הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום חמישי, 21 באפריל 2016

ניקיון פסח: 4 התנהלויות מרעילות שאתם חייבים להיפטר מהן

אומרים ש... משהו קורה לנו בתאריכים מסוימים מאוד וזה קורה בכל שנה שוב ושוב באופן מחזורי. למשל, חברת השמה וייעוץ בשם Entelo בדקה נתונים של לא פחות מאשר מיליון (!) עובדים ומצאה כי 50,000 עובדים עזבו את מקום העבודה שלהם לאחר יום הולדת שנה בחברה. למעשה, הם גילו שיש ממש פיקים של עזיבת עובדים סביב כל סיום מחזורי של עוד שנת עבודה מלאה באותו מקום עבודה.

וזה הרי לא מסתיים פה, משום שימי הולדת, גם הם, גורמים לנו לבחון אחורנית את כל מה שקרה לנו בחיים עד אותה הנקודה ולקבלת החלטות לשינוי וכך גם סיומה של שנה ותחילתה של אחרת ו...כן, גם האביב. כל אלה הם בעצם סוף של משהו והרגשה של התחדשות, התנקות, פתיחה של דף חדש...

אם ככה, מה יותר מתאים מאשר חג הפסח והאביב עם הריח המשכר הזה של הפרחים שמסביב, בכדי לעשות לא רק ניקיון בבית ובארונות, אלא גם בחיים שלנו? ניקיון פסח שיוביל לזניחה של לפחות התנהלות מרעילה אחת, שאנחנו סובלים ממנה ואולי אפילו לא מודעים לה?

אתם יודעים, בפגישות הייעוץ אני פוגשת כל הזמן מחפשי עבודה ובפגישות עולים לא פעם גם נושאים שמעבר לחיפוש עצמו, שהרי בסופו של דבר הכל קשור אחד לשני בחיים והעבודה שלנו היא סוג של תשתית שתלויים בה אינספור תחומי חיים אחרים. מפתיע אותי בכל פעם מחדש לגלות עד כמה אנשים שונים אלה מאלה בדרך שבה הם תופסים את העבודה שלהם, בדרך שבה הם מגיבים לדברים שקורים להם, בדרך שהם חושבים ובדרך ההתנהגות שלהם ויש אנשים שאני פוגשת שממש מרגשים אותי- בדרך שבה הם פועלים ובנחישות שלהם להשתפר, ללמוד ולשנות דברים, שזה פשוט ראוי להערצה בעיני פי אלף מאשר אלה שבטוחים שהכול אצלם דבש. אלה הם האנשים שאני בטוחה שיהיו נכס לכל ארגון שיגייס אותם ועצם זה שהם מתקשים במציאת עבודה מוכיח לי עד כמה קל למעסיקים לפספס אנשים מדהימים.

אז בנימה אופטימית, בואו ונתקדם ל 4 התנהלויות ואמונות שפשוט מרעילות את החיים ולכבוד האביב טוב נעשה אם ניפטר מהן לאלתר:

1. ההשוואה לאחרים- הבסיס להתנהלות המרעילה הזו הוא האמונה שאם למישהו אחר טוב יותר- זה בעצם על חשבוננו. השוואה לאחרים מונעת מאיתנו לפרגן מהסיבה הפשוטה שאנחנו מקנאים והחיים הופכים לסוג של תחרות ארוכה ללא סוף. בינינו, תמיד יהיו טובים מאיתנו, בריאים מאיתנו, חכמים מאיתנו ומוצלחים ומקצועיים יותר כמעט בכל מקום שבו נמצא את עצמנו ולכן אין באמת סיכוי שנצא אי פעם מהמירוץ הזה, אלא אם כן... אלא אם נפסיק להתחרות באחרים ונתחיל להתחרות בעצמנו. כן...אם כבר תחרות ואם כבר השוואות, אז בתנאי שזה יהיה רק בינינו לבין מה שהיינו אתמול או מה שנעשה מחר.

