הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 27 במרץ 2016

גבר? עדיף לך להיות מובטל מאשר לעבוד במשרה חלקית

image:Master isolated/FreeDigitalPhotos.ne
כבר שנים שאני עוקבת בעניין אחר המחקרים שמתפרסמים חדשות לבקרים בנוגע לעבודה, קריירה וחיפוש עבודה ולמרות שאני חושבת שכבר ראיתי וקראתי הכל מהכל, מידי פעם אני מגלה מחקרים שמפתיעים גם אותי.

אז, מה הייתם עושים אם הייתם מחפשים עבודה מספר חודשים ולא מוצאים? התשובה הנכונה היא: תלוי מי אתם ומה מצבכם הפיננסי.
אם אתם, נניח, אנשים ממוצעים ולרוע מזלכם לא צברתם עד אותה תקופה של אבטלה מספיק כסף בכדי לשבת בבית ופשוט ליהנות מהחופשה (שנכפתה עליכם), אזי, אני מניחה שבשלב כלשהו תבינו שאין לכם ברירה וצריך להתפשר- על שכר, על תפקיד או אפילו על אחוז משרה. או אז תמצאו את עצמכם באיזשהו תפקיד לא אופטימלי בעליל ואולי במקביל אליו (אם יהיו לכם זמן וגם מוטיבציה) תמשיכו לחפש עבודה טובה יותר. 

בינינו, בלי קשר לכמה כסף יש בחשבון הבנק שלכם, רוב הטיפים שתקבלו במצב כזה ינחו אתכם לחזור לשוק העבודה בהקדם האפשרי ויהי מה! בכדי שלא ייווצר לכם חלילה חור גדול מידי ברצף התעסוקתי בקורות החיים, כי חור גדול ברצף (ואת זה כל בר דעת יודע) הוא משהו שמעסיקים ממש, אבל ממש לא אוהבים.

אז זהו, שפה בדיוק אני מגיעה למחקר מפתיע, שקראתי לפני כשבוע באתר ה TIME. על פי המחקר הזה, שנערך על ידי סוציולוג מאוניברסיטת טקסס, מסתבר שסתימת חורים שכזו היא לא הפתרון האידאלי כלל וכלל, במיוחד עבור גברים. אלו ביניהם, שבלית ברירה יסכימו לעבוד במשרה חלקית, יגלו שיש להחלטה הזו השפעה שלילית מובהקת על הדרך שבה מעסיקים יתייחסו אליהם.

הניסוי נערך כך: קורות חיים פיקטיביים בעלי תוכן זהה נשלחו למודעות דרושים ב 5 מדינות ברחבי ארה"ב. מחצית מקורות החיים היו לכאורה של נשים ומחצית של גברים. ההבדל הנוסף בין קורות החיים היה באחוז המשרה בתפקיד האחרון. בחלק מהמקרים התפקיד האחרון היה משרה מלאה ובחלק משרה חלקית. 

התוצאות? מספר הגברים, שתפקידם האחרון היה משרה חלקית ושזכו לקבל תגובה מהמעסיקים למשלוח קורות החיים היה פחות ממחצית ממספר הנשים שציינו משרה חלקית בתפקידן האחרון ושזכו לתגובה. יתירה מכך- נראה שגברים "נענשים" יותר מאשר נשים בטווח הקצר וגם הארוך על תפקידים זמניים, משרות חלקיות או על ביצוע תפקיד זוטר יותר יחסית לניסיונם המקצועי.

דיוויד פדולה, הסוציולוג שביצע את המחקר, טוען שלא מדובר פה בסוג של אפליה הפוכה, אלא באותה אפליה מגדרית, שכולנו מכירים, שמקבלת בהבנה שנמוכי קריירה למיניהם כשמדובר בנשים עובדות, אבל ממש לא מקבלת אותם כשמדובר בגברים. מגברים יש פשוט ציפיות הרבה יותר גבוהות מאשר מנשים...

