הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 11 בדצמבר 2016

אני רואה לך בעיניים: זה מה שהעיניים שלכם מגלות מבלי שתהיו מודעים לכך

Image courtesy of Stuart Miles at FreeDigitalPhotos.net
אומרים שהעיניים הן הראי לנשמה וזו לא סתם קלישאה.

אם תשאלו כל אדם אקראי ועל אחת כמה וכמה מראיינים מקצועיים כמו אנשי גיוס/ משאבי אנוש, מה הכי חשוב להם באינטראקציה עם אדם אחר- הם יענו לכם בראש ובראשונה כמעט בוודאות: "קשר עין". ובמילים אחרות- שההוא או ההיא שהם משוחחים איתם יסתכלו להם בלבן של העין. 

ובאמת, כשאתם מדברים עם מישהו והוא איננו מישיר מבט, זה לא יהיה לכם נעים בכלל. במצב כזה אתם עלולים לקפוץ לכל מיני מסקנות- אולי תסיקו שהאדם הזה ביישן בטירוף ולכן לא נוח לו להסתכל לכם בעיניים, או שאולי הוא חסר ביטחון עצמי... אבל יכול גם להיות שתגיעו למסקנות הרבה יותר קיצוניות- כמו למשל שהאדם הזה לא ישר, שהוא משקר לכם בפנים, שהוא מסתיר מכם משהו, שהוא מרמה אתכם... ושהוא לא מסתכל לכם בעיניים פשוט משום שאיננו מסוגל לעשות את זה.

זו בדיוק הסיבה לכך שאתם צריכים להיות מודעים לעצמכם וליכולת שלכם להישיר מבט, אבל את זה אני בטוחה שכמעט כולם מזמן כבר יודעים- גם אם לא מיישמים בפועל.
ולמה לא מיישמים? 
אז זהו, זה בדיוק מה שמעניין כאן: למה יש אנשים שמודעים לזה, אבל לא מצליחים? הם עדיין מגיעים לראיונות עבודה ובמהלך כל הראיון מסתכלים לכל הצדדים, פרט לכיוון עיניו של המראיין! אגב, זה קורה גם לאנשים שביום-יום אין להם שום בעיה כשהם באינטראקציה נינוחה- כשהם מדברים עם חברים או בני זוג או שכנים. 

מסתבר שמחקר חדש בדק את התופעה ותוצאותיו פורסמו לא מכבר במגזין "קוגניטו". שני חוקרים יפנים מאוניברסיטת קיוטו בדקו את השאלה הבאה: האם שני התהליכים הללו: להסתכל בעיניים + לשוחח באים איכשהו אחד על חשבון השני?

מנחשים את התשובה?

אז, כן- למרות שלדבר ולהישיר מבט אלה 2 תהליכים לכאורה לא קשורים, מסתבר שיש ממשק בין השניים. למעשה מדובר בשני תהליכים שמשתמשים באותו משאב קוגניטיבי.

החוקרים בדקו 26 מתנדבים שהיו צריכים להביט בפנים של אדם זר דרך מסך, תוך כדי ביצוע תרגיל דיבור. מסתבר שכשהם היו צריכים להביט בעיני האדם השני (ולמרות שהיה ביניהם מסך), היה להם קשה יותר לבצע את התרגיל מאשר כשלא היו צריכים להישיר מבט. 

בקיצור, בכל הקשור לשתי הפעולות הללו - אחת היא בעצם על חשבון השנייה. זו הסיבה לכך שיש אנשים המתקשים, למרות שיש גם רבים אחרים שמתגברים בקלות על הבעיה. 
מסקנה? גורלכם לא נגזר! אם יש לכם בעיה כזו ואם אתם גם מודעים אליה בזכות מישהו שעשה לכם פעם טובה והעיר לכם על כך, אזי כדאי לכם לתרגל ולהתאמן וכנראה שזה גם יצליח לכם.

ועוד דבר אחד לפני סיום- אם האמת היא שאין לכם שום בעיה קוגניטיבית כמו זו שתוארה כאן ושת'כלס אתם פשוט משקרים 😲😱😜 אז לפחות זכרו את העובדה החשובה הבאה:
כשאדם מדבר, העיניים שלו זזות וזה לא מקרי בכלל- העיניים הן הראי של הפעולות שהמוח עושה- התנועות האלה של העיניים הן שיקוף של החלקים במוח שנעשה בהם שימוש.
כשאדם משקר, הוא לא שולף מידע מהזיכרון- הוא משתמש בצד היצירתי של המוח- הוא יוצר מידע חדש. ולכן כשאדם שולף מהזיכרון- העיניים שלו עושות תנועה קטנה לכיוון שמאל וכשהוא משקר- העיניים שלו עושות תנועה קטנה ימינה ולמעלה (שמאלה שלכם אם אתם ממש מולו). 
בקיצור, אם כבר החלטתם לשקר- אז לפחות שלא יתפסו אתכם במילה. סליחה, במבט!

*אצל אנשים שמאליים הכיוונים בדרך כלל הפוכים.
בכדי לזהות את הכיוונים של בן שיחכם- שאלו אותו מספר שאלות שדורשות שליפה מהזיכרון (זה יכול להיות כל מידע, כמו למשל- כמה דלתות יש לו בדירה?) ועקבו אחר כיוון המבט שלו. אחרי שקלטתם את הכיוון אליו הוא מסתכל כשהוא שולף מהזיכרון, אתם יכולים להתחיל לשאול את השאלות העסיסיות יותר ו... להסיק את המסקנות...

 לייק כבר עשיתם? לא?! אז יאללה! https://www.facebook.com/CareerTips4Geeks/

יש לכם בעיות יותר גדולות בראיונות עבודה מאשר מבט העיניים? כנראה שאתם זקוקים להכנה לראיונות עבודה... לפרטים נוספים על היעוץ ולתיאום פגישה:

 054-7380310 🖂  maya.bouhnik@gmail.com 🕿

- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר


Google+

2 comments:

  1. אני לא יודע אם את יודעת אבל יש אנשים שאינם מסוגלים להישיר מבט ופרט לכך הם רגילים לגמרי. קוראים להם אספרגרים והם חלק מהקשת האוטיסטית. אז מה, הם לא אמורים לעבוד?!

    השבמחק
  2. אין כאן בפוסט הזה שום טענה שאנשים עם מוגבלויות לא אמורים לעבוד...
    הבעיה ביצירת קשר עין לרוב איננה נובעת ממוגבלות כלשהי או מבעיה פיזית, אלא מחוסר מודעות לחשיבות שבעניין ועל זה נסוב המאמר.

    השבמחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...