הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 16 באוקטובר 2016

לא נולדתם עם זה? לא נורא: 11 טיפים שיהפכו אתכם לכריזמטים‎

Image courtesy of Sira Anamwong at FreeDigitalPhotos.net
לפני הכל ניישר קו: מהי כריזמה? 
אז, לפי ויקיפדיה: "אף על פי שקשה ואף בלתי אפשרי לתאר במדויק את המילה 'כריזמה'... המונח משמש על מנת לתאר אישיות המסוגלת להוביל, להקסים, לשכנע, לעורר השראה ו/או להשפיע על אחרים. היא מתייחסת בעיקר ליכולת של אנשים לקבל בקלות תשומת לב, הערצה והתפעלות באמצעות אישיות והופעה מושכת.
על אף הרגש שמצליחים הכריזמטיים לעורר באחרים, הם עצמם מפגינים קור רוח, ביטחון, החלטיות ושליטה עצמית, והם לרוב בעלי תקשורת מצוינת ו/או יכולת לנאום באופן שובה לבבות."

עכשיו, בואו... אני בטוחה שרובכם חושבים שכריזמה זה משהו שנולדים איתו- או שלא... אז זהו, שהחדשות הטובות הן שמסתבר שאפשר ללמוד את זה! זה לפחות מה שטוען פרופסור בשם ג'ון אנטונאקיס מאוניברסיטת לוזאן שבשוויץ. אנטונקיס וצוותו עשו סדרת מחקרים בכדי לגלות האם ניתן לאמן אנשים ובאמצעות תרגול להפוך אותם לכריזמטיים. ונחשו מה? כל מי שעובר את סדרת האימונים שהוא פיתח יכול להפוך לבעל השפעה על אחרים, לאחד כזה שסומכים עליו ושאחרים מציינים כמי שיש לו כישורי מנהיגות. 
הנה 11 טקטיקות שפרופסור אנטונקיס ממליץ עליהן אם אתם רוצים להיות כריזמטיים. ואני מניחה שאתם רוצים... אז קבלו:

1. שימוש במטפורות, אנלוגיות ומילים נרדפות-  שיטה מצוינת להעביר מסרים בדרך מובנת וקלה להבנה. מרטין לות'ר קינג, למשל, עשה זאת (והוא לא היחיד, כמובן) בנאום שלו בו הוא השווה בין זכויות האזרח של שחורים אמריקאים לצ'ק שחוזר בגלל מחסור במזומנים. אין מאזין אחד שלא הבין את הכוונה...
2. שימוש בסיפורים אישיים ואנקדוטות- רוצים להשאיר חותם? ספרו משהו אישי, גם במצגת עסקית או בישיבה עם לקוח פוטנציאלי. אומרים שברק אובמה משתמש בטריק הזה כל הזמן ואפילו כבר באופן מוגזם משום שבכל נאום שלו הוא חייב לשזור סיפורי "אני" ו"אני" ו"אני"... טריק טוב, אבל צריך להשתמש בו במידה...
3. חיזוק המסר באמצעות ניגודיות- ובמילים אחרות שימוש בדבר והיפוכו כמו למשל המנהל ההוא שמרגיש שהוא חייב לעורר את הצוות האדיש שלו ואומר להם: "תפסיקו לשחק רק בהגנה, אני רוצה שתתחילו לשחק בהתקפה!". לפי אנטונקיס זוהי טכניקה אפקטיבית במיוחד, הנה, אפילו ג'ון קנדי השתמש בה במשפט הידוע: "אל תשאלו מה המדינה יכולה לעשות עבורכם, תשאלו מה אתם יכולים לעשות בשביל המדינה!" (כן... גם פלאטו שרון מיהר לאמץ אותו).
4. שאלות רטוריות- רוצים להבהיר נקודה? השתמשו בשאלות שהתשובה להן ברורה מראש. למשל: "נו, מה? ברור שזה בלתי אפשרי... נראה לכם שאפשר להחליף מנוע של מטוס תוך כדי טיסה?".
5. השילוש הקדוש- כתבתי על זה פעם פוסט שלם: בני אדם אוהבים רשימות של 3 דברים ואם תהיתם, אז לא... זה לא משהו שצה"ל המציא... :) הקליקו לקריאת הפוסט שכתבתי לפני מספר שנים עוד לפני שידעתי שזו טכניקה ליצירת כריזמה: השילוש הקדוש- טיפ מסתורי להצלחה בראיונות עבודה .
6. שכנוע מוסרי- שיתוף בערכים שבהם אתם מחזיקים ועל ידי כך יצירת הזדהות. 
7. שיקוף רגשות- הבעת אמפתיה על ידי שיקוף אותנטי של איך האחרים מרגישים. הנה דוגמה של מסר שמנהיג כריזמטי עשוי להעביר לצוות שלו: "אני יודע מה עובר לכם עכשיו בראש, בגלל שאני חושב בדיוק על אותו הדבר...אני יודע כמה קשה כולנו עבדנו וכמה אנחנו מתוסכלים מכך שההזדמנות חמקה לנו מבין האצבעות, אבל אני גם יודע שזה לא ימשיך ככה עוד הרבה זמן! יש לי תוכנית!". 
8. קביעת יעדים גבוהים + 9. הקרנת ביטחון שאפשר להשיג את היעדים הללו - אדם בינוני קובע יעדים בינוניים. מנהיג אמיתי לא מתבייש ולא מפחד לקבוע יעדים גבוהים ולמקסם מוטיבציה. צריכים דוגמה? בבקשה, זוכרים את גנדי? ובכן... הוא הצהיר ללא שמץ של חשש או ספק ש"אני אביא לסיום הכיבוש הבריטי בהודו ללא אלימות". כאן גם נכנסים נושאים כמו חזון ומתן השראה.
10. שינויים בטון הדיבור- כן... אפשר לשחק עם "אופן ההגשה" בכדי שהמסר יהיה משכנע יותר, כובש, מרשים... איך? בזמן הנכון מדברים מהר יותר וכשצריך אז לאט יותר או אפילו שמים נקודה ועוצרים. נותנים למה שאמרנו להתעכל לרגע ולשקט שמשתרר לחזק את הרושם עוד יותר, וגם...:
11. העברת מסרים א-מילוליים התומכים במילוליים- ובמילים אחרות לומדים לשלוט בשפת הגוף: חיוך, מבט בעיניים, צחוק, הרמת גבה, שימוש בתנועות הידיים כדי לחזק מסר, כדי להדגיש משהו.

