הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 22 בנובמבר 2015

לא תאמינו כמה מחפשי עבודה צריך בכדי להחליף נורה, סליחה, בכדי לאייש משרה!

image:koratmember/FreeDigitalPhotos.net
מי לא מכיר את הבדיחות האלה על "כמה אנשים צריך בכדי להחליף נורה שרופה"? (כמה פסימיסטים דרושים להחלפת נורה? תשובה: זה לא משנה, בין כה וכה הם חושבים ששום נורה לא תעבוד... כמה רואי חשבון דרושים כדי להחליף נורה? 
תשובה: "על כמה חשבת?"... כמה פסיכולוגים דרושים כדי להחליף נורה? תשובה: רק אחד, אבל זה ייקח הרבה מאוד זמן, יעלה הרבה מאוד כסף והנורה צריכה באמת לרצות את השינוי הזה...). 

בדיוק על אותו המשקל, הנה לכם שאלה באמת חשובה: כמה מועמדים לעבודה דרושים בכדי לאייש משרה פתוחה?
חשבתם על זה פעם? על מה שקורה מאחורי הקלעים בתהליך הגיוס לעבודה של עובד חדש? אם לא, חבל, כי אם תעשו את זה- הכוונה- אם תנסו להבין מה קורה שם בחברה המגייסת בזמן שאתם מחכים שיחזרו אליכם אחרי ששלחתם קורות חיים או אחרי שהתראיינתם לראיון ראשון, שני או שלישי ואפילו אחרי שמסרתם פרטים של ממליצים, תוכלו (אולי) להיות הרבה יותר ריאליים בנוגע לכל הפרוייקט המורכב הזה- חיפוש עבודה. 

למעשה, אם אתם משתמשים ב LinkedIn לצורך חיפוש משרות, בוודאי כבר נתקלתם במספרים האסטרונומיים שלפעמים מתגלים כשמקליקים על משרה שהתפרסמה שם ובודקים כמה אנשים הגישו מועמדות למשרה. זה כבר אמור לתת לכם תחושה כללית לגבי רמת התחרות שיש על כל משרה, אבל בואו ונתקדם הלאה- חברת ההשמה Jobvite בדקה כמה מועמדים צריך בכדי בסופו של דבר לאייש משרה פתוחה. החברה בחנה נתונים של 50 מיליון מועמדים ו 10 מיליון הגשות מועמדות למשרה וגילתה מספר נתונים מעניינים:

- 11% מתוך המועמדים שנחשפים לתיאור המשרה ישלחו קורות חיים.
- 12% מתוך הפונים יזכו לזימון לראיון עבודה.
- 17% מהם יתקדמו בתהליך עד לשלב קבלת הצעת עבודה.
- 89% מאלה שקיבלו הצעה- יחתמו על החוזה.
סה"כ 0.2% מהשלב הבסיסי ביותר של פרסום המשרה ועד לגיוס עובד.
מסקנה: בשורה העליונה (=בשלב הראשוני ביותר) בכדי לאייש משרה, 536 מועמדים צריכים להיחשף אליה ולקרוא את דרישות התפקיד.

עוד נתונים חשובים: דרך אתרי הדרושים הגיעו 77% מקורות החיים ואילו 37% מהאיושים היו דווקא (איך לא?) דרך "חבר מביא חבר".

בואו ונתקדם צעד אחד קדימה- כמה זמן אורך תהליך גיוס בממוצע? 43 ימים מאז פתיחתה של משרה ועד איושה... ואם נרצה להסתכל על הנושא מזווית הראיה של מחפש העבודה דווקא, הנה נתונים אחרים ממחקר שנעשה על ידי אתר הדרושים Glassdoor (בקרב 340,000 מועמדים):

- הזמן הממוצע לתהליך גיוס, שעובר מועמד לתפקיד כלשהו הוא 22.9 ימים (מאז הגשת המועמדות ועד לקבלה לעבודה. הנתון נכון למחפשי עבודה בארה"ב. באירופה התהליך ארוך עוד יותר: בצרפת, בריטניה וגרמניה למשל, אותו התהליך אורך 31.9 ימים).
- ככל שהחברה גדולה יותר, כך יש סיכוי לתהליך ארוך יותר.
- תהליכים במוסדות ממשלתיים ארוכים עוד יותר (כ 60.4 ימים בממוצע).
- יש הבדלים גם בין תפקידים שונים. למשל, תפקידים זוטרים של מכירות ושיווק מאויישים במהירות ותהליך הקבלה אורך 3.9-5.4 ימים בממוצע.

