הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 9 באוגוסט 2015

התפטרתם? 5 סיבות למה אסור לכם להישאר, גם אם ינסו לשכנע אתכם

image:kibsri/FreeDigitalPhotos.net
בתחילת דרכי אי שם בסוף שנות ה-90 עבדתי בחברת השמה. בוקר אחד נכנסתי למשרד ומצאתי פתק על השולחן שלי: "קפצתי להגיד תודה, אבל לא היית במשרד. יש לך הפתעה במקרר". כשבדקתי מה מסתתר שם בתוך המקרר גיליתי עוגת גבינה ענקית עם קרם ותותים. באמת שזה נחמד לקבל כאלה הפתעות על הבוקר, ועוד יותר נחמד כשאת העוגה מביא לקוח מרוצה- זה היה מועמד (תוכניתן Delphi- ואם אתם יודעים מה זה, כנראה שאתם דינוזאורים כמוני...),שסייעתי לו למצוא עבודה חדשה.

 בטח תניחו שזו הייתה הדרך שלו להגיד תודה על כך שמצאתי לו עבודה, אז... אתם צודקים אבל גם טועים: כן, מצאתי לו עבודה חדשה, כן... הוא קיבל חוזה עבודה עם שכר הגבוה ב 3000 ש"ח מהשכר הקודם שלו ולא... הוא לא חתם על החוזה בסוף. למה? כי החברה בה עבד ביקשה ממנו להישאר וגם הציעה בתמורה להשוות את שכרו להצעה שקיבל ב 3000 ש"ח נוספים (טוב, אל תתפלאו, Delphi היתה למשך תקופה ממש קצרה אחת משפות הפיתוח החמות והמבוקשות ביותר).
גם במונחים של היום, קפיצה של 3000 ש"ח בשכר היא קפיצה לא קטנה בכלל, כך שעכשיו אתם מבינים את פשר העוגה... המועמד רצה להגיד תודה ו"לפצות" אותי כי עבדתי קשה וביצעתי השמה, אך זו לא יצאה אל הפועל וכך פיספסתי את העמלה. נו, לפחות זכיתי להשמין מנחת מעוגת גבינה...

למה אני מספרת לכם את כל זה? כי זהו לא המקרה היחיד שבו חברות מנסות להשאיר עובדים לאחר שהודיעו על עזיבה. בתחומים מסוימים שבהם יש מחסור בעובדים, החברות מתאמצות מאוד להשאיר אותם, בכדי לא לאבד הון אנושי. אבל, כאן בדיוק עולה השאלה: האם כדאי להישאר במקום העבודה בסיטואציה כזו, לאחר שכבר התפטרתם ומצאתם עבודה חדשה? ואולי לא? 

מה שבטוח הוא שזה בהחלט מחמיא, נכון?! הנה ההוכחה שלה חיכיתם, הנה ההוכחה שמעריכים אתכם ושאתם נכס לארגון. חה! צוחק מי שצוחק אחרון! איזה יופי, עכשיו המנהלים שלכם מציעים לכם כל מיני הצעות נחמדות: אולי תנאים טובים יותר, אולי גמישות בשעות, אולי עבודה מהבית, אולי שיפור השכר והיי! אולי אפילו- קידום! מצד שני... האם להישאר זהו צעד נכון עבורכם? או כזה שיתברר מהר מאוד כשגיאה קטלנית? לפני שתענו על השאלה- הבינו- כמה שזה מחמיא וכמה שזה נחמד שמציעים לשפר לכם את השכר- אל תשכחו שלחברה זה הרבה יותר זול מאשר מה שעולה להם לגייס עובד חדש.

אז, בואו ונחשוב לרגע על האופציה להישאר: נכון שמיציתם את המקום הזה ונמאס לכם והכל... אבל... מי מבטיח לכם שבמקום העבודה החדש יהיה לכם טוב? אף אחד! אז אולי באמת עדיף להישאר במקום שאתם כבר מכירים בו את כל הבעיות והחסרונות ואין הפתעות? נו, ולמי יש כוח עכשיו להכיר אנשים חדשים ולהתחבר מחדש? ללמוד את השריטות של הבוס החדש? ומדיניות של חברה חדשה? וכל הימים הראשונים הלא נעימים האלה שאוכלים לבד מול המחשב? וללמוד תפקיד חדש ו...להוכיח את עצמכם שוב ומההתחלה? זה פרויקט רציני והשקעה לא קטנה. להישאר במקום הישן והנוח זה פשוט הכי קל ועכשיו גם שידרגו לכם את השכר, אז על כמה וכמה!

