הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 30 באוקטובר 2016

צנועים- נמאסתם! או: ככה תמכרו את עצמכם מבלי לצאת שחצנים

Image courtesy of bplanet at FreeDigitalPhotos.net
לא, לא... אל תעלבו מהכותרת. לא התכוונתי לזה באמת.

אבל, עכשיו משהבהרתי את עצמי- בואו ונתחיל ב"למה?": למה כדאי לכם להתחיל ללמוד למכור את עצמכם תכף ומיד. 

התשובה שלי פשוטה:
רובכם (כן, כן, אני מדברת אליך ואלייך) פשוט יותר מידי צנועים. עכשיו, בואו: צניעות היא אכן תכונה חיובית שיש להתגאות בה, אבל אם אתם לא יודעים איך להתגאות בה מבלי לצאת שחצנים, רברבנים, מתנשאים... ובכן, מה יוצא לכם מזה שאתם צנועים?
הבנתם את הכוונה שלי?! (אם לא - קראו שוב את המשפט המשונה הזה שלמעלה).

במילים אחרות, יש לא מעט סיטואציות בחיים שבהן צניעות לא תוביל אתכם לשום מקום. בראיונות עבודה למשל. וגם בתוך מקום העבודה (אם מתישהו בא לכם להתקדם הלאה מהתפקיד הנוכחי שלכם) ובשיחות שכר ו...בעוד מאה ואחת סיטואציות. 

אממה, זה מה זה לא נעים לנו להעיד ובטח שלא לשבח את עצמנו- נכון? כי הרי אנחנו (כלומר- רובנו) לא מתוכנתים ככה. חונכנו שלשבח את עצמנו זה לא יאה ולא נאה וש"אין הנחתום מעיד על עיסתו". מעבר לכך, אנחנו גם לא סובלים את אלה שמתרברבים. זה משעמם אותנו להקשיב להם, מכעיס אותנו ואפילו יוצר אנטגוניזם כלפי ההוא שכל כך מאוהב בעצמו, נכון? אז לא פלא שאנחנו נזהרים לא לעשות את זה בעצמנו.

אז הנה לכם הבעיה והפרדוקס במלוא תפארתם:
- מצד אחד אנחנו לא רוצים להתנשא, להשתחצן, לצאת יהירים ורברבנים.
- אבל מצד שני...: 
לפעמים אנחנו לא מקבלים את הקרדיט שמגיע לנו.
והעבודה הטובה שעשינו לא מדברת בעד עצמה ואם לא נייחצן אותה, רוב הסיכויים שאף אחד לא ידע על כך.
וגם...אנשים עסוקים בעצמם- בבעיות שלהם, בקידום העצמי שלהם, בכל המידע והלחצים שנוחתים עליהם במסות מכל הכיוונים שהסיכוי שיפספסו משהו שלא קשור אליהם, אלא לכם- גבוה למדי.

אז מה הפיתרון?

לצורך כך אשתמש בנתונים מתוך מחקר שקראתי ובוצע באוניברסיטת בראון. החוקרים ערכו ניסוי: המשתתפים קיבלו דפים שבהם נבחנים פיקטיביים תיארו כיצד הצליחו במבחן- חלק מהנבחנים הפיקטיביים התרברבו שהלך להם טוב בעוד אחרים קיטרו שהלך להם גרוע. במקביל החוקרים הציגו בפני המשתתפים את תוצאות המבחנים (לכאורה) של הנבחנים, כך שאפשר היה לראות מי דייק בהצהרה שלו, מי "עף על עצמו" ולא היה מחובר למציאות ומי הצטנע שלא לצורך.
אגב, חלק מהמשתתפים עודכנו שהמבחן עצמו בדק מוסריות וחלק מהמשתתפים עודכנו שהמבחן בדק אינטליגנציה. 

רוצים לדעת מהן תוצאות הניסוי?
ובכן...
- המשתתפים בחרו בנבחנים הפיקטיביים שהתרברבו וגם קיבלו את הציונים הגבוהים ביותר במבחן כנבחנים המוכשרים ביותר. 
- המשתתפים בחרו בנבחנים שהתרברבו, אבל קיבלו בפועל את הציונים הנמוכים ביותר כהכי פחות מוכשרים.
- עד כאן אין הפתעות, אבל התוצאה המעניינת במיוחד היא: אם אתם רוצים להיתפס כחכמים ומוכשרים, מסתבר שלהצטנע זו לא הדרך לעשות זאת - הנבחנים הצנועים, שדווקא קיבלו ציונים גבוהים במבחן לא קיבלו שום נקודת זכות מהמשתתפים בגלל הצניעות שלהם בכל הקשור לכישרון ולאינטליגנציה (אבל הם כן קיבלו ציון גבוה במדד המוסריות).

