הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום רביעי, 16 במרץ 2016

אז איך החיים כאן באמת? דו"ח מדד איכות החיים בישראל

היום פורסם הדו"ח הרשמי של מדד איכות החיים בישראל וכמובן שאצתי, רצתי לבחון עבורכם את הנתונים הקשורים לתעסוקה, השכלה ורמת חיים (שימו לב: הדו"ח מתייחס לנתונים שנאספו עד לשנת 2014, כך שהוא לא לוקח בחשבון את עליית מחירי הדיור בשנה וחצי האחרונות וגם לא את המצב הביטחוני ההולך מדחי לדחי).

אני לא מתכוונת לפרט כאן את כל הנתונים היבשים, אבל כן להצביע על האינפורמציה הפיקנטית יותר. אז איך החיים כאן באמת? הנה זה בא:

✔ עד כמה אנחנו שבעי רצון מהחיים?
מסתבר שכמעט הכל דבש, משום שב 2013 86% מהנסקרים בני ה 20 ומעלה ענו שהם מרוצים או מרוצים מאוד מהחיים. מי מרוצה יותר מאיתנו בעולם? ובכן, על פי מדד ה OECD במקום הראשון: שווייץ ואחריה בסדר יורד: נורבגיה, איסלנד, שוודיה, דנמרק, הולנד, אוסטריה, קנדה, פינלנד, אוסטרליה, ניו-זילנד ו... כן...- ישראל.

אם אתם בני 20-44 אתם מספיק אופטימיים (70%) בכדי להעריך שהחיים שלכם אפילו ישתפרו בעתיד ועל זה אני אומרת: נו, אשרי המאמין... ובאמת, ככל שמתבגרים, האמונה הזו הולכת ונחלשת: בני 45-64 כבר הרבה יותר ריאלים (43% מאמינים שיש למה לחכות) ובני 65 ומעלה כנראה כבר יודעים משהו שאנחנו לא והם כבר הרבה יותר סקפטיים (רק 20% מאמינים שהעתיד ורוד יותר).
אגב, נשים (56%) קצת יותר אופטימיות מגברים (53%)...

- עד כמה אנחנו משכילים?
טוב, תלוי את מי שואלים כי... נשים, זה בשבילכם: ב 2001 ל 47.6% מהנשים הייתה השכלה על תיכונית/אקדמית לעומת 40.2% מהגברים (פער של 7.4% לטובת הנשים). ב 2014 לעומת זאת הפער גדל עוד יותר: 63.4% מהנשים בעלות השכלה על תיכונית/אקדמית לעומת 45.6% בלבד אצל הגברים. 

- כמה אנחנו מרוויחים?
ההכנסה הכספית השנתית לעובד ב 2013 היתה 91,604 ש"ח (הכוונה להכנסות נטו לאחר ניכוי תשלומי חובה כמו מיסים, ביטוח לאומי וביטוח בריאות).
ומה אנחנו יכולים לעשות עם הכסף שאנחנו מרוויחים? הנה שווי כוח הקניה שלנו יחסית למקומות אחרים בעולם (נכון ל 2012) ובכן, אם כבר התעלפתם ממחיר של מנת פסטה במסעדה בלונדון, בטח לא תשמחו לגלות שפה החיים שלנו אפילו יקרים יותר בהתייחס להכנסה שלנו:- אבל רגע, מה בנוגע לעבודה?!
ובכן במפתיע גם כאן אנחנו במקום לא רע בכלל יחסית לאחרים, משום ששיעור התעסוקה בשנת 2014 עומד על 60.4% (מגיל 15 ומעלה):3.1% מהעובדים מועסקים במשרה חלקית שלא מרצון.
90% מהנשים מרוצות מהעבודה שלהן, 85.5% מהגברים מרוצים מהעבודה שלהם.
לגבי השכר... נו, כנראה שממנו אנחנו מרוצים הרבה פחות כי: בשנת 2014 רק 60% מהעובדים היו מרוצים מההכנסות שלהם וביניהם- המרוצים ביותר היו גברים יהודים ואילו נשים ערביות היו מרוצות יותר יחסית לנשים יהודיות. 
בנוגע לאבטלה ממושכת (ארוכה יותר מאשר 6 חודשים)- ב- 2014 שיעור האבטלה הממושכת עמד על 24%.

סקרנים לקרוא את הדו"ח המלא? הקליקו כאן.

לסיכום, הממשלה מתגאה בדו"ח הזה משום שהוא נעשה בישראל לראשונה והנתונים שבו אמורים לסייע לה לקבוע סדרי עדיפויות, כך על פי ההצהרה הרשמית, כמובן. לא נותר לנו אלא לקוות שזה אכן יוביל למסקנות ולעשיה.


Google+

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...