מעבר לכל הטקטיקות הללו שנמצאו אפקטיביות במיוחד, יש עוד כמה (אם כי אפקטיביות קצת פחות) והן: שימוש בהומור, יצירת תחושת דחיפות, שימוש בדוגמאות מההיסטוריה, חזרה שוב ושוב על אותם מסרים וגם הדגשת החשיבות של הקרבה אישית. 

אבל, בשביל מה כל זה טוב? המממ.... אני לא באמת צריכה להסביר את זה, נכון? (הנה שימוש ציני בטקטיקה מספר 4...) :) זה הרי מתאים לכל עובד שרוצה לשפר את הסטטוס שלו בתוך מקום העבודה, לכל מועמד שמחפש עבודה, לכל מי שעובד עם לקוחות, לכל מי שמנהל אנשים וכו' וכו'...
והנה עוד טיפ קטן לסיום... נסו עכשיו, לאחר קריאת הטכניקות הללו, לצפות במספר נאומים מוקלטים של מנהיגים גדולים ולאתר מתי ואיך הם משתמשים בהן. אגב, יש לא מעט סצינות מנהיגות מעולות ומעוררות השראה גם בסרטים כמו למשל בסרט "אינוויקטוס" עם מורגן פרימן על סיפורו של נלסון מנדלה וגם בסרט "משחק החיקוי" על חייו של אלן טיורינג ובסרט "קיי 19" עם הריסון פורד וליאם ניסן. מה? אין לכם זמן לזה? שטויות! אני דווקא חושבת שחופשת סוכות מתאימה בול כמו כפפה ליד או נכון יותר כמו שרוול לזרוע לתרגול שרירי הכריזמה שלכם (ראיתם? השחלתי כאן את טקטיקה מס' 1 ואפילו לא שמתם לב...). 
אז, אימון נעים וחג שמח! 

נ.ב זה הזמן לעשות לי לייק בפייסבוק ותוכלו להיות בעניינים בנוגע לכל הטיפים, הצחוקים,והטריקים שקשורים לחיפוש עבודה...:  https://www.facebook.com/CareerTips4Geeks/
מתכננים להתחיל לחפש עבודה אחרי החג? הללויה! לא יודעים כיצד להתחיל? מי נגד מי? מה נגד מה? מה עדיף ממה? לפרטים נוספים על היעוץ ולתיאום פגישה :maya.bouhnik@gmail.com 054-7380310
- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר

Google+

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...