הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 30 באוגוסט 2015

המחקר המדעי הזה גילה את הטיפ הכי לא שימושי לראיונות עבודה

image:iosphere/FreeDigitalPhotos.net
בימים האחרונים יש רעש רב ברשת על מחקר חדש. כן, מסתבר שתחום חיפוש העבודה מושך בזמן האחרון המון חוקרים
סקרנים שמנסים לעשות סדר באנדרלמוסיה, לזהות מגמות ולהגיע למסקנות אופרטיביות. אז זהו, שבדיוק כאן יש בעיה קטנה, אבל אני מקדימה את המאוחר...

נתחיל בהתחלה: המחקר פורסם ב"מגזין הפסיכולוגיה הארגונית והתעסוקתית" והוא בחן לא פחות מאשר 600 ראיונות עבודה שנערכו במרכז קריירה אוניברסיטאי בארה"ב. המחקר גילה תגלית לא מפתיעה בכלל: מראיינים קופצים למסקנות בנוגע למועמד היושב מולם מהר מאוד, למעשה... תוך 5 דקות מאז תחילת הראיון המראיינים כבר מחליטים מה יעלה בגורלו של המועמד.

עוד עולה מהמחקר, שככל שמתקדמים הלאה בתהליך הגיוס למשרה, כך ההחלטה אם מרואיין מתאים למשרה או שלא הולכת והופכת לזריזה יותר.

מבחינה קוגניטיבית קורה הדבר הבא: ככל שמראיינים יותר, כך פחות אובייקטיביים. למעשה, המראיינים צריכים לא רק להצליח לתהות על קנקנו של זה שיושב מולם על ה"כיסא החם", אלא גם לעשות זאת תוך כדי הניסיון להיזכר מה אמרו קודמיו. ההשוואה הזו למועמדים הקודמים היא תהליך מחשבתי שדורש השקעה ומכיוון ששום דבר בחיים האלה איננו בחינם- ההשקעה מובילה לניסיון לעגל פינות ולמצוא קיצורי דרך- כמו למשל להסתמך יותר מידי על אינטואיציה.

החוקרים (מוירג'יניה, אם זה מעניין אתכם) ממליצים למראיינים להקדיש יותר תשומת לב לסופי הראיונות ולא רק לתחילתם משום שמועמדים רבים מתחילים חזק ומסיימים רע, כך שזהו מתכון מדויק לגיוס העובד הלא נכון!

אבל! כן, הנה השוס: מסתבר שלכל כלל יש יוצא מן הכלל: על פי המחקר, בראיונות של המועמד הרביעי בתור (מאז תחילת סבב הגיוס למשרה הזו), המראיינים מגיעים להחלטה הזו רק לאחר... אתם מוכנים?! 8 דקות. משמע, הם נותנים למרואיין הרביעי 3 דקות נוספות לשכנע אותם עד שהם קופצים למסקנה. למה זה קורה? לאף אחד אין שום הסבר הגיוני לכך...
הנה, כך נראה הגרף המדויק:


אגב, אם אתם אנשי מכירות, אתם בוודאי יודעים שככל שהלקוח הפוטנציאלי מאפשר לכם יותר זמן לשכנע אותו, כך עולים סיכוייכם לבצע מכירה ולסגור עסקה, כל שכן בראיונות עבודה- 3 דקות נוספות הן הרבה מאוד זמן במה! משמע: המועמד הרביעי זוכה למרב תשומת הלב של המראיינים ועל כן יש לו את הסיכוי הגבוה ביותר להשיג את התפקיד.

אז מה המסקנה מכל זה? פשוט מאוד: בכדי להצליח בראיונות עבודה צריך בסך הכל להיות המועמד הרביעי בתור... נו, ועכשיו אתם מבינים למה זוהי המסקנה המחקרית הכי לא שימושית?!

עזבו שטויות, האמת היא שאין שום חוקים וכל החוקרים האלה די מבזבזים את הזמן של עצמם, מועמד שיש לו את הידע הנדרש, שמכיר את עצמו היטב, שיש לו ביטחון עצמי ושגם יודע למכור את עצמו כמו שצריך- הוא זה שישיג את המשרה, גם אם לא יהיה הרביעי בתור וזו לא הנחה ולא מסקנה... זו עובדה!

אם לא בא לכם לסמוך על המזל (בינינו, לזכות בלוטו כבר קל יותר), אולי כדאי שפשוט תקחו את העניינים לידיים ותתכוננו היטב לראיון בכדי לתפוס את תשומת הלב של המראיין ליותר מאשר 5 דקות? איך עושים את זה? צרו קשר לתיאום פגישת הכנה לראיון עבודה. בפגישה ניתן לעסוק גם בנושאים נוספים:
- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכרGoogle+

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...