המחקר מצא שככל שעוברות השנים, כך גם תהליכי המיון הולכים ומתארכים. האשימו בזה את הפער שבין הביקוש להיצע, את העובדה שמעסיקים בונים תהליכי מיון וסינון שכוללים יותר ויותר שלבים ושהמשרות עצמן הופכות כל הזמן למורכבות יותר ודורשות יותר ויותר ידע, ניסיון, כישורים והשכלה.

אבל מה יוצא לכם מלדעת את כל זה? 
יוצאים מכל זה מספר דברים חשובים, שכל מחפש עבודה חייב לקחת בחשבון:

1. ממש לא חכם לשים את הביצים בסל אחד- התראיינתם לתפקיד פצץ? יופי! אתם מתלהבים שחבל על הזמן? יופי-טופי! אבל אל תבנו רק על המשרה הזו- המשיכו לחפש, המשיכו לשלוח קורות חיים, כי זה לא נגמר עד שזה לא נגמר.

2. סבלנות! נתתם לפני יומיים את פרטיהם של 3 ממליצים וגיליתם שעד עכשיו עדיין לא התקשרו אליהם? סבלנות! בצד השני- זה של החברה המגייסת- קורים הרבה דברים שאין לכם מושג לגביהם, אז... זה עדיין לא אומר שום דבר ובטח שאתם לא צריכים לקפוץ למסקנה שהתהליך בחברה הזו הסתיים עבורכם.

3. היערכו למרתון ולא לריצת ספרינט- כיום לחפש עבודה זה פרוייקט מורכב, מספיק אם תחזרו אחורה ותקראו שוב את כל הנתונים. אז נכון שהמחקרים הללו לא נעשו בארץ, אלא בארה"ב, אבל זה צריך לתת לכם קנה מידה כלשהו ובכלל- אנחנו הולכים ונעשים דומים לארה"ב בכל מה שקורה פה בהרבה תחומים, אז: הבינו שבכדי למצוא תפקיד טוב ולקבל הצעת עבודה תצטרכו לעבוד בלחפש עבודה. אם פוטרתם ודווקא בניתם על פסק זמן כלשהו ורק אחריו להתחיל לחפש עבודה- אני אומרת: טעות! הזמן לחפש עבודה הוא רגע אחד אחרי שפוטרתם ואפילו מוקדם מזה... רגע אחד אחרי שהאסימון נפל לכם שהעבודה שלכם לא בטוחה מכל סיבה שהיא (עשו לכם שיחת מוטיבציה/אזהרה, הכריזו שהחברה נרכשת, שיתפו שהחברה איבדה לקוח אסטרטגי וכו' וכו'...).

4. והכי חשוב: הבינו שאתם לא אי בודד בחיפוש העבודה. יש לכם מאות מתחרים (לפחות 535, אם רוצים לדייק), שנחשפים למשרה יחד אתכם. זה לא הזמן להצטנע וגם לא הזמן להתעצל. רוצים להתקבל לעבודה? אין מנוס מלהפוך לאנשי המכירות של עצמכם! מחפש עבודה שלא יודע למכור את עצמו, יגלה שגם המעסיק לא מבין מדוע כדאי לו לקבל אותו וככה, רבותיי, לא מוצאים עבודה!

נ.ב.
לאחר כתיבת הפוסט הזה נתקלתי במחקר שערכה חברת קומיט הישראלית שבחנה את הזמן לגיוס עובדים בארץ. התוצאות לא שונות בהרבה מהתוצאות בחו"ל: 61 ימים זה הזמן הממוצע שלוקח לחברות לאייש משרה בארץ, 30 יום זה הזמן שלוקח למועמד לעבור תהליך שלם של גיוס בחברה החל מרגע שליחת קורות החיים ועד לקבלתו לעבודה.

**רוצים לקצר את תהליך חיפוש העבודה שלכם? רוצים ללמוד למכור את עצמכם? רוצים להיות 0.2% המאיישים את התפקיד? זה הזמן לבקש ממני פרטים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה, כי כל יום שעובר הוא זמן יקר מבוזבז!

- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר

Google+

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...