הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 23 באוגוסט 2015

מגה פוסט: 11 עובדות משעשעות על עבודה שיהפכו את היאוש להרבה יותר נוח

image:bplanet/FreeDigitalPhotos.net
יש לי תחושה (ואתם מוזמנים לתקן אותי, אם אני טועה) שאין פה אף אחד חוץ ממני. כן... לפי הסטטוסים בפייסבוק כולכם מבלים עכשיו בחו"ל או בשדה התעופה בדרך לשם, באילת, באיזשהו צימר "קריר" בצפון או בחוף הים. למי בכלל אכפת מעבודה בשבוע האחרון של אוגוסט, הא?
אז זהו שאם למרות הכל תפסתם גל וגלשתם אתו עד לפה, קבלו פוסט קצת שונה מבדרך כלל. בפוסט הזה תמצאו 11 עובדות יוצאות דופן, שימושיות וגם משעשעות על עבודה שפרסמתי בעמוד הפייסבוק שלי:   Tips 4 Geeks ושיש סיכוי גבוה מאוד שפשוט פיספסתם גם אם אתם חברים בו (מי שמתמצא יודע, שבגלל האלגוריתם המרושע של מר צוקרברג רק אחוז קטן מאוד של אוהדי עמוד פייסבוק, רואים את העדכונים ממנו בפיד שלהם). אז יאללה, מוכנים? קבלו!

11. יצאתם לחופש? בטח תשמחו לדעת שלמדע יש מה להגיד גם על זה... אז מה עדיף? לקחת חופשות קצרות לאורך השנה או לצרף יחד את כל ימי החופש לחופשה מפנקת ארוכה אחת?
מחקר חדש מצא מהו אורך החופשה האידאלי: החוקרים (מפינלנד) בדקו את רמות הרוגע, האושר והסיפוק שחשו אנשים שיצאו לחופשה (אגב, קחו בחשבון שהיום הראשון לחופשה לא נחשב ככזה בגלל הלחץ של הנסיעה הארוכה וכל מה שמתלווה לזה וגם היום האחרון של האריזות והנסיעה חזרה לא ממש מוסיף למדד האושר) ומצאו ששיא האושר, הסיפוק והרוגע מגיע בדיוק ביום השמיני לאחר היציאה לחופשה. לא פחות ולא יותר. לאחר 8 ימים המדדים שנבדקו החלו לרדת וחופשה ארוכה יותר לא הוסיפה כלל לתחושת האושר או הרוגע. אז הנה עכשיו אתם יודעים: 8 ימים!

10. מי לא חולם על עבודה טובה ומסודרת? מי לא מעוניין בחיים בורגנים ונוחים?
בשביל כל אלה צריך להשקיע ולא מעט... צריך להשקיע בלימודים, צריך להתחיל מלמטה, להתמיד, להשתמש במרפקים כשצריך, לדעת להתחבר עם האנשים הנכונים, לזהות הזדמנויות, לעבוד קשה... או... פשוט ללמוד אקסל. כן, מה שקראתם. זו המסקנה של דו"ח שפורסם לפני מספר חודשים על ידי חברת Burning Glass Technologies המתמחה במחקרי שוק בתחום התעסוקה. החברה ניתחה מיליוני מודעות דרושים בארה"ב מדצמבר 2013 ועד נובמבר 2014 בכדי לבדוק מהם הכישורים הנדרשים ביותר לתפקידי ביניים (תפקידים המיועדים לבעלי השכלה תיכונית, שלא נדרש להם תואר אקדמי) ומצאה את הנתונים הבאים:
- 78% מהמשרות הטובות (במונחים של שכר ותנאים), משמע 6.3 מיליון משרות, הן בתחומי הטכנולוגיה, בריאות או תפעול.
- הכישורים הנדרשים ביותר ב 67% מהמשרות הם גם הבסיסיים ביותר: Word, Exel או ניסיון בעבודה עם מערכות ארגוניות גדולות (ERP) כמו SAP או Oracle.
- השכר המשולם במשרות האלה גם נוטה להיות גבוה ב 13% מהשכר בשאר המשרות.
הממצאים האלה עשויים להרגיע לא מעט עובדים הבטוחים שרק תוכניתנים עשויים להנות מעבודה טובה עם שכר טוב: "דיונים בנושאי השכלה והדרכות מתמקדים לרוב בענף ההיי-טק ובכישורים מתקדמים כמו, למשל, כתיבת קוד, אבל אין להתעלם מהכישורים הבסיסיים יותר שעשויים לקדם עובדים רבים בענפים אחרים" כך עולה מהמלצות החוקרים. אז יאללה- לכו ללמוד אקסל! :)

