הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 28 באוגוסט 2016

מילים מתות בקורות החיים: כך תימנעו מהן!

Image courtesy of iosphere at FreeDigitalPhotos.net
הפוסט הזה מוקדש לכל מי שקורות החיים שלו הם ממש מלאכת מחשבת- אלה שהשקיעו שעות בקורות החיים בכדי שכל התוכן ייכנס בדיוק בתוך עמוד אחד, אלה ששקלו מילים, שהוסיפו מילה לפה ומחקו שורה משם, אלה שמרגישים ש...פפפפיווו זהו! עכשיו זה מוכן ומושלם!
את כל אלה אשאל את השאלה: האמנם?!

ולמה אשאל? 
משום שכבר קראתי מאות קורות חיים שהושקעו בהם שעות של מחשבה ולמרות זאת בעליהם לא השכילו לנצל נכונה את המרחב המוגבל שלהם וכך בזבזו נדל"ן יקר על מה שנכנה פה עכשיו בביטוי הלא מחמיא בכלל "מילים מתות".

מה זה מילים מתות? דימוי אחד ומדויק עולה לי בראש כשאני חושבת איך להסביר את זה... שיערות סבתא. מכירים? אני בטוחה שכן. הממתק הזה שאי אפשר לבקר בפארק שעשועים כלשהו בעולם מבלי להיתקל בו. יש לו ריח מתקתק שקשה לעמוד בפניו מבלי לרצות לטעום, הוא נפוח, אבל מתמוסס בפה לכדי כלום ואחרי 3 ביסים הכלום הזה הופך לבחילה.

בדיוק כמו שיערות הסבתא, כך גם המילים המתות בקורות החיים- הן נראות נחמדות ומתקתקות כשהן מופיעות על גבי קו"ח של אנשים אחרים, עושות לנו חשק להעתיק מהם ולהשתמש בהן גם אנחנו, הן מנפחות את הטקסט ומבזבזות את השטח היקר והמוגבל שיש לנו שם ועבור מי שקורא אותן (וגם קרא עשרות קורות חיים אחרים לפני ואחרי אלה שלכם...) זה מתמוסס לכדי כלום, ממש כמו בביטוי הידוע "לא מריח, לא מסריח". 

אז עכשיו כשהבהרתי את עצמי, בואו נתקדם לת'כלס ונאתר את המילים המתות האלה בקורות החיים שלכם. אלה בדיוק המילים שמבזבזות מקום ושאפשר (וכדאי) להיפטר מהן ולאלתר. זה גם יסייע למי מכם שמנסים לקצר את קורות החיים שלהם ולא יודעים איך לעשות את זה ואיפה לקצץ:

1. מוטיבציה גבוהה, יצירתי, בעל תשוקה ל..., מסור לעבודתו, ראיה מערכתית, אנרגטי, דינמי- הנה לכם מספר דוגמאות מתוך אוקיינוס ענק של מילים כאלה שלא מוסיפות שום מידע למי שקורא את קורות החיים שלכם. המילים האלה נכנסות מפה ויוצאות משם מבלי להשאיר שום משקע אצל הקורא והן גם בוודאי לא משכנעות אותו שהמועמד הזה הוא האחד- המכסה של הסיר, הפתרון של כל צרותיו. זאת ועוד, שימוש במילים האלה מעיד על עוד מספר דברים: זה מעיד על כך שלכותב אין הרבה מה לספר על עצמו, שהוא אולי אפילו חסר דמיון- סתם מעתיק קלישאות מאחרים ובעל ראיה צרה על מה שעשוי להלהיב מעסיקים וזה כמובן גם פוגע באותנטיות של התוכן.

2. ניסוח מורכב ומסורבל- כאן הכוונה למשפטים ארוכים. כאלה שיש בהם יותר מידי פסיקים ופחות מידי נקודות. כאלה שצריך לקחת הרבה אויר כדי לקרוא אותם בנשימה אחת והם הולכים סחור סחור. הבינו! מי שקורא את קורות החיים איננו חוקר תנ"ך שקורא כל משפט עשרות פעמים בכדי להבין למה התכוון המשורר. שימוש ביותר מידי מילים בכדי לתאר משהו מעיד (ולא באופן חיובי) על דרך החשיבה שלכם.

3. מילים נרדפות או אפילו זהות- כאן הכוונה, כן... אני מתכוונת אליכם!! לכל אלה שהשתמשו יותר מידי ב copy-paste בקורות החיים שלהם. אלה שכדי לכתוב את הפיסקה על הנסיון שלהם בתפקיד הנוכחי, פשוט העתיקו את הפיסקה שכתבו על התפקיד הקודם ועשו בה 2-3 שינויים. נתקלתי בהרבה קורות חיים כאלה: הטקסט שמתאר את התפקידים בנסיון התעסוקתי נראה כמו שיבוט של עצמו וחוזר עם הבדלים קטנים מאוד במשך מספר פסקאות. לעתים מדובר גם בקורות חיים שבהם כמעט כל המשפטים מתחילים בדיוק באותן המילים. למשל, כולם מתחילים ב: "אחריות על....", "נסיון ב..." וכו'... ועל זה נאמר BORING! 

מסקנות?
- גשו ישר לנקודה והקפידו על ניסוחים פשוטים וברורים.
- אל תעתיקו מאחרים, השתמשו במילים שלכם.
- לעולם העדיפו שימוש במילים פשוטות וקצרות על פני מילים פלצניות וארוכות.
- קלישאות השאירו מחוץ לטקסט.
- אם אפשר לוותר על מילה ועדיין להבין היטב את הטקסט (ואולי אפילו יותר)- מחקו אותה. 
- הקפידו לגוון במילים ולא להתחיל את כל המשפטים באותה המילה.
- זכרו: למילים יש הרבה כוח, השתמשו בהן בחכמה ובחרו אותן בקפידה :)

נצלו את הימים האחרונים של הקיץ כדי להכין את עצמכם כבר מעכשיו לקראת החזרה לשגרה. זקוקים לעצה בנוגע לקורות החיים? חוששים לקראת ראיון העבודה? לא יודעים למכור את עצמכם במספיק אסרטיביות? 
maya.bouhnik@gmail.com  | 054-7380310

- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר

Google+

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...