הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 27 בספטמבר 2015

כך תתכנתו את המוח שלכם לצאת מאזור הנוחות ולהשיג יעדים

image:iosphere/FreeDigitalPhotos.net
בואו ואגלה לכם סוד קטן על חייו של עצמאי. כן, כן... אחד כזה שהחליט לקחת סיכון, לעזוב את חיי השכירות הבטוחים (יחסית) ולהקים עסק משל עצמו. "מעכשיו אהיה אדון לעצמי!" חושב לעצמו העצמאי הטרי... "אעשה רק את מה שאני אוהב, רק את מה שאני באמת רוצה לעשות!".
דעו לכם, אין הנחה מוטעית יותר מזו...! אם זה מה שאתם חושבים שמאפיין את חיי העצמאי, טעות בידיכם, כי המציאות היא ההפך הגמור מזה.

למה? 

משום שגם אם אתם מתים על פיסול כדים דקורטיביים לגינות וגם אם אתם מה זה יצירתיים ומה זה מוכשרים בזה, איך בדיוק אמורים הלקוחות הפוטנציאלים לגלות אתכם? כנראה שתצטרכו לבצע פעולות שיווקיות... ומה קורה כשמגיע לקוח פוטנציאלי שכזה? כנראה שתצטרכו לשייף את כישורי המכירה שלכם בכדי לסגור עסקה... ומה עושים עם לקוח שהזמין 30 פסלים לגינה שלו ועדיין לא שילם? כנראה שתצטרכו לבצע תהליך של גביה בכדי לקבל את התשלום המגיע לכם. 

במילים אחרות, עצמאי מגלה מהר מאוד שאין לו הרבה ברירות. בכדי לנהל עסק מצליח ולעסוק בתחום שהוא אוהב, אין ברירה אלא לבצע גם פעולות שהוא לא אוהב וגם כאלה שאין לו בהכרח ניסיון קודם בהן.
כן, האמת היא שזה די מצחיק בעצם... דווקא מי שחושב שמעכשיו הוא יעסוק רק במה שהוא אוהב, מוצא את עצמו מתעסק באינספור דברים שהוא לא. ויותר מזה- בכדי שהעסק יחזיק מעמד, כך יגלה העצמאי, לעתים הוא יצטרך לעשות דברים שהם ממש, אבל ממש מחוץ לאזור הנוחות שלו. למעשה, עצמאי שיתעקש להיצמד אך ורק לתחום עשיה צר ושלא יתקדם באופן עקבי עקב בצד אגודל, אחד כזה שתמיד יעשה רק את הנוח והמוכר ולא ייקח שום סיכון... טוב, אחד כזה ימצא את עצמו נכנס לסטטיסטיקה הממש לא מעודדת של עסקים קטנים בישראל ומהר מאוד, למרבה הצער, יסגור את העסק.

אבל למה אני מספרת לכם את כל זה? אם אתם שכירים השמחים בחלקכם, למה שחייו המורכבים של עצמאי יעניינו אתכם? או! שאלה טובה. התשובה, טובה עוד יותר:
גם כשאתם שכירים אתם בעצם עצמאים. 
מה לא מובן בזה?
גם כשאתם שכירים, אתם צריכים להתנהל כאילו אתם עצמאים והעסק שלכם- המוצר שאתם מוכרים- הוא הזמן, הניסיון והידע שלכם. במקרה התברכתם בלקוח שבחר בכם לפרויקט ממש ארוך וללא מגבלת זמן, פרויקט שעבורו הוא משלם לכם משכורת. אם התמזל מזלכם, הלקוח הזה (=המעסיק) גם ישלם לכם באופן עקבי בזמן ותהיו פטורים מלרדוף אחרי התשלומים המגיעים לכם. 

עד פה, הכל טוב ויפה, אבל אל תתבלבלו: בעוד שהעצמאי מבין מהר מאוד שבנוסף לתחום העיסוק האהוב בו בחר, עליו לבצע עוד שלל פעולות שהן מחוץ לאזור הנוחות שלו ושהמשמעות של זה עבור העסק שלו זה להיות או לחדול, השכיר איננו מבין זאת. גרוע מכך... שכירים רבים מתרחקים ממש כמו מאש ממטלות חדשות, משינויים, מאחריות נוספת. למעשה, שכירים רבים, ולו בזכות הפרויקט חסר מגבלת הזמן בו זכו, מרשים לעצמם להירדם יותר מידי זמן על המשמר. הם מוצאים עבודה טובה, עם חברים נחמדים, המשכורת טובה והמיקום מצויין ו...זהו! מכאן המרחק עד להירדמות כוללת הוא קצר מאוד. 
עד ש...
עד שמשהו לא צפוי קורה: אולי הלקוח ארוך הטווח הזה בצרות פיננסיות ומתחיל לקצץ, אולי ללקוח הזה השירותים של השכיר הזה כבר לא מספיקים ואולי... אולי לשכיר עצמו קצת נמאס והוא זקוק להתחלה חדשה במקום אחר. אך אויה, צרה צרורה! בדיוק אז הוא גם מגלה שהיה יותר מידי נינוח כל השנים הללו... הוא מגלה ששוק העבודה לא מעריך כבעבר עובדים שעבדו 20 שנים באותה החברה וגם לא כאלה שעושים מאז ועד היום בדיוק את אותו התפקיד... ופה בדיוק מתחילה הבעיה. פה בדיוק נכנס המושג "תכנון קריירה". 