9. תוהים למה הרבה יותר קשה למצוא היום עבודה יחסית לפעם? התשובה המלאה לכך די מורכבת, אבל הנה לכם משהו לחשוב עליו: בעוד שמספר המשרות הפתוחות בשוק העבודה לא ריבע, שילש או אפילו הכפיל את עצמו בשנים האחרונות (בדיוק להיפך משום שתפקידים רבים מתבטלים ומכונות אוטומטיות תופסות את מקומם של בני האדם), כמות מחפשי העבודה גדלה ובענק! למה? גם בגלל גדילה טבעית של האוכלוסיה וגם בגלל שפעם מי שעבד- עבד. כן, אפילו אם לא היה מי יודע מה מרוצה... הוא היה חושב לעצמו: "החיים קשים וזה מה יש!" והיה מנסה להחזיק כמה שיותר זמן מעמד בתפקיד הלא מי יודע מה שלו. 
במילים אחרות- בעוד שבעבר אנשים נהגו לעבוד יותר שנים במקום עבודה אחד ולא לחפש עבודה אם העבודה שלהם היתה "בסדר", אז היום מסתבר שכולם מחפשים עבודה! גם מובטלים וגם עובדים.
למעשה, סקר חדש של CareerBuilder מוכיח בדיוק את הנקודה הזו וטוען כי 3 מתוך 4 עובדים מחפשים עבודה באופן אקטיבי או פתוחים לשמוע על משרות אחרות.
מסקנות?
1. אם אתם מעסיקים- אל תאמינו למראה עיניים... מאחורי הקלעים כנראה שרוב העובדים שלכם מחפשים עבודה, אז טוב תעשו אם תשקיעו יותר בפעילות של שימור עובדים.
2. אם אתם מגייסים- כנראה שהעבודה שלכם לעולם לא מסתיימת. סגרתם משרה אחת? יופי, הרגע נפתחו לכם עוד שתיים.
3. אם אתם מחפשים עבודה- כנראה שהשיטות שהצליחו לכם פעם כבר לא מספיקות והתחרות על התפקידים הפתוחים היא תחרות שיא. טוב תעשו אם תשקיעו במציאת הבידול שלכם, בבניית המותג שהוא אתם ובהרחבת הידע שלכם.

