הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 6 בדצמבר 2015

מפתיע! זהו הגורם האחד שינבא אם תצליחו בקריירה שלכם או ש...לא

image:kibsri/FreeDigitalPhotos.net
טוב, אז מה פתאום שיש רק גורם אחד שמשפיע על קריירה שלמה?! הרי, מי לא יודע שההשכלה משפיעה והמוסד להשכלה
גבוהה בו למדנו משפיע וכמובן שהרקע הסוציו-אקונומי שלנו והמקצוע שבחרנו וגם כישורים אישיים והשקעה בעבודה ותכנון נכון ו...מזל. כל אלה משפיעים על הסיכוי שלנו להצליח בקריירה.

אז זהו, שהשבוע קראתי מספר מחקרים שטוענים בכל תוקף שכל מה שכתוב פה למעלה זה בולשיט אחד גדול, כי מה שיוביל אותנו להצלחה בקריירה זה משהו אחר לגמרי.

אז מהו הגורם הזה?

האמת היא שההסבר מאוד פשוט: מי לא יודע כמה חשוב שיהיו לנו קשרים? ומי לא יודע כמה חשוב שיהיו כמה שיותר קשרים? העניין הוא שגם אם אתם יודעים את זה כבר מזמן, מאוד יכול להיות שבניתם את רשת הקשרים שלכם לא נכון ובדיוק פה החידוש, כי מה שהכי חשוב זה איך בנויה רשת הקשרים שלכם.

הנה, נניח שרשת הקשרים שלכם נראית ככה:


מה שאתם רואים זו רשת סגורה, שבה אתם מחוברים לאנשים שכולם מכירים אלה את אלה. ברשת כזו, אתם עשויים לשמוע כל הזמן את אותם הרעיונות, שבהם אתם גם ככה כבר מאמינים. ברשת כזו רב המשותף בין חברי הקבוצה- הם עשויים להיות מאותה הדת, בעלי אמונות דומות, מאזור גיאוגרפי מסויים, מאותה התעשיה או בעלי אותו התפקיד או המקצוע. בתוך הרשת קל מאוד לקבל הסכמה משאר חבריה וקל יותר לסמוך עליהם- הרי אתם כבר מכירים אחד את השני, כבר בניתם יחסי אמון ואפילו כבר יש לכם חוקים לא כתובים שעל פיהם אתם כולכם מתנהלים. בינינו, כל מה שקורה בתוך הקבוצה כבר מוכר ומאוד, מאוד נוח. 
אבל, זו בדיוק הבעיה כי שכשנוח לנו, אנחנו תקועים במקום ולא מתקדמים או מתפתחים וזו הסיבה שאם ככה נראית רשת הקשרים שלכם, הסיכוי שלכם להצליח בקריירה (כך, על פי מדעי חקר רשתות הקשרים) הוא נמוך מאוד, גם אם על פניו יש לכם את כל מה שצריך בכדי להצליח מבחינת השכלה וכישורים.

מצד שני... נניח שרשת הקשרים שלכם נראית דווקא ככה:
טוב, זה כבר לגמרי סיפור אחר... כי זו רשת קשרים פתוחה. ברשת במבנה כזה, אתם הגורם המקשר בין אנשים שאינם קשורים אלה לאלה וכל אחד מהם מקושר לאנשים נוספים. אנשים שרשת הקשרים שלהם נראית כך נהנים מחשיפה למגוון של רעיונות, הזדמנויות ואתגרים. הם בעצם חלק מהרבה מאוד קבוצות נפרדות שבכל אחת מהן הם מפרים אחרים בידע שלהם, ברעיונות ובהתנסויות ויחד עם זה הם גם מופרים בעצמם מהידע שמגיע מהאחרים. מצב כזה הוא הרבה פחות חמים ונעים ביחס למבנה הקודם, אבל מצד שני, זה המבנה המקדם ביותר, המאתגר ביותר וזה שדורש מכם כל הזמן להתמודד עם קונפליקטים ודעות אחרות, לנסות לשכנע את הבלתי משוכנעים וגם לפעמים אפילו לשנות את דעתכם ולקבל דעות ותפיסות של אחרים. 

