הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 8 בינואר 2017

רוצים להעלים תפקיד או מקום עבודה מקורות החיים? קבלו 5 תנאים!

Image courtesy of jesadaphorn at FreeDigitalPhotos.net
 בואו ונתחיל בהבהרה לצורך שינוי תפיסה- למרבה הפליאה, קורות חיים אינם תיעוד היסטורי של החיים שלכם. לא, לא,
לא... הם מסמך שיווקי שמטרתו לייצר זימונים לראיונות עבודה.

עכשיו... אם היה לכם מוצר חדש שהיה בכוונתכם לשווק, האם הייתם מתארים בברושור השיווקי שלו את כל ההתגלגלויות ההיסטוריות שלו ואת כל הפיצ'רים שלו? כנראה שאתם עונים עכשיו "לא". 

ולמה לא? משום שללקוח הסופי לא באמת אכפת מהמוצר הזה עד כדי שיתעניין בו כל כך לעומק- ללקוח הסופי אכפת רק אם המוצר הזה עונה על צרכיו, פותר את בעיותיו ומתאפיין בפיצ'רים שרלוונטיים לו.

זאת אומרת שאם נעשה הקבלה בין מחפש העבודה למוצר (מעליב, נכון... אבל, לא נורא- אתם תתגברו), אזי נוכל לבצע הקבלה גם בין קורות החיים לבין נניח- האריזה של אותו המוצר, או לחילופין- הברושור השיווקי שלו.

כשהלך המחשבה שלנו כזה, אפשר עכשיו להבין שלא כל דבר שעשינו בחיים שלנו אמור להיכנס לברושור השיווקי שלנו. למשל- אם יש לנו תואר שני, אנחנו לא באמת צריכים לציין באיזה תיכון למדנו בקורות החיים, נכון? זה קצת כמו לתאר על האריזה של iphone 7 את הפיצ'רים של iphone 3. ואם נמשיך הלאה באותו הכיוון, נבין גם שכל מילה בקורות החיים שלנו קובעת, כל מילה שם צריכה לקדם אותנו אל עבר המטרה ולכן יש לשקול אותה בקפידה. 
למעשה, זה אומר שאם מידע כלשהו לא יקדם אותנו אל עבר אותה המטרה = ביצוע מכירה מוצלחת למרבה במחיר (סתם, מה פתאום?! אנחנו הרי לא כאלה חומריים ולא בוחרים עבודה על פי השכר- חלילה! 😇 ) אז אנחנו צריכים לשקול היטב אם כדאי לנו לכתוב ברוב פאר את המידע הזה בקורות החיים שלנו או שמא לא כדאי בכלל.

מה שמוביל אותי, כמובן לנושא שלכבודו נתכנסנו כאן- האם כל מקומות העבודה שבהם עבדנו צריכים להופיע בקורות החיים שלנו?
התשובה היא שלא. 
יש תפקידים שלא חייבים ואולי אפילו לא כדאי לנו לציין בקורות החיים. כמו למשל:

🔽 עבודות משנת תרפפ"ו שכבר לגמרי לא רלוונטיות, שמאריכות את הרזומה שלנו לרמת מגילה ואולי אפילו (אופסי... שוב משפט מעליב) מדגישות את גילנו המתבגר והולך (וכולנו יודעים עד כמה מעסיקים "קופצים על המציאה", כשהם מזהים רזומה של מועמד בא בימים, נכון? אה ו... כן, מותר לי לדבר על זה, כי גם אני כבר לא כזו צעירה. תבינו, זה כמו שלרופא שיניים מותר לספר בדיחות על רופאי שיניים או שיהודי יכול לספר בדיחה על יהודים).

🔽 עבודות בתחומים שאינם קשורים כלל לתחום שבו מחפשים כרגע עבודה. בואו ונגדיר זאת כך- אם אכנס לחנות שלכם במטרה לקנות מכנסיים מחוייטים ואתם לא תפסיקו להלל בפני את קולקציית חצאיות המיני מעור שבחנות שלכם- כנראה שאגיד יפה תודה ואצא מהחנות. מיני זה לא אני. וגם לא עור.

🔽 עבודות שבהן עבדנו פחות מ- 3 חודשים. עכשיו, למה בחרתי דווקא 3? אין לי תשובה... אולי כי 3 זה מספר מיוחד כזה, אולי כי בכל מקום עבודה גם ככה 3 חודשי העבודה הראשונים הם סוג של למידה משולבת בבחינה הדדית- משמע- חודשי ניסיון (גם אם לא מדברים על זה), אולי בגלל ש-3 חודשים זה רבעון. זה לא משנה כי האמת היא שגם אם עבדתם 4 חודשים, יכול להיות מאוד שזה תקף עבורכם. בשורה התחתונה מדובר בתקופת עבודה כה קצרה שלא באמת הספקתם לעשות משהו גרנדיוזי באותו מקום עבודה (בינינו, אם כן, אולי לא הייתם עוזבים כל כך מהר...) וגם בגלל שניסיון של 3 חודשים לא באמת נחשב ניסיון מספק. זה מקסימום היכרות של "שלום-שלום", לא יותר מזה.

בכל המקרים הללו ציון מקומות העבודה לא יקדם אותנו אל עבר מקום העבודה הבא ועל כן יש לשקול להעלים אותם באלגנטיות, משל הם היו מנעולים ואתם- הודיני.

