הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 15 במאי 2016

גיוס עובדים: 8 שיטות התשה ערמומיות שחברות משתמשות בהן כדי לסנן אתכם

image:emily9/FreeDigitalPhotos.net
אקדים ואומר כך: הפוסט הזה ציני מתחילתו ועד סופו, אך עם זאת, בכל ציניות יש גרעין עב מימד של אמת, אז קחו את הכתוב בערבון מוגבל. 
או שלא.

בכל מקרה... לפני מספר שבועות פרסמתי סדרה של פוסטים על בסיס התוצאות שקיבלתי בסקר גדול שערכתי בקרב מחפשי עבודה. המטרה שלי הייתה לבחון כיצד נחוות ה"חוויה" של חיפוש העבודה ועלו שם לא מעט טענות על היחס שמקבלים מהמגייסים במהלך התהליך. נזכרתי בכל זה כשנתקלתי עכשיו בכתבה כלשהי. אז... מה הייתם אומרים אם הייתם מגלים שכל הדברים המעצבנים האלה שאתם עוברים במהלך תהליך החיפוש הם לא מקריים? זאת אומרת ש... כל עגמת הנפש שאתם חווים בחיפוש, המכשולים הקטנים (והגדולים), היחס הלעיתים משונה והתחושה הזו שאתם בעצם בתוך סוג של מלחמת התשה...- הם בעצם בכלל לא רק תחושה שלכם, אלא מזימה נפשעת, קונספירציה נכלולית וערמומית לבחון אתכם ואת התגובות שלכם למה שאתם עוברים ועל ידי כך לגלות איזה מין אנשים אתם בכלל והאם אתם מתאימים לתפקיד ולארגון?! איזה יופי של שיטת סינון!

אז קראתי את הכתבה הזאת על השיטות הסודיות לגיוס עובדים של החברות המבוקשות ביותר כמו פייסבוק, לינקדאין, גוגל וכו'... (לינק למקור בתחתית הפוסט) וחשבתי לעצמי: "חה! מצחיק כמה שזה נכון!" ואחרי זה חשבתי גם: "נו, זה בטח יסביר למועמדים כמה מהתופעות הלא נעימות שהם חווים" ובסוף חשבתי: "אני מקווה שאם אצטט מתוך הכתבה הזו לא אתן רעיונות חדשים למי שלא השתמש בשיטות האלה עד עכשיו...". אבל, בדיוק כפי שאף עיתונאי לא יוכל להתאפק מלחשוף ידיעה פיקנטית כלשהי, גם אצלי גבר הרצון שלי לשתף ולכתוב על זה על כל תחושה אחרת, אז הנה לכם 8 שיטות ההתשה הערמומיות שמגייסים משתמשים בהן בכדי לתהות על קנקנכם מבלי שתהיו מודעים לכך ובכדי לסנן אתכם. כמובן שמדובר פה בהומור שחור, אבל... לכו תדעו...:

1. קבעו אתכם מראש מועד ספציפי לראיון טלפוני, אבל המגייס מתקשר אליכם רבע שעה לפני, חצי שעה מאוחר יותר או... לא מתקשר בכלל. 
נשמע מוכר? 
זה לא מפתיע משום ש... כל אחד יכול להתכונן לראיון טלפוני וכל אחד יכול לענות על השאלות של ראיון טלפוני, אבל! לא כל אחד יכול לצלוח ראיון כזה אם לא ציפה לו או שנחת עליו דווקא באמצע אימון במכון הכושר, באמצע מקלחות לשלושת הילדים או 5 דקות לאחר שהתעורר מהשינה. 
אז...אם זה קרה גם לכם, דעו לכם שזה בהחלט לא מקרי. מישהו כנראה רצה לבדוק איך אתם מתפקדים תחת לחץ ואיך אתם מתאימים את עצמכם למציאות דינאמית ומשתנה. 

2. קבעו אתכם ראיון. עכשיו תסתדרו לבד עם כל השאר. 
נשמע מוכר? לא? אם לא- קראו את הפוסט המשעשע הבא (סיפור אמיתי). הקליקו פה. במילים אחרות מדובר באחד מהמקרים האלה שבהם זורקים אתכם בשטח מבלי לתת הוראות מספיק מדויקות ואתם מוצאים את עצמכם מאחרים לראיון, הולכים לאיבוד במבוך של מסדרונות ומשרדים, קומות וחניונים, כניסות ולוביים תוך כדי שהחולצה המכופתרת והחגיגית של הראיונות מתחילה להידבק לעורכם בדיוק במקומות הלא נכונים. אם זו לא שיטה לבחון איך אתם מתמודדים בעיתות לחץ ואיך אתם מבצעים מטלות גם בלעדי הדרכה מדויקת- אז מה כן?

3. דואגים מראש לתקלה טכנית שתצוץ באמצע הפרזנטציה שאתם צריכים להעביר.
זה מזכיר לי את המסכים הכחולים הריקים האלה שביל גייטס היה סובל מהם כמעט בכל פרזנטציה על עוד חידוש של Windows. אז... בדיוק ככה, אבל במכוון.
ולמה עושים לכם את זה לעזאזל? נו ברור... כדי לבחון כיצד אתם מגיבים והאם יש לכם מספיק תושייה בכדי להתגבר על המכשול. חוץ מזה עובדים בכלל ואנשי היי-טק בפרט תמיד צריכים להיות מוכנים עם תוכנית גיבוי ורצוי שתהיינה לכם כמה כאלה ולא רק אחת, כי... במקרה שבו משהו עלול להשתבש... (טוב, אתם כבר יודעים איך ממשיך המשפט הזה...).