לרשת במבנה פתוח יש עוד מספר יתרונות משמעותיים (יתרונות חשובים מאוד עבור מי שרוצה להצליח בעבודה):

- אחד מהמחקרים שנעשו בנושא מצא שאנשים עם רשת קשרים פתוחה הם בעלי ראיה הרבה יותר ראלית ומדויקת של העולם. למעשה, אנשים כאלה יכולים לחזות טוב יותר מגמות, שינויים וטרנדים מאשר אנשים עם רשת קשרים סגורה.

- אנשים בעלי רשת קשרים פתוחה לא חייבים להיות חדשניים. מספיק להם לשמוע על רעיון חדש ממישהו באחת מקבוצות הקשרים שלהם בכדי להביא את אותו הרעיון לקבוצה אחרת של קשרים. כך הם הופכים לסוכני חדשנות או כפי ש-90% מהאנשים מתהדרים בכך בלינקדאין: Innovation!

- אנשים בעלי רשת קשרים פתוחה עשויים להיות בעלי ערך רב עבור האחרים אם יואילו בטובם לחבר בין 2 אנשים מקבוצות קשרים שונות. מתחילים להבין עכשיו איך זה קשור להצלחה בקריירה?! (היום אני עוזר לך ומקשר אותך ומחר... אתה מקשר אותי...).

- ולסיום, אנשים בעלי רשתות קשרים פתוחות חשופים למגוון סוגים של אינפורמציה שניתן לשלב יחד ולהשתמש בה ביצירתיות. קחו את סטיב ג'ובס כדוגמה- אחת מהחוזקות שלו היתה סקרנות שהובילה אותו להרחיב את תחומי הידע שלו לכיוונים לגמרי לא קשורים האחד לשני וכך גם להתחבר עם מגוון רחב מאוד של אנשים. השילוב הייחודי של כל הידע הזה בא לידי ביטוי בחברה שהקים והנה מה שאמר על זה פעם: "יצירתיות זו בסך הכל היכולת לחבר בין דברים. כששואלים אנשים יצירתיים "איך עשיתם את זה?" הם מרגישים קצת אשמים, כי זה לא באמת שהם עשו משהו, הם רק ראו משהו". 

מסקנה?

החברות המצליחות ביותר בעולם כבר מזמן חרטו על דגלן את המונח Diversity: גיוון. האמונה היא שחברה תצליח יותר ככל שההון האנושי שלה מגוון יותר מבחינת מין, גיל, גזע, רקע, תחומי לימוד וכו' וכו'... ככל שהגיוון גדול יותר, כך גדלה היצירתיות והחדשנות וכך העובדים עצמם מפרים ומופרים אלה מאלה.

כך גם בקריירה: רשת הקשרים החברתיים שלכם עשויה להיות היתרון היחסי שלכם לקראת חדשנות, התקדמות וגדילה בתנאי שמדובר ברשת במבנה פתוח. למעשה, מחקרים מצאו שלעובד עם רשת קשרים במבנה פתוח, יש סיכוי גבוה יותר שיעלה רעיונות טובים בעבודה, שיפגין יצירתיות, שיגיע להישגים, שיקבל בשל כך הערכות עובד חיוביות, העלאה בשכר וגם קידום בהשוואה לבעלי רשת קשרים סגורה. רשת פתוחה של קשרים מהווה 55% מהגורם החמקמק הזה המנבא הצלחה בעבודה. 

אז מה עושים עכשיו? נו, זה ברור- מתחילים לבנות רשת פתוחה של קשרים ומגוונת ככל האפשר: לכו ללמוד משהו, הירשמו לחוג, הסכימו להזמנה של חבר ללכת למפגש עם אנשים שאתם לגמרי לא מכירים, חדשו קשרים מהעבר הרחוק, פנו לאנשים שאתם לא מכירים בלינקדין, לכו ל meet-up's. כל המרבה בגיוון- הרי זה משובח!

maya.bouhnik@gmail.com  | 054-7380310

- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר


Google+

תגובה 1:

  1. כמו תמיד, המאמרים שלך מעניינים ומועילים (: נתת לי כמה נקודות למחשבה. מור

    השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...