אבל! יש כאן מספר גורמים חשובים שאתם חייבים לקחת בחשבון ולא להתעלם מהם, לפני שתחליטו להישאר בחברה ולדחות את הצעת העבודה החדשה. הנה הם:

1. האם משהו השתנה? אם הסיבה היחידה לכך שהתחלתם לחפש עבודה היא שרציתם לשפר שכר, ועכשיו משפרים לכם, כמו בדוגמא של האיש והעוגה, אז כנראה שהסתדרתם ושאין לכם סיבה מהותית לקום וללכת. אממה? אחוז מחפשי העבודה שעושים זאת רק בכדי לשפר שכר הוא נמוך, רוב האנשים מחליטים להתחיל לחפש עבודה בגלל מספר סיבות שמשולבות יחד ואחת ספציפית שהיא הקש ששובר את גב הגמל.
אגב, הסיבה השכיחה ביותר לחיפוש עבודה היא לא שיפור שכר, אלא תקרת זכוכית- חוסר האפשרות להתקדם בעבודה. במילים אחרות, אין שום טעם להשתכנע להישאר באותו מקום עבודה אם שום דבר לא עומד להשתנות- אותו התפקיד, אותם האנשים, אותו המנהל שאיתו אתם לא מי יודע מה מסתדרים ואותה האווירה... אל תשכחו למה החלטתם לעזוב מלכתחילה!

2. הסטטיסטיקה לא לטובתכם: כן, לצערנו, הנתונים מראים שבקרב אלה שהשתכנעו להישאר, אצל 80% ההחלטה זמנית ביותר ותוך 6 חודשים הם עוזבים (והפעם "על אמת"!) ו 93% עוזבים תוך שנה וחצי. למה? חזרו אחורנית לנקודה מס' 1.

3. אתם מפספסים את הצעת העבודה החדשה: נכון שבחיים אין ביטוח, ולא בטוח שההצעה במקום החדש היא הצעת חייכם, אבל כנראה שמשהו משך אתכם להגיש מועמדות למשרה, להשקיע זמן במהלך תהליך הגיוס, לעבור ראיונות ואולי גם מבחן ועכשיו... עכשיו שנייה לפני חתימה על החוזה, או רגע לאחר החתימה- אתם מבטלים הכל ומוותרים על האפשרות להתחלה חדשה. יש סיכוי גבוה שמתישהו בדיעבד תתחרטו על המהלך הזה...

4. אתם שורפים את עצמכם ויוצרים רושם שאין לכם מילה: זה תקף גם כלפי החברה החדשה, שבה חתמתם על חוזה שאתם עומדים לבטל (ושבעתיד כנראה שלא תוכלו לפנות אליה שוב). וגם כלפי החברה הנוכחית, שבה אתם מראים שלמרות שהתפטרתם ולמרות שחתמתם על חוזה במקום אחר- שיניתם את דעתכם ואתם חסרי מילה או אפילו...- עמוד שדרה.

5. היחסים עם המנהל שלכם לעולם לא יחזרו להיות כפי שהיו עד שהתפטרתם: גם אם היחסים שלכם מצויינים, ברגע שהתפטרתם- שברתם את האמון שנתנו בכם והיחסים משתנים. המנהל עשוי להיות חשדן יותר בכל פעם שתעדרו מהעבודה, הוא לעולם לא ישכח שחיפשתם עבודה מאחורי הגב שלו, יכול אפילו להיות שהוא כה חושש שתעשו את זה שוב, שהוא מחליט שהוא לא יכול לקחת את הסיכון והוא מתחיל לחפש לכם מחליף, כן, למרות שהחלטתם להישאר... בקיצור, עכשיו כשהסכנה המיידית חלפה ואתם לא עוזבים, אתם מאפשרים לו לחפש את המחליף שלכם ברוגע ובלי לחץ. 

למרות כל אלה החלטתם להישאר? אוקיי... אבל אל תשכחו: אם הבטיחו לכם הבטחות למיניהן, נסו לקבלן בכתב עוד לפני שאתם רצים לבטל את החוזה שחתמתם עליו עם החברה השנייה. 

מחפשים עבודה? מרגישים תקועים? לא יודעים איך לחפש בדיסקרטיות? מתלבטים בנוגע לצעד הבא בקריירה? פנו אלי לקביעת פגישת יעוץ:
- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר

Google+

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...