8. לא יכולים לעבוד מבלי להאזין למוזיקה? זה בשבילכם!
- קודם כל מסתבר שאתם לא לבד... סקר שנערך ב 2014 מצא ש 61% מהעובדים נוהגים להאזין למוזיקה תוך האמונה שזה הופך אותם לפרודוקטיבים יותר וגם כמובן למאושרים יותר.
- אז אם כבר... איזו מוזיקה כדאי לשמוע? לפני שאתם מתחילים לעבוד כדאי לשמוע רוק, פופ, מוזיקה אלקטרונית וכל מה שעושה לכם טוב, נניח... שיר הנושא מהסרט רוקי... שיעלה לכם את המוטיבציה, אבל! עם תחילת העבודה, תעשו סוויטץ' בבקשה למוזיקה קלאסית. כן... יש דבר כזה שנקרא "אפקט מוצארט", או לחילופין האזינו לג'אז.
- כשעושים משימה רפטאטיבית (שחוזרת על עצמה), למוזיקה יש השפעה ברורה של העלאת התפוקה. בתנאי שמדובר במוזיקה שמחה ולא דכאונית, כמובן.
- אתם גם יכולים לנסות לשים ברקע מוזיקה ממשחקי מחשב. מסתבר שהיא מתוכננת במיוחד בכדי להעלות יעילות מבלי לתפוס יותר מידי תשומת לב.
- אגב, אם אתם עושים משהו ממש מסובך- במקרה הזה שקט מוחלט הוא זהב ומתאים למקרים של אתגרים סבוכים.
- בכל מקרה עדיף לבחור במוזיקה ללא מילים שמסיטות את תשומת הלב שלנו, למשל: צ'יל אאוט או אמביינט.
לא יודעת מה אתכם, אבל אני הולכת לשים לי ברקע המיית לווייתנים. הכי טוב! 

7. תוהים מתי הזמן לעזוב מקום עבודה? מסתבר שעובדים אחרים לא תוהים, הם פשוט עוזבים...ורובם עושים את זה בתום שנה לעבודה. חברת השמה וייעוץ בשם Entelo בדקה נתונים של לא פחות מאשר מיליון (!) עובדים ומצאה כי 50,000 עובדים עוזבים עבודה לאחר יום הולדת שנה. למעשה, יש פיקים של עזיבה סביב כל סיום מחזורי של עוד שנת עבודה. זה אומר ש...:
- אם אתם עובדים- כנראה שמשהו קורה אצלכם בכל שנה נוספת של עבודה בדיוק בחודש שבו התחלתם לעבוד בחברה.
- אם אתם מעסיקים- היו ערניים כלפי העובדים שלכם ונסו לחשוב על פעילות של שימור עובד- בדיוק בזמנים המסוכנים...
- אם אתם מגייסים עובדים וחושבים על הד-האנטינג...- עשו את ה move שלכם בזמנים הללו (דרך לינקדאין תקבלו את המידע על חודש ההתחלה). הסיכוי שלכם לשלוף עובדים-כוכבים מהחברות המתחרות עולה פלאים אם התזמון שלכם יהיה נכון... 

6. איך משכנעים קולגה או גורמים לעובד לבצע מטלה מסוימת? מחקרים מוזרים עם מסקנות מוזרות עוד יותר יש לא מעט, אבל זה די לוקח את כל הקופה: על פי המחקר הזה, בכדי לדחוף מישהו לבצע משהו, הדרך הטובה ביותר היא להשתמש ב stick-it notes או במילים אחרות במדבקות תזכורת צבעוניות!
כן, כן... מה ששמעתם! 
ליתר דיוק, מה שתצטרכו לעשות לפי מסקנות הניסויים שערך רנדי גרנר מאוניברסיטת סאם יוסטון זה להשתמש במדבקת תזכורת שעליה מסר בכתב ידכם שישמע כאילו אתם מבקשים טובה אישית.
מסתבר שלא רק שזוהי שיטה יעילה לרתום אנשים לפעולה, זה גם גורם להם להגיב ולסיים את המשימה מהר יותר.
אז עכשיו אתם יודעים איך להשיג מקולגה או מהעובדים שלכם בצוות שיתוף פעולה. נסו ותהנו! 