אבל! ראו הוזהרתם, 5 תנאים חשובים לפני שתרוצו ללחוץ על מקש ה Delete:

1. לא כדאי להעלים מקום עבודה מקורות החיים אם נוצר חור ברצף התעסוקתי. לעיתים קרובות דינו של חור ברצף רע ומר הרבה יותר מדינו של מקום עבודה לא רלוונטי. אז בחרו באופציה שהיא בגדר הרע במיעוטו... (מה לעשות? כאשר אבדנו, אבדנו).

2. לא כדאי להעלים מקום עבודה מקורות החיים אם כבר הפצתם אותם לכל עבר ולא תיעדתם בכלל לאן שלחתם. יהיה קצת משונה לשלוח עכשיו לאותה חברה "ברושור שיווקי" שונה מהקודם שכבר שלחתם אליה- זכרו, המעסיקים מתעדים הכל ויכולים להשוות גרסאות בקלי קלוטו.

3. לא כדאי להעלים מקום עבודה מקורות החיים אם בגלל זה אנחנו מאבדים ממליץ מעולה. ממליצים מעולים הם מצרך מבוקש ולעיתים אף נדיר ועל כן לפני שמוותרים על אחד כזה- יש לחשוב היטב. על אחת כמה וכמה אם פרט אליו אין לכם ממליצים אחרים בכלל...

4. לא כדאי להעלים מקום עבודה מקורות החיים, אם בגלל זה אתם מאבדים אפשרות להציג בהם נסיון חשוב שרכשתם בתפקיד (נסיון במערכת מידע כלשהי, בעבודה עם לקוחות מסוג מסויים וכו'...). 

5. לא כדאי להעלים מקום עבודה מקורות החיים אם אתם מתכוונים לשקר בקשר לזה במצח נחושה בראיונות העבודה. מה?! כן, מה ששמעתם! ברושור זה ברושור ועל כן מותר לנו לבחור מה לפרסם בו ומה לא. אבל! אם המעסיק שואל אותנו שאלה ישירה וברורה על משהו, אזי, אסור לנו בשום פנים ואופן לשקר לו בפרצוף ולהעלים מידע בכוונה תחילה. זה אומר שאם אתם נשאלים שאלה ישירה בראיון העבודה- כזו שמתייחסת באופן ברור לתקופה שבה עבדתם במקום שהחלטתם לא לציין בקורות החיים- לא תוכלו לשקר בנוגע לזה ותספרו את האמת לאמיתה. בשילוב, כמובן, עם הסיבה הכנה לכך שהחלטתם שלא לציין זאת בקורות החיים.

ולמה ככה? בגלל קיומו של הסטראוטיפ הלא מחמיא המחבר באופן אוטומטי את המילים "מכירות" או "שיווק" למילה "שקר". משמע, שלמכור זה בהכרח לשקר ושבכדי לדעת איך למכור, צריך להיות מסוגל לשקר. זו בפני עצמה טעות מיסודה! למכור זה לדעת להדגיש את הצדדים החיוביים וזה, רבותיי, לגמרי שונה מאשר לשקר. ולכן- בחיפוש עבודה לעולם לא משקרים- לא בקורות החיים ולא בכלל, אבל לומדים להדגיש את הצדדים החיוביים ומבינים שלא חייבים להתנדב מרצונכם לפרט את מה שלא.

לייק כבר עשיתם? מה, לא?! אז יאללה! https://www.facebook.com/CareerTips4Geeks/

מתלבטים אם למידע כלשהו יש מקום בקורות החיים שלכם? מתקשים להחליט מה להכניס לקורות החיים ועל מה אפשר לוותר? לפרטים נוספים על היעוץ ולתיאום פגישה:

 054-7380310 🖂  maya.bouhnik@gmail.com 🕿

- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר


Google+

5 תגובות:

 1. שלום, רציתי לדעת אם זה רלוונטי גם לגבי תואר..התחלתי תואר שני והפסקתי את הלימודים ולא פעם לפי השאלות אני מבינה שזה לא נראה טוב
  ומה לעשות אם כבר שלחתי ורוצה לשנות?
  תודה!!

  השבמחק
 2. לחפש עבודה זה תהליך שכולל המון ניסוי, טעיה ותהיה... מה שאומר שאם שואלים אותך שוב ושוב על אותו עניין- זה עניין שמושך אש וכנראה שמפריע למעסיקים. ברור שבמצב כזה צריך להסיק מסקנות... בינינו- מה יוצא בעצם מלציין לימודים שהופסקו? הרי בשורה התחתונה תואר שני - אין. ולכן במקרה כזה כדאי למחוק מקורות החיים.

  השבמחק
 3. מאמר נחמד,
  אני היתי מוותר על ההומור שבסוגריים (לא מצחיק, ונעשה בו שימוש רב מידי)
  בנוסף, היתי מוסיף התייחסות למכתב מקדים, מומלץ?
  תודה

  השבמחק
 4. האם ניתן למחוק את השנים של השירות הצבאי שמגלה את הגיל (ובשלב מסויים יכול להיות בעייתי)?

  השבמחק
  תשובות
  1. כן, אפשר למחוק את השנים אך לא למחוק את השירות הצבאי...

   מחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...