4. מגיעים לא מוכנים לראיון העבודה.
כן, כן, הכוונה למראיינים שלכם כמובן- אלה שעל פי השאלות שלהם וההערות שהם מעירים במהלך הראיון נראה כאילו לא טרחו אפילו לקרוא משפט או חצי מילה בקורות החיים שלכם לפני הפגישה. אז מה דעתכם? הם כאלה "זורקים" או שבעצם זה משהו שהם עושים בכוונה כדי לעצבן אתכם ולבדוק עד כמה אתם קרי רוח ונשארים קולים גם אחרי השאלה הלא קשורה הרביעית?
שימו לב: פרצוף חמוץ, עצבנות יתר, טיק באף וקול צורמני יותר מגדר הרגיל יסגירו אתכם באחת ותפספסו את המשרה. וכמו שאומר הפיתגם הידוע: אדם ניכר בכיסו, בכוסו ובכעסו (אז נסו לשלוט עליהם).

5. נותנים לכם מטלות כדי לנצל את הידע שלכם בכדי לפתור בעיות אמיתיות שיש להם.
נו, מי לא מכיר את השטיק הידוע הזה? נותנים לכם מטלה או שאלה במסווה של שלב סינוני לגיטימי בעוד שבעצם מקבלים מכם מידע חשוב שעשוי לפתור להם בעיה אקוטית חינם אין כסף ו... No strings attached...
טוב, אז למה הם עושים את זה? תשובה: כי הם יכולים.

6. שואלים את אותה השאלה שוב ושוב ושוב.
למה הם עושים את זה? אולי בגלל שכמעט נרדמו בפעם הראשונה שעניתם על זה ובפעם השניה איבדו קשב וריכוז כי נזכרו ששכחו לקנות חלב בסופר בבוקר. מצד שני... יכול גם מאוד להיות שהם פשוט בוחנים את יכולת ההתמדה שלכם ואת העקביות. כבר אמרתי התשה, נכון? אז זה בדיוק זה!

7. משתמשים בשיטת ה"חוקר הטוב, החוקר הרע". 
נו, מי לא מצא את עצמו באמצע דיון סוער על סוגיה חשובה במהלך ראיון עבודה עם 2 או יותר מראיינים בו זמנית כשאחד מצדד בכם והשני, לא ממש? וכיצד אתם מתמודדים עם ראיונות רבי משתתפים מלחיצים כאלה? נו! שאלה מצויינת! זה בדיוק מה שבודקים.

8. חוזרים אליכם עם תשובה חיובית, אבל לא פחות מאשר שלושה חודשים לאחר ראיון העבודה.
טוב, זה בהחלט משונה, כי לא רק שכבר עברתם את תקופת האבל על כך שהם התפיידו מהחיים שלכם כאילו היו רק חלום, אפילו כבר התחלתם לשכוח את כל החוויה שעברתם, מה היה התפקיד וגם למה כל כך חשקתם בו. כן, ובדיוק אז הם מתקשרים לבשר לכם ש"יוהו! התקבלתם!". 
אז למה הם עושים את זה? חובבי הקונספירציה יגידו לכם שזה הכל בכדי לסנן את התבן מהמוץ- רק הלוחמים האמיצים ביותר, אלה שמה שבלבם זהה למה שבפיהם, אלה שבאמת באמת רוצים- לא יוותרו לעולם! כל השאר- אלה שהמשיכו הלאה כל כך מהר- מוכיחים שהם רצו את התפקיד רק בגלל... נו, כנראה שרק בגלל הכסף. 
יה, רייט!
בעצם, מצד שני... יכול להיות שאין שום קונספירציה ולקח להם זמן לחזור אליכם בגלל 10 סיבות אחרות שאף אחת מהן לא קשורה בכם... בכל אופן, תודו שקונספירציה זו סיבה הרבה יותר סקסית... :)


*** הכתבה שממנה שאבתי השראה: כאן.  

מכירים מקרוב את כל שיטות ההתשה? מותשים כבר מחיפוש העבודה? לפרטים נוספים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה או תכנון קריירה ולתיאוםmaya.bouhnik@gmail.com  | 054-7380310

- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר

Google+

7 תגובות:

 1. מאיה - כרגיל כתבה מעולה!
  נתקלתי רק בסעיף 5
  כל שאר הדברים לא נעימים ולא מקצועיים
  מרביתם לדעתי לא בכוונה - אלא מחלם!
  ועדיין היום אנחנן בשוק של עובדים - אז חברות ניזהות יותר
  בהצלחה לכל המתראיינים שלך

  השבמחק
 2. פוסט מדויק.
  נתקלתי ברוב המקרים שתיארת.

  השבמחק
 3. שלמה בוקסרמן19 במאי 2016 בשעה 12:54

  והנה חברה שמודה שכך היא מייגסת - https://www.youtube.com/watch?v=5im9ZA3WK3w

  השבמחק
 4. כן, מכירה את הסרטון הזה.... :)

  השבמחק
 5. סבבה, אני מקבל את התזה.
  נשאלת השאלה, מה זה תורם בהתחשב בזה שאין התאמה בין תפקוד תחת "לחץ" בפעולות יום ימיות לבין תפקוד תחת לחץ בתחום ההתמחות של המועמד.

  השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...