5. גם לכם יש נטייה לדחיינות? מעכשיו יש לכם תירוץ! Daniel E. Gustavson שהוביל מחקר של אוניברסיטת קולורדו טוען ש 46% מהנטייה שלנו לדחות דברים היא תורשתית ומושפעת מגורמים גנטיים.
זאת ועוד, הדחיינות קשורה קשר הדוק לאימפולסיביות וזו כשלעצמה קשורה לאבולוציה. כן, כן... לבני האדם הקדמוניים הלקטים-ציידים לא היה צורך בתכנון מראש, להיפך- כדי לשרוד היה להם צורך בתגובה מהירה בזמן הנכון.
ולמה אני מספרת לכם את כל זה? בגלל שבקרוב מאוד מצפה לנו חודש שלם של חופשות החגים ובחול המועד יהיה לכם שפע של זמן, שתוכלו לנצל בכדי לעשות את כל הסידורים שדחיתם ודחיתם עד עכשיו (כמו למשל... לעדכן סוף סוף את קורות החיים, נניח?!), אז... עזבו את כל תירוצי התורשה והגנטיקה ופשוט נצלו את הזמן נכון. תחושת רווחה מובטחת... 

4. טוב, העובדה הזו באמת תהמם אתכם! הידעתם? מחקר חדש מצא שחברות מבזבזות יותר כסף על קפה, מאשר על הכשרות לעובדים.
כן, מסתבר שעל פי המחקר האמריקאי, כמחצית מהחברות בארה"ב מוציאות פחות מ 68$ ליום על הכשרות לעובדים.
בעוד שמחפשי עבודה (60% לפי CareerBuilder) מצפים ללמוד מיומנויות וכישורים חדשים בתוך מקום העבודה, החברות מצפות לקבל עובדים מן המוכן שמתאימים בול לכל דרישות המשרה.
בקיצור, חברים, בתשובה לשאלה "מה קודם למה? עובדים מיומנים יותר, נאמנים יותר, יציבים יותר (כתוצאה מההכשרות) או עוד כוס קפה?" כנראה שהקפה זוכה...
קפה, מישהו?! 

3. האם כששואלים אתכם בראיונות עבודה על תכונות חיוביות, גם אתם עונים "מולטיטסקינג!"? 
מסתבר שמה שנחשב פעם לתכונה חיובית ולמצרך נדרש בחיים המודרניים, היום כבר די ברור שהוא מילה נרדפת לקושי להתרכז בדבר אחד.
כן, מחקרים מראים שמולטיטסקינג זה דווקא שלילי משום שהוא הופך אותנו לפחות יעילים, מעלה את הסיכוי לשגיאות וללחץ נפשי ובשורה התחתונה עולה לכלכלה העולמית 450 מיליארד דולר (!) בשנה.
הנה כמה עובדות בכדי לסבר את האוזן:
- אדם ממוצע מציץ בסמארטפון שלו 150 פעם ביום.
- הזמן שאנחנו יכולים להשקיע במשימה ללא שום הפרעה הוא... דקה ו 15 שניות.
- בממוצע לוקח 25 דקות לחזור לאותה הנקודה בדיוק במשימה, לאחר הפרעה.
- מולטיטסקרים יחוו 40% ירידה בפרודוקטיביות שלהם וייקח להם 50% יותר זמן לסיים משימה אחת (יחד עם 50% יותר שגיאות).
- מולטיטסקינג כבד מוביל לצניחת IQ זמנית של עד 15 נקודות (פי שלוש מהאפקט של עישון סמים קלים).
- 92% מהעובדים מודים שהם עוסקים במטלות אחרות בזמן ישיבות.
- כשאתם מדברים עם מישהו בטלפון (שיחה עסקית) רוב הסיכויים שבן שיחכם עוסק במקביל במשהו אחר... (57% עושים זאת).
אגב, מה אמרתם? חזרו שנית?! כי...לא הקשבתי... בדיוק הייתי עסוקה בלהציץ בוואטס-אפ, להשקות עציץ ולקחת שלוק מהקפה.

