הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 11 באוקטובר 2015

ראיונות עבודה: גם לשקר, צריך לדעת איך...

image:iosphere/FreeDigitalPhotos.net
אומרים שלשקר אין רגליים... ויודעים מה? מי שאומר- צודק. הנה, דמיינו לעצמכם את הסיטואציה הבאה: נניח, שאתם קובעים פגישה עם נציגת מכירות של חברה גדולה ומוכרת. ונניח שאתם בדרך לפגישה ושבדיוק אז, חצי שעה לפני המועד שתואם שבועיים מראש, אתם מקבלים שיחת טלפון שמבקשת לדחות את אותה הפגישה למועד חדש. "אבל, למה?!" אתם שואלים בתמיהה וגם בעצבנות, שהרי בניתם את כל הלו"ז של היום הזה מסביב לאותה פגישה, הזזתם הרים, דחיתם דברים חשובים אחרים ו... הנה בכזו קלות חצי שעה לפני- בלי בושה- מבטלים.

"זה באמת לא נעים לנו" אומר המתקשר "אבל אין ברירה, נציגת המכירות שאמורה לנהל את הפגישה חולה. מרגישה לא טוב וצריכה ללכת הביתה. באמת מצטערים וכו' וכו'...". "אז רגע", אתם מתעקשים בניסיון אחרון להציל את הלו"ז המתוכנן שלכם "אפשר אולי לפגוש נציג אחר שלכם?". "ממש לא, זה בלתי אפשרי" עונים לכם, "אין אפשרות אחרת וצריך לתאם מחדש".

יש אנשים שמסר כזה יעצור אותם, אבל לא אותי... הו לא!

אופסי! עכשיו גיליתם שזה לא ממש סיפור דמיוני, אלא משהו שקרה לי. כן, קרה וגם עצבן מאוד, כי כבר הייתי בדרך, אז למרות הכל, המשכתי בנסיעה אל אולם התצוגה במחשבה שאם כבר פיניתי זמן, למה שלא אלך בכל זאת, אסתובב לבד, אסתכל ואקבל תמונה כללית של מה החברה הזו יכולה להציע לי.
חשבתי ועשיתי.

עכשיו מגיע אקורד הסיום: בעודי חונה בחניון צצה מחשבה קטנה "איזה קטע לא נעים זה יהיה אם אותה נציגת מכירות תהיה שם, למרות התירוץ שכביכול חולה והלכה הביתה...?". תוך כדי כך שאני דוחה במרץ את המחשבה וגוערת בעצמי שאני הרבה יותר מידי חשדנית, נכנסתי לאולם ו... כן, ראיתי את נציגת המכירות יושבת במשרדה, כוס קפה ביד, מתלוצצת בקול רם עם קולגה. המממ... חולה היא לא הייתה ובוודאות גם לא הלכה הביתה.

מסקנה? נו, עם זה פתחתי: שקרים- סופם להתגלות, גם כאלה שלכאורה אין שום סיכוי שזה יקרה.

איך זה קשור לחיפוש עבודה? קשור מאוד כי גם בראיונות עבודה (ובקורות החיים) אסור בתכלית האיסור לשקר!
אבל, יש כאן אבל!
המרחק בין שקרים לבין כנות יתר, שקיפות יתר ושיתוף במידע שהשתיקה יפה לו הוא מרחק גדול ורבים ממחפשי העבודה נופלים בדיוק כאן- משתפים ביותר מידי מידע, כנים יתר על המידה, נותנים נשק למראיינים שלהם- אינפורמציה מלאה במתנה- כזו שאפשר לחטט ולנבור בה, לפתוח תיבות פנדורה ולגלות את כל הסיבות כולן, למה המועמד הזה לגמרי לא מושלם וכנראה גם לא מתאים.

אז היכן עובר הגבול? זו נבלה וזו טרפה- שתי הדרכים הללו אינן טובות. מצד אחד אסור לשקר, מצד שני, עם כנות מלאה ושיתוף יתר של הכל כולל הכל לא מתקבלים לעבודה. הנה לכם פרדוקס!

מה עושים? התשובה פשוטה ואפשר להציג אותה במילה אחת שכולם מכירים, אבל לא כולם יודעים להתנהל לפיה: דיפלומטיה. אם תחפשו את המונח בוויקיפדיה תקבלו בין היתר את ההסבר הבא: במובן בלתי-רשמי וחברתי פירושה שימוש מושכל בטאקט לצורך השגת הישגים אסטרטגיים, כאשר אחד הכלים הבולטים לכך הוא ניסוח הצהרות באופן מדוד, שקול ובלתי פוגע. 
במילים אחרות: בכדי לעבור בהצלחה ראיונות עבודה תצטרכו למצוא את הדרך הדיפלומטית להציג בטאקט את מה שקרה בקריירה שלכם עד כה ולספר את הסיפור שלכם באופן מדוד ושקול. לא כזה ששולפים מהמותן on the spot, אלא כזה שמכינים מראש עוד לפני ראיון העבודה ובתנאי כמובן שאין בו ולו שמץ קטנטן של שקר. למה? נו, כבר הסכמנו... לשקר אין רגליים.

אני בטוחה שאתם ממש במתח ורוצים לדעת איך מסתיים הסיפור שלי. ובכן, הסתובבתי באולם התצוגה, זיהיתי את נציגת המכירות, והיא? כן, גם היא בשלב מסוים ראתה אותי וזיהתה שאני הפגישה שהיא ביטלה באמתלת מחלה.
לא אמרתי כלום. חזרתי הביתה ותיאמתי מחדש את הפגישה לשבוע שאחרי.
מה אומר ומה אגיד, מלכים היו מקנאים ברמת השירות שקיבלתי בפגישה הזו... כן, מסתבר שלא רק ששקרים יוצרים נקיפות מצפון אצל השקרן, אלא גם שדיפלומטיה תמיד מוכיחה את עצמה. הרי יכולתי להוכיח את אותה הנציגה בו במקום, יכולתי להתלונן שביטלה ללא סיבה ושראיתי שהיא בעבודה ופנויה, אבל, לא בחרתי באף אחת מהאפשרויות האלה- בחרתי בדרך הדיפלומטית ושתקתי ותמורתה זכיתי לשירות שמעטים זוכים לו. כבר אמרתי שיש דברים שהשתיקה יפה להם, נכון? :)


מה אתכם? דיפלומטים מספיק בכדי לצלוח ראיונות עבודה? לא בטוחים? בואו ונבדוק את זה... צרו קשר לקבלת פרטים על פגישת ההכנה לראיונות עבודה. מה אפשר עוד? 
- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכרGoogle+

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...