אז נכון, אין לנו שליטה על כל מה שקורה לנו, אבל על חלק מזה כן ובכדי להיות עובדים מבוקשים, לא תוכלו לעשות רק את מה שאתם אוהבים, רק את מה שקל לכם וגם לא רק את מה שאתם טובים בו. תצטרכו לדחוף את עצמכם כל הזמן קדימה, לאתגר את עצמכם, לצאת ממה שנוח, להתמודד ולעוף על עצמכם שהנה! עשיתם את זה! הצלחתם. למרות הכל ואולי אפילו דווקא בגלל זה!

תכף נגמרים החגים, גם חופשת הקיץ היא כבר היסטוריה. אז למה שלא תתנו לעצמכם מתנה? החלטה אחת חשובה לטובת הקריירה שלכם השנה: לא להירדם על המשמר, לא לבחור תמיד באפשרות הנוחה והידועה, לעשות מטלות שעדיין לא עשיתם עד היום- גם אם יהיה קצת קשה, להיות פתוחים לשינויים, לא לפחד להתמודד עם אתגרים חדשים. 
מה דעתכם? מוכנים לסמן את זה כיעד?

אם כן (ומאוד כדאי שזו תהיה התשובה שלכם) הנה 3 דרכים להשגת היעד:

- בדיוק כמו שסבתא המליצה: לוקחים יעד גדול ומחלקים למטרות קטנות ברות השגה: חוששים משינויים גדולים מידי? יעדים משתקים אתכם? שבו שעה, החליטו מה אתם רוצים להשיג השנה בעבודה ובקריירה וחלקו את היעד הלכאורה קשה להשגה לשורה של צעדים קטנים. 
בכל פעם שתבצעו בהצלחה אחד מהצעדים הקטנים הללו, המוח שלכם ישחרר דופמין- חומר כימי שמעניק תחושה של הנאה, ככל שתצליחו יותר, ככה תרגישו טוב וככה תרצו עוד. 
על המטרות הקטנות האלה להיות: ריאליות וניתנות להשגה, ספציפיות, בתוך פרק זמן מוגדר ובסופן- חיזוק חיובי מפנק שאתם נותנים לעצמכם.

- כתבו את זה: הייתה לי מורה לערבית שבכל שיעור לימדה אותנו בין 10-20 מילים חדשות. שיעורי הבית היו תמיד: "כתבו 3 שורות מכל מילה" וכן, אני עדיין יכולה ממש לשמוע אותה אומרת את זה. מיותר לציין שלכל התלמידים שלה היו ציונים גבוהים. למה? כי יש משהו בכתיבה שמאמן את המוח להפנים את המידע. במילים אחרות- זה לא מספיק להחליט בעל פה, מפו לעצמכם את היעד ואת מטרות המשנה וכיתבו אותם!

-  הפכו את השינוי לשגרה: אתם בטח מכירים את זה- אתם נוסעים הביתה מהעבודה, המחשבות רצות לכל הכיוונים ו...הופס- הגעתם! רק שאין לכם מושג איך. המוח היה על נהג אוטומטי, אין לכם שמץ של מושג באיזה נתיב בחרתם, וגם לא אם היה פקוק מידי... איכשהו הגעתם אל היעד מבלי שנתתם את דעתכם על הנסיעה. איך זה קורה? כשעושים את אותה הפעולה (במקרה הזה- נסיעה בדיוק באותה הדרך שוב ושוב) המוח מבצע אותה באופן אוטומטי ומאפשר במקביל לעשות עוד דברים או לחשוב עוד מחשבות. זאת ועוד, כשמשהו הופך להרגל, קשה לשבור אותו. בכדי לעשות זאת תצטרכו לאמץ הרגלים אחרים. נניח, למשל, שאתם טיפוסים סגורים שממהרים בכל בוקר למשרד מבלי להתייחס לימינכם או לשמאלכם. נסו לשבור את ההרגל הזה וממחר אמרו "שלום ומה שלומך?" לשוער בחניון, בהתחלה זה יהיה משונה (לא רק עבורכם, גם עבור השוער שבחניון שהתרגל לכך שאתם לא מי יודע מה נחמדים), אך עם הזמן זה יהפוך להרגל... הרגל מדבק שבכלל לא צריך להתאמץ עבורו. נו, לכו תדעו, אולי עם הזמן זה גם ימשיך עם שלום לפקידת הקבלה וגם לזה שיושב במשרד ליד. הללויה!

כל שינוי גדול מתחיל בצעד אחד קטן. מתקשים לעשות את הצעד הראשון שלכם? הרימו אלי טלפון והנה לכם כבר התחלה טובה! מה נעשה בפגישה? 
- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר
Google+

תגובה 1:

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...