2. הידעתם? יש מצב שאתם לא מסתדרים עם הקולגות שלכם רק בגלל האימייל... סקר מצא ש 43% מהנשאלים רואים באימייל את המקור הראשון לעוינות, טעויות ותקלות תקשורת בתוך מקום העבודה.
הדבר שהכי מעצבן שולחי מיילים הוא, מן הסתם, לא לקבל תשובה מהנמען (51%), ומה שהכי מעצבן את הנמענים (25%) הוא כמובן האימייל רב התפוצה שמוביל ליותר מידי reply all... 
מה עוד מעצבן בכל הקשור לאימיילים? או, טוב ששאלתם... כי הרשימה ארוכה:
- תגובות איטיות מידי (13%)
- תגובות מהירות כלאחר יד ללא שימת לב אמיתית לתוכן המייל (11%)
- בקשות להסברים ולמידע נוסף (4%)
- תיקוני דקדוק והערות על טעויות לשוניות מהנמען (3%)
- יותר מידי אימיילים (18%)
- אימיילים על הא ודא שלא קשורים באמת לעבודה (11%)
- טעויות כתיב של הכותב (8%).
ו... 12% לא סובלים מיילים ארוכים מידי... אז, על אותו המשקל, בכדי שלא אחטא בחרטוט ארוך מידי...אעצור כאן!

1. הידעתם? בשביל באמת להצליח בחיים בכל תחום שרק רוצים אנחנו זקוקים רק לדבר אחד! אריסטו אמר על זה כבר לפני 2000 שנים: "אנחנו מה שאנחנו עושים שוב ושוב!"
אז, מהו הדבר הזה?
החוקר המוביל היום בתחום המצוינות אנדרס אריקסון טוען שכדי להצליח לא צריכים להיוולד מצליחנים או בעלי כישורים יוצאי דופן, הכל תלוי במשתנה אחד...: עד כמה אנחנו מוכנים לעבוד על משהו כדי שיצליח לנו.
רוצים להצליח במשהו? תצטרכו להשקיע בו. חוקרים בתחום טוענים שנדרשות 10,000 שעות של אימונים לכל תחום מורכב שמנסים להצטיין בו. כן, כן... לא פחות מזה...!
אז מה אתם מחליטים? רוצים להצטיין? הנה 6 טיפים:
1. בחרו במשהו שאתם אוהבים. לתשוקה אמיתית יש אפקט רב על המוטיבציה.
2. יש לכם המון מטלות? עשו קודם את הקשות (מסתבר שרובינו נוטים להתחיל בקלות דווקא ועד שמגיעים לקשות ולמסובכות כבר אין לנו אנרגיות).
3. התאמנו באופן קבוע! ולא יותר מ 90 דקות ברצף. כנראה שזה הזמן הרצוף המקסימלי שבו אנחנו מסוגלים באמת להתרכז במשהו.
4. הקיפו עצמכם במומחים בתחום ובקשו פידבקים קצרים וברורים.
5. קחו בין לבין הפסקות קצרות, בדיוק כמו במכון כושר כשאתם נחים בין סט לסט...
6. בנו לעצמכם שגרה קבועה של "אימונים" בימים קבועים ובשעות קבועות. זה יוריד מעצמכם את הלחץ בזמנים של בין האימונים.
ואיך זה קשור לחיפוש עבודה וקריירה? קראו שוב את הטיפים וחישבו על הקריירה שלכם, או לחילופין על שגרת החיפוש שלכם.  מה אתם עושים בכדי להצליח? מה אתם עושים בכדי להפוך למצטיינים בתחומכם? זה בדיוק הזמן להסיק מסקנות...!

רוצים עוד? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלי שיהפוך את חיפוש העבודה שלכם למשהו קצת פחות משעמם והרבה יותר משעשע... :) https://www.facebook.com/CareerTips4Geeks
ובלי קשר, שיהיה לכם שבוע אחרון של קיץ מעולה!

"אחרי החופש הגדול" הגיע והחלטתם שזה הזמן להתחיל לחפש עבודה? נגמר הקיץ ויחד איתו נמסו בחום גם כל התירוצים?  פנו אלי לקביעת פגישת יעוץ לחיפוש עבודה:
- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר


3 תגובות:

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...