מסקנה? טוב, אז האמת היא שעל פי המחקר הזה אם אתם גברים ושיש לכם כסף, לטובת הקריירה שלכם עדיף לכם לא לעבוד בכלל, מאשר להתפשר על משרה שמהווה הליכה מובהקת אחורנית. ואם אין לכם כסף? טוב אז... כנראה שיש לכם בעיה גדולה יותר ממה שחשבתם.

אז מה בכל זאת עושים במצבים של הליכה בלית ברירה אחורנית? אני דווקא אגיד לכם מה לא עושים: לא מושכים אש לחלק הזה ברזומה שלכם.

אני אסביר: אנשי גיוס- אלה שממיינים ומסננים את קורות החיים שלכם הם אנשים עם חוש ריח מפותח מאוד. חוש ריח, וירטואלי כמובן, שהם פיתחו במרוצת השנים שבהן הם עוסקים במקצוע שלהם. למעשה, אתם יכולים להתייחס לזה כמעין חוש שישי- היכולת לשים לב לפרטים הכי קטנים ולהסיק מהם מסקנות הרות גורל.
אל תזלזלו כלל ועיקר ביכולת הזו והבינו שאתם מתמודדים כאן עם סוג של שרלוק הולמסים- בלשים גששים שכאלה. עכשיו, אם איתרע מזלכם ובלית ברירה התפקיד האחרון שלכם הוא איך לומר זאת בנימוס? פשוט עלוב יחסית לתפקידים הקודמים, אם הלכתם אחורה מבחינה מקצועית ואם בחרתם ללכת על משרה זמנית או חלקית כדי להתפרנס, עשו לעצמכם טובה וטשטשו את העניין הזה ככל האפשר בקורות החיים שלכם: הקפידו לשמור על אחידות בעיצוב של כל התפקידים בקורות החיים וגם את התפקיד האחרון כתבו באותו המבנה. בחרתם לכתוב את התוכן בבולטים? כתבו גם את התפקיד האחרון בבולטים, למרות שהוא דל יותר ושאין לכם הרבה מה לכתוב עליו. על כל התפקידים הקודמים פירטתם ב 5-6 בולטים? גם את הנוכחי תצטרכו לפרט כך ולו בכדי לא למשוך את חשדנותם של הבלשים הגששים לתפקיד האחרון (ולאיך שאתם מרגישים לגביו).

מניסיוני- מקריאת לפחות מאות אלפי קורות חיים- תפקידים אחרונים שהם "סתימת חורים" ברצף תעסוקתי תמיד כתובים אחרת מאשר שאר התפקידים, הם תמיד מפורטים פחות, לפעמים אפילו כתובים במשפט אחד, כאילו כדי לצאת מידי חובה וההרגשה הלא טובה שיש למחפש העבודה עצמו כלפי התפקיד הזה משתקפת בבירור בדרך שבה הוא מתאר אותו ברזומה שלו. וככה זה גם בדיוק נראה למגייס בעל האף הרגיש: כמו פלסטר בצבע זרחני שמנסה לכסות על הפצע שמתחת. היו בטוחים שהפצע שמתחת מאוד מעניין את המגייס וזו דרך מעולה למשוך את תשומת הלב שלו בדיוק לעקב אכילס שלכם (וגם כמובן את שאלותיו החטטניות)!

מחפשים עבודה? גם לכם יש כמה "פלסטרים" בולטים כאלה בקורות החיים? פנו אלי לקביעת פגישת יעוץ:
- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- סימולצית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- חיפוש עבודה באמצעות הלינקדאין
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר
- תכנון נכון של קריירהGoogle+

5 תגובות:

 1. האם זה מעיד על משהו שלילי אם אדם נאלץ להסכים למשרה הנחותה מכישוריו וזאת עקב מצוקה כלכלית? לדעתי לא, אפילו להיפך.
  ״עכשיו, אם איתרע מזלכם ובלית ברירה התפקיד האחרון שלכם הוא איך לומר זאת בנימוס? פשוט עלוב יחסית לתפקידים הקודמים, אם הלכתם אחורה מבחינה מקצועית ואם בחרתם ללכת על משרה זמנית או חלקית כדי להתפרנס, עשו לעצמכם טובה וטשטשו את העניין הזה ככל האפשר בקורות החיים שלכם״
  מה זה אומר על כישוריהן של אנשי הגיוס ועל מידת יכולתם לזהות את האדם המתאים למשרה?
  תשפטו אתם