2.  הציפייה שהכול יקרה כמתוכנן- כולם מכירים את הפתגם (שעכשיו גיליתי שמקורו ביידיש): "האדם מתכנן תוכניות ואלוהים צוחק". וזה בדיוק ככה, משום שכמה שלא נתכנן- דברים פשוט ימשיכו לקרות לנו ולא תמיד על פי התוכנית. אני מודה שעם הנקודה הזו אני לצערי יכולה להזדהות במיוחד, משום שאני מכירה היטב את תחושת האכזבה ואולי אפילו הכעס שמרגישים כשדברים מתפקששים ולא קורים כפי שתכננו. העניין הוא שאין לנו הרבה ברירות, אלא לזרום עם הזרם. זה לא אומר שבגלל זה צריך להפסיק לתכנן, אבל זה כן אומר שצריך להבין שלא הכל בידיים שלנו ושיש דברים שפשוט צריך לקבל, ללמוד מהם ולהמשיך הלאה.

3. הציפייה לשינויי בזק- מדובר בעצם בחוסר סבלנות ובחוסר יכולת להתקדם לאט, עקב בצד אגודל. זה מתבטא בקושי להתמיד, בהתייאשות ובהרמת ידיים פשוט בגלל שדברים לא קורים בקצב ובמהירות שאנחנו רוצים. אפשר להשליך את הקושי הזה על חיפוש עבודה וגם על קריירה בקלות: מעברים תכופים בין מקומות עבודה, אמונה שאפשר לשנות קריירה בצעד אחד תוך כדי מעבר מחברה לחברה, יאוש מחיפוש עבודה שאורך יותר ממספר שבועות ואז כניסה למוד של שליחה אוטומטית של קורות חיים שמובילה לעוד פחות זימונים לראיונות ולעוד יותר קוצר רוח... כל אלה מוסיפים לחץ מיותר לחיים שהם גם ככה לחוצים, אז... הורידו הילוך, קחו צעד אחר צעד, הישארו מפוקסים, התמידו והבינו שתוצאות מגיעות עם הזמן. 
צריכים עוד כדי להשתכנע?
הנה דיאגרמה של סת' גודין שהוא קורא לה ה"צלילה"- The Dip:
לדבריו, אנשים רבים לא מגיעים להצלחה (בכל מיני תחומים) משום שהם מוותרים מוקדם מידי ולא מתמידים. ולמה הם מוותרים? כי נגמר להם הזמן, כי נגמר להם הכסף, כי הם חוששים, כי הם לא מספיק רציניים וכי הם מאבדים עניין.

4. ההאשמה מתמדת של גורמים חיצוניים- קראתי לא מזמן ציטוט של פרויד שממש צרם לי, מצד שני... יש בזה משהו וזה הולך ככה: רוב האנשים לא באמת מעוניינים בחירות משום שעם החירות מגיעה האחריות ורובם מפחדים מלקחת אחריות". כשמאשימים אחרים (ולא משנה את מי ואת מה) על מה שקורה לנו, אנחנו גם מעבירים את האחריות למישהו או למשהו אחר- לממשלה ולמדינה, לתרבות, למערכת החינוך, למעסיקים, למגייסים, לחברות ההשמה ולבוסים הקודמים- כולם אשמים חוץ מאיתנו, נכון? טעות! אם אתם מוצאים את עצמכם במצב כלשהו יש לכם אחוז נכבד (אם לא 100%) באחריות על כך ואתם גם היחידים שבאמת עשויים להצליח להוציא את עצמכם מאותו המצב.

נראה לי שאי אפשר לסיים ללא מספר ציטוטים מעוררי השראה, אז הנה כמה כאלה ו... שיהיה חג שמח ואביב של התחלות חדשות ורעננות!

 1. “The best way to predict the future is to create it.” (Abraham Lincoln)
 2. “Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time.” (Thomas A. Edison)
 3. “It’s not what you achieve, it’s what you overcome. That’s what defines your career.” (Carlton Fisk)
 4. “Desire! That’s the one secret of every man’s career. Not education. Not being born with hidden talents. Desire.” (Johnny Carson)
 5. “I can not do everything, but I can do something. I must not fail to do the something that I can do.” (Helen Keller)
 6. “You can’t build a reputation on what you’re going to do.” (Confucius)
זקוקים לשינוי? אולי אתם זקוקים גם לפגישת יעוץ... לפרטים נוספים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה או תכנון קריירה ולתיאוםmaya.bouhnik@gmail.com  | 054-7380310

- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר


Google+

תגובה 1:

 1. על מס' 5 כבר חשבו קודם:
  "לֹא עָלֶיךָ הַמְּלָאכָה לִגְמוֹר, וְלֹא אַתָּה בֶן חוֹרִין לִבָּטֵל מִמֶּנָּה."

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...