מסקנות וגם איך תמכרו את עצמכם מבלי להשתחצן:

- אם אתם רוצים ליחצ"ן את עצמכם, עשו זאת רק כשמדובר באמת לאמיתה שניתנת להוכחה.

- במילים אחרות: בכדי שתוכלו להגיד שאתם טובים באמת - באמת היו הכי טובים שאתם יכולים.

- אל תצטנעו שלא לצורך. למעשה החוקרים של בראון בדקו גם את זה: הם עשו ניסוי שבו הציגו בפני הנבחנים רק את התיאורים העצמיים של הנבחנים בנוגע לאיך הלך להם במבחן, ללא התוצאות עצמן. מסתבר שהנבחנים שהתרברבו נתפסו על ידי המשתתפים בניסוי כמוכשרים יותר ואילו אלה שקיטרו שלא הלך להם נתפסו כמוכשרים פחות- למרות שלא הייתה שום הוכחה נוספת פרט לעדות העצמית. בקיצור: חוסר ביטחון הוא מדבק וגורם לאחרים לדמיין את הסרטים הגרועים ביותר גם כשאין שום עובדה אמיתית להסתמך עליה.

- כשאתם מספרים משהו מלהיב- התלהבו בעצמכם. פעם ביקרתי בסטארט-אפ מגניב ושוחחתי עם מנהל הפיתוח. הוא הציג בפני את המוצר שלהם בדרך כל כך לא מתלהבת שהשתכנעתי בדיוק בכיוון ההפוך מזה שהוא מן הסתם התכוון לו- שהמוצר סתמי ומשעמם. לא הפתיע אותי לשמוע מספר חודשים לאחר מכן שהחברה הזו נסגרה.

- כדי לא לצאת שחצנים שמאוהבים בעצמם הקפידו על הנקודות הבאות: לעולם אל תתרברבו מבלי שיבקשו מכם. כן, לפני ההנחתה תזדקקו להרמה כלשהי מהצד השני וגם אז... עשו זאת בהדרגה ובעדינות והתחילו רק עם רמז- תשובה חלקית. למשל: נניח שאני סופרת שכתבה כבר 20 רבי מכר, כשאכיר מישהו חדש לא אנפנף לו במידע הזה מול הפרצוף, אלא אמתין בסבלנות להזדמנות לציין את זה. כשהוא ישאל אותי מה אני עושה למחייתי- אענה שאני סופרת ושכתבתי מספר ספרים. אם יתעניין וישאל על מה אני כותבת ואיזה ספרים כתבתי וכו'... או אז אוכל לציין את העובדה שכבר כתבתי 20 ספרים, שהצליחו מאוד והפכו לרבי מכר. 

- לעולם אל תדברו יותר מידי. "להתרברב" זו מילה עם קונוטציה שלילית לא רק בגלל מה שאומרים, אלא גם בגלל הדרך. כשזה ארוך מידי זה פשוט הופך לקשה לעיכול ולמוגזם. למדו למכור את עצמכם אבל גם לעצור בזמן.

- ולסיום- וזה כבר טיפ שקשור מאוד לסיטואציות חברתיות- לאחר שציינתם משהו שאתם מתגאים בו, החזירו את הכדור לבן שיחכם ושאלו אותו שאלה כלשהי בחזרה. ניקח שוב את הדוגמה מלמעלה- אחרי שסיפרתם לו שכתבתם רבי מכר, התעניינו חזרה ושאלו: ומה אתך? אתה אוהב לקרוא? חשבת פעם לכתוב על החיים שלך/על העבודה שלך/על התחביב שלך? תמיד יש דרך להתעניין בחזרה ולא לצאת יהירים כאלה שלא מעניין אותם שום דבר פרט לעצמם... :)

**כבר עשיתם לי לייק בפייסבוק? אם מותר לי להעיד על עצמי... :) אני חושבת שזה ממש כדאי!  https://www.facebook.com/CareerTips4Geeks/

הכל טוב ויפה, אבל למכור את עצמכם אתם עדיין לא יודעים? צרו איתי קשר: 
- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר


Google+

תגובה 1:

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...