  השבמחק
 2. לאנונימי, כמו שיכולת לקרוא- אלה נתונים ממחקר שבדק את הנושא ומצא כי יש השפעה לתפקיד כזה בקורות החיים על היחס של מגייסים למועמדים גברים. האם זה מעיד משהו שלילי על המועמד ועל יכולותיו וכישורין? לטעמי לא, מצד שני... יש כאלה שעלולים להחליט שיש בזה משהו שלילי ואין לנו שום שליטה עליהם- ועל כן: א. צריך להיות מודעים לכך וב. כדאי לחשוב טוב כיצד להציג את זה בקורות החיים כדי שזה לא יצמצם אופציות ויפגע בסיכויי מציאת העבודה (בין אם זה צודק או שלא ובין אם זה מעיד משהו על המנהלים המגייסים או שלא...). המטרה איננה לשפוט את אנשי הגיוס והדרך שבה הם חושבים/ממיינים מועמדים/מחליטים החלטות- כי שום דבר מעשי לא יצא מזה, אלא למצוא דרך נכונה יותר להתמודד עם זה- במידה וזהו המצב שבו אנחנו נמצאים.

  השבמחק
 3. יש היבט הפוך על הנושא, יכל להיות שדווקא המועמד עבד לתקופה
  קצרה במשרה ברמה גבוהה מהכישורים שלו כדיי לצבור כישורים נוספים
  ב On Job Training ולכן יש לו משרה שעבד בה מעט או במשרה חלקית.

  כמובן אם אתה עובד במשרה קשה יותר ממה שאתה יכל לבצע ללא מאמץ
  יש יותר סיכון שהערכת המנהל תהיה פחות טובה ותאלץ לעזוב. אז זאת פשרה על סיכון יציבות התעסוקה. דווקא מועמדים כאלו מרוויחים
  ידע ונסיון מגוון שאין לו תחליף. הם אוטודידאקטיים ומתקדמים
  מעבר לרמה שהם מסוגלים להגיע מעצם הכישורים הטבעיים שלהם.

  השבמחק
  תשובות
  1. ברור שבמקרה כזה נרכש ניסיון טוב שניתן למנף בעתיד, אבל העניין הוא שהסיכוי להתקבל למשרה זמנית שבה אתה צריך ללמוד/להיכנס לתחום שעדיין לא עסקת בו הוא נמוך יותר. במשרה זמנית אין זמן ללמד ולהכשיר את העובד וההעדפה היא למישהו שיקפוץ ישר למים מהיום הראשון לעבודה...

   מחק
 4. לאנונימי הראשון,
  אכן אתה צודק.
  רק צריך לנבין שה"ממיינות" של קורות החיים הן זן מאד צר (אך הכרחי) בתהליך מיון המועמדים, ולמזלם של כל אגפי משאבי אנוש / כח אדם בכל המקומות, אף אחד בעולם לא יבדוק אף פעם מה אחוז הטעות שלהם באי קבלה לתהליך המיון של מועמדים מצויינים.
  למעשה אפשר למדוד אותם רק במצב של "כשלון" בגיוס, לכן הם לא מוכנים "לקחת סיכונים" בנושא הגיוס.
  וכמובן שעל הדרך הם בוודאות מפסידים ומשחררים המון מועמדים טובים ומצויינים.
  לכן, המטרה שלך כמועמד לעבודה היא להציג את עצמך כמישהו שלא מהווה "איום" פוטנציאלי עם סימני שאלה לכשלון בגיוס.
  זה נשמע פשוט וקל, אבל זאת באמת אומנות.
  בהצלחה!

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...