במייל מאשר פנים מול פנים, כי זה יותר בטוח וגם הרבה יותר קל וזה ממשיך עוד ועוד עד שלמעשה, אם יורשה לי לחזות את העתיד, נראה לי שהאדם במאות הבאות לא יזדקק כלל למיתרי הקול שלו ואלה ילכו וייכחדו. בשביל מה אנחנו זקוקים להם, בעצם, אם את רוב התקשורת שלנו אנחנו מעדיפים לבצע בכתיבה ודרך האינטרנט?

אני נתקלת בתופעה הזו גם בכל מה שקשור לחיפוש עבודה: מחפשי עבודה מעדיפים תקשורת כתובה מאשר מילולית, הם מעדיפים לשלוח מייל מאשר להרים טלפון ו...כן, אפילו כשהם רוצים לברר איתי פרטים על פגישת הייעוץ לחיפוש עבודה- הם מעדיפים לשלוח מייל עם מספר הטלפון שלהם, מאשר ליצור קשר טלפוני בעצמם. 
אני יכולה להבין מהיכן זה נובע, כמובן... מייל הוא מהיר, קצר, ניתן לשלוח אותו תוך כדי שעסוקים במשהו אחר וזה מאפשר לנו להישאר באזור הנוחות שלנו- גם כשמדובר בנושא לא נעים או עדין, אבל מצד שני לעתים הוא מתאפיין בעוד משהו- כי בשליחת מייל או כל הודעת טקסט אנחנו בעצם מעבירים את האחריות על הנושא המדובר לצד השני- למכותב. זו דרך מצוינת לדחות דברים וזה בעצם להיות עם ולהרגיש בלי- לענות, אבל במינימום המאמץ.

וכך, למשל, אנשים מנסים לבנות מערכות יחסים עם אנשים חדשים- אך אלו מערכות יחסים וירטואליות בלבד- עוד קשר ועוד אחד בלינקדאין- אבל את אף אחד מהם לא באמת מכירים ומעולם לא פגשנו פנים מול פנים. וזה לא נגמר כאן משום שלא פעם מחפשי עבודה חולקים איתי התלבטויות בנוגע למה שקורה להם בתהליך החיפוש ופעם אחר פעם אני נתקלת בניסיונות לבצע קיצורי דרך- הכל בכדי לא להצטרך לדבר חלילה עם מישהו בטלפון.

אז עכשיו, מסתבר שזו לא רק הדעה שלי שיש דברים שעדיף לעשות דרך הטלפון, אלא שזה אפילו מוכח מחקרית: 
מחקר חדש של ניקולס אפלי- פרופסור מאוניברסיטת שיקאגו והדוקטורנטית ג'וליאנה שרדר מצא כי אנשים מקבלים רושם טוב יותר על מועמדים שהם שומעים את קולם בהשוואה לאלה שהם רק קוראים את הטקסט שכתבו להם, וזה קורה גם כשמדובר בדיוק באותו התוכן. על פי המחקר כשמתקשרים באמצעות דיבור, מראים לצד השני שאתם רציונליים, אפשר להעביר את המסר באופן מדויק וברור יותר וזו הדרך הטובה ביותר להתקרב ככל האפשר לתפיסה של הצד השני.

איך הם בדקו את כל זה? באמצעות סדרת ניסויים שבהם נתבקשו סטודנטים למנהל עסקים להציג את נאום המעלית שלהם לצורך קבלה לעבודה לשתי קבוצות: למנהלי גיוס ולסתם אנשים אקראיים שעברו בסביבה, במשך 2 דקות בדיבור ובכתב. התוצאות היו חד משמעיות: גם האנשים האקראיים וגם מנהלי הגיוס המקצועיים דיווחו על התרשמות טובה יותר מהסטודנטים שהביעו עצמם בעל פה. הרושם מהם היה שהם אינטליגנטים יותר, יעילים יותר ובעלי מסוגלות גבוהה יותר מאשר הסטודנטים שהעבירו את המסר בכתב. התוכן של הנאום היה, בדיוק אותו התוכן בשני המקרים.

לפי המחקר- לקול שלנו יש משקל רב כשאנחנו מעבירים מסרים והוא מוסיף מימדים נוספים לטקסט: את הדרך שבה אנחנו מתנסחים, את הדרך בה אנחנו חושבים, מתי אנחנו עוצרים לרגע את הדיבור בכדי לחשוב, הטון, גובה הקול, מהירות הדיבור, ההתלהבות... ובמילים אחרות- אם עיניים הן השער לנשמה שלנו, כך הקול הוא השער לדרך המחשבה.

מסקנות?
כשמחפשים עבודה ובחיים בכלל, אם אתם רוצים להשפיע ולחיוב- העדיפו שיחת טלפון מאשר הודעת טקסט כתובה. אל תתעצלו, צאו מאזור הנוחות שלכם ונסו. אם הייתם בראיון עבודה ואתם רוצים לעשות פולו-אפ מספר ימים לאחר מכן- כנראה עדיף להתקשר מאשר לשלוח מייל.

אגב, מסתבר שטלפון עדיף על הופעה פיזית... אתם עשויים להישמע חכמים יותר דרך הטלפון מאשר דרך מייל, אבל להגיע פיזית למקום כלשהו- לא יוסיף לכם נקודות זכות. אז אם אתם מאלה הנוהגים לקפוץ ללא הודעה מראש למקומות עבודה בכדי לחלק קורות חיים ולנסות להשיג ראיון על הדרך (מישהו עדיין עושה את זה?!)- כנראה שזו איננה השיטה המומלצת.

נו... מה אגיד לכם...? עכשיו אני מקווה שבשנה הבאה יהיו גם כמה טלפונים של מזל טוב ליום הולדת... :)

מחפשים עבודה? החיפוש תקוע ולא מתקדם? לא מגיבים לקורות החיים שלכם? לא עוברים ראיונות? אין לכם מושג כיצד להשתמש באופן הנכון ברשתות חברתיות בכלל ובלינקדאין בפרט? פנו אלי לקביעת פגישת יעוץ:
- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכרGoogle+

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...