הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 8 בנובמבר 2015

לא תאמינו מהי הנחת המוצא השגויה שפשוט הורסת לכם את קורות החיים

image:iosphere/FreeDigitalPhotos.net
אתם יודעים, זה משעשע אותי מחדש בכל פעם שזה קורה. אנחנו- מחפש עבודה ואנוכי- יושבים בפגישת יעוץ בגלל
שתהליך חיפוש העבודה שלו לא נשא עבורו פרי עד אותו יום, אנחנו מעיינים בקורות החיים, אני נותנת טיפ כלשהו לשדרוג קורות החיים ואז (4, 3, 2, 1): מגיע הפרצוף התוהה בשילוב המשפט : "מה?! מותר לעשות את זה בקורות החיים?! חשבתי שבקורות החיים חייבים ל...". 

לאחר המילים "חייבים ל..." מופיע מיתוס כלשהו, כזה שמישהו מתישהו המציא ומאז כולם הולכים בדרכו כאילו זו מצווה שניתנה למשה במעמד הר סיני. כן... אפקט העדר משתקף במלוא הדרו בתהליך חיפוש העבודה בכלל ובכתיבת קורות חיים בפרט. אחד עושה ואלפי אחרים אחריו, בין אם מדובר במעשה הגיוני או שלגמרי לא. זוהי הטעות הראשונה בתהליך חיפוש העבודה: עושים מה שנהוג, מה שכולם עושים מבלי לעצור לרגע ולחשוב "רגע, רגע... למה ככה בעצם? אולי אפשר אחרת? טוב יותר? מתאים לי יותר?".

אני באמת ובתמים תוהה: מהיכן צצו כל החוקים הבלתי כתובים האלה שאנשים כותבים לפיהם קורות חיים? הגיע הזמן שתעזבו כבר את החוקים והתבניות ותבינו שקורות החיים שלכם הם אמצעי שיווקי ותו לא! קורות החיים אמורים לסייע לכם לשכנע, למכור את עצמכם, לשקף אתכם ואת הקריירה שלכם בדרך המחמיאה ביותר האפשרית, שהיא בגדר האמת. קורות החיים אינם אמורים להגביל אתכם ולפגוע לכם בחיפוש העבודה, מה שלעיתים קרובות הם לצערי אכן עושים, כשאותו מחפש עבודה כותב קורות חיים לפי איך ש"צריך" ולא לפי איך ש"כדאי".

הנה, בואו ניקח, לדוגמה, את המשפט האלמותי שמישהו כתב פעם ומאז הפך לחלק בלתי נפרד ממאות אלפי מסמכי קורות חיים: "המלצות על פי דרישה". אה באמת? חה! כמה נחמד מצדכם! ואני בכלל חשבתי שאם אבקש המלצות, אתם תענו לי: "לא בא לי!". מזל באמת שכתבתם את זה למען הסר ספק... 
נו באמת! הרי ברור שתתנו המלצות אם יבקשו, אז למה צריך לכתוב את השטות הזו בקורות החיים ולבזבז על זה שורה שלמה? 

הלאה: כתובת מלאה, כולל רחוב, מספר בניין ואפילו מיקוד או תא דואר. בשביל מה זה טוב? איזה מעסיק ישלח לכם מכתב או חבילה בדואר? כנראה שאף אחד, וגם אם ישלחו זה גם ככה לא יגיע עם מצב הדואר בישראל... בקיצור- מיותר! אה ו... אם תהיתם, כשאתם גמישים ומוכנים להתפשר ולנסוע למקום עבודה מרוחק- זה לא אומר שגם המעסיק מוכן להתפשר, בטח ובטח אם יש לו היצע גדול של מועמדים מתאימים שגרים קרוב יותר, אז... הנה לכם עוד סיבה לא לכתוב כתובת על גבי קורות החיים שלכם (אם לא בא לכם שיפסלו אתכם רק בגלל שאתם גרים רחוק).

חושבים שחייבים לכתוב את ההשכלה לפני הניסיון? תחשבו שוב. אם למדתם בטכניון, כנראה שהמילה "טכניון" צריכה באמת להופיע בראש הרזומה כמו מגדלור בערפל על אי צחיח בליל סערה, אבל... אם לא: אם אין לכם תואר ראשון או שלמדתם במוסד להשכלה לא כל כך נחשב, טוב תעשו אם תתנו לניסיון התעסוקתי שלכם להיות הדבר הראשון שתופס את העין ואת ההשכלה העבירו בנון שלנטיות לסוף קורות החיים.

רוצים עוד? קבלו: קורות חיים לא צריך להגביל לעמוד אחד- הנה לכם עוד מיתוס מטופש, שלא אשקוט עד שהוא יעלם. כתבתי על זה כבר לפני 7 שנים: אורך קורות החיים צריך להיות פרופורציונלי לאורך הקריירה ובכיף אפשר לזלוג לעמוד השני אם יש לכם 20 שנות ניסיון מ 5 מקומות עבודה שונים, אבל ממש לא, אם יש לכם רק שנתיים ניסיון.

ומה לגבי גיל? ומצב משפחתי? ובכלל- לגבי התוכן שבו אתם מתארים את התפקידים שביצעתם?

אז הנה לכם (בכל זאת) חוק אחד לכתיבת קורות חיים שעליו- דיר באלאכ- באמת שאסור לכם לעבור.
חוק אחד בלבד:
קורות החיים הם ברושור שיווקי, הם לא אוטוביוגרפיה ולא מסמך היסטורי. עליהם למכור את המוצר שהוא אתם וכל האמצעים כשרים (כן, כן! כל עוד בשום פנים ואופן לא משקרים!) להשגת המטרה. מותר לכם לשבור מיתוסים, מותר לכם לשנות סדר של תכנים, מותר לכם לא לכתוב מידע כלשהו, מותר לכם לעשות ככל העולה על רוחכם, כל עוד שהמסמך הזה יגרום למעסיק לעיין, להגיד "וואוו! כזה אני רוצה פה!" ולהרים אליכם טלפון כדי לזמן אתכם לראיון עבודה.

קפיש?!


- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר


Google+

4 תגובות:

 1. כרגיל, אחלה מאמר מאיה.!!
  :)
  יורה.

  השבמחק
 2. מסכים לחלוטין, חוץ מדבר אחד: ההמלצות. כשאתה רושם "המלצות יינתנו על פי דרישה" אתה מראה שיש לך המלצות. לא לכולם יש המלצות.

  השבמחק
 3. והייתי ממליץ גם לוותר על התחביבים. אף פעם לא הבנתי מה המועמדים שכתבו אותם רצו לומר.

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...